KREDIETBANK tTkööp GRONDPANDELIJKE LEENINGEN Uitgifte van Grondobligaliën 31/2 Middenslandsbelangen vt Katholiek VLaamsch Secretariaat DRIEKONINGEN. voor Handel en Nijverheid. Het politiek overzicht van de week KLOKKEKLANKEN STAD EN OMLIGGENDE XI NO VE MEERBEKE TE KOOP GOEDE MEID Agent: J. DE TEMMERMAN Kerk der H. Theresia Brusselstraat, Nirtove. Agentschap Ninove Burchtstraat, 43 Voordeelige en veilige geldplaatsingen. Alle Bank-, Beurs-] en Wisselzaken. Burgerlijken Starjd van 19 tot 26 December 1936 Kieuw gebouwd huis, van voren bloemenhof, van achter tuin, 2 plaatsen van onder, 2 van boven, schotelhuis, koer en ruime stal. Zich te bevragen CREDIT FONCIER DE BELGIQUE Grondkrediet van België Orde der Goddelijke diensten Zondag 3 Januari IU37 O 1|2 uur, gelezen mis. 7 1|2 uur, mis voor Mr en Mme Kamiel De Vleminck. 9 Ij? uur, Hoogmis. Maandag, 1[2 uur, mis voor Mr Victor Paternos ter^ 7 Ij2 uur, mis voor Mme Leopold De Schepper. Dinsdag, f. Ij'? uur, mis voor Mr en Mme Lievinus De Wolf. 7 1|2 uur, mis voor Mr Hector Van Lierde. Woensdag, li. Driekoningen Afgestelde Heiligdag 0 Ij2 uur, mis tot geestelijk en tijdelijk welzijn der parochianen. 7 1[2 uur, mis voor Mr eu Mme Louis Waltniel en zoon Maurice. 10 uur, sol. jaargetijde voor Mme Leo pold De Schepper. 's Avonds om 7 lj2 uur Lof. Donderdag, 6 1[2 uur,mis voor Mme Anna-Josepha De Valkenier, echtgenoote Barbé Vrijdag, G 1|2 uur, mis voor Mr en Mme Petrus Van Landuyt en overledene familie Zaterdag, »i 1[2 uur, mis voor Mme Catharina Langenaeck. 's Avonds om 7 1|2 uur Lof. In onze kerken krijgt het Kerstkribbeke ten ander uitzicht De eenvoudige her ders met hun schaapkens werden ver vangen door drie majestatische koningen die hun rijke gaven offeren. In hun verafgelegen land hadden ze een ster gezien, een wondere ster die hen melden kwam de geboorte van Kristus, die de joden, die hen ook, en die heei de wereld verlossen kwam. En ze gingen de koningen, ze volgden de roep van de ster, tot ze kwamen daar waar de sterre bleef siiliestaan daar waar de Koning der Joden geboren was. Vol eerbied olferden ze aan Hem, de Koning der koningen, de geschenken die ze meebrachten. De eerste gaf goud, en bedoelde ermee Kind Ge zijt Koning de Tweede gaf wierook Kind Ge zijt God en de dei de gaf myrrhe Kind Ge zijt ook mensch Met Kerstdag was Kristus geboren, en de Engelen hadden die blijde komst ver kondigd aan enkele herders, Jezus deed zich kennen aan zijn volk, het Jcodsche volk. Doch nu heeft God zelf aan de heide nen een teeken gegeven, een wondere sterre die de gebeurtenis van Bethleër.r over alle streken verkondigde Kristus is geboren, de Verlosser is daar, Hij is op deze wereld gekomen om de zonde schuld die reeds eeuwen op het rnensch- dom rustte weg te nemen, en om voor ons weer te winnen de schat van de ge nade, het recht op den Hemel. En ze gingen de Koningen, en offerden hun gaven, en geloofden in God. Die blije gebeurtenis vieren we elk jaar op Driekoningen De eerste open baring van het geloof aan de heidenen die in den loop der tijden voortgezet werd en ook kwam tot ons. Ons driekoningenfeest is dus een feest van dank om dat geloof dat we door Gods genade kregen, en waardoor heel ons leven staat op een hooger plan het bo vennatuurlijke, en waardoor elk werk waarde krijgt voor den Hemel. We gaan vandaag neerknielen voor de j kribbe, en melde offeranden van de Ko ningen offeren we aan Jezus het goud van onze liefde, de wierook van ons ge bed, en de myrrhe var, onze goede wer ken. Ons driekoningenfeest is echter nog ineer het is ook een smeekfeest, Zoo- velen zijn er immers nog die de sterre, de roepstem van God, niet zien niet kun nen zien zoovele heidenen zijn er nog en voor hen toch ook is Kristusmensch geworden, voor hen toch ook is Hij ge storven. Voor hen gaat dan vandaag ons gebed, opdat God vele van die arme heidenen door Zijn genade zou bekeeren, zij missen immers toch het bijzonderste wat een menschenleven noodig heeft Gods ge loof, Gods genade om herboren in het doopsel te leven voor den Hemel. Deze beteekenis van Driekoningen legt ons dus de beteekenis uit van de drie koningenstoeten die nu overal, ook in Ninove, uitgaan. In veelkleurige oostersche klee derdracht trekken ze rond de straten door Ze tooneu aan het volkdat zij, ge lijk die koningen, gaan tot Kristus, en Hem danken voor het geloof dat zij kregen Ze gaan van deut tot deur, en bedelen steun opdat ook vele heidenen door dit Driekoningenfeest mogen krijgen de groote genade van het geloof. Kapitaal fr. 150.000.000 zetel der oude Burgersbank Postrek. 40.21.17. Tel. 47. Stipte geheimhouding verzekerd. Uitstallingen. Aantukkelijk en ver koopkrachtig, We mogen zeggen dat 3/4 van de Winkeliers niet de noodige aandacht verleenen aar. hunne uitstallingen. De Uitstallingen moeten zijn :Aantrek- kelijk namelijk moet de uitstalling door een of ander middel den voorbij ganger voor het raam doen staan houden. Kleurschakkeeringen, speciale en goede verlichting, automaten, enz. werden daartoe met succes bekroond. Natuurlijk is het doel niet alleen de voorbijgangers voor het raam te doen scharen maar wel hen te doen koopen. Het komt er op aan het nuttige, 'net mooie, het aange- naame der ten toongestelde koopwaar naar voren te brengen. Een fout is het overladen der uitstal ling met koopwaar van te veel uiteen loopenden aard. Op die mannier wordt de aandacht van den toeschouwer te veel verspreid, terwijl integendeel de aan- dacht, op éénige, met zorg uitgezochte voorwerpen, moet worden getrokken. Aldus kan iedere winkelier reeds min of meer goede resultaten bekomen. Alle leden van den Katholieke Mid denstandsbond, kunnen kostelooze in lichtingen bekomen mits zich te wenden tot het secretariaatSr-Jorishof Sta tiesstraat, Ninove den eersten en derden Zondag van elke maand tusschen II en 12 ure's morgens often huize van den secretaris Maurits Blondiau, Steenweg op Aalst, 140, Ninove, Alle Woensdagen van de week tusschen 7 en 8 ure 's a- vonds, Niet leden kunnen eveneens inlichtin gen bekomen indien ze zich ais lid laten inschrijven. K.S.A. (i La Chine est un pays charmant zin gen ze in Voyage en China. China heeft ons weer eens doen lachen, midden in ons miserie. 'I chang Hsu Liang de opstandige gene raal heeft den dictator van China Tchang Kai Chek met veel exuus in vrijheid ge steld. Het was een misverstand Hsu had hem laten wijs maken dat Kai hem vijan dig was en met kwade inzichten bij hem gekomen was. Nu wist hij wat een brave goede vent Kai is. Tchang Kai Chek werd met veel eerbetuigingen losgelaten en een officier van Tchang Hsu Liang die schuld had aan de valsche berichten werd in de doos gestopt. In België nemen ze daar voor 'nen korporaal. Volledigheidshalve moeten wij er bij voegen dat er bij Hsu een onderhandelaar is geweest om hem juist in te lichten en dat die onderhandelaar bankier is van stiel. In China zijn de menschen veel openhartiger en veel min achterdochtig dan bij ons. In Europa wil de politiek maar niet naar den leutigen kant overslaan. De riet-interventie in Spanje dreigt het vuur aan de lont te steken. I rankrijk riep de niet-interventie in liet leven. Ondertusschen hielp het samen met Rusland het sociaüstisch-communis- tisch gouvernement. De hulp was niet of ficieel maar voor de vrienden van Rood Spanje gold het trekt uw plan wij heb ben niets gehoofd, niets gezien. Zoo hebben ze de Rooden van nen spoe digen ondergang gered. Nu zou de Duit- sche, Italiaarsche en Portugeesche hulp aan Franco moeten eindigen of Frankrijk gaat kwaad worden. Frankrijk wil voor niets ter wereld franco aan het bewind zien in Spanje. Marianne heeft hem te veel pootje-getrok ken om te mogen verhopen dat hij ooit viiendelijk wordt voor haar. En ziet ge Frankrijk staan tegenover Duitscbland en Italië, met een vijandig gezind Spanje in den rug. Frankrijk is haastig en zenuw achtig, maar Duitschland en Italië vinden dat het zoo in't vuur niet ligt. Nu is dat nog altijd diplomatiekspel maar wie zal ons verzekeren dat het met den zomer geen oorlogsgeesel wordt In het Binnenland is gansch de belang stelling gegaan naar den Kerst-brief der Bisschoppen. Voor de brief bij de geestelijkheid toe gekomen is stond hij in de gazetten. Voor hij in de gazetten stond hebben godgeleer den in broek en frak hem samengevat en uitgelegd. Ieder politieke strekking heeft er in ge zien wat ze er gaarne in vond. Iedereen die nog een beetje respect heeft voor de Bisschoppen zal er aan hou den hem zelf te lezen of hem te hooren lezen zonder vooringenomenheid. Wie leest door den gekleurden bril van een of ander politieke strekking misleidt vrijwil lig zichzelf. De Rexistische pers jammert en wee klaagt over den te grooten invloed van het socialismus in de Regeering. Zij ge baart nog altijd niet te weten dat het Rex is die de katholieke partij in den rug heeft geschoten en voor een vierde heeft neer gehaald dat zij het is die de princiepen heeft geslachtofferd aan enkele personen- kwesties. Ze zoo beter den mea culpa kloppen op eigen borst dan op andermans rug. 't Is voornamelijk Paul De Mont die er over schrijft. Hem treft het verwijt niet de katholieke partij te hebber, verzwakt. Hij is nooit zoo openlijk katholiek geweest dan vóór de laatste verkiezingen. Hij is naderhand bij de Rcx-beweging bijge draaid en nog wel met het loffelijk inzicht van de hoeken af te ronden en de overeen komst ofte concentratie te bewerken. Zijn groot ongelijk is geweest dat hij heeft aangespannen met een man die instinkt- matig scheef trekt. Wijl Paul De Mont een vredeüedje zingt gaat de groote baas voort met, net als 'nen straatbengel, stee- nen te werpen in de ruiten van z;jn gebu- ren. Kan daar iets ernstigs van voort komen schen 'k Er. wil niet uitgemaakt wor den voor 'nen boer, en daarom zal ik maar beginnen met aan al mijn trouwe lezers en lezeresjes een za lig ea gelukkig Nieuwjaar te wen- zco zalig en zoo gelukkig als zij het verlangen. Daarmee ben ik er van af, en moet ik nu ook geen massa kaartjes meer uitzenden aan tallen van vrienden en kennissen, 'k En moet mij nu ook in de lange lijst meer laten zetten van de personen die langs de Standaard om hun wenschen aan het publiek kenbaar maken, en zoo hun jaar kunnen beginner, met eenige profijtjes van tembers en kaartjes. Ik heb het bijgevolg nog profijtiger, aangezien dat ik er voor betaald werd om hier mijn wenschen te schrijven. Er. zoo kan men, als ge wilt, zelfs nog tot het besluit komen, dat ik misschien wel nitt nen boer ben, maar heel zeker ne profiteur. 'k Ben anders zoo al een beeje gewoon geworden aan de lieftalligheden en delicatesjes van mijn lezers. Dat zijn van die diskrete genoegtekens die een dorps journalist kar. smaken, als hij's Zondags de niet dis krete kommentaren hoort, die min of meer sympathiek klinken naar gelang zekere betrokken per sonen er van langs kregen cf niet. Zie ik ben er bijna zeker vart, dat het bijvoorbeeld weeral aan zekere personen niet zal aanstaan, als ik doodeenvoudig de vaststelling doe, dat de fameuze Rex- centrale nu een kleedercentrale n is geworden, 't Is nochtans maar de bestati- ging van eer. feit en 't is dan nog de firma Raymond die het heeft gezegd, ik niet. Deze firma geeft kinderbroeken ten geschenke, van drie tot tien jaar (sic) maar aan Rex zelf hebben de Ninovieters het eerste en splinternieuw broekske, van bijzonder fijne sr.it gepast. Simpele bestatigingen...... zonder de minste kwade bedoeling. En die zelfde personen die nu weeral zullen lawaaien (maar nu zullen ze misschien niet durven) zullen dan misprijzend deschou- ders optrekken, en vinden dat ik ne zee veraar ben als ik nog ne laatste keer re clame maak voor den Driekoningenstoet der K.S.A. Voor den stoet precies zelf niet maar om de Ninovieters aan te zet ten hun zakken open te zetten tegen dat ze de jongens zien afkomen. Hoe meer ze de zakken open zetten voor een goed werk, hoe meer ze ook zulien open staan om er den zegen van Ons Heer er te laten in neer komen. Dat zullen ze vroeg of laat wel ondervinden. Kabouter. Waarde heer en goede katholieke Vlaamsche vriend. Het Katholiek Vlaamsch Secretariaat, met medewerking van katholieke vlaam sche kuituurorganismes gesticht, is volop aan 't werk. Zooals we de eer hadden Ued. verleden jaar mede te deelen, blijft het doel de Vlamingen in GrootBrussel te herwinnen voor kerk en Volk. De werking van meer dan één jaar heeft reeds heilzame uitslagen opgeleveid Mede, en in groote mate,door de werking van het Katholiek Vlaamsch Secretariaat staat het Brusselsch vraagstuk in de be langstelling van het herwordend Vlaande- ren en is het een uitgemaakt feit dat de Brusse'sche kwestie een Vlaamscne kwes. tie is. Voortdurend wordt geijverd om te Brussel de eerlijke toepassing van de gestemde wetten te verkrijgen, om voor de Vlamingen gezonde toestanden in het leven te roepen, om alle uiting van Katho liek Vlaamsch leven te steunen. De voornaamste en belangrijkste taak van het Katholiek Vlaamsch Secretariaat is echter het inwijkelingsvraagstuk op te lossen. Meer dan twintig duizend Vlamin gen komen jaarlijks in de Biusselche ag glomeratie inwijken. Indien deze Vlamin gen bewaard blijven in hun Vlaamsch- en Katholiek zijn, zou het huidig aanschijn van Brussel veranderen. Die taak is te vervullen en reeds aangevat. Edoch, om die werking tot een"maxi mum uitslag te brengen, zijn honderden propagandisten noodig, die moeten geor ganiseerd en tot hun taak opgeleid wor den. Goddank, edelmoedige katholieke Vlaamsche werkers zijn er in het Brussel- sche genoeg voorhanden. Maar de voort durende en steeds uitdijende werking kost veel geld. Moet het gezegd worden dat de inrich ters en werkers hun tijd, hun arbeid, hun geld onbaatzuchtig schenken aan liet Se cretariaat. Waarde Heer en goede Katholieke Vlaamsche Vriend, we zijn er van over tuigd dat, indien zulks mogelijk ware, we Ued. onder onze medewerks zouden mo gen tellen. Maar Ued, kan geldelijk steu nen. Stort nog heden op de girorekening 4107.52 van het Katholiek Vlaamsch Se cretariaat, 182, Koninklijke straat, een milde gift. Uw geldelijk offer, wees ervan verzekerd, komt ten goede aan onze zoo geliefde Katholieke Vlaamsche zaak. Samenwerkende Maatschappij De Ster overdekte Wip Wij hebben de eer en het genoegen al de Heeren AAN DEELOU DERS en LEDEN uit te noodigen tot het DRIE KONINGENAVOND! EEST dat zal plaats grijpen in or.s lokaal op Dinsdag a.s. 5 Januari 1087 om 7 u. STIPT. Ziehier de volgorde der feestelijkhe den 1) SCHIET ING naar geldprijzen en verrassingen. De Inleg is bepaald op fr. elk brenge eene mooie surprise mee, op voorhand geteekend a.u.b. 2) TOMBOLA. Nemen er aan deel al de ROODE TICHETS uitgegeven van den 7 Januari 193t> at tot den 5 Januari 1037 inbegrepen. Zijn dus geldig al de nummers grooter dan26:78', op voorwaar, de dat ze binst de loting kunnen vertoond worden. Wij raden ten zeerste aan dat elk lid zijn tickets, BEHOORLIJK GE RANGSCHIKT, naar hier medebren gen, opdat er niet de minste storing zou gebeuren tijdens de trekking, welke zal geschieden naar de wijze der Koloniale Loterij 3j POTJE DEK Elk lid voorziet zxh van een goede dosis welgeluimdheid en bren.ge goeden eet-drank-en rookiust mee Het Bestuur Zondag 10 Januari Groote schieting - 3 monturen 2 Hoo- gen 80 fr. 4 Zijden 40 fr. 4 Kannen 20 fr. IN DE LATTEN I Hooge 00fr. 2 Zijden 30 fr, 2 Kannen 20 2U fr. 40 kleine vogelen van 10 fr. 3 Laatste: 20, 30, 50, Boven de 75 schutters 1 vogel van 15 f méér onder de 75 schutters ten vogel van lu fr. min. Inleg 17.50 fr. Onderwijs-Instituut van de Zusters derH.K. Harten Radioreis op Donderdag 20 Mei 1987. Vertrek uit Ninove rond 7 uur. Terug te Ninove rond 21.30 Stilstanden voor op- en afstappen 's morgens en 's avonds der leerlingen die' buiten Ninove verblijf houden, zijn ver zekerd. Korte beschrijving der reis De radio trein nieuw model stoomt dcor Zuid- V laanderen en door de Provincie Hene gouwen, over 's Gravenbrakel, La Lou vière, Haine St. Pierre, Mariemont, Cnar- leroi, langs deSamberboorden totTamines vandaar naar Hoog-België en de schilder achtige vallei van de Molignée. Wan deling largs de abdijen van Maredret er Maredsous. Bezoek aan Dinant. Boot tocht op de Maas naar de Fransche grens' toe tot Hastière. Terugrit per radio-trein doorheen de vallei van de Maas over Na men, terecht genoemd het Kleine Zwit seriand Prijs voor trein en bootleerlingen 4U fr. Ouders of familieleden der leerlingen 45 fr. Die radioreis is ingericht door het On derwijs-Instituut van de Zusters der HH. Harten te Ninove uitsluitelijk voor hier boven voormelde personen. Na 15 Mei 1937 zullen er geen nieuwe inschrijvingen meer aanvaard worden. De inschrijvingen worden ontvangen in het Onderwijs-Instituut var. af 15 januari 1937. Vier geslachten Uwe ouders drinken ze; Uwe grootouders dronken ze Uwe afstammelingen zullen ze drinken Eens gedronkensteeds ge schonken. De l3a.elia Chicorei. GEBOORTEN Roger Hemmerijckx, zoon van Albert en Julie Van Muylem. Godelieve De Feyter, dochter van Paul en Maria Van Rossom. HUWELIJKEN Petrus De Jonghe, 22 j. landb. te Pol- laere met Marie- Jeane Van der Kelen, 21 j. zonder beroep te Ninove. OVERLIJDENS Roger Timmermans, S m. Nederwijk Polvdoor De Mil, 07 j. Statiestraat. Zondag 10 Januaii 1037, Inde Kloos- terzaal, filmavond te 2 u. voorde kinde ren en te G uur voor iedereen. Prijzen der plaatsen voor kinderen 1 frank, voor volwassen 5 en 3 frank. Kaarten zullen ten huize aangeboden worden en aan den ingang der zaal verkocht. Zal afgerold worden Priester in Eeuwigheid een Nederlandsche gesproken kunstfilm over de II. Wijdingen. Deze kunstfilm, volgens een scenario van Delacrois opge nomen en op meesterlijke wijze gecorn- menteerd door E.P. De Clippele. S.J. biedt aan veeleischende filmkenners, ook op kunstgebied, alle genot. Er zal ook een zeer vermakelijk deel afgerold wor den. Op 10 Januari a.s. gaat iedereen dus naar den filmavond, niemand zal het zich beklagen. Succes verzekerd. Voor allen dia eens zullen laten bouwen In ernst en vertrouwen aanbevolen de Architekt. A. Lievens van Erembode- gem. Telefoon N* 805 Aalst. Inlicht'ngen en bezoeken ten huize ge heel kosteloos. Voornoemd architekt he den aan het bouwen te Ninove. Pollaerestr. HANDPIANO in notenlaar ge polierd met stoel en muziekdrager Zich te bevragen ten bureele van het blad. Frans De Smet, Nieuwstraat, lu, Meerbeke. wordt gevraagd] voor alle werk ook voor de keuken. Zich tè b;- vragtn bureel van 't blad. Rijwielen te Ninove Naamlooze vennootschap gesticht in 1835- Beschermd door de Société Générale de Belgique. mm <le yoordeeli^te voorwaarden. De Maatschappij leent alleenlijk hare eigene kapitalen. KOSTELOOZE INLICHTINGEN TER fianque de la Soclébé Générale de Seldique voorheen BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE 2, Beverstraat, Ninove. 1 TiAl OM VAN hf T I t'ii't AUTO v 1 r<O WJ STANCG-219 32.BPUL-« QAUDQUiN ePUSMrL

Denderklok | 1937 | | pagina 2