BI I Urbanisme Variété Avond Apotheek L. BOGAERT "CENTRAL PALACE,,. Het Hoekje van den Reporerti Elfde Jaar N* t> Prijs per nummer 30 centiemen. Ninov# 7 Februari IÜ7 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad ft. LyYSTIftMAM-MAlLTBftMAIÜ DAVIDSFONDS Op Dijnsdag 16en en CÜoensdog 17cn Februari k. gegeven door het Vrijwillig Pompierskorps in de Hel politiek overzicht van de week FILMLEIDING VOOR HET KANTON NINOVE Poitcheokrekening (R- Luysterman n-1862,54) Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandoL fr. 4,00 6 maanden ,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n* 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Voor wie het eeist kennis maakt met dit woordje, willen we alvast de beteekenis ervan geven steden bouwkunde, wil zeggen, de kennis van de regelen waaraan de plannen voor uitbreiding, verfraaiing, ver betering enz. der bebouwde kom men moeten voldoen om tot een foo gerieflijk, doeltreffend en lo gisch mogelijk geheel te komen. Er hebben zich te allen tijde problemen van uitbreiding, van aanpassing, enz. voorgedaan, doch mag het niet gezegd worden dat de gegeven oplossingen steeds on berispelijk waren. Het is maar eerst in de laatste jaren, onder den druk der gewijzigde levensomstan digheden en van het steeds grooter wordend verkeer, dat tnen meer aandacht aan dezelve is gann schenken Het hoeft geen betoog dat tegen de regels der stedenbouwkunde nogal dikwerf werd en vvoidt ge zondigd ten nadeele veelal van het stedenschoon en van de doeltref fendheid der gegeven regeling. Zoo merken we hier ter stede op dat er vroeger maar in 't blinde los werd gehandeld en dat er toe standen werden geschapen waar voor iedereen het hoofd schudt. Die toestanden beslaan nu en, willens nillens moe' er rekening mede gehouden worden. Ontkennen wij niet dat er, se dert korten tijd, nochtans een ken tering ten goede is ontstaan en dat men thans meer planmatig is gaan optreden. Doch daarbij kan het niet blij ven we zien in hun groote lijnen de ontwerpen tot stadsuitbreiding en we kunnen er alken mee in* stemmen, tevens betreurend dat de geschiktmatdng van de betrokken terreinen zoo traagzaam vordert. In dit opzicht zouden we wen- schen, en wenscht heei de bevol king, d-t het stadsbestuur wal kor dater en doordrijvender zou op treden en, als het voor de kosten terugdeinst, een beroep zou doen op het Gemeentekrediet en op den dienst voor economisch herstel. Men begrijpt heel goed dat alle openbare werken thans omzeggens gelijktijdig voorkomen en dat dus aanzienlijke sommen noodzake lijk zijn zulks is trouwens de schuld van de voorgaande gemeen tebesturen die in dit opzicht hoe genaamd niets deden en aldus de toekomst op onverantwoordel\jke wijze verknoeiden maar wat ncodig gedaan i«, moet gedaan worden en een beetje krachtdadig heid en stoutmoedigheid hierin kan alleen de verdere ontwikkeling der stad te goede komen. Dat men dus aanpakke en de nieuwe stadsgedeelten, eens be gonnen af make, volledig af! Een flater of is het een moed willigheid der vroegere stads besturen blijft evenwel goed te maken en kan thans nog goedge maakt wordtn, namelijk de schijn baar gewilde afzondeiing der kerk. Vroeger tijd was de kerk het middenpunt van elke agglomeratie en vandaar uit straalden al de hoofdstraten weg. Te Ninove is dit zoo niet geweest, tenminste voor wat de N.-W. zijde betreft. Wellicht is zulks gedeeltelijk toe te schrijven aan het feit dat de kerk eigenlijk een abdijstichting was, doch we meenen dat men reeds alle gelegenheid gehad heeft om de kerk ook langs die zijde toe gankelijk te maken. De gelegenheid is thans gun stig door de verbinding Os - Ezel komt zich daar een nieuwe moge lijkheid tot uitbreiding voor te doen en het is volstrekt noodig dat men er van prcfiteere om de N.- Westzijde een gemakkelijken en snellen toegang tot de kerk en de stadskom te verzekeren. Die onbegrijpelijke gaping moet daar weg, er moet een verbinding komen van de Savoyestraat en het aanpalend kwartier met een nieuwe straat te trekken van de kerk naar den steenweg Os - Ezel alsook een verbinding van de Weggevoerden straat en de aanliggende kwartie ren met bedoelde nieuwe straat. De bevolking klaagt reeds lang ge noeg voor dien omweg van een kwartuur tusschen twee punten die maar een paar boogscheuten van elkaar verwijderd zijn. De gezonde princiepen van ur banisme huldigen de wet der ge leidelijkheid in groei, aan alle zij den, en veroordeelen alle uitwas sen of afzondering der stadsge deelten. Laten wij hopen dat men het deze reis niet vergete en tot een oplossing komen die strookt met de logica en met het nut. Zingen met het Davidsfonds Het is een feit: een volk dat zingt is een volk met ideaal. Vlaanderen stond van de XlVe tot de XVIIe eeuw in de branding van de muzikale beweging in Europa zijn groole meesters stonden aan de hoven van koninkrijken en vorsten dommen als lieerschers over het muzikale leven, en hun scheppingen maakten op gang wijd en zijd. Zang en muziek is den Vlaming inge boren. Hoe kon hel anders, of het Da vidsfonds schreef reeds bij de stichting in 1875, in zijn programma verspreiding van het eigen Vlaamsche lied. In het Da- vidsfouds verschenen dan ook jaren ach tereen de mooiste Vlaamsche liederen... I tct 1914 alles afbrak. De muziekuitgaaf kwam pas terug tot stand in 1930 met a Oud Nederlandsche Liederen en sinds 1 1932 verschijnt jairlijk een bundel Het Vlaamsche Lied Is het genoeg één bundel 's jaars, een tiental liederen In 1930 gat het David i fonds 'als extra een tweede bundel uit t.w. 14 Kinderliederen getoonzet door den genialen orgel-virtuoos Flor. Peeters op woorden van Julia Tulkens- Om dezen bundel, eenig in zijn genre, ééns en voorgoed burgerrecht te schen ken, heeft de K.V.R O. aan het Davids fonds 20 min. zendtijd afgestaan, waarin door de Juffrouwen Maria Van Aerden, sopraam, en Alice Peeters, pianiste, en kele liederen uit dezen rijken bundel 14 Kinderliederen zullen worden voorge- dagen. 1. Van een gulzig muschken 2. De engelen en de rjstepap 3. Wat een bloemeken vroeg 4. Wees braaf nu, mijn kindje 5. Van de meikevertjes 6. Neusken mijn 7. Als Sinterklaas gaat komen 8. Blaas maar wind. Dit zangrecital zal doorgaan op Don derdag 11 Februari e.k. tusschen het kon- cert van 17. tot 17. 45 u. op Brussel, Vlaamsche golflengte, 321 m. Alle Vlamingen die iets moois willen luisteren 1 Er is iets te hooren, er is iets te genie ten. En wie zin heeft in den bundel met de de veertien liedeien, kan hem bestellen tegen lc fr. op postcheckrekening nr. 223. 85 Davidsfonds. Leuven). De chineesche generaals zwaaien weer met hun sabels dat bet wreed is om zien. Hun vreedzame natuur zal wel weer de bovenhand krijgen. In Syrië moeten ze nog eens hun muts draaien om te weten of de regeling tus schen Frankrijk en Turkije voor Alexan- drette als aannemelijk of riet aannemelijk moet beschouwd worden. Het zou echter te verwonderen zijn moest de overeen komst bijgetreden worden Frankrijk zal wel ergens nen goeden vriend hebben die hem onderduims een stroo zal steken. In Palestina gaat het bepaald slecht Het problema van het Jodendom zal in de we reld nog veel inkt, maar jammer genoeg ook nog veel bloed doen stroomen. Noord-Amerika is in eer.s omgetooverd: van vesting van het economisch liberalis- mus is net in eens geworden een der meest vooruitstrevende syndicalistische ianuen. De economische crisis heelt diep inge werkt op de gedachten. President Roose- vddt is met de hervorming begonnen spijts den tegenstand van gerrc t en an dere meer conservatief getinte instellin gen. Nu loopen de gebeurtenissen hem voorbij. Het gebeurt nog al dikwijls eens dit wie den wagen op de helling aan het xol'en brengt, hem geen meester meer kan en er onder geraakt. De methode van de bezetting der werk huizen is er nu ook al in voege en nabije toekomst zal o: s ieeren of het tot commu nistische uitspattingen kemt of niet. Noord-Amerika spreekt Ergeisch maar is niet zoo Ergeisch als Engeland. Het beeft te veel vreemde elementen moeten opslorpen cm het zuiver Engelsen karak. ter met zijn flegma en zijn zin voor de juiste maat ongeschonden te bewaren. Noord Amerika wordt onder sociaal op zicht het groot vraagteeken der nabije to - komst. In Europa blijft de toestand bedenkelijk. Vorige jaren werden de wintermaanden dankbaar aangepakt om de hangende moeilijkheden op te lossen Er mogen dan eens wrijvingen bestaan er is dan om wille van het jaartijde geen gevaar voor oorlog. Nu heeft het er al den schijn van dat de grootmogendheden vrijwillig de moeilijk heden laten aanslepen. Daarbij het stijgen der prijzen van alle waren die voor oorlog dienstig zijn is een kwaad voorteeken. Eetwaren, hout, ijzer kolen en dies meer worden opgehoopt om reserven te hebben. Het ziet er uit alsof wij, Belgen, en de andere lage landen aan de zee zouden kans hebben van aan den oorlog te ontsnappen. God geve dat het Landsbestuur de huidi ge gunstige omstandigheden kunne uitba ten. Dal wil niet zeggen dat onze verweer kracht mag verminderd worden. Enkel als onze militaire macht belangrijk genoeg is om het evenwicht der tegenover elkaar staande machten in een of anderen zin te breken hebben wij kans om onzijdig te blijven. Is onze buitenlandsche politieke toe stand iets of wat opgeklaard, in het Bin nenland blijft bij duister en vuil. De strijd tusschen de christelijk gezinde fracties van ons volk blijft onverminderd voortduren. De politieke zetten en streken geraken van de hand niet en het begrip concentratie wordt tegenwoordig enkel en alleen ge bruikt om een politieke sluipmoord te plegen op de katholieke partij. De traditioneele Vlaamsche kleingees tigheid viert hoogtij. Het gewicht per hectoliter wordt gemiddeld, met tot 4 Kg, ver hoogd door het toepassen van een bemesting op haver, waarin de X'otfisoli, in groote dosissen voorkomt. Programma voor Zaterdag G Zondag 7 en Maandag 8 Februari j MOEDER EN KIND Voor volwasseren DE ELIJDE LEUGEN Voor allen DE ONTVLUCHTING van Marietta Voor volwassenen EEN ZONDEKLING AVONTUUR Voor allen Ouders een film voor vol- Wfisseiien is evenongeschikt voor uw kinderen als een al to rnden film voor u doe dus uw plicht. TE MIJDEN Filmen die een aanslag zijn op de menschwaardigheid of de gods dienst. STRENG AF TE RADEN Filmen die in het geheel slecht zijn maar met verzachtende omstandigheden. AF TE RADEN Filmen die niet zonder schade kunnen gezien worden door het gewoon kinemapubliek. Wijn is goed en bier is lekker, Maar de beste levenswekker 'k Zeg het, en 't is geen gevlei, Blijft de JPiiel»». chicorei. Brusselstraat, NINOVE. Tegen drogen en geweldigen Moest, Broucliiet, Gtriep, Astma, enz. neemt zonder uitstel een zeker en snelwerkend middel dat dadelijk den hoest stilt, de slijmen lost en de rust \erzekerd. voor gioote BORSTBALSEM personen siroop Voor kinderen BORSTSIROOP. Alle voorschriften der HM. Dokters worden er zeer nauwkeurig uitgevoerd. Alle ziekeoboaden worden aangenomen de Vooruit niet Daar is weer een nieuwe Roodhuid die de oorlogsbijl heeft opgegraven om hei oorlogs pad te betreden. En 't is een echte roode. 't is er een uit De Redding. Hij schijnt het gemunt te heiben op een nederig mtdew.rker van de katholiek» film leiding. Ik ben, spijts al mijn speurzin, niet t» weten geraakt wie het slachtoffer is van den Rooden koppensneller, noch wat aanleiding heeft gegeven tot die roode koleire. Een ding weet ikdat het mij pietier doet Het is een klinkend bewijs dat de cinema's zelfs die van de socialisten het christelijk en zedelijk voelend publiek nog noodig hebben om te leven. Het is een even klinkend bewijs dat de christene menschen de cinema-bazen kunnen dwingen nauw gezetter te zijn in de keuze van hun films. Het bewijst met ten aan de katholieke cinema bezoekers die door dik en door dun steeds voort naar de kinema gegaan zijn en nog gaan dat ze mede verantwoordelijk zijn voor de ontaarding en de verwildering der zeden onder ons volk. Mijn inzicht is niet een distussie aan te gaan met den Rooden man met de pluimen op zijnen hoed. Hij is, hetl waarschijnlijk niet een eenvou dig brood-socialist. Hij heeft een beetje socialistische theorie opgedaan. Met die men- schen kunt ge niet redetwisten «zedelijkheid» eerbaarheid beschaving ent hebben bij hen een andere beteekenis dan bij ons. Debet, een der socialistische theor iekets, is de kampioen der vtije liefde en alle mett- schen wden wat het is leven opzijn bt- belsch zonder misschien te weten va» waar de uiidtukking voorkomt. De kinderbeper king he ft zich onder de hoogt bescherming van het socialisme onder de volksmassa ver spreid. Daar werden destijds veel voordrach ten gegeven ten voordeelt van die zedelijk» en sociale ketiet ij van tien, negen gingen tn de volkshuizen door. Wij spreken dezelfde taal niet't is net of ge Vlaamsch spreekt tegen een Waal. Volkscinema De Redding heeft hem. andets over Katholieke filmleiding niet te beklagen gehad. Er werd nog nooit den naam van een saai vtrnoemd. En als ze daar hlms speelden goed voor allen of voor volwassenen stonden se altijd als dusdanig aangeduid. Het hangt van dien cinema zelf af of katholieke film leiding voor htm propaganda maakt of niet.... als ze altijd propert filmen spelen die door iedereen mogen gezien wor den, zullen de katholieke ouders altijd weten dat hun kinderen daar heen kunnen zonder van wegt de films zedelijk gevaar te loopets. Ware dat niet schoon Katholieke film leiding reclame-dienst voor Volksctnema De Redding Het zou mij spijten moesten mijn trouwt lezers denken dat Reporter begint te stffen, dat hij oud wordt en begint te zagen. Want zie dat is nu een particulariteit van de men- schen 't is als ze oud worden en hun landen kwijtgtraken dat ze eerst voor goed beginnen zagen en kribbijten teritijl een zaag zonder tanden niet meer zaagt en gelijk welk levend wezen zonder tanden mtnlust voelt tot bijten. Zedenadtl is een mannenverbond voor meer zedelijkheid. En 't zijn niet mannen van Soetenaaie, Lapschuere, Schuiffers capellt of Bommers- konten die daar tn werken. De af deelingen van Zedenadtl die het meest werk afleveren zijn die van Meehelen, Antwerpen, brugge en dergelijke 't Zijner uit de groote steden waar de kwaal der ver- beesting het langst woedt en de uitwerksels het meest zichtbaar zijn. Maar ik noemde toch met opzet en met plezier die steden omdat er veel mensthezijn die d.nktn dat hoe grooier de stad is waar ze wonen, zooveel te grooter hun verstand is. 11 wel, Zedeladel zit in het haar der ki- nemabazen, veel erger dan wij. Later kom ik daar eens op terug. Reporter,

Denderklok | 1937 | | pagina 1