BI Het Kommunistisch Paradijs VI1SHAAL BOEFJE Groote Propagandamatch Apotheek L. BOGAERT Tiende Jaar Nr 51 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 20 December 1956 Katholiek Vtaamsch en Volksgezind Weekblad n. LUYSTERItA,K-KAEt,TiRMAN ZONDAG 17 JANUARI 1937, twee opvoeringen van door den gekenden groep Renaat Grassin en Keije Heden Zondag 20 December. F.C. Ninove V elftaltegen Royal Leopold Club, Brussel Het Hoekje van den Reporter Brusselstraat, NINOVE. Alle voorschriften der HH. Dokters worden er zeer nauwkeurig uitgevoerd. Alle ziekenbonden worden aangenomen de Vooruit niet VOOR HET KANTON NINOVE Poatcheekrekenlng (R. Luysterman n-1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 AbonneinentsprijA 3 maandeL Ir. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per rege! 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Twintig jaar geleden, in Rus land mislukte een rieuwe postze- geluilgave, omdal de ambtenaars, uit heiligen eerbied voir de vors telijke regeerders, weigerden het aangezicht van vadertje Tsaar te bestempelen Toekomende jaar zal de bolche- vistische st?at twintig jaar oud zijn en zal de overwinning gevierd worden van Lenin en Trotsky op Kerensky en Krasnov. Dat zijn geschiedkundige tegen stellingen, soms moeilijk te begrij pen. En wij menschen van 1936, ken nen wij Rusland, hebben wij reeds een eenigzins gevormde oordeel over Russische toestanden Amerikaansche aibeiders en techniekers, verleid door de mooie voorstellen der kommunistische propagandisten, gaan hun talenten wijden aan de verwezenlijking der vijt-jarenplannen en komen ont goocheld uit de roode hel terug, vervloekend de dwangmethoden van de volkskommissarissen. Iu- tellectueelen doen een gemakkelijk reisje cp Russisch grondgebied, onder de leiding van het Intoe- rist bestudeeren gedurende drie weken de kommunistische wer king komen terug naar hun va derland en verklaren zich gewon nen voor de kommunistische idee- en, worden dan ook de beste pro pagandisten, waarover Stalin zich natuurlijk moet verheugen. Intel- tectueelen, bij hun veel studeeren. kunnen er soms het nadenken bij vergeten Het kommunistisch Rusland is een partij-staat, of beter, een klas se-staat, onder leiding der Bol- chevieken. Vauaf 1903 tot 1917 vormden deze een leger van be roepsrevolutionairen met Lenin aan 't hoofd. Deze groep men schen zijn ook de bewerkende oor zaak geworden van de Sovjetstaat. Weinig talrijk, gelukten zij er toch in de aarzelende coalitie Kerensky- Krasnov te verjagen door de in de geschiedenis van het kommunisme en vanjde wereldberoemd gebleven Novemberrevolutie van 1917. Na deze overwinning identificeert zich de bolchevistische partij mei de staat, haar kaders vormen de staatsorganen, haar leiders worden de officieele staatsoverheid. Het werkprogramma was de radikale verwezenlijking van het socialisme van Marx, dus via de diktatuur van het proletariaat naar de verwe zenlijking van een nieuwe heilsorde, een ideale maatschappij zonder tegenstellingen Daarvoor moest eerst de oude burgerlijke maatschappij opdoe ken deze immers was het pro- dukt van de economisch-kapitalis- tische verhoudingen, determinee- rende factor van het sociale leven. Al wat kon dienstig zijn voor de nieuwe klassestaat werd gebolche- viseerd. Wat onmogelijk te ver zoenen was met de ideologie van Marx, wat niet te integreeren was werd afgeschaft zoo de gods dienst en het huwelijk in 't bizon der, de godsdienst immeis is opi um voor het volk, het huwelijk de familiale instelling, een uitvin ding van de kapitalistische maat schappij om de overerving te ver zekeren. Naar binnen werd een groote activiteit uirgespreid de revolutie immers was gevoerd door een klei ne minderheid, het kwam er nu op aan de arbeiders, de boeren en de soldaten te winnen voor het kom munistisch ideaal. Maar de actie mocht niet beperkt blijven tot het binnenland het proletariaat leef de over gansch de wereld, overal dus moesten de kommunistische gedachten gepropageerd tot voor bereiding van de wereldrevolutie. Moscou is de centrale, Rusland moet het voorbeeld zijn. De politieke structuur van de Sovjetstaat werd gegrondvest op de machtswil van het proletariaat, maar alleen van dat deel dat aan gesloten was bij de kommunisti sche partij. Zoo kwam men tot een klassestaat, waar alle leden op de zeilde voet geplaatst worden, en alleen maar in aanmerking ko men naar gelang het aandeel in de productiever houdingen. Als mid delen tot actie geldt ai wat voor- deelig is voor het proletariaat. Daar nu volgens Marx alleen de productie in laatste instantie het maatschappelijke leven bepaalt, zoo werd er eerst uitgezien naar de regeling der economische ver houdingen naar het bepaien van den economischen arbeid, door el keen to verwezenlijken om aan ieder volledige bevrediging te schenken onder alle opzicht. Zoo werd de algemeene lijn van de economische politiek be paald Rusland immers had heel nog wat achterstel in te haltn op de andere industiieele landen van Europa en van de rieuwe wereld. In de volgende jaren werd soms nog al eens afgeweken van die al gemeene lijn, en dit pour les be- soins de la cause. Zoo hebben we de N. E P. gekend van Lenin, de nieuwe economische politiek die veel meer het karakter droeg van het staatssocialisme, van het éta- tisme, dan van het eigenlijke kom munisme. Op zijn beurt volgde Stalin later een agrarische zig zag politiek, gezien de vele moeilijk heden met de weerbarstige boeren, die er geen genoegen in vonden hun graan te moeten afstaan aan de staat om nadien zelf honger te lijden. Maar dat alles beteekende geen opgeven van het kommunistisch ideaal, evenmin als de zoogenaam de «vredespolitiek> van Litwinov te Geneve zou mogen beschouwd worden als de likwidatie van de wertldrevolutiegedaehte. Deze wereldrevolutiepsychose, door Marx reeds in de mentaliteit der Russische kommuniaten ge schapen en nu eigen aan en gepro pageerd door al de aanhangers en bewonderaars, is een van de geni aalste en gevaarlijkste wapens ooit door een mensch uitgevonden, 't Is een middel tot voortdurende onverpoozende strijd tegen al wat niet kommunistisch gezind is, te gen al wat dus, juist om die op positie tegen de kommunistische ideeën, afgeschilderd wordt als reactionnair en conservatief. In de verwarde tijden na den oorlog was dit revolutiegeweld ff ff om 2 en 8 uur, ïSegin om 14 uur. Mooi sport Prachtige match schreeuwerig en uitdagend komen opzetten. Het was dan ook te ge weldig om lang te kunnen duren bovendien ging alle aandacht der kommunistische leiders naar de verwezenlijking van het vijfjaren plan, eerste en tweede uitgave Sedert een drietal jaren is die we reldactie nu hervat, of liever wordt ze meer ernstig doorgedreven, want feitelijk heelt ze nooit opge houden, maar nu is ze intenser, sluwer, geniepiger en.... diploma- tischer.,.. Dit jaar heeft het gevolmachtigd congres een nieuwe grondwet in gevoerd deze geldt voor de 14 sovjetstaten die fedtraal ingericht worden. We kunnen ons afvragen of we hier voor een kentering of een list staan in de kommunisti sche ideeën en werking, De nieuwe grondwet voert een politieke demokratie in, maar eene waarin een overweldigende kommunistische meer derheid verzikerd is. Boekharine zelve heeft het nog gezegd in zijn A.B.C. du Communisme de catechismus der bol- chevitken, dat de paitij er moest voor zorgen periodische zuiveringen te doen zoowel in eigen rangen als bij de reacti- onnairen, om alle twijfelaars aan en te genstanders van de kommunistische heil staat te weren. De laatste groote proces sen in Rusland doen ons vermoeden dat die periodische zuiveringen wel als jaar- lijksche louteringen terugkomen.... Op gebied van het eigendomsrecht is er een zeker terugtocht vast te stellen, in dien dit weer geen taktische zet is klein privaateigendom is toegelaten, ook van productiemiddelen, en een nogal belang rijke vrijheid wordt verzekerd aan de kolkhozen, de gecollectiviseerde boeren- bedrijven. De regeling op godsdienstig gebied zou waarlijk doen lachen, moesten we hier niet voor zoo'n ernstige zaak staan met veel pathos wordt de vrijheid van belij denis geproclameerd.... maar de godde- looze school wordt verplichtend gesteld, lir is vrijheid van anti-godsdienstige pro paganda, maar niet vin godsdienstige. Dus hier heeft de nieuwe grondwet abso- luut niets veranderd, Verder zijn de overige moderne vrij heden voorzien vrijheid van woord, van pers, van vergadering en meeting, van stoeten en betoogingen op straat. Maar men lette goed cp den aanhef van het artikel 125 overeenkomstig de belangen der arbeiders en van het socialistisch re- giem, worden aan de burgers der U.R.S.S. gewaarborgd,... de boven gemelde vrij heden. In 't geheel een terugtocht op het ge bied der socialisatie mogelijks nog wat meer centralisatie om nog beter de ach terlijke vrijheidsgezindheid te bekam pen. Verder blijft ALLES OS VERAN DERD. Waarom zijn we ais kristen menschen tegen het kommunisme gekant We veroordeele.n het kommur.isme in zijn geheel, om zijn materialistische le- vensbeschouw.ng om zijn economisch dwangsysteem, om zijn Volk- en Ideaal- negeerende maatschappelijke opvattin gen, om zijn anti-godsdienstige actie en zijn klassemoraal, om zijn artifcieel fa miliaal statuut, om zijn onpersooniijk- heidspedagogie en staatsopvatting, in een woord omdat gansch dit systeem onvereenigbaar is met de kristeïijke leer, omdat 1) het kommunisme steunt op klassenstrijd, wat regelrecht in tegen stelling is met de rechtvaardigheid en de naastenlieide. 2) liet kommurisme de persoon lijke waarde van het individu negeert en de mensch ondergeschikt maakt aan de klasse, de partij en de staat. 3) Het kommunisme de ontbinding wil van de familie voorstander als het is van de tegennatuurlijke vrije liefde en loochent dat de familie de cel is van de staat 4) het kommunisme volledig be schikkingsrecht geeft aan de staat ten overstaan van het kind, wat ingaat tegen de door de natuur gewilde familiale op voeding en tegen de door God en de Kerk geëischte godsdienstige opvoeding. Vergeten we dan ook niet het woord van Kardinaal Liénart De opportunistische taktiek geeft aan het kommunisme een dubbel aangezicht un visage attrayant quand il se présente dans lts pays oil i! n'est pas le maitre, un autre repoussaut iü oü il règne. Bekijk Janus dan altijd langs de twee kanten, vooral in onze tegenwoordige tijdsomstandigheden. Ingezonden V. M. Tegen drogen en geweldigen Hoest, Bron«hiet, öriep, Astma, enz. neemt zonder uitstel een zeker en snelwerkend middel dat dadelijk den hoest stilt, de slijmen lost en de rust \erzekerd. voor gioote BORSTBALSEM personen j FXJILiïwÊON.AXj siroop Voor kinderen BORSTSIROOP. Rex kapt vuur met zijn vier poolen le gelijk. En Rex hetfi gelijk dat hij vuur kapt. Maar ik heb toch een beetje vermaak, een beetje leedvermaak. Rex bestaai ten eerste uit Walen ten tweede uit Franschsprtkende Vlamingen ten derde uit een klein aantal Vlamingen die door eene of andere omstandigheid er by gesukkeld zijn tn numeriek zijn ze van wtt* uig belang. Rtx kapt vuur omdat er den laatsten tijd veel uitgekomen is. Wij, brave snullen, dachten dat ge buiten de wete van den commissaire geen revolver kost koopen zonder gevaar van uw wapen kwijt ie geraken en een proces in de plaats t* krijgen. 't Is uitgekomen dal zekert bevoorrechten vatt zekeren stand kunnen wapens koopen t» ver koopen met kisten en wagens zonder den commissaire aan ie spreken. Wat zeg ik, dat ze den groeten baas van dat gedoet zijn papa gingen commissaire maken 't Is uitgekomen dat de handel niet allee» ging in wapens maar ook in menschen dien stig als kanonnenvleesch 't Is uitgekomen dat er in gansch ons ar- senaalwetten geen brokje wet te vinden is om die pralijken te straffen. 't Is uitgekomen dat hij die de ronselarij aan het daglicht brengt wel kan gestraft wordendat iiet Get echt als bij toeval daar seffens een brokje wet aan de hand heeft. En R x kapt vuur met zijn vier pooien te gelijk. Er was een tijd dat Belgiï zijn almacht toonde tegen Vlaanderen. Tegen alle traditie en tegen de Grondwet in kwamen er besluitwetten met terugwer kende kracht. De Grondwet vet biedt de confiscatie der goederen, maar Belgii wist groote sommen te vragen voor schade toegebracht aan den Staat. Samtnhtulen met den vijand uitidealis me was een bezwarende omstandigheid. Samenheulen met den vijand uit winst bejag gelijk de Waalsche beesienkoopmans deden, uas een verzachtende omstandigheid Het separatisme was begonnen in Wal lonië. De Vlaamsche separatisten gingen den bak in, De Waalsche werden gerust ge laten of gedeeore. rd of minister. Toen hebben Walen en Franschsprekend Vlamingen in de handen geklapt. Nu kappen se vuurze zullen zoo heel en gansch verwarmd geraken Ik heb een beetje leed vermaak Tich een beetje meer leed dan vermaak. De menschen hebben in 'l algemeen twee maten en twee gewichten een voor zich tel/ en een voor de anderen. En daar komt totk zooveel miserie uit voort. De macht hebbers zijn ook menschen, tn ze hebben ook twee maten en twee gewichten. Vroegere alleen heerschappijen zijn door het misbruik der twee maten te niet gegaan. Onze democratie heeft ook twee maten u is er ziek van, en als }t kwalijk gaat kan ze er van sterven. De nieuwe alleen heerschappijen te noemen dat tegenwoordig factsme kek- ben ook twee malen en ze zullen er ook van sterven. Om de twee maten en gewichten toch in evenwicht ie houden steunt de alleen heer schappij op de bajonnctten de democratie steunt op de kracht van eden helft plus ten* Er bestaat een methode die al die miseries niet mede brengt Dat is de methode van de verdeelenie Rechtvaardigheid waar door elk zijn recht krijgt zoowel vijand als vriend. Maar ongelukkiglijk is die methode t katholiek en tegmwovrdig geldt het al wat katholiek ts deugt niet 't Is jammtr voor 't menschdom l Reporter, DEHDERKLOH o 9 I MMM HM1MN 1,1 HlMI

Denderklok | 1936 | | pagina 1