BI KERSTDAG BOEFJE Ia de eerste dagen van 't Nieuwe Jaar Prachtige Driekoningenstoet ten voordeele der Katholieke Missiën. APOTHEEK L. BOGAERT 1 Tiende Jaar Nr 55 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 57 December 1936 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad B. iLMYSTEBMAN-HlAILTiaSiAi DAVIDSFONDS KAJOTTERSHOEKJE ZONDAG 17 JANUARI 1937, twee opvoeringen van door den gekenden groep Renaat Grassin eiHfetj^ K.S.A. Ninove Gunt hen Uw godsdee! als Nieuwjaarsgeschenk. Het politiek overzicht van de week FILMLEIDING Hei Hoekje van den Reporter Brusselstraat, NINOVE. VOOR HET KANTON NINOVE p^hAflkrekening (R. Luysterman n- 1862,54) Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipcortstraat, 10, NINOVE Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Kerstdag, de dag van de wereld- j concentratie aller goedwilligen I rond de Kribbe waarin het Licht der wereld, de Vredevorst, de Zoon Gods en de brenger van het Kind-zijn Gods ligt aigebeeld Kerstdag het leest van den vie- de Kerstdag het feest van de ne derigheid, van de zuiverheid, van de liefde Kerstdag, voorbereid door den Advent, vier weken lang niet voor enkele uitverkorenen, maar voor ieder christen. Kerstdag htt overal gevierde feest, maar dik wijls tot uroetheid van het Kerste kind. Hoe gaan wij Kerstdag vieren Samen met de H. Heik, en door haar geest bezield. Vooreerst door een vurige H. Communie 1 Wij zijn gereed om Jezus te ontvangen, en wij zul len wijzer handelen dan de inwo ners van Bethleem, voor 2000 jaar, Het Davidsfonds en de Vlaamsche Concentratie Het Hoofdbestuur van het Davids- front, in algemeene vergadering te i-eu- op December j.l. naam der 70.000 leden huisgezin van deze katholieke Vlaamsche kultuurvereeniging, verheugt zich over de onderhandelingen die gaande zijn om allen^ die bewust zijn van de gevaren die Kerk en maat schappij bedreigen, bijeen te brengen op Vlaamsch-nationalen grondslag, en hoopt dat deze onderhandelingen mogen leiden tot een duurzame verstandnou- ding tusschen de betreffende groepeerin- gen, tot meerder voordeel van het ge meenschappelijk streven wijst er op dat het Davidsfonds, door zijn bediijvigheid die strikt binnen de perken van de kultureele aktie gehouden sinds tientallen jaren de eoncen- op kultureel gebied verwezenlijkt en aldus de mogelijkheid tot ver- concentiatie heeft in de hand ge- Handelsregister Aalst nj 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. li ven, in nen zijn perk werd, tratie heeft, dere werkt steunend op het verlangen tot alge meene concentratie dat met zooveel klem tot uiting kwam in de besluiten van het Leuvensche Kongres van 19 Juli. 'n het Kongres van Mechelen van 10-1- sep tember, welk verlangen hartstochtelijk wordt gedeeld door het Vlaamsche volk steunend op de volstrekte noodzake lijkheid van deze concentratie opdat de zoo geweldige Vlaamsche bedrijvigheid tot doeltreffende uitslagen zou komen en steunend eveneens op het voorrecht van het volksbelang op individueel of partijbelang, doet beroep op allen die het wel mcenen met de volkszaak, opdat zij uit alle kracht zouden meehelpen aan de ver wezenlijking van deze concentratie, en alle handelingen of uitbuitingen zouden vermijden die ze in gevaar kan brengen beslist dit manifest mee te deelen aan de leiding van de betrokken groepen en het openbaar te maken langs de pers. die voor 't Gods Kind geen plaats hadden. Ons hatt staat wijd voor Christus open, Die tot ons komen wil met ziin onvermoede gaven en genaden. Op Kersld?g wonen we ook de drie H. Missen bij, die elk priester mag opdragen Op zoo'n dag wil len we meer doen dan dat waartoe we op zonde verplicht zijn. 't Mag voor ons niet te lastig zijn oi te veel, wat langer bij onzen Verlos ser te vertoeven, daar waar 't voor Hem niet te veel was ons te redden door 'n leven van ellende en moei te. Slechts als we dat doen, dan mogen we beginnen denken dat we van goeden wil zijn, en we deel achtig zullen worden aan den vre de door Gods Engelen op Kerst nacht beloofd. En.... wat moeite is dien vrede toch wel waard Een nieuwe jeugd tegenover de nieuwe families. Iedereen zegt het, omdat iedereen ervan overtuigd is We hebben een nieuwe jeugd r.oodig om etn nieuwe wereld op te bouwen b Die nieuwe jeugd zal niet worden ge vormd door economische en politieke omwentelingen en zelfs verbeteringen. De nieuwe jeugd zal er maar komen, als onze jeugd terug gaat naar het inte graal en totalitair beleven van het ge loof. Wanneer de jeugd weer haar vreugde en dankbaarheid uitjubelt omdat ze ge- looven mag omdat zt mag konsequent zijn in gar.sch ha r leven met haar ge loof, dan zullen we een nieuwe sterke jeugd hebben, waardoor de huidige hei- densche wereld onderste boven zai wor den gegooid. Waar heeft ons geloof de gevoeligste deuk gekregen in de straat, op de fa briek Neen Het geloof heeft het meeste geleden in de familie 1 dat is juist het tragische van de zaak j De wereld wordt weer christelijk, of wel verzinkt in een bodemloozen afgrond van ongeloof en godsdiensthaat in de familie en door de familie 1 De strijd ter verchristelijking van de wereld wordt uitgestreden in de familie 1 Het is daarom dat het jaarprogramma van de K.A.J. telkers opnieuw om de huidige of de toekomende familie gaat. Deze maand wordt om niets anders ge handeld en gesproken dan over de H. Familie Een goede onderwijzer geeft niet te veel theorie. Maar geeft des te meer praktijk. De beweging der K.A.J. is 'n model opvoedster en daarom is en blijft ze altijd heel praktisch. In alle afdeelingen wordt de H. Familie afgeschilderd als het ideale toonbeeld van onze toekomstige families. Het wordt her. duidelijk gemaakt, wat Jezus over de familie denkt Hoe Hij atond tegenover Zijn eigen familie Zijn eerste apostolaatsmidden was IJ om 3 en 8 uur, Zijn eigen familie De eerste vlucht van zaligmaking van wege Christus was de H. Familie. Wat vraagt Jezus van de H. Familie? Een goddelijke opvatting over 't familie leven Dan volbrergt men met liefde al de verplichtingen die het huwelijk mee brengt- Wanneer Jezus iets vraagt, geeft Hij ook de kracht het de doen. Dag r.a dag zal Hij meedeelen aan ons, kracht en sterkte, troost en hulp, geluk en zegen. Zoo zal het overwegen van de H.Familie, onze verovering heel wat vooruit hebben gebracht Zoo gaat de K A.J. stilaan maar zeker naar de volledige herkerstenoig van heel den arbeidersstand, van heel de wereld. De politieke comedie gaat ^voort in China. Maarschalk Tchang Kai Chek was zoo'n soort dictator in China. Op bezoek bij Maarschalk Tchang Hsu Liang vertegenwoordiger van de Centraie Regeering in een uitgestrekte provincie werd hij in tchtenis genomen door dezen laatste. Heel China staat op stelten. Tchang Hsu Liang stelt groote eischen samen werking met de communisten tegen Ja pan, oorlog tegen Japan en voornamelijk drie honderd millioen Chiceesche franks als losgeld. Dat is allemaal zoo erg niet gemeend. Die politieke eisschen moeten er bij zijn om te toonen dat het de hoogere belangen van het Land zijn die lchang Hsu Liang doen handelen hebben. En van de groote losprijs zal er wel veel afgedaan worden. Maar nij inoet veel vragen om te toonen dat hij Tchang Ka: Chek hoogschat Moest hij maar vijf frank vragen 't ware een aftrendt voor Tchang Kai Chek. Oadertusschen zijn de legers van de nvee tegenstrevers met malkaar in oorlog Dat wil niet zeggen dat ze vechten. De Chineezen zijn pracktisch. 't Is toch de zwakste die moet ver liezen die kan evengoed of beter in aftocht, gaan voor er een massa menschen oveihoop geschoten ligt dan daarna Als er bij ons groote maneuvers zijn kun nen ze hier ook vechten en winnen of verliezen zonder menschen dood de doen. Ze zouden dat hier ook kunnen doen als het weer eens oorlog voorgoed is. Maar dat zullen ze niet en in alle lan den wordt de bewapening koortsachtig voortgezet. Engeland, dat sinds vier honderd jaar een bevoorrechte positie bekleed in Eu ropa en de wereld, heeft geen belang bij een oorlog zoolang zijn positie niet bedreigd wordt. Daarom, eenerzijds, werkt het met volie. Fngelsche maat aan zijn bewape ning en anderzijds weert het hem om alle oorlogsgevaar af te keeren. Van daar zijn praktisch erkennen van Italies gezag in Abyssinië dat doet het gezamenh'jk met Frankrijk en Noord-Amerika, voorzeker na gemeenschappelijk overleg. an daar ook zijn overeenkomst in de Mid- delandsche zee met Italië en zijn bemoeien in Sparje om een einde te maken aan een burgeroorlog die gemakkelijk een we reldoorlog kan uitlokken. Vervolg van 2' blad Programma voor Zaterdag 2d Zondag 27 en Maandag 28 December LIEFDEQUADRILLE At te rsitien ONDERZEESCH WILD Zedelijk niet gewaarborgd. MIJNHEER SANS GÊNE Al te raden DE KRUISWEG DER LIEFDE Voor volwassenen Tegen drogen en geweldigen Hoest, ït»'onr>hiet. Griep, Astma, enz. neemt zonder uitstel een zeker en snelwerkend middel dat dadelijk den hoest stilt, de slijmen lost en de rust verzekerd. BORSTBALSEM Sc voor gioote j personen j PULMONAT-. siroop Voor kinderen BOPiS'l^SIROOP. Alle voorschriften der HH. Dokters worden er zeer nauwkeurig uitgevoerd. Alle ziekeobondeo worden aangenomen de Vooruitniet 't Is weer Kerstdag. In alle kerken defi- heren de kinderen voor het Stallehe. Zij hebben maar oogen voor dat klein kind op zijn slroo. Hoogstens zien xe er nog bij den os en den txel langs weerskanten van de kribbeDat de koningenmet hunne met goud afgeboorde mantels, rechts staan van het Kindje, en de schamele herders links hebben zij niet eens opgemerkt. Ten andere dat is van minder belang. Het Kindje is daar ds schuld niet van dat hebben de menschen weer gedaan. Bij het Kindje was het xoo niet. Daar waren de schamele herders de eerste genoo- digdenen enkel lang, heel lang nadien kwamen de mantuti mei htm gouden man iels. Waren mij dat schoone dagen, die eerste dagen van Christus zijn leven. Maar schoo ne liedekens duren niet lang dat van het Kindje ooit niet. Zoodra de menschen hun met iets bemoeien is 't om seep. Dat duurt nu al duizende jaren en ze weten het nog altijd niet. Ze zijn altijd overtuigd van hun groot vernuft en ze stooten hun ellebogen in malhanders ribben om toch maar de gele genheid te 'nebben van hun kunsten le too- nen. Hij was rijk genoeg met zijn doeken en slroo. Hij en reclameerde ncch manifesteerde. Hal Hij maar gewild, Hij had meer kunnen hebben. Maar Hij was tijk genoeg in niemand stak het Hem door En de schamele herders die zijn eerste ge- nocdigden waren kwamen bij Hem noch vragen noch pakken. Ze waren zelf arnip maar ze brachten Hem tcch btood, melk en kaas. En juist daarom zagen ze Hem getrnc omdat ze Hem iets mochten given omdat ze niet nut groote buigingen moesten aan vaarden een gift die met groothartig gebaar gegeven werd. Als later de koningen met hun goud laken mantels geweest waren en goud en reukwer ken hadden mee gebracht, zijn ze niet terug gekomen cm te onderzoeken of Hij nu met te rijk was en of ze Hem niet moesten komen heipen zijn rijkdom nuttig besteden. Die eenvoudige lieden waren veel kitschet in hun eenvoud dan veel onzer moderne herders die spijts hun geleerdheidhun educatie en verfijndheid, en juist daarom dat heel lomp willen doen. Dat was nog de goede tijd voor Hem. Hij was nog te klein om in iemands ton- neken te staan en Hij mocht Hem ongthin- leid met de kleinen bezig houden. De groo- ten die gewoonlijk de kleinen niet zien staan hadden Htm nog niet ontdekt in Hij moest den last van hun belangstelling nog niet dragen. Het duurde niet lang. De eerste die vond dat Hij in zijn zonncken stond was Herodes. Er werden doortastende maatregelen getrof fen en hei was Her odes schuld niet dat Hij den dans ontsprongen is. Later heeft Hij in veel grooten hun xonnt- ktn gestaan en Hij heeft het cr kunnen voor doen. Maar daar gaf Hij niet om. Hij ging in de grooten hun zonncken staan om xe 11 doen opschuiven, om aan de kleinen ook een pLkje onder de xon te besergen. Degrooien hebben Hem daarvoor doodge- daan. Maar de kleinen wisten het wel tijn lee ring, zijn theorie, noemden ze de blijde boodschap in 't Grieksch klonk dat onge veer als evangelie b. Ds grooten hebben getracht Hem ook ze delijk ie vermoorden en ze hebben geprobeerd Hem en zijn werk te tompromiteeren maar het gaat maar half want Flij staat nog al tijd in hun zonneken en de methode van He rodes wordt nog altijd toegepast. Reporter. Te huis, op reis, aan boord, in 'I veld Is iedereen er op gesteld, Op wat Wel, ep het lekker kopje, hei. Met onze Paolta Chicorei. BETOERKl3K T5 1 i

Denderklok | 1936 | | pagina 1