Nog over Concentraties en fronten ALLES GAAT GOED Het Hoekje van den Reporter Tiende Jaar Nr 49 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 6 December 1936 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LUYSTERKAK-WAiLTËRMAPt NINOVE Zaal "ROXY Zondag 13 December 1936, te 7 a. 30 JVIeVPouuu de (Vlarkiezin III VOOR HET KANTON NINOVE Jef Orban Frans Monnoyer Mariette Orban-Immers Elisa Mertens Georgette Douglas Prijzen der plaatsen lo, 8 en 5 frank. Poatcheckrekening (B. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 maanden 1 jaar 7,00 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regei 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Vóór enkele weken verschenen hier, dank zij de bereidwilligheid der redactie van de Denderklok een paar artikelen waarin we o^ze gansch persoonlijke meening over concentratie mochten uiteen zet ten. Toen was de bedoeling, even als nu, ons te richten tot Katho lieke Vlamingen en niet tot libe rale jonge Wachters uit Ninove. Aangezien ons proza dus niet be stemd was voor hen, moet het ons niet verwonderen dat ze er niet mee akkoord gaan. Wat ze er te gen hebben, weet ik niet, wantik las hun manifest niet, no:h ver lang het niet te lezen, om reden dat naar onze meening de liberalen niets te stellen hebben met Katho lieke concentratie dat is werk voor ons Kathclieke Vlamingen en niet voor liberale jonge Wachten. Denderklok is op die paar artikelen teruggekomen, zooals wij lezen kunnen in zijn nummer van Zondag 1.1. eerste en tweede blad zijde. Ten einde elk misverstand te vermijden onder Katholieke Vla mingen en met het vurig verlan gen tot een echte en duurzame concentratie te komen tusschen alle burgers die zich Vlaamsch en Katholiek noemen, vragen we aan de redactie van de Denderklok ook een plaatsken voor dit artikel en danken haar bij voorbaat om die bereidwilligheid. Sedert het opstellen van onze artikelsin zake concentratie heb ben we heel wat beleefd. Voort durend is de politieke concentra tieatmosfeer onder hoogspanning gebleven. Programma verklarin gen, doelstellingen, tracten en brochuren, strooibriefjes allerhan de hebben het licht gezien. Onder handelingen worden gevoerd, ver gaderingen voor concentratie wer den en worden belegd, afzonder lijk of gezamentlijk, door K.V.V. V.N.V. èn Rex. Het is onbe gonnen werk al de plaatsen op te noemen waar er werd geperoreerd en niet het minst in onze goede stad Ninove Uit al die belangstelling in en om concentratie zijn twee voorname feiten naar voor gekomen le) de algemeene drang naar concentra tie en 2e) de puuten die ons van concentratie scheiden Het is voor ons een verh.-ugend feit te mogen vaststellen dat de massa gewonnen is voor de nieu we gedachte. Niets of niemand is nog in staat de concentratiege dachte in te dammen alles vat haar in den weg staal, zal door haai o\ errompeld worden eer we enkele maanden verder staan. Al len zoeken we hartstochtelijk en eerlijk naar de beste methode om haar te verwezentlijken. Vandaar de onderhandelingen K.V.V. en V.N.V. Wat er ook gebeure, om het professor H. J. Van De vVyer na te zeggen Vlaanderen laat zich niet meer verscheuren. En dit noch op Vlaamsch gebied naar den geest van Leuven, noch op godsdienstig gebied naar den geest van Mechelen. De punten die ons scheiden moeten worden opgeruimd het waie een zware fout ze te willen verdoezelen. Naar or.s bescheiden rneenirg herleiden zich die punten van wrijving tot de volgende le) den tegenstand van het A C W. tegenover de corporatieve inrich ting van den staat 2e) de vrees voor dictatuur van Rex 3e) het gebrek aan vertrouwen in de eer lijke bedoelingen van de leiders •ie) de pretentie van elk der be trokken paitiyen als overwinnaar uit de concentratie te komen en 5e) de herinrichting dtr Katholieke Staatspaitij, We begrijpen volkomen de ach terdocht van het A.C.W. in zake corporatieve inrichting van den Staat. Te veel moeite, opoffering en tegenstand heeft het A.C.W. zich moeten geven of moeten bre ken om zijn christene sociale actie op te bouwen tot waar ze nu is, om dat alles zoo maar prijs te ge ven voor iets dat ze als minder waardig beschouwen voor het wel zijn der werklieden. Wanneer wij onze werklieden en hunne leiders er eens van ovei» tuigen dat corporatieve orde wil de samenwerking voor het hoogst mogelijk welzijn van werkman, boer, burgeren intellectueel, zon der overheersching van gelijk wel ken stand, zelfs zonder zucht naar overheersching, maar allen voor ieder en ieder voor allen, dan zul len wij en zij meteen begrijpen dat werkliedensyndikaten met poli tiek of confessionneei karakter die corporatieve orde hoegenaamd niet in den weg staan. Wij mot ten onze werklieden de verzeke- ring geven dat in onze concentra tie de stoffelijke belangen van den werkersstand met evenveel liefde, overtuiging en kracht zullen wor den nagestreefd, als de stoffelijke belangen van gelijk welken ande ren stand dat in onze concentra tie elke stand over zijne belangen zal adviseeren door personen in wien we vertrouwen stellen. Op die voorwaarde komt echte en duurzame concentratie en ver dwijnt de achterdocht van het A.C.W. Nog altijd blijft als een akelige nachtmerrie boven onze concen tratie hangen de vrees voor dikta- tuur vanwege Rex. Ook Denier- klok gewaagt er vau. Wij herha len de methode van Rex is niet altijd goed te keuren, doch wat Rex heeft bekend gemaakt, mocht en moest gekend zijn tot straf voor de daders, tot vrees voor de na volgers. Voor zijn diktatuur vree zen we riet le) omdat we na de verklaringen \an Paul l)e Mont er nog moeilijk kunnen in gelooven en 2e) omdat zooals H Borginon het verklaarde Eens Rex met ons in concentratie, is er van dic tatuur geen spraak inter, zooniet bestrijden we Rex ever, hard als te voren Evenals met V.N.V. moet de concentratie beproefd worden met Rex mislukt ze, dan kan en zal iedereen de verantwoor delijkheid vaststellen. Wat al kwaad berokkent aan de concentratie niet, dit gebrek aan vertrouwen in de eerlijke bedoe» De schitterende revue vau M. ORBAN in 3 bedrijven. VIJF EN TWINTIG TAFEREELEN. en de beroemde Gelmau O iris in hun nieuwste creaties. Prachtige dekors - Schitterende kostumen - Volledig orkest Plaatsbespreking alle dagen vanaf heden in 't Café ROXY (Telefoon 261 lingen der leiders Wij zijn er van overtuigd dit wantrouwen bestaat niet tusschen de leideis der con centratie zelf. Dit gebrek aan ver trouwen wordt maar geuit, aange dikt en onderhouden door politie kers van tweeden en derden rang. Deze laagstaande menschen vin den 't zij in den persoon, 't zij in het verleden der partijen stof te over om dit wantrouwen ingang te doen vinden. We weten het wel, de katholieke mandatarissen en staatspartij hebben in het verleden fouten en misstappen en tekort komingen bedreven. V.N.V. ook heeft in zijn kortstondig bestaan zich bezondigd en heeft èn zijn programma èn zijne methode moe ten wijzigen. De jonge Rex-partij zelfs bekent dat hare methode dient gewijzigd te worden. Laat ons zwijgen over het verleden hou den we op met schelden en uit maken stellen we een einde aan lage verdachtmakingen. Laat ons hoopvol naar de toekomst "blikken met den vasten wil die toekomst schooner te maken ons volk en ons geloof ten bate Een nieuw gevaar dat den ge zichteinder aan 't vertroebelen is, zien we in de pretentie der betrok kene partijen om ah overwinnaar uit de concentratie te komen. Kleinzielig is't maar mensche- lijk Niemand in deze concentra tie mag zeggen het programma der nieuwe partij, is het program ma van ons We hooren niet graag van K.V.V. verklaren dat al het goede in Rex en V.N.V. komt van K.V.V. noch van Rex, dat K.V.V. maar iets goeds kan worden als het, het programma van Rex aanneemt noch van V.N.V, dat K.V.V. van haar alles overneemt tot zelfs den naam ba rer vrienden uit Limburg en de Kempen. Die verwijten zijn gansch natuurlij k want aangezien deze drie partijen op christen grond slag beweren te staan, kan hun programma onmogelijk veel ver schillen. Daarom zeggen we met de Denderklok Dat wij er niet op staan dat de politieke een» heid die uit de concentratie zal voortvloeien, absoluut de zelfde zou zijn als K. V. V. nu Voor ons mag de nieuwe partij» formatie heeten hoe ze wil de naam van het kind doet er niets toe, als het kind maar wordt ge boren en kloek en sterk opgroeie We meenen wel dat van de her inrichting onzer katholieke partij veel zal afhangen voor het tot stand komen der concentratie of niet. Daarom beamen we volmon dig het slot van het artikel ver schenen in de Denderklok van Zondag 1.1. Eerst concentratie in eigen rangen Wanneer wij, Staatskathoiie- ken, heden of morgen worden op geroepen om onze plaatselijke organisaties herin te richten, ver geten wij dan niet op post te zijn Geen onverschilligen, geen ge- makzuchtigen, geen bestweters achter pot en pint, allen naar die vergaderingen, bewust van onze verantwoordelijkheid. Het nieuw geluid wterkiinke ook daar, opdat onze tegenwoordige leiders het nieuw gedacht zouden kennen en om hen te overtuigen dat in geval ze niet de nieuwe gedachte niet meer mee kunnen, ze den wagen moeten laten trekken door hen die het nieuw geluid niet alleen hoo ren, maar het ook verstaan We gaan hier over die herin richting niet verder uitweiden. iVl.B.K. schreef hier reeds een paar artikels over dit onderwerp en be- looft er nog wat over te vertellen. Wachten we dus af. Vooraleer dit aitikel te eindigen willen we onze vrienden uit liet A.C W. er nog even attent op ma ken dat de concentratie Rex V.N.V. Katholiek Blok, hoe genaamd geen diktatuur van rechts wil zijn. Zij wil alleen zijn en worden de nieuwe partij die ons land wil geregeerd en bestuurd zien naar christen. Vlaamsch en solidaristische opvatting. Uwe plaats is aan onze zijde omdat ge christen en Vlaamsch zijt en uwe stoffelijke belangen er in goede, trouwe en liefdevolle handen zul len zijn. Ingezonden P. R. lichten. Dij de libit ale raadsheer en zijn er te veel vut echte gentleman's manieren die liever hooghartig uit den weg gaan dan weer te stampen als een al te opdringerig persoontje zijn ellebogen in hun ribbenkas set en zoo ge beuren er leelijke duigen maat over ze later beschaamd zijn waarvoor ze dan liever in een vitrien kijken dan in iemands oogen. De Socialisten hadden de kanden vrij. Ze slaan in de oppositie. Ze zijn tegen de cumuls. Ze waten gtbeten ('p den officietien candidaat. Toch werd hij verkozen met der- tien stemmen op dertien. Ze zijn onder den aanval van het antiklerikaal stokpaardje bezweken Dat ge mee stemt met de meerderheid voor een politie-commissaris om in de beet niet te staan van dm nieuw gekozene is verstaan baar ge kunt immers nooit weten. Maar hier.... en dat op het oogenblik dat de eerste tenors der partij aansturen op meer rechtvaardigheid tegenover dc katholieken om wille van Rex Nee, neezij verdienen geen zweep, nett bibcron en anders niet Reporter Ne mensch doet somtijd iets voor niet. Dt muziek meester slaat gewoonlijk een maat voor niet. Ik heb verleden welk een wandeling ge daan naar de elzenhaag langs den beekkani. Ik voelde dan zelfs de lust mijn beslijkte botten tegen sommige fijns heer en hun zit vlak te duwen. Nu ben ik van gedacht veranderd matig heid is een deugd, ooh itt 't schrijven en daarbij ik heb te veel respect voor mijn botten. Zwarte Piet mag tehuis blijven en ik wil gelijk den zachtzimigen Heilige, geschenke» deelett. Een schaapke met pels in echte wol aan Paul De Motii ter gedachtenis van den bok dien hij verleden week geschoten heeft in zijn humoristisch artikel. Hij heeft per telefoon Degrelle den titel van stokhouder gepresen teerd. Degrelle heeft lachend geweigerd. Aan de telefoon kunt ge dat met zien, maar voorzeker lachtte hij groen. Voyons Paul, den titel van stokhouder voor iemand die do studies in de Rechten heeft laten steken De Rexistische madames krijgen elk un kartonnen paard met houten wagentje om haar Sinterklaas pakjes rond te voerenIn het gewoon leven hebben ze een meid om haar pakjes te dragen maar de democratie van Rex stelt hoogt eischen. Het nieuw schoolhoofd aan de school van Ie Dender kaai hijgt een fluitje. Eentje ge lijk de chefs-trein er hebben. Hij zal het niei bezigen om het begin en hei einde der klas te fluiten maar 't is ook daarvoor niet be doeld. 't Is om in zijn salon le hangen tus schen zijn ander diplomas. Om over het hoofd te springen van een collega mei acht en twintig jaar voorbctldegen dienst 'netft hij uitgepakt met al zijn diplo ma's, tot dat van bouwkundige toe Onze Wet sheer en hebben er om geglim lacht Hij heeft het antiklerikale ros bereden.Hij heeft zijn Staats diploma gesteld tegenover het diploma uit de normaalschool van St. Niklaas. En de vrijheid van den huisva der aangeklaagd die zijn kind tiaar 't Zusterhuis zendt. Maar de Wetsheeren weien dat zijn frak een double faceis en dat hij binst de be zetting een plaats aanvaard heeft in de Mid delbare school uaar ze beier betalen. Voor dat fdt is hij door de terug gekeerde regeering geschorst geweest. l' aiies dunner la garde riep Napoleon J en de oude taaide heeft gegeven Een kalf dozijn muzikanten heeft met ontslag gedreigd als hun medespeelmaat de plaats niet kreeg. En hij heeft hel gekregen. En nu hij et* bij vergoeding heeft van schoolhoofd bij een o bij postje in de nijverheid school waar menig kleine burger zou kunnen metleven zal hij tegen de cumuls zijn. De man heeft al genoeg moeten slikken omwille van zijn benoeming, en al slikt hij gewiliig voor een paar honderd frank in dt maand, wij zetten er een punt achter. Hij ki ijgt een fluitje. Voor de cctcle liberal had ik neu pick upp besteld opdat ze de stad niet meer zouden moeien laten besturen door een half dozijn muzikanten. Maar 't mag er niet af 't was te duur ze kunnen gemakkelijktr zelf eenen koopen. Ze krijgen nieuw katoen voor een vcrsclte affiche tegen Rex Die, over een gezonde en sterke democratie, is weg ze mag enkele weken rusten tot alles ver geten is. In een gezonde en deugdelijke democratie zijn alle burgers gelijk voor de Wet en krijgt elk naar verdienste. Daar werpen te de postj<s niet toe gelijk wij ons kwartje in de muts van den straatmuzikant die een air- he gespeeld heeft l Trouwens van liberale democratie is er nog niet veel meer te zien geweest dan som een pet in plaats van ven hoed en nu en dan een Irak zonder slippen. En de socialisten krijgen ntn bibcron. In de schoolhoofd-benoeming waren dt katholiekt u gebonden door hun bestuursover eenkomst mei de liberalen. Ge kunt zoo soms ve rplicht zijn, minder prettig werk ie ver

Denderklok | 1936 | | pagina 1