I Concentratie en fronten. a BOEFJE GROOTE DERBY Apotheek L. BOGAERT I HA; Heden Zondag 17 Januari, om 14 uur Elfde Jaar ISr 3 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 17 Januari 1937 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. ILUYSTIRMAN-MAilLTIRSIAIII ZONDAG 17 JANUARI 1937, twee opvoeringen van door den gekenden groep Renaat Grassin en Ketje F. C. Ninove Wilskracht Erembodegem FILMLEIDING Hei Hoekje van den Reporter VOOR HET KANTON NINOVE Postcheokrekcnipg (R. Luysterman w 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr, dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Geruime tijd is reeds verlooper. sedert hier een drietal artikels ver* schenen rondom dit vraagstuk. Het idéé is veel besproken en beschre ven geworden en stil aan is de zienswijze der verschillende be trokkene pclitieke partijen omtrent het idéé tot uiting en klaarheid gekomen. Wat we in dit artikel willen be proeven te doen is eens onderzoe ken hoe de concentratie er dient uit te zien, hoe ver we op den weg der concentratie staan en wat er door ons Katholieke Viarningen verder dient gedaan te worden. Door concentratie willen we be komen dat ons land gertgeerd wor de op christelijken grondslag voor een godsdienstige opvatting in het staatsbeleid naar liberaal, socialis tisch ol communistisch model, be hoede ons de Heer Wij willen ons land bestuurd zien naar den geest van Mechelen. Door concentratie willen we ook een einde stellen aan het kapitalis tisch regiem naar liberale opvatting willen we ook vermijden een com munistisch, marxistisch of socia listisch economisch stelsel. We wilien op economisch gebied den weg op der pauselijke encyclieken. Op Vlaamsch gebied moet de concentratie ons brengen wat we als een gemeenplaats noemen de verwezentlijking in ons land van den geest van Leuven. Op buitenlandsch gebied zal de concentratie ons brengen dat wat ons zoo klaar en duidelijk werd besend gemaakt door koninklijken mond zelfstandigheid om den oor log buiten onze grenzen te houden Drie partijen in ons land bewe ren volgens hun programma, deze vier punten te zullen vervvezent- lijken en daarom is ue ideale op lossing van concentratie dat deze drie partijen, Katholiek Blok, Vlaamsch Natior.?al Verbond en Rex, zich zouden versmelten tot een enkele partij. De man in de straat begrijpt maar niet waarom die concentratie er niet komt en hij is hard in het beoordeelen van per* sonen en partijen die dit ideaal in den weg staan. Die zelfde man weet dat de ka tholieke staatspartij in de te genwoordige regeer in gscombinat ie weinig kan bekomen uit oorzaak van haar te gering aantal hoog stens kan ze daar meerder kwaad weren. Indien we al die miseries ken nen op onderwijs gebied, N. I. R., V'laamsehe academiën, toepassing der bestuurlijke taalwet, leger dienst, buitenlardsche politiek en strakstaalstatuut in 't leger, dan zegt die man dat de katholieke staatspartij daar alieen niet ver antwoordelijk voor is, maar wel het ontbreken van concentratie. Wij allen juichen toe wanneer Z. E. de Kardinaal ons toeroept Katholieken, vereenigt u, eer het te laat is Met genoegen hooren we in de Kerstboodschap onzer Bisschoppen lezen In ons land zijn de anti-communistische krachten nog zeer talrijk. Maar we vergeten al te gemakkelijk dat we machte loos blijven zoolang we niet ver- eenigd zijn. Zullen we dan elkan der blijven bestrijden totdat ook hier de kerken in vlammen op gaan, onze priesters worden ver moord en onze kloosterlingen wor den ontterd We zegden het reeds alleen de versmelting van al dt Katholieken in één enkele partij is de ideale op lossing van concentratie omdat ze het maximum goed kan afwerpen. Hoe ver staan we nu met deze ideale oplossing Zoolang we in de theorie en buiten de politiek blijven is deconcentratie een vol dongen feit. Vlamingen en Walen, Katholieken behoorende tot het Katholiek Blok, V.N.V. en Rex, praten met elkaar tn drukken el kaar de hand op congressen aller hande zie, het concentratiecon gres van Leuven, het Katholiek Congres van Mechelen, het oud- hoogstudentenverbond en ten laat ste het Congres van den Katholie ken Landsbond te Leuven. Tot vervelens toe klinken er de kre ten Concentratie, concentratie, concentratie Eilaas, dit alles is theorie en wanneer dan de praktische toepas sing volgen inoet dan zien we al die sc.hoone voornemens uiteen spatten als een zeepbel omdat men het hoofddoel uit het oog verliest om op détailkwesties elkander koppig niet te willen begrijpen. Op al die congressen wordt ook te weinig rekening gehouden met de politiek. En nochtans of wij het betreuren of niet, het is de politiek die in ons land de lakens uitdeelt. Onze politieke mannen en partijen moeten dus eerst en vooral con- centreeren wiilen. V.N.V. Rex sloten reeds een akkoord op politiek gebied. We kennen den inhoud van het ak koord niet, maar als we zien dat V.N.V. in zake legerwet neen stemt en Rex ja ais we ver klaringen hooren van Rex in zake onderwijsgebied en daarnevens van V.N.V. over de zelfde zaak, dan moeten we lechtzinnig bekennen dat zulk akkoord weinig of niets te beteekenen heeft. Een ernstiger poging tot con centratie is uitgegaan van K V.V. tot V.N.V7. Volksvertegenwoordi ger Borginon verklaarde zelf op het laatste congres te Leuven dat K. V.V. met zijn poging wilde ko men tot de versmelting van alle Vlaarasche Katholieke krachten in één enkele partij 't was de ideale oplossing. We kennen er den uit slag van K.V.V. is in zijne po ging mislukt omdat V N.V. van geene versmelting der partijen wil. Weken hebben we in spanning geleefd tijdens den duur der on* derhandelingen hoog gespannen was onze hoop en daverend hebben we toegejuicht bij het verschijnen van het begiuselakkoord. Gehuil en tandengeknars is opgegaan in dien tijd iu het kamp onzer tegen standers. Eilaas, die schoone droom bleef een droom Treurnis hangt over Vlaanderen om de mislukking, zij het ook maar gedeeltelijk der onderhan delingen. Gejuich en vreugdetonen weergalmen in het kamp der te genstrevers. Heeren van K.V.V. en V.N.V., zegt u dit genoeg om 3 en 8 uur. Prijzen der plaatsen ÏO, 7 en 5 fr. Kinderen betaalen in den namiddag half geld. Kaarten verkrijgbaar in de Roxy Telefoon 2GI Ninove De twee koppioegen van het huidig Kampioenschap, Alle spoitliefhebbers moeten het zich als plicht aanzien die match meê te leven. Supporters talrijk aanwezig om uwe ploeg vurig en geestdriftig aan te moedigen. Aan de leden van Nouga en supporters van F. C. Ninove. Nouga vergadert om i uur bij Keizerken op Preulegem, de sup porters van F. C. vervoegen Nouga met muziek om 1 1/4 uur bij A. Standaert F. C. wint 't Kampioenschap, Is de ideale concenrratie voor- loopig niet mogelijk en zijn daar mee onze te hoog gespannen ver wachtingen bedrogen uitgekomen, dit moet nochtans geen reden zijn van te wanhopen, want wij hebben toch nog de verzekering dat er sa menwerking mogeiijk is al blijft elke partij haar eigen formaties behouden. Het ware een onver geeflijke fout moest ook deze vorm van concentratie mislukken, want dan herbegint weer de strijd tus- schen de drie partijen, dan zijn daar weer de verdachtmakingen en het wantrouwen, dan wordt weer afgebroken wat zoo moei zaam werd opgebouwd, dan is de Katholieke Staatspaitij nog voor 1 mg gebonden aan de regeerings- combinatie van vandaag, dan wachten we nog lang naar de ver wezentlijking van onze gedachte en het staatsbeleid. Zullen wij, Katholieken en Vlamingen, dan eeuwig elkander blijven bestrij den ?1 Wat staat nu het Katholiek Blok te doen tegenover het feit dat ver smelting der Vlaamsch Katholieke krachten voorloopig niet mogelijk is, maar dat alleen samenwerking met behoud der partijformatie in 't vooruitzicht wordt gesteld Vooreerst is het nu dringend noodig dat we onze eigene part^- formatie herinrichten naar den nieuwen geest en daarem niet langer getalmd om onze plaatse lijke, kantonnale, arrondissemen- I tee'e en landelijke organisaties tot stand te brengen. Ten tweede dient ten spoedigs'e worden bekend gemaakt het nieuw programma van het Katholiek Blok, zoodat het kan besproken, desnoods veranderd en ten slotte aanvaard worden door een meer derheid in het Katholiek Blok. Ten derde dienen alle mandata rissen der partij tot de minstens toe dit aanvaard programma te aanvaarden, te verdedigen en in de mate van het mogelijke te ver wezenlijken. Ten vierde dient er tucht te heerschen in onze rangen en moet er macht en mi Idel bestaan om alle mandatarissen die niet mee kunnen met den nieuwen geest of te kort schieten in het vervullen hunner taak onverbiddelijk op pen sioen te stellen. In die voorwaarden kan het Ka- tholiekBlokgerust tot betere tijden tot concentratie voorbereiden en afwachten. F. R. Ingezonden. Programma voor Zaterdag 10 Zondag 17 en Maandag IS Januari DE SCHOONSTE DAG van mijn leven Voor allen TOBOGAN At te raden j I ROADWAY MELODY 1936 At te raden WERELSCIIE KRON IEI< Voor volwassenen Brusselstraat, NINOVE. Tegen drogen en geweldigen Woest, Brouchiet. fAriep, Astma, enz. neemt zonder uitstel een zeker en snelwerkend middel dat dadelijk den hoest stilt, de slijmen lost en de rust \erzekerd. voor gioote I BORSTBALSEM personen i IPTTL-ilMIOrtSr siroop Voor kinderen BORSTSIROOP, Alle voarschriften der HH, Dokters worden er zeer nauwkeurig uitgevoerd. Alle ziekenbonden worden aangenomen de Vooruit niet Van 't Westerfront geen nieuws I Daar heeft 'nen Duitsch een heel boek kunnen over schrijven. Zou ik geen Hoekje kunnen schrijven over In Ninove geen nieuws Zoo'n wonder is dat niet dat er in Nino te niets meldenswaardig gebeurd is binst dt week. Salomon beweerde in zijn tijd dat er uiels nieuws was onder de zon en dat alles wat nu weer aan 't opkomen was vroeger al bestaan had In Ninove ook is er niets nieuws. 't Zijn altijd dtselfde kotjes die open sijn tot een gat in den nacht 't sijn altijd dt zelfde die er zitten en 't sijn altijd deself dt die wakker gehouden worden en dezelfde politie die slaapt en hetzelfde stadsbestuur dat geen reglement heeft op nachtlawaait of is er an het niet doet toepassen. 't Zijn altijd dezelfde cinema's die ons volk pikanlig gekruide en gefantaseerde kost voorschotelen waarmede de goede smaak van ons volk wordt bedorven tn sijn zedelijke ge- zondheid naar den duivel wordt geholpen. En 't is altijd dezelfde controoi commissie die er altijd op dezelfde manier haar papie- ten aan vaagt. Eu 'l zijn altijd dezelfde brave menschen die altijd klagend dezelfde vraag stellen waar gaat dat naartoe waar gaat dat naartoe Eu 't gaat ondertusschen mei ons volk al' tijd voort in de zelfde richting berg.af den dieferik in. Echtbreuk en echtscheiding wordt een ba- naai affaire. Het probleem van het geslachtsleven wordt voor de kinderen tot een obsessie gemaakt. De cinema iuit er hun oogen mee en de tadio hun oor en. De namiddag cinemavoorstellingen voor de kinderen worden wel-kome rettdtz-vous waar een Romeo van twaalf jaar zijn Ju* lietie van tien ontmoet. Het is normaal dat ze van hun veertien jaar geregeld verkeereti en van hun zeven tiende af. trouwen of mosten trouwen Op 'nen ouderdom dat ze nog met een foff zouden moeiiti spelen moeten ze al wiegen, Kinderen die nog niet eens tot volledige lichamelijke ontwikkeling gekomen zijn kinderen die reeds lichamelijk verzwakt zijn door te vroege kennismaking met het ge slachtsleven treden op als vrijwilligers i» hit leger van de medewerkers aan Gods scheppingswerk terwijl de volgroeide tn bloeiende menschheid lafhartig deserteert l Bevoegde menschen kleppen alarm. De tering maait met breeden zwaai onder ons volk. Hei verstandelijk peil der kinderen daalt angstwekkend en het getal der abnor- malen stijgt in dezelfde mate. Menschen met wilskracht en uithoudings vermogen zijn min en min ie vinden het aantal dir neoro-pathen groeit met den dag. De weldenkende menschheid blijft vadsig en onverschillig toezien, precies of het haar niet aanging. 'tls precies of ze nog niet weten dat duistere machten naar de opperheerschappij grijpen in de wereld dat het doel van dit greep naar de heerschappij duivelsch is dt menschheid verlagen en verbeesten 'tis pr.cies of ze nog niet weten dat ze, om daartoe te geraken nu reeds een beetje met 'nen keer de menschheid trachten te ont~ zenuwen en daaraan werken met al de ver- eenigde krachten van hun talrijke bondge noolen dit des te trouwer en met des te meer nier wet ken dat het bedrijf winstgevender is. Deftige menschen dragen hun geld naar die sjacheraars in menschelijke waardigheid en voelen niet eens dat men bezig is met hun een kolieken te passen dat hem zal om- lotm n tot strop op het oogenbltk dat ze zul len willen tegenspartelen Reporter Iedereen heeft het gehoord, Iedereen zegt het ook voort 't Is de zon en 't is de Mei, Saam in Paoha Chicorei, DEHDERKLOH f T f -

Denderklok | 1937 | | pagina 1