Hl Herinrichting der Katholieke Partij Aan onze abonncnten ea lezers. VOETBAL V riende nmatch i.e. YiLHAlIII Y.Y. AALST Tiende Jaar N* 48 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 29 November 1936 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad R. LMYSTIRIIAtt-MiAiLTIRItANi Katholieke Concentratie ZONDAG 29 DEZER, om 14 uren KAJOTTERSHOEKJE FILMLEIDING Het Hoekje van den Reporter VOOR HET Pmtcheekrekening (R. Luysterman n* 1862,54) NINOVE KANTON Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maandeL Ir. 4.00 6 maanden 1 jaar 7,00 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Vervolg We willen nu ook eens ons ge dacht zeggen over de nieuwe lei ders der partij. Naar ons bescheiden meening dient elk bestuurslid onzer onder scheidene kiesvereenigingen te zijn een bekwaam werkzaam man die het volledig vertrouwen der meer derheid geniet. Een bekwaam man wil niet al tijd zeggen een «geleerd» persoon, maar wel iemand die open oog en oor heeft en een warm hart voor de nooden van zijn volk j die be gaafd is met gezond verstand om te zien eti te begrijpen wat elke stand begeert of verlangtdie des noods zijn woord doen kan tegen over vriend en tegenstrever. Be kwaam zijn is een groote leiders gave in alle politieke partijen hebben wij er voorbeelden van. Doch, dit is niet genoeg; een leider moet ook zijn een werkzaam opofferend man.Hij moet ten dien ste staan van zijn volk met liefde en genegenheid zich zelf verge tend, tijd noch moeite sparend oin de menschen bij te staan in den nood niets mag hem te veel zijn als het er om eaat diensten te be wijzen. We willen hier geene na men noemen, maar in ons kanton zijn er vooibeelden die klaar en duidelijk aantoonen wat een werk zaam man vermag. Bij deze twee hoedanigheden voegen we de derde vertrouwen der leden. Zonder dit vertrouwen doet een bekwaam en werkzaam leider misschien meer kwaad dan goed. Om dit onmisbaar veitrou- wen te genieten dient een leider verkozen te worden door de leden en mag hij niet vergeten zich op tijd aan geheime verkiezing te on derwerpen. Daarenboven moet hij onvoorwaardelijk het programma door de meerderheid vastgesteld, aanvaarden en verdedigen. Wie die hoedanigheden riet be zit, worde geen bestuurslid onzer vereenigiogen Hij blijve simpele soldaat, zoo bewijst hij een groote dienst aan de partij. De katholieke partij staat niet alleen voor het herinrichten harer organisaties, maar ze moet ook haar programma heraanpassen. Zeggen we gerust dat dit laatste punt wel het voornaamste zal zijn. Immers elke politieke partij streeft er naar om voor de kiezers te ver schijnen met een programma dat in den smaak valt. Een partij met bekwame leiders doch zonder een gepist programma, kan een tijd succes hebben, doch wanneer die leiders verdwijnen, houdt ook die partij op te bestaan Het is het programma dat het bestaan eener partij verzekert, dat geestdrift of onverschilligheid verwekt, dat aanvuuit of dooft. Onze partij heeft dus een gepast programma uit te werken dat naai ons inziens ten minste van de vol gende voorwaarden moet voldoen klaar zijn, door de leden onzer ver- eenigingen besproken, door een meerderheid aanvaard en door on ze wetgevers uitgevoerd worden. We zeggen klaar zijn. Iedereen van ons heeft er genoeg van de gemeenplaatsen van een program ma te lezen wat we vragen is ons eens klaar en duidelijk te zeggen welke punten we willen verwezent- iiyken op elk gebied van ons maat schappelijk leven. Zulk een ontwerp van program ma dient naar de plaatselijke orga nisaties gestuurd om besproken te worden, om te gaan van daaruit, naar de hoogere vertenigingen en eindelijk weer aan te landen b'j 't bestuur van het Katholieke Blok Zoo zal dit bestuur de gedachten en gevoelens kennen zijner leden en een programma kunnen opbou wen dat we gepast mogen noemen en waarover we aan onze manda tarissen rekenschap zullen kunnen vragen. vVe ontveinzen het ons niet dat de weg der herinrichting onzer partij een lange en moeilijke weg zal zijn, maar hier is alle over haasting uit den booze en weze de leuze Traag maar zeker Katholieken van alle schakeerin gen en ouderdom in 't verleden hebben we terecht er over geklaagd dat onze steun geen of weinig ge hoor vond bij onze leiders en het gevolg was dat onze organisaties leig liepen. Nu is de tijd gekomen om ons woord mee te spreken dit woord moet luid klinken in de nieuw op te richten vereenigingen. Onze leiders geven we den raad te luisteren naar wat ze langs de organisaties om vernemen, zoo niet worden ze weldra generaals zonder troepen. M. B. K. Ingezonden Reeds zijn in het blad een paar arti kels verschenen van een occasioneelen medewerker die blijk geeft van ernstige overweging en van de niet min ernstige bekommernis om het spoedig en gunstig verloop van de gebeurtenissen die ons in Vlaanderen opnieuw eer. eendrachtig en nauw aaneengesloten katholiek blok moe ten bezorgen. Denderklok was, en blijft steeds, gansch bereid voor opname van de ziens wijze van katholieken omdat alle ge- dachtenwisseling omtrent de katholieke belangen, langs de pers om tot vrucht bare uitslagen kan leiden, Het weze ech ter eens te meer gezegd dat de Dender klok niei als officieele spreekbuis moet worden aanzien van de partij tenzij de mededeehngen of artikels dit uitdrukke lijk vermelden. Dit gezegd zijnde, keeren we terug tot ons onderwerp. Het is haast een ge meenplaats geworden te zeggen dat wij de concentratie wenschen. Wij gaan dus in princiep akkoord met de opvattingen van P.R. in zijne twee artikels uitge drukt. Nochtans kunnen wij van mee ning verschillen voor wat betreft de aan te wenden methoden. Het mag volstaan onze houding te be palen tegenover de corcentratie gedach te wij zijn katholieke Vlamingen. Al wie ais katholiek Vlaming het gemeen schapsleven in Vlaanderen wil verzeke ren als zijnde katholiek en vlaamsch hoort thuis in eenzelfde partijformatie die de politiek zal in handen nemen en er op aansturen de noodige machtspo sitie te veroveren om ons programma te verwezenlijken. De K. V.V. als abso luut onafhankelijke partijformatie roept alle katholieke Vlamingen op om hare langen te vervoegen. Wij treden onvoor- waardelijk toe tot de K.V.V. Alle katho lieke Vlamingen doen het echter niet. Wij houden dus rekening met de feite lijke toestanden. Er zijn veel katholieken te vinden in de rangen van V.N.V., er Denderklok brengt hiermede ter kennis van zijn abonner.ten, vrienden en lezers, dat het kwijtschrift voor den jaar gang 1937, in 't begin der maand December aanstaande zai aange boden worden. De redaktie ziet met volle vertrouwen deze abonnements vernieuwing te gemoet en rekent op den steun van alle katholieken om, waar het pas geeft, bij hun vrienden en kennissen die nog geen abonnent zijn, aan te dringen opdat zij deze gelegenheid niet laten voorbijgaan om hun spijtig verzuim te herstelltn. De abonnementsprijs is dertien frank per jaar. Deze die van heden af een abonnement nemen op ons blad ontvan gen. het van nu tot Nieuwjaar kosteloos. Wil zoo goed zijn uwe huisgenooten ie verwittigen, omdat de postbode of de verkooper niet tevergeefs zou aankloppen. Liefhebbers, op post zijn er ook bij Rex. Ons doei is klaar en duidelijk ook zij moeten hunre plaats terug vinder, in de rangen van de K.V.V. Dat het zoo maar ineens niet gaat begrijpen we best. Een gevestigde partijorganisatie kan niet bruusk verdwijnen en menschen die nog maar pas warm gemaakt werden voor een nieuw formule willen zich ook niet oo- genbiikkeiijk omdraaien en teiugkeeren vanwaar ze weggegaan zijn. Er moet dus worden onderhandeld. Hier nu zit de vork aan den steel. Met wie moet worden onderhandeld Wij keuren volmondig goed de houding van het Directorium in zake de concen tratie. Wij stellen vast dat de stelling door V.N.V. ingenomen tegenover de Belgische staatsinstelling geen princi- pieele tegenstrijdigheid vertoont met onze eigen stelling en dat vet der onze pregrammas gemakkelijk kunnen gecon fronteerd worden en geheel in overeen stemming gebracht. Wij gaan dus ak koord met de off ceele onderhande lingen van het Directorium en van de af gevaardigden van V.N.V. en wij wen- scnen dat ze tot een gunstig einde zou den kemen. Doch anderzijds stellen we ook vast dat de Rex-partij zooals zij thars is en werkt, ons, katholieke Vlamingen, geen vertrouwen kan inboezemen. Niettegen staande sommige plechtige verklaringen en beloften blijven hare inrichtirg, haren vorm en hare methoden nog ongewij zigd. Een dergelijke partijformatie door zulke middelen gediend leiden or.s regel recht naar een bitter avontuur. Hier ook aanvaarden we de houding van de K.V.V. Wij moeten eerst ernstige waar borgen hebben vooraleer wij de Rex- partij kunnen aanzien als een constru- eerend deel van de katholieke vlaamsche macht die, naar ons oordeel de toekomst van Vlaanderen moet verzekeren Wat Paul De Mont in de jongste veertien dagen heeft gezegd in den Senaat en in volksvergaderingen bewijst dat ook hij bewust is van wat er verkeerd is in de Hex-propaganda Vermits hij verantwoor delijke leider is in het vlaamsche land is het dus aan hem de daad bij het woord te voegen en zulke veranderingen door te drijven die de Rtx-beweging zuilen omvormen tot een onmisbare schakel in het politiek vlaamsch-katholiek leven. Voegen wij er nog dit aan toe dat wij er niet op staan dat de politieke eenheid die uit de zoo vroeg-mogelijk bereikte concentratie zal voortvloeien absoluut de zelfde zou zijn als K.V.V. nu. Maar we meenen toch ook dat den allereersten en noodzakelijken stap tot concentratie is een sterk-samengebundeldf, flink-optre- dende K.V.V. Zoo worden de groepee ringen van misnoegden doelloos. Alle katholieke Vlamingen van goeden wil kunnen hunne plaats innemen in een tuchtvolle K.V.V, Eerst de concentratie in eigen rangen. Daar hebben we cnmid- middeilijk een daad testellen.üp ieder van ons rust de verplichting onzen persoon ten dienste te stellen van de partij, ons te derangeeren om een vergadering bij te wonen en, la.it het ons maar onom wonden zeggen, op ieder van ons rust den plicht onze verantwoordelijkheid op te nemen in de daden van de partij. De vrij verkozen en verantwoordelijke leiders zullen dan verder moeten zorgen dat de partij den weg zou opgaan in overeen stemming met de onloochenbare wen- schen van de partijgenooten. Heden begint het kerkelijk jaar Om het kerkelijk jaar te begrijpen moe ten wij weten wat het mystiek Lichaam van Kristus is alle gedoopten vormen samen een lichaam uit, alle zijn ledema ten vandit éénemystiek lichaam (dekerk), waarvan Kristus het hoofd is. De rol van Kristus is, gansch dit lichaam op te voe ren tot zijn bemelsche Vader. Kristus on- ze vad^r Verlosser is dus onze middelaar bij de Vader. Ieder kerkelijk jaar nu brengt Kristus gansch zijn mystiek lichaam terug naar de Vader, en dat door het hernieuwen van zijn verlossingswerk. Ieder jaar worden wij allen samen, gansch het Lichaam van Kristus, opnieuw door hem verlost, zooals Hij het eers deed vóór 19 eeuwen. We komen zoo ieder jaar iets rader bij de Vader, bij God. Dit geheimzinnige leven van bet my stiek Lichaam van Kristus, dat jaarlijks groeit en opgaat raar God, kan best ver geleken worden met het le^en van een boom. Zooals een boomstam met de Lente nieuw leven ontvangt, nieuwe tak ken krijgt en ieder jaar hooger en krach tiger wordt, zoo ook komt Kristus ie der jaar met Kerstmis zijn Lichaam nieuw leven schenken ieder gedoop te betzij dood of ledend is een takje aan de stam, die Kristus is. Zoo groeit de boem, Kristus Lichaam, ieder jaar aan al de Vervolg op 2' blad. Programma voor Zaterdag 28 Zondag 29 en Maandag 30 November DE KONING van den Music-Hall At te raden DE DORPSDOKTER Voor allen. BECKY SHARP~ Af te rilden DE BLONDE POP Voor volwassenen Ik moei mij zelf geweld aandoen om wel gezind te zijn, Triestig weer zeggen de menstiien bij wijze van goeden dag en trut hun ooren in hun nek, als ik het zoo zeggen magschuiven ze voorttriestige schimmen in het triestige kader van 't weer. Ik zelf ga traag voort slepende den last van mijn zware botten waar minstens vijf kgr. slijk aanhangt.... en den last van mijn groote kommer. Sinter-Klaas is in aantocht ik moet Sinterklaas geven ik moei Sinterklaas gaan spreien, 't Is ter oorzaak van hei Sinterklaas spreken dat mijn botten vol slijk hangen. Ons stadsbestuur moet Sinterklaas dtelen ze hebben Sinterklaas al gesproken. Dees week nog doen se de beneeming van een hoofdonderwijzer. Kort daarop moeten nog andere benoemingen volgen. Zij hebben Sinterklaas gesproken en zul len Sinterklaas deden. Ik zal mij veroorloven na hen, Sinterklaas ie deden. De jacht op plaatskens is open de plaat» kensjagers echte pensjagers van de politiek zijn er op uit geweest.... Wij kennen nu reeds den uitslag der eerste Sinter klaasdeeling. De be noemingen werden bedisseld in kleine poli tieke cjrniteiien die aan hun vertegenwoordi gers een gebiedend mandaat geven. De de mocratie is vergroeid tot de anottyme dicta tuur van een comiteit Om te weten te komen wat er in de kleine comiteiten beslist werd moei ge niet fijn zijn. Niemand mag het reporter kwalijk nemen dat hij den uitslag reeds hent. Als dat Hoekje zal verschijnen zal de be noeming door het publiek ook reeds gekend zijn. Wij moeten geen voorzeggingen doen die toch zouden achterwege komen en daarbij wij hebben eerbied voor de mannen van de Wet. Maar de naaste week is 't Sinterklaas, en ik ben Sinterklaas gaan spreken en daarom hangen mijn botten vol slijk. In den ouden tijd zoo noemen wij menschen van jaren, onzen jongen tijdIn den ouden tijd kregen de brave kinderen van Sinterklaas lekkernijen en speelgoed. De onverbeterlijke deugnieten kregen een zweep. De morgen van Sinterklaas werd ze ne keer geprobeerd, al was 7 op afkorting van het geen de lakker binst den dag verdienen sou, kwestie van te weten of het er ten goede was en daarom werd ze eerbiedig weg gt- zet, redelijk dicht bij de hand, tot verder order. Tegenwoordig zijn de kinders allemaal braaf die schaapkens och arme en zijn ze 't met ze zullen het worden in 't vervolg nietwaar menschen f En de zwe pmaktrij is in het Sinterklaas- bedrijf sinds lang failliet. Wie nog van den ouden tijd wil zijn en zweepen uitdeden moet naar de elzenhagen langs den beekkant of naar den wijmettier. baar is wel e<« nieuwe mode opgekomen, die van de bezemsDe bezembinder die het gedacht zal gehad hebben Sinterklaas-bezem, tjes te maken zal fortuin maken. Ik h id er ook eenige willen koofen om t» te bezigen maar langs den kant van den steel Itojr Langs den kant van den bezem kan 'ntn man daar niet mee om. Hit moei dal voor de vrouwen laten lederen keer als hij daar mee werkt maakt hij vuil werk. Re.x heeft al de bezems opgekocht, niet om ze te trusteer en want hij is tegen de trust's, maar voor eigen gebr uik. En daar hij daarmee uiisluitelijk jacht maakt op groot wild kon ik er zelfs geen enkele ontleenen. En daarmee ben ik afgetobd en hangen mijn botten vol slijk van mijn wandeling naar de elzenhaag ian de beek. Reporter Wat fijne geur in huis. 'k Ben zeker niet abuis Men maakt de koffie klaar Met Pacha Chicorei voorwaar fr BEHDERHEOK

Denderklok | 1936 | | pagina 1