KREDIETBANK I GRONDPANDÊLÜKË LEENINGEN Uilgille van Grondobligaliën 3 i/2»/oZ. G ii i Uitterhand te koop. KAJOTTERSHOEKJE» STAD EN OMLIGGENDE NINO VE VOETBALKRONIEK 41 Inlandsche EIKEN EDGAR MOEREMANS Co Men verlangt te keepen TE KOOP TE HUREN. TE KOOP. 4/S per Kerk der H. Theresia Brusselstraat, Nir\ove. voor Handel en Nijverheid. Agentschap Ninove Burchtstraat, 43 zetel der oude Burgerabank Burgerlijker^ Staijd van 23 tot 30 Januari 1937 Kantfabriek Ninove vrangt werkmt'isjes. Joseph Branckaert CREDIT FONCIER DE BELGIQUE Grondkrediet van België Bint Binn G pl ui moei mod ganse merk koet TT 'Ui'- - Orde der Goddelijke diensten Zondag 7 Februari <937 0 1j2 uur, gelezen 0is. 1 1|2 uur, mis yoorde overledene leden van den H. £kttfkbl?nd. 9 1[2 uur, v v,; Maandag, 6 1|2 uur, ais voor Mr er> Mw, Jacobus Strselmans. Dinsdag, 6 lf2 uur, mis voor Mr en Mme Lievi. nus De Wolf en huisvrouw Woensdag, 6 1|2 uur, mis voor dt familie Van Overstraeten. Donderdag, 6 1|2 uur, mis ter eere van de H. Ber- lindis, Vrijdag, 8 uur, sol. namis voor Mr Gustaaf Coppers Zaterdag, 6 1|2 uur, mis ter eere van O.L.Vrouw van Bevingen en H. Theresia. 's Avonds om 7 1|2 uur Lof. Noodzakelijke Hervorming. We mogen gerust zeggen dat de mid denstanders op dit oogenblik, de groote slachtoffers zijn van ons belastingswezen. Zij allen betalen meer belastingen dan alle andere standen der Belgische bevol king, al worden zij niet in evenredig heid verdedigd en behandeld. En in welke mate wordt hun geld ge bruikt ten bate van den Middenstand en Klein-Handel Maar hier hoeft men niet ver te gaan om vast te stellen hoe onze middenstan ders systematisch door het belastingswe zen behandeld worden. De middenstander heeft te klagen en zijn klachten zijn ge grond. Een overgroot getal neringdoeners betaalt te veel aan bedrijfsbelasting eenerzijds door onwetenheid, anderzijds door het feit dat dejbestaande wetten aan de fircus toe laten zeer streng, en dikwijls met on rechtvaardig resutaaltop te treden. Het mag gezegd worden dat veel van onze klein-handelaars niet op de hoogte zijn van onze fiscale wetgeving. Doch er mag hier niet verwijtend opgetreden wor den, want waar de juristen zelf meestal niet gansch op de hoogte zijn mogen we toch van onze VERDRAAGZAME mid. denstanders riet vergen, de fiskale wet geving te begrijpen. Onze wetgeving is een echte doolhof geworden waar weini gen kunnen wijs uit geraken. Aanhoudend worden de bepalingen veranderd, zoodat men zelfs nog moeilijk weet welke wet in voege is. Het is hoog tijd dat onze middenstan ders aandringen op het bekomen van noodzakelijke hervormingen. We moeten ten eenvoudig belastings stelsel hebben, dat ook rechtvaardig is door zijn gelijkvormigheid. En dan is, de taxatie op het aankoopcijfer de zui verste oplossing, die idereen op gelijken voet zal plaatsen en iedere redetwisting over onkosten zal uitsluiten. Dit systeem zal de middenstanders toelaten vóór den verkoop het juiste bedrag der belasting te kennen en zoo zullen de neringdoeners niet meer onverwachts voor een groote betaling staan. Werken wij dus allen samen om een degelijke hervorming van ons belasting stelsel te bekomen. Kantteekeningen bij onze meetings Op het oogenblik dat ge dit hoekje leest zit de K. A.J. volop in den strijd voor meer zedelijkheid in de arbeidsmid- dens en bereikten we op de eerste mee tings, tot dat doel ingericht, reeds meer dan 20.000 personen. Een actie, zcoals deze, zou niets uit halen, moest ze beperkt blijven tot hier en daar een poging van lokalen aard. Voor den brutalen wantoestand der on zedelijkheid in de fabrieken, waarvan tenslotte de oplossing in handen ligt van de openbare meenirg, moeten we ook garsch de openbare meening kunnen be reiken, bei ïvloeden, met ons doen mee voelen en meestrijden. Daarom die 40 meetings, gehouden over gansch Vlaan deren, opdat de roep der K.A.J. voor meer zedelijkheid een groote weeiklank zou hebben, de aandacht der openbare meening door die volksvergaderingen, de plakbrieven, pers en radioberichten niet zou losgelaten worden. De meetings zijn het grootste sukses dat de K.A.J. ooit bereikte. Overal zijn de grootste zalen te klein om het volk te bevatten. Nooit heeft eenige andere organisatie zoo'n uitslag kunnen oogsten. Wat een openbaring in dezen tijd van drukkendpessimisme De K.A.J. magopdit oogenblik fier gaan op haar sterkteen haar sympathie bij de massa. Nochtans wat het meest treft op deze meetings is niet zoozeer de overtalrijke opkomst maar de blije geest die over de vergadering hangt. Het onderwerp is Kapitaal fr. 150.000.000 Postrek. 40.21.17. Tel. 47. Voordeelige en veilige geldplaatsingen. Alle Bank-, Beurs en Wisselzaken. Stipte geheimhouding verzekerd. realistisch, maar wordt niet behandeld in een geest van afbrekende critiek, van neerhalen, door het slijk sleuren van per sonen en instellingen Wij voeden op, wij bouwen op En de tucht is het bewijs dat een nieu we jeugd over Vlaanderen rukt. Op de meeting te Antwerpen met de duizenden aanwezigen, had de voorzitter geen bel noodig om de orde te handhaven. Het ging vanzel. Het bewijst dat het de kajotters en kajotsters ernst is, dat zij geen comedie spelen, niet aan mise en scène doen, maar vast besloten zijn, eerst in eigen leven, nieuw en rein willen wezen. Wij zijn hoopvol voor de uitslagen van onze campagne. Op alle meetings zijn ook de leden der openbare besturen en werk gevers goed vertegenwoordigd en deelen de geestdrift met de massa arbeiders. Zij voelen aan dat de grootste meerderheid van ons volk zedelijkheid wil en eischt. Reeds hebben patroons de noodige maat regelen getroffen. Arbeiders bespreken druk de meetings in de fabrieken en zijn vast besloten, ge dreven door den eisch van de nieuwe ar beidersjeugd, en weer in zich den drang voelend tot hooger en schooner leven, de handen aan t zuiveringswerk te slaan. Nieuw leven golft over den arbeiders stand I K. Hajee. Fotasch bevoordeelig1 grootelijks het vormen der steur.' geweefsels bij de haver, en ver hoogt daardoor merkelijk hun weerstand tegen hun legeren. Davidsfonds - Ninove Kanitetkemngen bij een Voordracht van' Eerwaarde Pater Callewaert Voor een honderdtal aandachtige toe hoorders, haast allen intellectueelen, heeft Eerw. Pater Callewaert, een uiterst be langrijk onderwerp ontwikkeld, wel niet tot in de minste bijzonderheden, want sommige punten schenen ons te vlug en te veel bij de oppervlakte aangeraakt. Doch we vermoeden het voorwendsel de tijd was gemeten. Dat actueel-brandend onderwerp c De dwalingen van 't Kapi talisme en de droombeelden van 't Socialisme bondig samenvatten in enkele lijnen gaat moeilijk. Toch willen we nog even onder lijnen die gedachte, waarop P. Callewaert de aandacht gevestigd heeft, namelijk die nieuwe gedachte, die zich uit in de nieuwe strooming, welke de solidaristische opvat ting huldigt, en daarom het ekonomisch en politiek liberalisme met zijn noodlotti ge gevolgen, als overbeersching van het groot-kapitaal, proletanseering der mas sa's, bekampt. Want vergeten we niet dat Kapitalisme en Marx:sme als vader en zoon zijn. Want, zooals het Ing. Tony Herbert uiteenzet in een paar merkwaar dige artikelen, verschenen in Nieuw- Vlaanderen heeft ieder volk in zijn eigen schoot, binnen zijn eigen grenzen, den grootsten vijand, den teler van bet kommunisme het kapitalisme, gekweekt en geduld. De kapitalistische maatschappij het eerst heeft den arbeidersstand van alle hoogere geestelijke en nationale waarden afgesneden, en zijn levensbeschouwing teruggedrongen tot louter materialistische betrachtingen. Dal liheraal-kapitalisme met zijn ongebreidelde machtsontplooiing, met zijn alles overwoekerende industrali- satie, heeft het volk rijp gemaakt voor de materialistische, marxistische gedachte. Daarom moeten alle krachten samenge bundeld van diegenen, die hoogere ge dachten huldigen daarom moeten de leiders, die de christelijke levensbeschou wing huldigen, hun geloof, dat gelooft niet in de partij, maar in de Voorzienig heid, omzetten in hun leven opdat ze worden, een licht, een voorbeeld voor het goede volk. Want naar de steeds herhalende ver maning van Pater Cailewaert in al zijn voordrachten en artikelen, en van de intel lectueelen in Vlaanderen, moeten alle na tionale krachten hier ten lande samenge bundeld, moet alles worden beschouwd in 't licht van ors integraal en niet verpo litiekt katholicisme nationale en gods- dienstige overtuiging moeten tot een ge heel worden samengebundeld, want wordt aan Vlaanderen een gezond natuurlijk lé ven gegeven, dan wordt het ook rijk ge maakt voor een gezond bovennatuuilijk leven. Concentratie klonk het, concentra tie moet het blijven voortklinken, samen bundeling we zeggen niet versmelting van al de Vlaamschgezinde krachten voor de redding van Vlaanderen op alle gebied. Want heeft helaas het katholicis me de Vlaamschheid van Vlaanderen niet gered, de tijd is nabij dat de Vlaamsch. lieid het katholicisme van Vlaanderen zal moeten redden. Bij het einde van deze leerzame voor dracht, werd Pater Callewaert hartelijk toegejuicht. In zijn zeer kort dankwoord drukte de Voorzitter der afdeeling den wensch uit, den Eerwaarden redenaar nog terug te zien in ons midden. We beamen zulks van harte, en ditmaal met zijn ge liefkoosd onderwerp de opvoeding van ons volk tot eigen Vlaamschen levensstijl En dat het geen maanden op maanden duurt vooraleer nog eens, katholieke Vla mingen -— in de ruimste beteeker.is van het v/oord vereenigd zijn om het over tuigend en geestdriftig woord van Pater Callewaert te beluisteren, dat woord in hart en gemoed laten gedijen om op tijd en stond en met goeden wil en de noo dige breed-denkendheid is die tijd zeer nabij samen te werken met alle krach ten aar, de zelfstandigheid van Vlaande ren. Dat is de wensch van het hooger be stuur van het Davidsfonds en van iederen integraal-rechtschapen Vlaming. Moge de afdeeling Ninove haar steentje bijbrengen tot het opbouwen van dat bezielend Vlaamsch ideaal a. H. Bij de Scouten Op Beloken Paschen geven de Scouten een concert. Houdt dien dag vrij. Voor allen die eens zullen laten bouwen In ernst en vertrouwen aanbevolen de Architekt A. Lievens van Erembode- gem. Telefoon N* 805 Aalst. Inlichtingen en bezoeken ten huize ge heel kosteloos. Voornoemd architekt he den aan het bouwen te Ninove.Pollaerestr. GEBOORTEN Freddy Van Beneder,, zoon van Kamiel en Delphina De Cooman Freddy Van Der Meersche, zoon van René en Jozefina Getteinan Freddy Milo, zoon van Leon en Clara Van Den Bremt André-Prosper De Troyer, zoon van René en Germaine Vander Poorten. HUWELIJKEN Karel-Lodewijk Ricour, 27 jaar metser te Meerbeke, met Maria Van Bossuyt. 21 jaar, fabriekwerkster te Ninove. OVERLIJDENS: Victor Verhumst, 73 jaar Biezenstraat Ferdinand De Vleeschouwer, 85 jaar, Vestbarm René Peers, 70 jaar, Graanmarkt 1 kind van 3 maand. We willen vooraf al de spelers van F.C, Ninove die medegeholpen hebben tot het winnen van het kampioenschap lilde afdeeling Denderstreek, gelukwenschen. Het is voorwaar een flinke uitslag voor onze lokale ploeg, onze spelers rnogen er met reden tevreden over zijn, de be- stuursleden en de supporters hebben alle redenen om fier te zijn over hunne pioeg. Het was wel spijtig dat de laatste match verloren werd, maar we hopen dat iedereen reeds bekomen is van dezen tegenslag, zoodat we ons wagen aan een overzicht van de terugmatchen. We zullen ^trachten zoo objectief mogelijk te oordeelen, niet zoozeer over de spelers afzonderlijk maar meer over het door hen vertoonde spel.. Waar we ons toeh soms zouden uitspreken over deze of gene spelers, dan gelieve niemand ons dat kwalijk te nemenwe zeggen alies ten goede van de ploeg, we oordeelen niet de personen, maar over de personen, of over de spelers op het veld, noch min noch meer. Opdat iedereen goed de uitslagen zou mogen beoordeelen, iaten we hier de stand der ploegen volgen na de heenmatchen en na het volledig kampioenschap. a c Goal c 2 a s voor tegen i c 5 5 0 (J 18 10 5 3 1 1 19 7 7 5 2 1 2 11 ■7 0 5 2 2 1 iu 18 5 5 1 4 0 8 21 2 5 0 5 0 6 19 0 10 9 1 0 38 8 18 10 0 1 3 3G 12 15 9 4 4 1 23 14 9 10 3 5 2 •2633 8 10 3 7 0 17 32 6 9 1 8 0| 11125 2 1 F. C. Ninove 2 Volharden VV 3 Wilskracht Eremb. 4 Standaard Der derl. 5 F. C. Denderleeuw 6 S.V. Sottegem 1 NINOVE 2 Erembodegem 3 Volharden 4 St. Denderleeuw 5 Sottegem 0 F. C. Denderleeuw De eerste terugmatch greep plaats op S.V. Sottegem (3-1) (tusschen haakjes zetten we de uitslag van de heenmatcnen allen gewonnen door Ninove) de uitslag werd nu 0 5 voor F.C... Het samenspel dat daar werd vertoond liet het beste verhopen voor de toekomst. De tweede match ging op eigen plein door tegen Standaard Denderleeuw (4-5) De machtige shot van Janneke Lievens deed hier goed werk ;j driemaal kreeg Standaard's keeper van Janneken het nakijken, en Jacobs zorgde voor een wondermooi 4de doelpunt. De lokale verdediging liet zich echter tweemaa vloeren, maar Vanderkelen hield toch ook eeti op flinke wijze gegeven penalty. Op F.C. Denderleeuw gingen onze groen-zwarten winr.en 9-0 (5-0) Toch werd er rnaar flauw gespeeld. Wie goed nadenkt kan bestatigen dat vanaf deze match het spelgehalte van voorlijn en halflijn verzwakte. Een mooi feit noch tans uit deze match onze jonge reserve keeper W. Minner hield op prachtige manier ten sterk geshotte penalty. De gevaarlijke verplaatsing naar Vol harden (2-0) werd door een massa sup. porters meegemaakt. Van beide zijden werd er vlug gespeeld, doch het spel was niet productief en de rust kwam met 0 0. Nadien trok Volharden zich op verdi- ging terug maar kapitein De Pauw vond toch tweemaal den weg r.aar Volharden's netten. De laatste match ging op eigen plein door tegen Eremodegem (0-3). Spelers bestuursleden en supporters hadden ge dacht een mooie overwinnirg te kunnen vieren, na een flinke match, maar 't viel anders uit. In de eerste minuten gelukte Erembodegem een geluksgoealtje, op missen van Ninove's Linker back. Én de uitslag bleef 0 1 voor onze tegenstrevers hoe onze lokale ploeg ook maar zwoegde om de overwinning af te dwingen. Beschouwingen Wat betreft spelge- halte van de ploeg moesten we er een graphiek van maken dan zouden we een stijgende lijn bekomen tot aan de zevende match, nadien een langzaam afdalende tot aan het einde van het kampioenschap. Onze ploeg mist een taktiek. 'k Hoor u reeds de opmerking maken dat de beste taktiek toch wel offensief spel is, en dat ik goed zou doen met te zwijgen over taktiek in M of in VV vorm. Goed mijne heeren, maar ge zult toch met mij moeten bekennen dat het gemis aaneen gepaste taktiek onze ploeg perten heeft gespeeld tegen Erembodegem, en daar speelde nochtans gansch de ploeg op offensief, tot de backs toe. 't Ia natuurlijk gemakt kelijk praten na een match zóó of zóó had men moeten spelen. Toch meenen we dat tegen Erembodegem een zeker taktiek moest gevolgd, bvb de twee in- sides flink acteruit trekken ook halflijn en backs meer achteruit en meer spelen op de vleugels. Er moest immer gewerkt op ontsnapping daar de tegenstrevers op ver dediging speelden en ze over een flinke keeper en sterke backs beschikten be wijs daarvan vindt ge hierin dat ze in de Herugmatchen enkel twee goals doorlie ten. Dat had onze lokale ploeg we! ver geten. F.C. beschikt voorzeker overeen flink stel spelers, tenminste als men deze af zonderlijk noemt. Maar op het gebied van samenwerking is er nog veel te ieeren. Vooral in de voorlijn, en ook voor sa menwerking tusschen voorlijn en half ijn. Indien men Coppens eens terug op inside links plaatste, en De Winter of Oscar Roels op buitenrechts, dan denk ik dat het spel zou productiever worden, wat absoluut noodzakelijk is. Bekijk maar eens de goals-averegs. Trek van de 38 gelukte doelpuntende 14 goals af tegen F.C. Denderleeuw we staan daar met 21 goals op 8 matchen-dat maakt 3 per match. Voorzeker een goede uit slag, maar kan het niet beter Erembo degem gelukte er 2B in de terugmatchen alleen. Beschouwen we nu de verschillende ijnen afzonderlijk- Vooreerst de voorlijn. We hebben reeds gezegd welke veranderingen we lier graag wenschen Coppens terug op inside, De Winter of Roels Oscar of Van Maldergem op buitenrechts. Want we meenen het oprecht dat Van Maldergem beter zou staan in de voorlijn, als er maar een back gevonden wordt om hem te ver vangen. We wilden graag de ploeg zóó eens zier, bij een oefenmatch. Verder za gen we De Pauw nog meer op de vleu gels spelen, dat Coppens wat rapper cen ter, en dat Janneke Lievens wat meer durf kreeg, dat Jacobs leerde den ba! stop. oen en meer naar binnen zijn ontsnap, oingen deed dan langs de outlijn. Over D. Roels willen we ons nog niet uitspre ien omdat we hem nog niet genoeg aan 't werk zagen. In de halflijn doet Frans Roels schit terend werk. flink bijgestaan door Bo- gaert. De Winter zal zich nog meer moe ten aaapassen aan zijn medespelers en zal ook beter werk leveren dan hij tot hier toegedaan heeft als hij.wat meer zijn plaats behoudt. In de verdediging zijn de twee backt elkander waard, maar toch stellen we Maasschalk iets boven Van Maldergem, omdat deze laatste zich soms te ver waagt, dan ook dikwij s in extremis moet komen redden wat niet altijd perfekt lukt. Als keeper hebben we twee flinke ele menten in Vander kelen en Minner. De eerste stellen we nog altijd boven de tweede omdat Ilenri meer ondervinding heeft en meer durf, maar Willy is toch meer klem vast. Daarmee sluiten we onze beschouwin gen. We hopen dat de spelers van F.C. Ninove hun uiterste beet zullen doen om de finaalwedsLijden te doen winnen opdat de ploeg zou mogen overgaan naar Ilde gewestelijk. Wat we van harte wen schen, wat ook alle supporters verhopen. Supporter De Nouga - supportersclub groeit en bloeit dit het een aard heeft. Verleden Zondag hield zij haar algemeene maan- delijksche, leden-vergadering. De sup porters waren buitengewoon talrijk opgé- komen en volgden met belangstelling de uiteenzetting Jer verschillende punten van de belangrijke dagorde. 't Was onder geweldig applaus dat de inschrijving begroet werd van het hon- derste lid. Dit is niemand minder dan de sympathieke De Kegel Louis. Buchtdam. Na een heildronk te zijner eere, aanvaar- digde hij eere voorzitter te worden van - Nouga Op Zondag 21 Februari, het weze hier reeds gezegd, wordt hij gehuldigd ter gelegenheid der kapitale propaganda- match tusschen Unal oude glorién en Nouga supportersclub van F.C. Ninove. Ons prachtig muziekkorps zal op dezen heuglijken dag eveneens van de partij zijn. De Nouga supportersclub. Kantoor der Registratie Domeinen De Ontvanger der Registratie Sc Do meinen te Ninove, zal op Dinsdag 9 Februari 1937 om 3 ure namiddag ter herberg van Mr. Michel Huwaert-De Knop, rechtover het stadhuis te Ninove, overgaan tot de open- Dare verkooping van van 1,30 m. a 2.2(1 m. omtrek en 7 m, stam, staande op het grondgebied Outer en Appelterre. De verkooping geschiedt onder de ge wone voorwaarden en met gereed geld. Alle inlichtingen te bekomen bij den be voegden Kantonnier en bij den Ontvan ger der Registratief Domeinen te Ninove. ijzeren hekkens 1 m, tot 3 m. breed en gelast zich met het weg halen kosteloos van steengruis. Adres ten bureele van 't blad. Bene schoone deur voor Bur gershuis in goede staat. Zich te bevragen bureel van 't blad. Schoon Burgershuis met groo- ten tuiu, goed voor alle bedrijf facade 9 m. Zich te bevragen ten bureele van 't b lad. Schoon burgersbuis te huren te Pollaere nevens het klooster van de Zusters. Voor inlichtingen zich te wenden te bureel van liet blad. Iüene Beenhouwerij met geheel het gerief in goede staat voor in lichtingen zich te wenden tot Savooistraat, 58, Ninove. Naamlooze vennootschap gesticht in 1835. Beschermd door de Société Générale de Belgique. «mi do voordeeligete voorwaarden. De Maatschappij leent alleenlijk hare eigene kapitalen. KOSTELOOZE INLICHTINGEN TER Sanojüc de la Sociébé Généüale de Beledcttie voorheen BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE 2, Beverstraat, Maeve. bij «hm naams hm 1 "'■■■■■■■■"■■■■■■nHnuaiMn V X! O c C V E. o c 0, 'K V 3 X t A 0

Denderklok | 1937 | | pagina 2