KREDIETBANK 1 GRONDPANDËLIJKE LEENINGEN (Jilgilte van Grondobligaliën 3 f,2 o/oZ. Middenslandsbelangen Leerlingensecretariaat van Ninove Het politiek overzicht van de week Nederhassalt Neyghem Borstelfabriek De Ster Men vraagt Men vraagt Landbouwbelangen voor Handel en Nijverheid. KLOKKEKLANKEN STAD EN OMLIGGENDE MNO VE VOETBALKRONIEK Kerk der H. Theresia Brusselstraat, Nir\ove. Agentschap Ninove Voordeelige en veilige geldplaatsingen. Alle Bank-, Beurs en Wisselzaken. Burgerlijker\ Starjd vao 2 tot 9 Januari 1937 Herent vraagt reisziger voor den omtrek Reeds gemaakt klienteel. Grondkrediet van België Orde der Goddelijke diensten Zondag 17 Januari 19->7 O» lj2 uur, gelezen mis. 7 1 [2 uur,mis voor Irma Var.Espelghem en Marguerite Sckietecai 9 lj2 uur, Hoogmis. Maandag, 6 uur, mis voor Mr André De Bac ker. Dinsdag, ijiuur.mis voor Mr en MmeLievinus De Wolf. Woensdag, t lj2 uur, mis ter eere van de H.Coleta uit dankbaarheid. Donderdag, 0 1 [2 uur, mis voor de Goddelijke Voor zienigheid, jO, L. Vrouw van Bij stand en de H. Theresia. Vrijdag, t 1[2 uur, mis voor de familie Van Overstraeten. Zaterdag, G Ij2 uur, mis voor een weldoenster en haar overledene familie. 's Avonds om 7 lj2 uur Lof. De Kaver Bewerking tan den grondAlhoewel de haver niet te veeleischend is voor het geen de voorbereiding van den grond be treft. vraagt ze toch evenais de andere graangewassen een goed verzorgden en onder houden grond. Zooals voor alle planten die vroeg in de Lente gezaaid worden, is de „bewer king vóór den winter aan te bevelen. De laatste grondverrichtingen worden vroeg gedaan er. zooveel mogelijk nog binst de wintermaanden, uit niet alleen voor de mogelijkheid van een vroegtijdig zaaien der haver, maar bijzonder omdat deze iaatste een goed open grond vraagt, maar wie den tijd gelaten is zich te ver stevigen. Het feit van te zaaien zonder vooraf gaandelijk eggen oi rollen is geen ver standig werk. BemestingDe bemesting der haver is zonder tegenspraak een der belang rijkste faktoren in haar produktie. Ons beste en ervarendste landbouwers, zijn heden ten dage overtuigd van de groote noodzakelijkheid eener volledige minerale bemesting, ze.fs indien de grond stalmest ontvangen heeft. De samenstelling van deze meststof, is niet altijd deze cie het best aan de nood wendigheden der plant beantwoord, het geen nochtans een eerste vereischte is tot het bekomen van een vruchtbaar op brengst. De Potasch namelijk, moet in groote iioeveeiheid aan den grond gegeven wor den, mdien de landbouwer een maximum resultaat wer.scht te bereiken. Het is een feit dat er nog te veel gerekend wordt op de potasch die in den grond voorhanden is. Immers, door het feit kdat er meer phosphoorzuur en asote gegeven wordt dan Potasch, en door het menigvuldig opslorpen van Potasch door de plant, geraakt den grond eenmaal uitgeput aan Potasch, en dus onvoldoende om het evenwicht tusschen de drie nocdige ele menten. hetzij phosphoorzuur. asote, en potasch, te behouden, drie elementen die elkaar aanvullen tot het gelijkmatig ont wikkelen der haverplant. Wie is Middenstander Wie mag er plaats nemen in de Midden- standsorganisatis Het is natuurlijk zeer moeilijk eene juiste bepaling te geven van wat er door Middenstander moet verstaan worden. In eigelijken zin isMiddenstander, ieder een die met eigen kapitaal en dus ook voor eigen rekening, een ambacht of be drijf uitoelent of leidt, met of zonder de medehulp van vreemde werknemers, het zij arbeiders of bedienden. Daaruit blijkt dat alle ambachtsbazen en klein-mjveraars. alsook alle klein-han- delaars en alic landbouwers, als Midden standers moeten aanzien worden. Aangezien echter de landbouwers zoo talrijk zijn, en zeer speciale wel afgetee- kende belangen hebben, weiden zij in den schoot der katholieke partij in een afzon derlijken stand gerangschikt. Door de al- gemeene leiding is echter eene degelijke 1 samenwerking mogelijk, die natuurlijk ten goede moet komen aan alle Middenstan ders. De groot-nijver aars en groot handelaars welke niet enkel met eigen kapitaal werken maar hunne zaak hebben uitgebreid door aandeelen van verschillige personen, zijn dus eigenlijk geen Middenstanders, en hooren vooral thuis bij christene werkge vers. Hunne belangen zijn trouwens mees tal in strijd met den Middenstand. Anderzijds heeft het aantal werknemers geen belang. Men kan inderdaad een echte 1 Middenstandszaak uitbaten meteen groot- aantal werklieden en bedienden, indien dit gebeurt met persoonlijk kapitaal en door eigen bestuur. in dat geval zullen deze Middenstanders Kapitaalfr. 150.000.000 Burchtstraat, 43 zetel der oude Burgersbank Postrek. 40.21.17. Tel. 47. Stipte geheimhouding verzekerd. omwille der sociale wetgeving, echter ook belang hebben zich lid te maken der chris tene werkgevers, om daar deze speciale belangen te onderzoeken. Het algemeen karakter echter van een dergelijk bedrijf of ambacht, vergt een aansluiting bij den Middenstand, tot het bekomen der nood zakelijke hervormingen in onze wetgeving. (Vervolgt,) Fiskale Wetten Confiserie. Confiserie is getakseerd met 5 ten hon derd aan de voortbrengt. VOOR GELIJK WELK BEDRAG moet den fabrikant 5 ten honderd toepassen wanneer hij levert aan voortverkoopers, winkelieis, in een woord wanneer hij levert tot bedrijfsdoel einden, Peperkoek. Zelfde antwoord als voor cor.hserie. Vooructpen tn Chocolade. Zelfde antwoord als voor contiserie en peperkoek. Secretariaat. Alle leden van den Katholieke Mid denstandsbond. kunr.en kostelooze in lichtingen bekomen mits zich te wenden tot het secretariaatSt-Jorishof Sta tiesstraat, Ninove den eersten en derden Zondag van elke maand tusschen 11 en 12 ure s morgens often huize van den secretaris Maurits Blondiau, Steenweg op Aalst, 146. Ninove, Alle Woensdagen van de week tusschen 7 en 8 ure 's a- vonds, Niet leden kunnen eveneens inlichtin gen bekomen indien ze zich als lid laten inschrijven. Aan d: leden beenhouwers en spekslachters. Een 1ste Studiedag woidt voor U in gericht door de Provinciale Kamer van Ambachten en Keringen run Oost-V laattde- ren, met medewerking van het Provinciaal Verbond der Beenhouwerssijndikater. van Oost-Vlaanderen en het Provinciaal Mid- denstandsverbond op Dinsdag 26 Januari, om 2 uur, in de lokalen c Provinciaal Middenstandshuis Lange Kruisstraat, 4, Ger.t. dicht de St. Baafskerk De lessen worden gegeven door Hoog- leeraar Irtg. Chabot. Programma Algemeene Begrippen over de grond stoffen gebruikt in de Beenhouweiij Vleesch, Bloed, enz. Oorzaken van bederf. Gevaar van be derf. Voorzorgen, enz. Sludie der speciale en bevoegde grond stoffen gebruikt in denVTeeschhandel en in de Charcuterie. Alle Beenhouwers en spekslachters die ontwikkeling toeken, warm aanbevolen Het politiek poppenspel in China duurt voort. In Indië zijn er weer moeilijk heden geweest nu tusschen christenen en mahomedanen. Turkije zoekt voort moeilijkheden met Frankrijk in Syrië In Palestina is het nog niet effen. 't Is maar in hetRussisch-soviet gedeelte Azië dat alles goed gaat. Al wie daai niet spreekt naar de goes ting van de vertegenwoordigers der de mocratie wordt er 'nen muilband aange daan, De Vereenigde Staten van Amerika beginnen de omvorming te voelen van een ultraliberaal regiem gelijk het hier ook bestond voor honderdjaar naar een meer mer.schelijk. De eerste uitwerksels van het syndicalisme doen hun voelen. De Staking bij de generaal- Motors is daar een manifestatie van. Spanje blijft in Europa en in de wereld het gevaarlijk punt. De Frente-Popular landen zullen liever oorlog voeren dan generaal Franco te laten winnen De anti-commuriistische landen willen ten geenen prijze het üoichevisme meester laten in Spanje, Europa bereidt hem op een oorlog voor. Kolen en levensmiddelen worden op gehoopt en van daar de tegenwoordige schaarste en stijging der prijzen. Het zijn de demoratische landen die het meest op oorlog aansturen. Ze noemen het zoo niet 't is het ver dedigen van de vrede... maar in feite beteekendt dat vechten. Het samen heuien van groot financie en wereldpers, in dienst der joden-vrij- inetzelarij, met het communisme komt weer ons op den voorgrond. Enkele weken geleden werd op het Spaansche Front een Fransch vliegtuig neergeschoten, en een Fransche journa list schoot er het leven bij in. Hij was een vriend van het Volksfront. Zijn laatste artikel, een echte pleitrede voor Frente Popular en heftige aanval tegen de Nationalisten werd in alle steden en gemeenten van Frankrijk op de muren gehangen met het bericht daar neven dat hij door de Nationalisten ver. moord werd. Alle groote bladen wijdden er vlammende artikels aan met opschrif ten in blokletters. Toen het uit kwam dat hij door een Frente Popular vlieger neergeschoten was werd de zaak zoo rap mogelijk in den doofpot gestoken. De moord op baron de Borghgrave door Frente Popular heeft geen stof doen op waaien. Als legatie-attaché hield hij hem be zig met de Belgen die voor Frente Po pular vechten, meestal tegen hun goes ting. Kameraad Delvigr.e en zijn helpers hebben voor geld werkbroeders verkocht, 'r Is erger dan Jozeph verkocht docr zijn broeders die mocht leven. Zij hebben werkbroeders verkocht en gele verd in Spanje gelijk 'nen boer zijn kalf of zijn varken levert aan den slachter. De Borgh grave weerde hem om zooveel mogelijk van die dompelaars uit de klauwen te halen. Frente Popular heeft hem vermoord 't Is voor de wereldpers nog geen dagelijksche zonde l Het lijk van baron de Borghgrave komt naar België. Het werd cp een Fransch oorlogschip van Spanje naar Frankrijk gebracht. Dat is weer een vriendendienst die Belgie duur zal betalen in politieke munt. Arm België dat nog geen schuit bezit voor eigen gebruik. Het Roode manceuver tegen de wereld vrede blijkt bijzonder uit het Maroko incident. De Duitschers in Maroko werd uitgevonden als machine-de geurre. Rond die leugen is er wei lawaai ge maakt, als Hitier geruststellende ver klaringen aflegde was het nog niet wel en stond t de wereldpers vol spot en provocaties Slotsom het ziet er triestig uit In 't Bindenlar.d is de vedette der week de Katholieke Yiaamsche Lands bond. Het kind is ziek De massa der katho lieke vraagt niet beter dan in gesloten geiederen op te stappen maar bij de voor mannen komen de appeujten los. Er be. staat kans van er te komen door een kleine omwenteling. De politiekers buiten de politiek is nu de leuze Van zoodra iemand een po litiek mandaat bekleed is h'j een verdach te. Als de a nietpolitiekers zuilen aan politiek doen zullen ze geen politiekers zijn Er, dan zal t beteren. Dat is trouwens in alles zoo. De metser Kan beter plans maken dan de bouwmeester. De kwakzalver zijn mecicamenten zijn beter dan die van den apotheker. Hier of daar een vrouwke kan beter zieken genezen dan uen doktoor en de socialistische gazetschrijvers ken nen beter den katechismus dan de pas toors. En zeggen dat de wereld nog nooit zoo s im is geweest als op onze dagen. De heeren var, het Stadhuis zijn op de teenen getorten.Had den ze van Degreile het ver vv ij t van pourris naar hun nen kop gekregen, ze zouden er niet méér van aangedaan geweest zijn. Niet dat ik ze voor pourris heb verweten, en noch min dat ik zou willen doorgaan voor een Degreile. Neen want de pourris van De greile zijn ander kastars dan de heeren van ons Stadhuis, en ik zelf ben nog klei ner dan Degreile. Maar ze waren er toch van gepakt ver leden week toen ik dat historieken verlei de van den electriek. Iedereen is ne keer naar zijn kaart gaan zien, en iedereen heeft bestatigd dat ik gelijk had. Zooals het op de kaart geschreven staat, hebben wij in 193o dertien maanden betaald voor den compteur. Ik had zelfs zoodanig gelijk dat de Electriciteitsdienst van onze Stad het noodig heeft geoordeeld haar inkasseerder bij mijnen Baas te zenden, om te zeggen dat ik mis was en hoe de zaak ineen zat, en een brief te schrijven waarin de heeren van ons Stadhuis den uitleg gegeven door den inkasseerder bevestigen. Het contract met den electriek is be gonnen den 1 December 1920 en van dan af sluit den electriek alle jaren zijn jaar op 30 November. Er is nu beslist van het jaar af te sluiten zooals alle serieuze men- schen op 31 December. En zoo moest er dus nog de maand December 193ü betaald worden, om dan het jaar 1937 te kunnen beginnen op 1 Januari en te sluiten op 31 December. Het schijnt dat ge dat kunt nagaan, in dien gij nog allemaal uw kaarten hebt vanaf 1920. Maar ik weet niet of er veel zulke conservateurs zullen te vinden zijn in de stad. Spijtig dat den Electriciteitsdienst de inwoners op voorhand zulke veranderin gen niet laat weten. Maar vindt ge niet dat er tegenwoordig nog al veranderingen worden toegepast en opge'cgd door den Electriciteitsdienst onzer s'ad Ik begin er aan te twijfelen of de eiec- triciens geen akkoord hebben gesloten met den Dienst onzer stad. iwfgya Maar waar men niet meer var, loon om te veranderen dat is van onze Begijnenbrug. Ge moogt me waarlijk geloovendat ze er armtierig uitziet en dat er den een of andere dag eens groote malheuren zul len gebeuren. Nochtans heeft den heer Hoofd-Ingenieur ten stelligste beloofd dat er den 1 Maart 1937 met het werk aan de Begijnenbrug zou begonnen worden en tot hiertoe is er nog geen aanbesteding van geweest, ja zelfs is er nog geen aan kondiging der aanbesteding te zien ge weest. En eens te meer is het hier Administra tie met een groote A Kabouter Vrije aangenomen scholen Het schoolkomiteit der vrije aangeno men scholen der Sint-Jorisstraat heeft de eer de leerlingen, oud-leerlingen, ouders en weldoeners uit te noodigen tot het feest op Zondag 24 Januari, om 4 1/2. ingericht ter eere van de Eerwaarde Overste der Zusters der H. H. Har ten Zuster Maria-Hildegarde als blijk van innige erkentelijkheid voer haar wijs bestuur gedurende 24 jaren aan de Aangenomen Meisjeschool. Davidsfonds Ninove. Op Dinsdag 2 Februari (Lichtmis) te 7 1/2 u. in Ons Huts komt PATER CALLEVVAERT spreken over De Dwalingen van 't Kapitalisme en De Droombeelden van 't Socialisme. Toegang 5 fr. 3 fr. voor de leden. Samenwerkende Maatschappij De Ster overdekte Wip Maandag 2 januari 1937, groote Schieting van 1000 fr. 2 lloogen 100 fr. 4 Zijden 60 fr. 4 Kannen 30 fr. 10 Kleine Hoogen 25 fr. 10 Primes van 5 fr. meer. 4 Laatste 30, 30, 30, 50 tr. Een 3e Hooge van 50 fr. gratis in geval van 80 schutters. Niet afgeschoten vervalt op der, laatsten kleine. Inleg 22,50 fr. terug 175 fr. Schieting van 2 1/2 u. toto 1/2 u. De Lokaalhouder .-Auguste De Mont. GEBOORTEN Harold Vande Ptrre, zoon van Gustaaf en Maria Van Eeckhoudt. Frans Gijssels, zoon van Edouard en Maria Coppens. HUWELIJKEN Frans De Clercq, 21 jaar, werkman te Onkerzeele. met Germana Brackenier, 29 jaar, fabriekwerkster te Ninove. Camicl Van Londersele, 31 jaar, fruit koopman te Meerbeke, met Irma Van Oudenhove, ló jaar fabriekwerkster te Ninove. OVERLIJDKNS: Celestine Degreef, 73 jaar, weduwe van Jozeph Degreef, Weggevoerdenstraat. Solo-slim Donderdag j.l. wordt er in de Café Paviljoen gehouden door Edgard Van Heghe, op Siettem een soio-slim gespeeld met de negen hoogste kaarten van herten door Emerer.ce Van de Mae- ie- De mede spelers waren Edg. Van Heghe. Ilector Maesschalck en Phil- lemond De Tant. Er werd een goede pot op gepakt. Maria-oord. Plechtige Xovene van 11 -25 Januari! 17- jaargang 1921-1937. Novene van Missen, Communiën, Ro zenkransgebed en Maria-Zangen ter eere van O. L. Vrouw Bijstand der Christe nen den H. Antonius, Abt, en de pest heiligen. 's Morgens, te 6 1/2 u. in de parochie kerk, Communiemis der Novene, cn s avonds, te 4 1/2 u. Lof. In de Kapel, te 5 u., Rozenkransen Maria Zang. Nu, Zondag 1 Januari, ter gelegenheid van den feestdag van Sint Antonius, Abt, in de Kapel, te 4 uur, opening der Novene. Dit tot a'gemeene en bijzondere belan gen vo ir Kerk, Paus en Vaderland, tot bevrijding van besmettelijke ziekten onder memehen en dieren en andere gee- sels, die den wereld bedreigen. Ieder jaar, wordt de Novene druk gevolgd, en 't is als eene traditie geworden van lang op voorhand spreekt men in de streek er van, en worden Missen gevraagd. De vrienden en weldoeners door raad en daad van t Maria-oord worden in 'i bijzonder in de Novene aanbevolen. Voor allen die eens zullen laten bouwen In ernst en vertrouwen aanbevolen de Architekt A. Lievens van Iïrembode- gem. Telefoon N- 805 Aalst. Inlichtingen en bezoeken ten huize ge heel kosteloos. Voornoemd architekt be den aan het bouwen te Ninove. Pollaerestr. Volharden Aalst 0 F C. Ninove 2 Bij een overheerlijk voethal weder en voor een machtige opkomst van sup porters van Ninove deze waren met drie groote autobussen naar Aalst ge komen had deze door Ninove zoo zeer gevreesde match plaats. Volharden wilde haar nederlaag van de eerste ronde doen vergeten en de eer hebben de tot hiertoe ongeklopte ploeg van Ninove de eerste in het zand te doen bijten. Ninove daarentegen wil glans, rijk het kampioenschap eindigen en alle matchen winnen. De eerste 30 minuten was Ninove al tijd ten aanval, voortgestuwd door de half lijn, waarin de half-back center Frans Koels de uitblinker was. Doch de voorlijn had niet dt gelegenheid om op doel te schieten of vond altijd Vol harden s keeper op de goede plaats - zeggen we erbij dat hij zijn werk goed deed. Op het einde van den eersten t.m gelukte Volharden erin zich los te rukken doen stuitte of Ninove's krach tige verdediging. De rust kwam met 0—0. Na de rust kon men goed opmerken dat Volharden uitgespeeld was. Ninove backs en halflijn stuurden het spel ver vooruit tegen Volharden's doel en 't duurde niet lang of de cen tervoor, kapitein Ue Pauw gelukte een doelpunt, (0—1). De bal bleef in Vol harden's kamp, Aalst werkte enkel op ontstnappirg en kon zoo eer. tweetal mooie schotten plaatsen, prachtig ge weerd door Van der Kelen. Nog een maal (0—2) gelukte De Pauw erin Vol- hardens's verdedigingslijn te doordrin gen en niettegenstaande alle pogingen van Ninove s voorlijn die graag een der de doelpunt aan haar supporters had ten geschenke willen bieden, kwam het einde met een prachtige en overver- diende overwinning voor F.C. Ninove. Ninove s voorlijn haalde niet haar ge woon spel uit, niettegenstaande de Cop- pens vlugge ontsnappingen. Ze stond ook yoor een sterke verdediging. In de halflijn was I-rans Koels de uitblinker, flink gesteund door Bogaert. De backs speelen gelijk als altijd en stuurden het spel sterk vooruit. De keeper, in de eerste time wat zenuwachtig, herpakte zich nadien en beveiligde zijn kooi te gen alle ontheiliging. In een woord vlugge match, zonder veel mooi samenspel, maar vurig ge speeld, en een overwinning voor Nino ve die alle supporters van F.C. tevreden stelde. Zondag a.s. iaatste match tegen Erem- bodegern, op Ninove's plein alle sup porters op post. Supporter Een goed en deftig huisknecht vo:r alle werk schrijven onder M. D. Bureel van 't blad. Een goed deftig meisje zeer pro per en goed voor alle werk schrij ven onder letters M.D. Bureel van 't blad. «CREDIT FOISICI ER DE BELGIQUE Naamlooze vennootschap gesticht in 1835. Beschermd door de Société Générale de Belgique. aan de voordeel ig-ste voorwtuu-den. De Maatschappij leent alleenlijk hare eigene kapitalen. KOSTELOOZE INLICHTINGEN TER Baoque de la Société Générale de Belölque voorheen banque centrale de la dendre 2, Beverstraat, Ninove.

Denderklok | 1937 | | pagina 2