in de Keizer KHEDHiTBANK GRONDPANDELÏJKË LEENINGEN Uilgifle van Grondobligaliën 31/2 KAJOTTERSHOEKJE Hel politiek overzicht van de week Banque de la Société Générale de Belgique Administratieve zetel van Aalst. AGENTSCHAP van NINOVE, voor Ifantlo! en Nijverheid. Landbouwbelangen KLOKKEKLANKEN FILMLEIDING STAD EN OMLIGGENDE NINO VE VOETBALKRONIEK Kerk der H. Theresia Brusselstraat, Niqove. Burchtstraat.9, Ninovel Geheimhouding. Agentschap Ninove Voordeelige en veilige gcldplaatsingen. Alle Bank-, Beurs en Wisselzaken. v. z. w. Zou er dan toch één huisje zijn Bat Paoha Chicorei nog mist, Waar 't heerlijk kopje, geurig fijn De krachten opwekt en verfrischt l Burgerlijker! Starjd van 5 tot 12 December 1936 Grondkrediet van België Orde der Goddelijke diensten Zondag 20 December 1036 6 lj2 uur, gelezen mis. 1|2 uur, mis voor Mr Charles De Hondt. f 1IV uur, Hoogmis. Maandag, 0 1 '2 uur, mis voor Mme Leopold De Schepper. Dinsdag, 6 1|'2 uur, mis voor Mme Hyp. Timmer mans en overledene dochter. Woensdag, lp uur, sol. huwelijksmis. Donderdag, 8 uur, sol. jaargetijde voor Mr Henri De Samblancx. Vrijdag, Kerstdag. 6 mit% Kerstmis. 7 1[2 uur, mis voor Mr Leon Van den Bossche en zoon Benoit. ft 1[2 uur, Hoogmis. Zaterdag, 2de Kerstdag afgestelde heiligdag. O 1{2 uur, gelezen mis. 7 Ij2 uur, mis voor een overledene. 9 uur, niet veel, maar zij doen wat in hun vermogen ligt. In al de voornaamste centra s van ons Vlaamsche land gaan wij van huis tot huis om het noodige voor onze noodlijdende broeders bijeen te garen. Uitslagen zijn er reeds in Kortrijk, Aalst en Antwerpen werden duizende kieedingstukken, houderde paar schoenen, dekens, ondergoed en geld rondgehaald. Indien ons menschen maar eens allemaal de draagkracht van de naastenliefde beseften er ware geen spraak meer van communisme. Vergeten wij niet dat com munisme groeit uit onrechtvaardigheid en armoe, en in een land dat de pretentie heeft zich Katholiek te noemen moeten onrechtvaardigheid en armoe onbekenden zijn. Wij roepen allen op tot de praktijk van de naastenliefde, tot het eenige blijvende middel tegen het gevreesde communisme, ons kristelijke communisme. Hoogmis. 20 jaar gevangenisstraf Een ander opvatting- van communii- me Ergens in Brugge werd een vrouwen moordenaar tot veroordeeld. De bedroevende gebeurtenissen met de Lngelsche Kroon hebben de wereld geschokt. Daar spreken en redetwisten groote en kleine menschen over het gelief koosde onderwerp in de gesprekken van de hoogste middens tot bij de man in de straat. Toch bestaan er menschen die niet over die kwestie spreken, die misprijzend de schouders ophalen, menschen die in de bladen eerste, tweede en derde bladzijde overslaan om stil te blijven bij bladzijde vier, de bladzijde waar men spreekt van werkaanbod en openstaande plaatsen. Er zijn werkloozen er zijn zoogenaamd gelukkigen die wel werken, maar waar men vergeet bij te voegen dat ze bijr.a niets verdienen en dat ze voor een gezin met vier, vijf, zes kin deren moeten instaan. Er is armoe Meer er is verbittering. Vele ouders in armoe voelen wellicht een wrok opkomen wanneer ze lezen dat hun kinderen waarvoor ze nu armoe lijder, of die op heden hun eenige steun zijn, door da legerdienst nog eenige maarden langer van hen zullen wegge trokken worden. Zij die in armoe zijn vloeken wellicht wanneer za lezen van een koning die zwemt in weelde, en die gansch een land in opschudding brengt voor een vrouw. De gedachten van de armen gaan ver der, gaan steeds terug naar dit voor hen zoo groote vraagstuk Wat zal de Winter brengen De Winter waarin jaarlijks, schrik niet, honderden, ook bij ons, honger en kou lijden. Zij die nooit ondervonden wat atmoe is kunnen zich nietinbeelden wat al mizerie en ongeluk, wat al nood er in ons vlaamsche land nog bestaat. Onze be- hoeftigen publiceeren hun armoe niet in dagbladen, ze loopen er niet mee te koop; alhoewel zij recht hebben op onze hulp wij geven hen geen almoes, wij geven svat hen toekomt. Sr.Niklaas. Het is geen legende dat weer vele moeders met hun kinderen voor de winkelramen hebben gestaan, hun oogen star ziende op al wat er daar tentoongesteld lag. Kleine jongens, kleine meisjes, platgedrukt tegen de venster ramen vader of moeder trekken hen weg van de uitstallingen met een krop in de keel, zij kunnen hun kinderen toch niets geven. En Kersmis komt het zal weerom het zelfde zijn. Geid zal langs de straten rollen in réveilion en braspartijen, de vrede van Kerstmis. Zij, die armen, voor wie Kersmis in de eerste plaats de vrede, het geluk zou moeten beteekenen, zien slechts de wraakroepende onverschil ligheid van hen die spotten met Kerst vrede de armen hebben de gedachten vol met te denken aan een lecge maag en een kachel zonder vuur. We veroordeelen niet er zijn men schen die niet helpen omdat ze niet zien, omdat ze niet weten dat dezen dan nu de oogen opentrekken en het hunne bij dragen. Onze jo-ge arbeiders zelf hebben gelast men zich van heden met het ondernemen van alle Banketten. Diners voor huwelijken en andere feestelijkheden vanaf 20 fr. per man. Schoone zaal m et piano. Alles inbegrepen. In China heeft er daar weer een gene raal een streek uitgehaald die de wereld in vlam en vuur kan zetten. Ileel waar schijnlijk heeft hij hem nen poot laten smeren. En als de tegenpartij nu den twee den poot smeert zal alles wel in orde komen. Chineczen schieten we! geerne maar ze schieten liefst in de lucht. Turkije maakt voort ruzie tegen Frank rijk. Het huidige Turkije is een racistische Staat. Engeland heeft een kleine operatie on derstaan. 't Was maar 'nen tand trekken. De pijn is al over. Enkele reporters die liever op het front van Nice-Cannes werken dan op het Madrileensche zenden nu en dan nog iets over Misters Simpson. De Spanjaards profiteeren gaarne van een beetje slecht weder om een beetje uit te blazen ze worden allemaal moe.' Over heel Europa gaat de bewapening koortsachtig voort. Daar is niets goeds van te verwachten. Iedereen heeft schrik van nen oorlog te zien beginnen er zal nog meer schrik te hebben zijn van hem te zien eindigen. \Y ant dan zullen de poppen nog leelijker aan 't dansen gaan. Wat in '17 gebeurd is in Rusland, in IS in Duitschland en Hongarie staat dar. heel de wereld te wachten. In 't Binnenland blijft de politieke toe stand duister. Er is altijd spraak van con centratie. Er blijkt een wil te bestaan om tot con centratie te Komen van alle Roomsoh katholieken. Het gaat niet van zelf er staan twee wijsbegeerten tegen over malkaar, twee leeringen over Staats inrichting die moei lijk te verzoenen zijn. Ook op praktisch terrein gaat het niet van zelf. Wat voor ons katholieken en maximum van te ver wezenlijken hervormingen is blijkt voor V. N. V. en Rex een minimum te zijn, een soort georganiseerde stelling van waaruit ze willen oprukken naar nieuwe veroveringen volgens hun ideaal Oudertusschen ontaardt de strijd tegen Rex tot een rechterlijke chicane. Zelfs een tegenstrever van Rex kan dat met geen goed oog bekijken. Wij weten wel dat Degrelle niet altijd hoftelijk is geweest. Die mensch zit met een vergrootglas in zijn keel en in zijn pen. Het zelfde geldt voor zijn medewerkers zelfs in De Nieuwe Staat. De bezadigde taal van Pai Je Mont steekt schril af tegen de woordenkramerij van zijn mede werkers. Ze doen op zeer onaangename wijze denken aan de holle woordenkramerij van de Vlaamsch- nationalistische pers die zoo veel ernstig voelende Vlamingen afkeerig maakte. Dat is nog geen reden om zelf beginnen te vitten. Dat ze Rex gerust laten. Zijn offensief is doodgeloopen en nu moet hij beginnen organiseeren om te bewaren wat hij heeft. Zoo gezegd begonnen om te komen tot een concentratie van alle gezonde krachten blijkt het weer een element van verdeeld heid te zijn geweest en een verzwakking der gezonde krachten door het scheppen van een nieuwe groep die veroodeeld is om een kleine machteloze groep te blijven. Daarbij Rex mag er zijn hij heeft zijn goed gedaan Hij heeft namelijk de katho lieke partij gezuiverd van al haar ultra conseivatieve elementen, een soort chris- tene liberalen, die lood in de schoenen waren van de katholieke partij in haar op marsch langs de wegen aangeduid door Rerum N'ovarum en Quadragesimo Anno. De katholieke partij is haar ballast kwijt, als ze wil kan z; nu vooruit Plaats uwe gelden op rekening in de Naamlooze Vennootschap te Brus sel. 3, Montagne du Pare. Beverstraat, voorheen Banrjue Centrale de la Dendre. Volstrekte zekerheid. Kapitaal fr. 150.000.000 Burchtstraat, 43 (zetel der oude Burgersbank Postrek. 40.21.17. Tel. 47. Stipte geheimhouding verzekerd. Fruitteelt in Belgie Schoon en lekker fruit bekomt men slechts door de toepassing van de grond beginselen van een doelmatige teeltwijze en daardoor moet men verstaan een eor- deelKunde bemesting, gepaard mei het in acht nemen van de beste gezond heidszorgen. Bijgevolg behoort men een volledige bemesting aan te wenden, en riet een halve, die nauwelijks vol. doende is om den groei van het gras te bevorderen. De grond moet gezond zijn dus dient er gezorgd voor een behoorlijke afwatering opdat de wortelen zich zou den m een gezond midden kunnen ont wikkelen, 't is te zeggen meer naar de oppervlakte toe, waar ze zullen beschikken over lucht, warmte en voedsel en het gevolg zal zijn dat de boomen zullen gezonder zijn, en dusvolgens meer be stand tegen ziekten en aanval van insecten, en goed geschikt om veel en sappige vruchten voort te brengen. Er. dat is volstrekt noodzakelijk, want hier te lande is het thans onmogelijk genoeg zaam fruit te leveren voor het gansche jaar. Er is in Belgie veel te kort, en het bewijs ligt hierin dat er in 1934 voor 66 millioen frank appelsienen werden ingevoerd, en voor 25 millioen bananen. In 1929 brachten wij nog 24 millioen kgr. appels voort, die een waarde had den van 22 millioen frank, terwijl het jaar 1934 slechts 13 12 millioen kgr. op bracht vertegenwoordigende een geld waarde van 11 millioen frank. Dat is te betreuren, en daaraan is wel te verhel pen. De landbouwers moeten alles in htt werk stellen om dezen toes.and te wijzi gen en te verbeteren, ten einde heel het jaar door vruchten te kunnen le veren in massa en dat zullen zij bekomen door telkenjare een verstandige en re gelmatige bemesting toe te passen van af November of, tijdens den winter bij gunstig weder. Ze zullen dus de hierna aangeduide meststoffen uitstrooien over de gansche opper /lakte van den boom gaard en daarna met de ijzeren eg zorgvuldige onderwerken 400 tot 500 arrmoniaksulfaat. 700 tot 800 kgr su perfosfaat en 700 tot 80o kgr. sylviniet- kaïnite. Bij den verkoop zullen zij niet nalaten het fruit wel te schiften of te trièeren en goed te verp.ikken, Dat is een zaa^ van belang die, jam mer genoeg maar al te vee! verwaar loosd wordt. DJXI. Enkele belangrijke 0Dm8rkingen aangaande de weidenbëmesting Potasch en fosfoorzuur zijntwee elemen ten. die samengaan, en elkaar aanvullen. Hun samengesteld gebruik is dus onmis baar; Voor de weidebemesting, geeft sylvi- niet-kaïniet soms voordeeliger uitslagen dan de andere potaschouten. doch soms geeft men de voorkeur aan chloorpotasch voor laattijdig gebruik bijvoorbeeld, of voor het vruchtbaar maken van zwaie gronden, of gronden arm aan kalk. De uitwerking der potaschzouten op de weideplanten is merkwaardig, Ze verhoogen de hoedanigheid en hoeveel heid der grasgewassen van eerste keus. De landbouwer die regelmatig ruwe potachzouten aan zijn weiden geeft weet hoe het gras beter van smaak is. Het is °°k een g«kend feit dat de weilanden weike jaarlijks potasch ontvangen, regel matiger afgegraasd werden dan deze die zonder Potasch bleven. Een ander voordeel van syivïniet-kaï- niet en niet het minste belangrijk is het te vernietigen vau onkruid, en bij zonder van mossen en boterbloemen die de plaats der goede grassoorten innemen. Potachmest op weiden wordt jaarlijks in volgende dosissen toegedient 800 tot 1200 kgr. sylviniet-kaïnier of 300 tot -100 kg. chloorpotasch per hectare. Men kan ook de sylviniet in verhouding vervangen door potaschzout 20 o/o. In heel die historie is er echter ™ar een dingen die mij spijt, en s dat !s dat mijn congé uit is. Maar ,ri alia, aan alles komt een einde. 'k Zei het u dat het Kerstdag-en Nieuwjaar vieren niet voor mij was. t Zou anders nog plezierig geweest zijn, op de kosten van den patron, ne keer naar t bal te gaan op Nieuwjaaravond iri de Roxy naar t bal van de Engelschmans van Ninove. 't Schijnt dat er daar niet an- ders dan Ottentotsch zal gesproken wor den te oordeelen wel te verstaan naar het taaltje dat ze voor hun uitnoodigingen gebruiken. Misschien geraak ik er toch nog als envoyé spécial 'k Zal eens mijn poli tieke of liever diplomatieke streken uit halen Reporter is wel nog destijds naar Addis-Abeba gezonden gewees'. Programma voor Zaterdag 19 Zondag 20 en Maandag 21 December GOUDEN KRULLEN Voor volwassenen Een Lied gaat rond de Wereld Voor allen, DÉ DÉ NACHTCLUB Te mijden Voor volwassenen ONS HUIS B Dreefstraat, Ninove Feestnvond op 25en December 1936. ASSCHEPOESTER kindeitoonoel in 3 bedrijven HET GARNAALMEISJE Operette in één bedrijf door Julius Wytynck Muziek van Rich. Bogaert. KERSTHULDE V. K. A. J. Deuren om 5 u. Gordijn 5 1/2 u. Prijzen der plaatsen 7,50 6 - 4 fr. Samenwerkende Maatschappij De Ster overdekte Wip Maandag 21 December om 2 1/2 uur Groote Galaschieting naar 26 Kalkoe nen, spelen Ilooge, 10 Kalkoenen in de latten. Een Iloogen. Inleg 28,50 fr. Terug 20 fr. De -1e Hoogen niet te verloten. Einde om 6,45 uur. De inrichters zijn niet verantwoordelijk voor de ongevallen. Gemakkelijk verkeer met trein - tram - bus in alle richtingen. De Inrichters, Frans Van Laethem, Rob, Bogaert Ilec- tor Bruneel, Maur. Van Laethem', Ad. Van Der Eist, Alb. Jacobs en de lokaal, houder Aug. De Mont. Zaterdag 26 December 1936, 2d* Kerst dag Groote Schieting 1000 fr. 2 Hoo«en 100 fr. 4 Zijden 00 fr. 4 Kannen 30 fr °10 Kleine Iloogen 25 fr. 10 Primés van 5 fr méér, 4 Laatste 30, 30, 30, 50 fr. Een 3e Ilooge van 50 fr. gratis, in geval van 80 scliutteis. Inleg 22,50 fr. Terug 15 fr. Gewone voorwaarden. Schieting van 2 1/2 tot 6 1,2 uur. De Lokaalhouder-Inrichter August De Mont. GEBOORTEN Jules Var, den Meersch, zoon van Alfred en Laurina De Backer. HUWELIJKEN Gustaaf Van Snick, 23 j beenhouwers- jast, met Mathilda De Schuyteneer, 21 j. 2. b., beiden wonende te Ninove. Joseph bacon, 23 jaar haarkapper te Brussel met Maria De YVinne, 19 jaarz.b Ninove. OVERLIJDENS: Berlinda Van Vaerenbergh, 71 j echt» van Petrus Jan Ilellinckx, hospitaal. Voor allen die eens zullen laten bouwen In ernst en vertrouwen aanbevolen de Aichitekt A. Lievens van Erembode- gem. Telefoon N- 805 Aalst. Inlichtingen en bezoeken ten huize ge heel kosteloos. Voornoemd architekt he den aan liet bouwen te Ninove.Pollaerestr. I e match van Zondag verleden tegen Stand. Denderleeuw stond in het mik punt der belangstelling en werd dan cck door een talrijk publiek bijgewoond dat voorzeker een aantrekkelijk patrii heeft meegeleefd. Stardaard was naar Ninove gekomen niet de vaste onwrikbare overtuiging van ons c,e eerste nederlaag toe te dienen en onze reeds felbesproken zegereeks te stuiten. Ze hadden dan ook hun team zoo opgesteld om er het maximum ren dement van. te bekomen. Maar onze jon gens ook hadden dit vast vertrouwen in hun, en hebben dan ook ditzelfde vertrouwen aan hunne trouwe supporters overgemaakt. De match verliep sportief en slechts enkel wrijvingen hadden plaats en dit meei ten gevolge van overspanning der zenuwen. We mogen dan ook de 4-2 overwinning als prachtig noemen en onze spelers hartelijk proficiat toeroepen Alien hebben zich geheel gegeven voor de overwinning hunner kleuren waaraan ze reeds zoo zeer gehecht zijn. Er wachten ons nog drie ontmoetingen alvorens de eindronde aan te vangen en F.C. Ninove prijkt nog steeds aan de spits der rangschikking. Onze drie iaatste ontmoetingen zijn voor ons van het allergrootste belang en zouden dan ook in ons voordeel moeten eindigen. Daarom doen we een oproep tot alle 3tipporteis om ons elftal eerst naar Denderleeuw F.C. te vergezellen op 27 December en op 10 Januari, naar volharden, maar dan ook op 18 Januari allen zonder onder scheid tegenwoordig te zijn op ons ter rein om ons meesterschap in dit huidig kampioenschap te bevestigen met onze gevaarlijkste tegenstrever Wilskracht Erembodegem onder de knie te houden. Xia kleine naiikon- (li|Briti«-en op 5- blnd- «ijde* CREDIT FONCIER DE BELGIQUE Naamlooze vennootschap gesticht in 1835. Beschermd door de Société Générale de Belgique. «nn do yoordeeligste voorwnarden. De Maatschappij leent alleenlijk hare eigene kapitalen. KOSTELOOZE INLICHTINGEN TER Bat)cjüe de la Société Générale de öeletidüe voorheen BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE 2, Beverstraat, Ninove. co I I 'J 'k Heb va.i den baas ilrie weken congé gekre gen. Ik ben daarin juist het contrarie van andere mensehen ;ik krijg mijne copgé binst dat de ande re menschen moeten wer ken en binst dat de an deren zullen Kerstmis en Nieuwjaar vieren, zal ik mijn penne moeten zitten te verslijten. Ik moet li natuurlijk niet zeggen dat ik ook al onder de nieuwe wet viel. Ik was namelijk in congé payé. Dat is verdorie toch een schoon uitvinding zulle Binst dat ik mij heelder dagen kon verlustigen in 't proeven van 'tversch Tra- pistenbier van 1-oeles, en dat ik den baas uit de k°n l!aan plagen met ne Roman te vragen als ik goed wist dat hij er geen had, kon ik met net intiemste leedvermaak 's Zaterdags de Den- derklok openslaan, om te zien hoe de baas zich uit den slag had getrokken zonder ir.ijn Klau- Pen "eb in alle geval moeten bestatigen dat t ne njnaftrd is. Den eenen keer heeft hij gebaard dat hu geen plaats genoeg over had in de gazet om nog eenige Klankskens bij te lappen den anderen keer heeft hij gebaard dat mijn laatste van over crie weken veel te lang waren, en heeft ze maar half opgenomen, met het vooruitzicht van den overschot op te disschen binst mijnen congé en een derde keer is hij nog met datzelfde doorgietsel voor den dag gekomen, 't Begon op de koitie te trekken die geschonken wordt als ik op t onverwachts met twee - drie kameraden thuis kom. En zoo heb ik daar permnnentelijk drie weken staan te bedelen voor de Boekerij van het Davids- tonds, zondet dat er maar een knop in iniin klak wordt geworpen. Ja, de schouders ophalen, en eers meewarig' glimlachen dat kunnen mijn lezers wel goed maar bekennen dat ik er piekfijn altijd van de eerste bij ben om met een primeurke voor den dag te komen dat kunnen ze niet. Daar is nu weer die kwestie van dat KONINKLIJK BEZOEK, die in de eerste dagen van het nieuwe jaar aan Ninove gaat te beurtjval len. Wilt ge nog wat nader nieuws nopens dat KONINKLIJK BEZOEK waar ik verleden week van sprak 5 Wel, t wordt nu hoe langer hoe zekerder dat heel in t begin van het jaar 37. niet 1 maar 3 ko ningen onze stad met een bezoek komen vereeren. Men weet er zelfs reeds bij te voegen dat er ne zwarte, nc grootpapa van den Negus zal bij zijn. t Zal ne sjag geven Naar ik hoorde houdt de K.S A. bond onzer stad zich flink aan t werk om de Koningen een waardig geleide te bezorgen verschillende be hulpzame juffrouwen, ja zelfs en vooral de EE. Zusters werker, ijverig mee aan de prachtige klee ding der groep en in 't College heeft men lie deren aangeleerd, beweert men Ninove wil zijn eer hoog houden, en die gasten eea koninklijke ontvangst bezorgen. Daar heeft het gelijk in. Ik vraag me echter af wat die heeren hier komen jagen Als 't maar geen geld is om oorlog te voeren voor den Negus Kabouter.

Denderklok | 1936 | | pagina 2