©I Minister Van Isacker op Bezoek. Winkeliers Herbergiers - Hande- delaars - Neringdoeners, alsook alle belangstellende personen uil lol de Qroofe Middenstandsmeefing Apotheek L. BOGAERT Aog slechts eenige dagen uitverkoop onder faktuur- prijs bij Irma VAN DEN BOSSCHE het Hospitaal^ i\inove. Elfde Jaar Nr ft Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 31 Januari 1987 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LUYSTERIIAR-HAELTBRMAN Oe KATHOLIEKE MIDDENSTANDSBOND VAN NINOVE noodigt alle in de zaai ROXYop Donderdag 4 Februari te 8 uur. Het heden en de toekomst van de Middenstand LANDBOUWBELANGEN FILMLE1DING Het Hoekje van den Reporert Brusselstraat, NINOVE. NINOVE VOOR HET KANTON Posteheekrekenlng (R. Luysterman n* 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* IC93 Abonnementsprijs 3 maandoL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker- U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Op uitnoodiging van het Vlaamsch Eco nomisch Verbond, Tak Ninove. bracht de heer Filip Van Isacker, Minister van Economische Zaken Woensdag 1.1. een bezoek aan enkele nijverheden van Ninove en Omgeving. De Minister was vergezeld van Mevrouw Van Isacker alsmede van zijn kabinetsoverste Dr Goris, de heer Verwilghen, sekretaris-generaal van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voor- zorg. Daar het bezoek een officieel karak ter had waren de Algemeene Voorzitter van het V. E. V. heer Boudewijn Stever- lynck en de Algemeene Sekretaris Dr Bessem eveneens tegenwoordig. Om 10 uur ving het bezoek aan ep werd de Minister met zijn gevolg en de vertegenwoordigers der Pers rondgeleid in de Firma Moeremans en C,e hier ter stede. De heer Van Isacker betoonde zij ne belangstelling voor de mekanieke kant en passementnijverheid welke zich hoofd zakelijk ten doel stelt goedkoope kanten te vervaardigen en wel deze soort van kanten die voor het versieren van stores, gordijnen en witgoed gebruikt worden. Het vervaardigen van franjes welke aan de kanten genaaid worden ofwel recht streeks gebruikt voor de bemeubelirg. De zoogenaamde passementnijverheid dus maakt het complement uit der kantnijver heid. De gebruikte grondstoffen zijn het katoengaren en de kurstzijde deze grondstoffen worden niet verder bewerkt vermits de kantmachienen deze zonder meer overzetten in afgewerkt produkt. De heer Moeremans wees der minister op de groote mogelijkheid van produktie der kartmachienen en op het groot afzetge bied dat erdoor genoodzaakt wordt. Hij vermeldde in verband hiermede de on- voordeelige positie der kantnijverheid ir- zake export, ten aanzien van de hooge contingenteerirgsmaatregelen van het bui tenland. De regeering heeft anderzijds deze betrekkelijk jonge nijverheid, pas na den oorlog werd zij hier uit Duitschland ingevoerd, nog geene voldoende aandacht geschonken, hetgene wel een tegenvaller mag genoemd worden voor de Belgische kantnijveraars. Moesten de onbeduidende invoerrechten welke bij ons op v eemde kant geheven worden ook in de buurtsta- ten toegepast worden dan zou een nieuw ruim afzetgebied, met evenredig opge dreven voortbrengst voor de Belgische Kant- en Passementnijverheid geopend worden. De Minister wenschte de heer Moeremans geluk met zijn zeer interes sante en bloeiende onderneming en be loofde Zijne aandacht te wijden aan het exportvraagstuk. Na een kort dankwoord van den heer Moeremans en van den heer Steverlynck vertrok de Minister naar Brussel waar hij den Kabinetsraad moest bijwonen. üp initiatief van Advokaat De Beucke- laer werd voor de aanwezige personalitei ten eer. bezoek aan de dekauale kerk op touw gezet onder de leiding van bouw meester Birmant die onze prachtige mo numentale kerk op zijn duimpje kent en dan ook welwillend aan zijn aandachtige toehoorders den noodigen uitleg verstrek te. Daarna noodigde hij de aanwezigen uit tot bezoeken van zijne persoonlijke oudhoudkundige verzameling die de al gemeene bewondering afdwong. Om 1 uur dan had in bet Gasthof De Ster een lunch plaats aangeboden door het V.E.V. van Ninove die bijgewoond werd door Mevrouw en Minister Van Isacker, intusschen teruggekeerd van den kabinetsraad. De plaatselijke Voorzitter heer Emiel Merckx verwelkomde den Minister alsmede de aanwezige hooge ambtenaren namens het Vlaamsch Eco nomisch Verbond Tak Ninove. Hij dankte hem inzonder om de belangstelling welke de heer Van Isacker als Minister van Economische Zaken steeds betoond had tegenover de Nijverheid, en nu voor al tegenover de nijverheid van het gewest dat hem toch om private reden nauw aan het hart moet liggen. De Minister hield dan een korte toespraak over de vrucht bare werking van het Vlaamsch Econo misch Verbond dat tot hiertoe reeds zoo. veel voorbereidend werk afgeleverd heeft tot het groepeeren van alle Vlaamsche Nijverheidstakken. Hij steunde er op dat de beroepsorganisatie moet tot stand ko men en natuuilijker wijze eene macht uit maken die nadat ze gezaaid heeft ook moet kunnen oogsten. Hij verheugt zich als Minister van economische zaken maar ook als Vlaming over den groei van het V.E.V. hetwelk hem in zijn ambt reeds menigen goeden raad kon geven. De Mi nister dankte de leiders en de plaatselijke inrichters omdat hij zich door hun toedoen nogmaals rekenschap kon geven van de bedrijvigheid in het Vlaamsche. land. Na een dankwoord van den algemeenen Voorzitter Steverlynck vertrok het heele gezelschap naar Neygen alwaar een bezoek gebracht werd aan de inrichting van der, heer Burgemeester De Proost. Deze oude panïoffelfabriek, werd gesticht in het jaar 1878 en was een der eerste sehoenfabrie- ken van België zij fabriceerde hoofdza kelijk schoeisels met houten zolen. Larg- zamerhand werd de fabricatie volledig om gevormd zoodat op dit o ogen blik nog en kel klassieke schoenen en pantoffels ge maakt worden. Ook hier doet het gevolg der contingenteerirgsmaatregelenzich voe len en is de voortbrengst slechts aarge wezen op het binnenland. Nogmaals werd de aandacht van den Minister gevraagd voor mogeiijke vernieuwing van het afzet gebied. Dan girg de tocht naar de tabakstreek vair Appelierre waar de Sigarenfabriek der firma P. Dauw en O bezocht werd. De Minister weidde al zijne aandacht aan de uitleggingen welke hem verstrekt wer den door het hoof J der onderneming. Niet alleen de tabak uit de streek wordt bier verwerkt maar ook tabakken van vreemde afkomst worden hier verwerkt tot geurige sigaren en sigarillos, rooktabak en snuif. Alles gebeurt nog met de hand, niettemin worden er wekelijks ongeveer 100.000 groote en kleinere sigaren voortgebracht. Ook de heer Dauw wees den Minister op de moeilijkheid van den uitvoer en op de vele fiscale en andere lasten welke wegen op de Tabakfabrikanten. Aan Mevrouw Van Isacker werden bloemen aangeboden. fet slot ging de tocht terug naar Ninove waar een b. zoek gebracht werd aan de Stekjesfabriek N. V.'« Aliumettière de Ninove De bestuurder heer E. Meickx verstrekte den noodigen uitleg aan den Minister en zijn gevolg. Hij steunt erop dat de fabrieken in 1029, spijts de onmogelijkheid machienen aan te koopen, ter oorzake van het aan gouden banden leggen der bouwers door den Zweedschen Trust; met de fabricatie begonnen. De machienen werden vervaardigd door de zusterf rma N. V. Foginal welke de bizonderste aandeelhoudster is en hare stichters de belangrijkste vennooten. Thans is de N.V. Foginal bij machte alle machienen te bouwen voor de luci fers- en andere nijverheden. Ten bewijze daarvan het automatisch dopmachien Record dat op 10 Oogst 1936 in wer king is getreden. De stekjesnijverheid bestaat in België sinds 1835 dus zeer korten tijd na de uitvinding van den lucifer zelf.De Dender vallei is er steeds het centrum van geweest. Het blijkt uit de statistische gegevens van den accijnsdienst dat deze rijver heid vooral op uitvoer aangewezen is en in verhouding van 3,4 der totale voort, brengst. Vandaar de vele moeilijkheden afhankelijk van den willekeur van het bui tenland dewelke samen met de uitblijven de verstandhouding tusschen voortbren gers eer, oogenblik deze nijverheid in ge vaar brachten. Volgde dan den na-oor- loogschen onverbiddelijken strijd van den zoogenaamden Zwetdscben Trust tegen de Belgische Stekjesnijverheid, waarin deze laatste hare toekomst en terz dvertijd de toekomst der werklieden prijs gat mits onmiddelijke en in veis gevallen reusach tige vergoedingen. Fabiiekleiders en tech. nici werden lam gelegd door bindende kontrakten en rijkelijke schadeloosstelling, maar voor de werklieden zelf was de com binatie fataal. In de maand September 1.1. verklaarde de Belgische Afgevaardigde op het Arbeiders-Congres te Praag dat het De Heer I>XJC)HATËAU, Volksvertegewoor- diger en Burgemeester van Wetteren zal spreken over aantal werklieden der lucifersrijverheid van 7,500 geslonken was tot 2.200 en dat er gemiddeld nog 28 uren ptr week ge- werkt werd. Bij slot van rekening blijkt thans dat de hier te Ninove opgerichte Aliumettière de Ninove onder de leiding van den heer A. Merckx zich in een ongemeene bloei en vooruitgang mag verheugen spijt tegen kanting en ongehoorde moeilijkheden. De nieuwe automatische dopmachien (Record) droeg vooral de bewondering van den Minister weg. Deze machien alleen heeft eene dagelijksche voortbrengst van 12.000.000 stekjes en in totaal brengt de fabriek 450 000 doosjes per dag voort. De welwillende aandacht van den Minister werd gevraagd voor het nieuwe mat oeaver van den Trust, de welke zijn prijzen thar.s met meer dan 30 o/o ver minderd en omzeggens onder den kost prijs verkoopt. De grondstoffen en loonen zijn gestegen en de sociale wetgeving brengt steeds maar nieuwe lasten mede voor de nijveih.'id 'zonder wettelijke tus- schenkomst is het bestaan der Onafhanke lijke fabrieken nogmaals bedreigd. De Minister wenschte den heer Merckx geluk met zijn hoogst interessante uiteen zettingen en het geleverde werk. Hij dankte hem ten slotte als Voorzitter van het V. E. V. tak Nii ove en ook den sekre- taris heer J. Moeremans voor het intiatief van deze leertijden dag, die hem overtuig de dat durf en kracht inspanning bij onze Vlaamsche Nijveraars steeds beloond worden. Hij verklaarde verder dat hij zich gelukkig gevoelde als Minister maar vooral als Vlaming te kunnen bestatigen dat de durf en net uithoudingsvermogen welke steeds het kenmerk waren ten tijde van Vlaanclerens grootheid nog bloeiende modelinrichtingen schept die steun en aanmoediging verdienen. Hij dankte nog de heeren Steverlynck en Bessem, respec tievelijk aigemeen Voorzitter en Sekretaris van het Vlaamsch Economisch Verbond en zegde hun zijne algeheele belangstel ling toe 1 Wij wenschen het Vlaamsch Economisch Verbond van Ninove geluk met dezen prachtigen dag. Het weze voor dezen die nog niet aansloten een spoorslag en tever.s eene gelegenheid te meer om het nut dezer instelling beter te begrijpen en machtiger j te maken, onze Vlaamsche en lokale Nij verheden ten bate. R.C. Raadgevingen voor Januari 1. Deze maard is heel wel geschikt nu er weinig veldwerk te verrichten is om de stallingen met zorg te reinigen en te kalkwitten. Dat is een uiterst belang rijk werk omdat men daardoor den ge zondheidstoestand van de huisdieren be waart en bevordert. Zulks moet gebeuren in paarden, koeien, en zwijnenstallen. 2. In afwachting dat het oogenblik aanbreekt om de landbouwwerktuigen te gebruiken, zal men deze voorafgaan delijk goed nazien en herstellen dat doen alle vooruitziende boeren. 3. Indien het weder gunstig is zal men niet nalaten den stalmest naar den akker te vervoeren, open te spreiden en zoo vroeg mogelijk onder te ploegen. Gras landen, hooiweiden boomgaarden zal rren bemesten met 400 tot 500 kgr. am- moniaksulfaat en 700 tot 800 kgr. sylvi- niet-kainite. Daarna deze meststoffen met de ijzeren eg onderwerken is sterk aan te raden. -1. In serren en ook onder ramen kan men reeds, met hoop op goeden uit slag radijs, salaad, korte worteltjes, kervel, enz. zaaien, als men niet nalaat voorafgaandelijk per vierkanten meter 50 gr. ammoniaksulfaat 00 gr. superfos- Vervolg op 2 blad. hoog oploopt nut i.ict inmenging. Misschien sal et een overeenkomst kunnen getroffen worden dat sij die er zijn zullen mogen kij ven.... tot den laatsten man. Reporter. Programma voor Zaterdag 30 Zondag 31 en Maandag 1 Februari DE ONDERSCHEIDEN WINDRUK Voor volwassenen DE DOCHTER van den Opstandeling Voor allen DE GROOTEN ^Lt .te raden MODERNE TIJDEN Voor allen Tegen drogen en geweldigen Hoest, ïironchiet, Cxriep, Astma, enz. neemt zonder uitstel een zeker en snelwerkend middel dat dadelijk den hoest stilt, de slijmen lost en de rust \erzekerd. voor gioote j BORSTBALSEM personen PUL^ON-A-TL, siroop Voor kinderen BORSTSIROOP. Alle voorschriften der HH Dokters worden er zeer nauwkeurig uitgevoerd. Alle ziekenbonden worden aangenomen de «e Vooruit niet De gazetten hebben volgestaan over de reis van Kamiel, den langen mageren bur gemeester van Antwerpen, naar Spanje. En 'i waren al vraagieckens in de gazet ten want niemand wist er het fijne van. Dat bewijst dat Kamiel tien fijnen vos is. Noch Hitler noch Goeritig, noch Mussolini hunnen uen voet verzetten tonder dat op voor hand geweten is waar ze naar toe gaanwat ze gaan zeggen en gaan doen. Kamiel is iedereen te slim en den duivel te plat. Maar ik ben mee geweest met Kamiel en kan u van A tot Z al vertellen wat hij ge daan heeft en waar hij geweest is. Als ik het u vertel moet ge 't daarom niet voortzeggen want 't is door het voortvertellen dat de leugens in de wereld komen. Kamiel, bij de gratie van de politiekVoor zitter van de Kamer van volksvertegenwoor digers en burgemeester van Antwerpen, is gazet schrijver van stiel. Paul De Mont die dat ook is, zei in de Senaai dat de overdrij vingen in de pers niet te serieus, niet te dra matisch mogen opgenomen worden. Dat was ei propos van het wegvagen van het gou vernement den 25 October met de bezems van Rex. Kamiel weet ook dat de pers niet ver te be trouwen is, daar hij goed weet wat hij zelf de menseden wijs maakt en hij wou liever met eigen oogen gaan zien en daar hij ook goed weet dat er altijd middel is om de men- schen zand in de oogen ie strooien heeft hij enkele socialistische volksvertegenwoordigers meegenomen. Vier cogen zien meer dan twee Wat ze in Spanje zeggen en wat ze daar doen In Spanje spreken ze Spaansch. In Spanje slaan ze 't al aan spaanderen. Kamiel is aan Largo Cabalero de verze kering gaan geven dat ze geen schrik moeten hebben van vertegenwoordigers der Belgische regeering ie vermoordendat België daar voor nooit tegen Spanje sal in oorlog gaan. Dat zt in de haven van Antwerpen, Kamiel zijn haven, geen oranjeappelen zullen lossen die uit rooi Spanje niet komen. Dat gene raal Franco geen rood haar mag krenken op den kletskop van een rcod-haantje-vooruit uit België of dat de algemeene staking ge volgd door revolutie het Belgisch Gouver nement zou dwingen mei gansch zijn leger tegen Franco op te rukken. Er werd dan ook een bezoek gebracht aan het open graf van onzen diplomaat deBorch- gravetn de Volksfrontmannen werden gefe liciteerd cm de goede methode die se hebben om iemand te leeren tlevenn Kamiel heeft urstand van pedagogie en kan daar met ge zag over spreken. Daarna werd een besoek gebracht aan de de Belgische leden van de Internationale br igade die voornamelijk ie Madrid vecht voor de irijheid en de menschelijkheid. 't II as kwestie ne keer aan ons gevolonta- riseerde militianen e hunnen adem te rieken Het spreekt van zelf dat die onder hen dit vol geestdrift en ideaal zitten niet mogen be let worden van hun dood te vechten. Er moet ook voor gezorgd worden dat er van die andere die denken en zeggen dat te bedrogen en geleverd werden niet te veel weerkomen. Er is nu ernstig spraak van een ernstig* niet tusschenkomst. De Russen worden ge waar dat ze van ginds heel ver zoo gemak kelijk en zooveel volk niet kunnen aanbren gen dan de Italianen en de Duitschers. 't II are dus maat best van daar mee uit te schaden. Hadden de Volksfront democraties alleen kunnen hulpsturen dan ware hetwel anders geweest. Ophouden met mannen en wapens te stu ren en bijgevolg geen schoon centjes meer ver dienen waarmee ge kunt boemelen is wel triestig als er nog maar geen spraak was van de rrijwilltgei s naar hun land terug te sturen... ziet gij de icnselaars tie keer voor een dozijn van die bedrogen broeders staan Ook ts het geen geheim dat Kamiel niet DEHDERKLOH

Denderklok | 1937 | | pagina 1