ei I En de Brandweer Pater CALLEWAERT APOTHEEK L. BOGAERT Het Hoekje van den Reporter Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 24 Januari \Wl Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Et. LiYSTSEtRI&CI-MMLTEEtMl^Ni Davidsfonds Ninove Kristen Werkersverbond. De Draaiingen van 't De Droombeelden Van 't Socialisme. Vrije Aangenomen Seholen. KAJOTTERSHOEKJE FILMLEIDING Elfde Jaar Nr 4 Brusselstraat, NINOVE. NINOVE VOOR HET KANTON PoHtcheckrekenlng (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Anderhalf jaar geleden was er een tijd dat wij hier niets hoorden tenzij over de brandweer. Het was grootseheepsch. Met trommel en trompet werd er gewerkt voor nieuw materiaal dat als onontbeerlijk moest worden aangezien Het ge meentebestuur werd gepraamd om den aankoop te doen en om hierin te helpen zouden de brandweer mannen in gansch de stad een in- schrijvingslijst aanbieden om den steun van de gansche bevolking voor dezen aankoop te vragen. Talrijke bezoeken werden afgelegd in arsenalen, fabrieken, magazijnen voor brand weermateriaal. Des kundigen weiden geraadpleegd. Onderhandelingen en briefwisse lingen werden gevoerd. De plech tige ontvangst van het nieuw ma teriaal werd zelfs aangekondigd voor de groote pompiersfeesten van 1955. Die feesten echter verliepen maar van nieuw materiaal was er niets te zien. Waarom niet Om dat te weten en ook waarom gedurende heel het jaar !9.>b er niets van de inzichten van het brandweerkorps werd verwezen lijkt, zijn we er op uitgegaan en hebben we een van de officieren van ons korps een intervieuw ge vraagd. Het is een lang onderhoud geweest waarvan we hier het bi- zonderste neerschrijven. De eerste onderhandelingen door het korps gevoerd hadden er toe geleid bij het gemeentebestuur een voorstel in te dienen tot den aan koop van een volledig uitgeiusten brandweer-autowagen Renault.Dit merk bleek het metst perftcic ma teriaal te construeeren dat op dit oogenblik voor de brandweer werd gemaakt net kostte echter veel geld. Ook weid door de brandweer zelf het voorstel gedaan dan eerst op de aanbieding van de firma Re nault in te gaan wanneer door alle mogelijke combinaties de prijs van het materiaal tot een uiterst en re delijk minimum zou zijn gebracht. Na vele besprekingen werd van dit ontwerp afgezien omdat de kost prijs te hoog bleek te zijn en men die: f ingaan op een speculatie op de devalueering van de fransche munt. Onmiddellijk spande het bestuur van de brandweer zich in voor een andere oplossing. Het zou materi aal van diversen ooi sprong koo- pen en alles samenbrengen om de gewenschte auto-pomp te bezitten Er werd dus geinformeerd naar de best geschikte auto chassis, naar een sterke en gemakkelijk werken de pomp en naar een sterk cu te vens sierlijk koetswerk. Reeds was bij het gemeentebe stuur een nieuw voorstel ingediend wanneer een nieuw eu belangrijk feit zich voordeed. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken waar van de brandweerkorpsen afhanke lijk zijn had een groot plan opge vat voor de verbetering en moder- niseering van de korpsen. Het toe zicht van de korpsen dat geduren de zoo lange jaren alleen maar op papier bestond zou thans efiektief worden en om de gemeenten in de mogelijkheid te stellen hunne brandweerkorpsen in te richten zooals het behoort zou het Minis terie toelagen verleenen voor dcii aankoop van nieuw materiaal en wel tot een bedrag van 25 o/o van den aankoop. Meteen kregen de Provincie-Gouverneuis de op dracht zich rechtstreeks met de brandweeikorpsen in te laten.Hun eerste werk was de bepalingen van de Ministerieele instructies in zake de gewestelijke brandweeidiensten ten uitvoer te brengen. Een zeker aantal buitengemeen ten gelegen rond een stad of ge meerite waar een brandweerdienst bestaat zouden verplicht worden bij deze laatste een soort abonne ment tenemen om beroepte mogen doen op de diensten van de aldaar bestaande brandweer. Ieder ge meente moet aldus een kontrakt afsluiten met de brandweer en vol gens een door de provincie aan vaard barema zich verplichten te storten in de gemeentekas van de stad of gemeente die hare brand weer ter beschikking stelt, de jaar- lijksche abonnementsprijs die wordt berekend volgens het getal inwoners in ieder gemeente- Een dubbel van dit contrakt berust in de aangesloten gemeente, een an der bij de brandweer en een derde in het provinciaal goeveriieuienU De brandweer van Ninove zal aldus dertieu gemeenten moeten helpen in geval van brand dceh alleen wanneer één of meer daartoe aangewezen en verantwoordelijke personen de brandweer zullen op roepen meteen paswoord), lteeds hebben negen gemeenten een con trakt tfgesioten. De andere zullen moeten voiger: daar hunne begroo tingen niet zullen goedgekeurd worden indien hunne aansluiting bij de brandweer er niet in wordt voorzien. Deze belangrijke nieuwigheden in den diens' van de brandweren brachten dan ook mee dat" alle aankoop van brandweer materiaal moest worden onderworpen aan de goedkeuring van een daartoe aan« gewezen inspecteur en dat een vol ledig dossier moest worden opge maakt en langs hiërarchischer, weg gezonden aan het Ministerie. Donderdag j.l. werd door het Ministeiie van Binnenlandsche Zaken een gunstig advies gegeven aan het voorstel van de Ninoofsche brandweer en een toelage van 25 "Io voor den aanaoop toegezegd. Dat zijn de interessante en be langrijke mededeelingen ons door een officier van onze brandweer gedaan. Laat er ons nog aan toe voegen dat indien het publiek zich misschien met eenige argwaan had afgevraagd wat er nu toch van de geldinzameling terecht kwam en wat er ging gebeuren met de ge storte en door sommige nijver- heidsinste'.lingen beloofde gelden, het nu met voldoening zal verne men dat de beste zorgen aan deze capitale zaak van moderne uitrus ting der brandweer werden be steed. Wij hopen dat nu eerlang de nieuwe autopomp zal worden aan gekocht en dat de bevolking met voldoening dit materiaal zal zien in ontvangst nemen daar zij er machtig aan geholpan heeft om Op Dinsdag 3 Febrnari Lichtmis) te 7 1/2 u. in Ons Huis komt spreken over JE IV Toegang 5 fr. 5 fr. voor de leden. Het schoolkomiteit der vrije aangenomen scholen der Sint- Jorisstraat heeft de eer de leerlingen, oud-leerlingen, ouders en weldoeners uit te roodigen tot het feest op Zoildag24Januari# om 4 i/2 ure, ingericht ter eere vau de Eerwaarde Overste der Zusters der H. H. Harten (Zuster >Iai'i»-Hiicïeg-axi*de als blijk van innige erkentelijkheid voor haar wijs bestuur ge durende 24 jaren aan <le Aangenomen Meisjeschool. het te kooptn en het aangeschaft worden om bij de droefste der ram pen krachtdadig te helpen. Reporter. Goed heil aan ons strijdblad Op 12 januari verscheen In den Slottr. een nieuw blad van K.A.J., dat de reusachtige actie die onze beweging voert door haar pers, rog komt verster ken. Het uitgeven van ons zesde orgaan. In den Storm is geen daad van bluf of snobisme. liet wil een stiijdblad zijn voor de jeugd in nood. De nood onder de arbeidersjeugd is op dit oogenbik het hoogst opgedreven. Wie met de massa der jonge arbeiders in aanraking komt voelt dat trie's is geschokt bij hen. Zijn niet zij de grootste slachtoffers van dezen tijd, van krisis en werkloosheid. De ontmoediging, resultaat van het ge durig en vruchteloos zoeken naar arbeid, heeft ze aargevreten. En in vele families, helaas, steunt hen geen enkel opbeurend gebaar maar worden zt utgescholden voor lu erikken en nietsdoeners. Wat al fatalisme, wat al verstomping, wat al stukgeslagen id taai bij die jonge arbeiders wien het leven tegenlachte 1 Het ia niet op demagogischen toon dat Storm het voor hen opnemen zal. Wij volgen nie: hen die voor de arbeids- loozen niets anders vinden dan vlammen de teksten in de pers, niets"is gemak, keiijker dan te sch;ijven Weg met de regeering der uithongeraais De tegee- rirg die dit en dat moet doen voor de werkloozerdoet niets De K.A.J. is niets begonnen met hevig te lawaaien, maar heeft dadelijk lenigen de hulp geboden o.er heel hei land. Plaat singsdiensten werkloozenatchers, klee- dingstukken en eetmalen uitgereikt, boekerijen geopend, weikloozenkampen ingericht, de winterhulp die zoo pas voorbij is heeft nogmaals op groote schaal in alle streken van 'i land opzien verwekt, wij strijden niet met papier maar met da den Inden stoim heeft dus het recht van spieken en zal de ECHTEk mas sa der jonge arbeiders, aan dopburetlen, fabrieken, stations en arbeidsvvijken, zal het blad ze opbeuren en moed inspreken en ze weer het geloof brengen in eer spoedig betere toekomst. Door zijn strij dend karakter zal het bii hen de laatste vooroordeelen tegen de K.A.J. wegne. men en ze veroveren voor onze immer aanzwellende rangen. c In den Storm zal niet blijven staan bij de krisis maar zal alle nooden waaraan de jeugd blootstaat aanklagen. Wantoe standen waarvan we de diepte riet kun nen peilen, zijn al die commercieele plezieren die de arbeidersjeugd op één avond me~r uitbuiten, dan een patroon dat zou kunnen op een gansche werk- maand. Wanneer 15 ongevvenschte kerels op straat komen zijn er burgemeesters die gansche politiekorpsen mobiliseeren om het volk te beschermen maar die de oogen dichtknijpen voor aide schun nige pubücitiet van kinema's, waar het volk verlaagd wordt wijl de bazen van de/en harde! hun zakken vullen Wij zullen de jonge arbeiders toeroepen, hun menschwaardigheia niet prijs te geven voor den geldkoffer van een paar uit buiters. De K A.J. heeft het jaar 11)37 ingezet staande midden in de branding var. dezen tij' jMrijdlustiger dan ooif 1 K. HAJEE CIRKUS-PRINS DE PRINS JEAN Tegen drogen en geweldigen Moest, Brouchiet, Briep, Astma, enz. neemt zonder uitstel een zeker en snelwerkend middel da dadelijk den hoest stilt, de slijmen lost en de rust verzekerd. voor gioote j BORSTBA L.SEM& personen siroop Voor kinderen BORSTSIROOP. Alle voorschriften der HH. Dokters worden er zeer nauwkeurig uitgevoerd Alle ziekeobooden worden aangenomen de Vooruit niet Rik zit inct een grooten hik Rap had moeder F*nolia chik; Rik drinkt- zich na het buikje dik Nooit was hij beter in zijn schik Programma voor Zaterdag 23 Zondag 24 en Maandag 25 Januari LEVENSBEELDEN Voor volwassenen LA CUCARACHA Voor alleu Voor volwasseren Brrr I 't zal wreed zijn l Ze klappen al weken en maanden van oorlog in 'l buitenland en bur get oorlog in 't binnenland. Niemand geloo/t er aan. Maar in onze goede stee is intusschen een vreeselijke burgeroorlog uitgebroken. De opperbaas van dt cow-boy's heeft in navolging van de Roodhuiden uit het Far~ West de viedespiip,... in de pijperek ge- hangen en de oorlogsbijl opgegraven. Hij is het oorlogspad opgegaan in de richting van het land der rcdakUurs van de De Den- d.rhlok Gansch de redakiie staat slagvaardig. Maar het uatt niet ridderlijk zoo maar aan den slag te gaan tien tegen een dat zijn communistenen andere straatridders- manieren Ik werd door het lot aangeduid om de kleuren der redakiie te verdedigen 't is de tweede maal van mijn leven dat ik er mij t in tiek en dat ik, ongelukkige piotmoet mar cheer en voor mijn lot. Schrik en heb ik niet Mijn harte klopt maar 'i is van fierheid. En met een heldhaf tig gebaar gelijk ik dat zoo dikwijls gezien heb tn de cinema's heb ik mijn vulpen ge trokken om den leider van de C. P. voor wie niet ingewijd is in de kunst van het verkorte namen lezen zal ik zeggen dat C. P. Cow-boy Partij heteekentte gemott te trekken. Zondag stond iiet op een bord, wit op zwart, te lezen dat een film die door dt fa meuze flmleidttig van De Den dr klok gebrandmerkt stond als af te raden wel de gelijk door iedereen mocht gezien worden en door de commissie van controle was goedge keurd. De baas van de C. P. zou de menscheti willen doen gelooven dat de mannen van (i De Denderklok stommelingen zijn die van filmcontrole mets afweten ofwel krib- bebijitrs vuor wie het allemaal his for tekens moeten zijn van Jeczeken en Ons Lieve Vrouwken. Om aan de menscheti en aan den baas van C. P. te bewijzen dat wij iets weten over ci nema, cinema-reglementen en controle moge voorloopig het volgende volstaan. Hei uithangen van affiches en photo's die van aard zijn de verbeelding der kinderen te prikkelen is langs den openbaren weg niet toegelaten. Iedere overtreding is strafbaar door de wet. Kinderen mogen niet toegelaten worden bij cincma-vcrtoontngen waarvan de films door dt conitool commissie niet zijn toegelaten. Hit moet buiten den cinema altijd aange plakt zijn ot kinderen toegelaten zijn of niet. Iedere overtreding is strafbaar door de wet. Ieder maal een gecontroleerde Jilm afge draaid wordt moet het advies van controol met het controolnumnur op het witte doek verschijnen zelfs de lengte van die strook is door de wet bepaald en iedere overtreding is strafbaar door de wet. Advies van de controol-tommissie en ka tholieke filrnltiding zijn twee gansch ver schillende zaken. De conitool commissie is eert onzijdig or ganisme waarin de vertegenwoordiger dtr katholieke zedenleer niet veel ie zeggen heeft. De filmleiding voor katholieken wordt niet gegeven vo r kwezelkens die gaan toch naar den cinema niet maar voor katholieke habitués van den cinema die al veel gezien hebben en tegen 'tien bots kunnen. En zoo gebeurt het dat een film door dt contiooi-commissie toegelaten voor kinderen door dokters in katholieke moraal theologie afgekeurd worden zelf voor volwassenen B staat er reden cm fier te zijn voor ten christengedooptc als hij wettelijk in regel tien legen het advies tn van dokters in dt theologte voor kinderen afdraait wat zij schadeiijk noemen voor volwassenen En wat zouden wij dan moeten zeggen ais zelfs de oorschriften van de neutrale controol- commissie niet gerespecteerd wot den En ze worden niti altijd gerespecteerd Het offensief van C. P. is voor ons een eer ste groote ov.rwinning en de strijd gaat voort Reporter O O

Denderklok | 1937 | | pagina 1