BE Is alles te herbeginnen Variété Avond Apotheek L. BOGAERT AAN DE POORTEN VAN PARIJS DE GELUKSWALS Het Hoekje van dan Reporter Elfde Jaar Nr 7 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 14 Februari 1087 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad H. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Op Dijosdag 16en eo Woensdag 17en Febfciari e. k. gegeven door het Vrijwillig Pompierskorps in de BUITENGEWOON PROGRAMMA JOZEF DE VIÜÜE en PARTNER KAJOTTERSHOEKJE EORSTBALSEM VOOR HET KANTON NINOVE Postcheokrekenlng (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprija 3 maandöL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te horhalen vol gens overeenkomst. Op de stichtingsvergadering der heid aan een partij te vragen, zelf Gouwafdeeling Limburg van het Katholiek Vlaamsch Oud Hoog- studentenverbond, dat in den laat- sten tijd een steeds meer groeien de politieke bedrijvigheid a?n den dag legt, heeft de heer Borginon een rede gehouden waarin hij uit een zette waarom volgens hem, de concentratiepoging was mislukt. En naar zijn meening zou de bijzonderste oorzaak der misluk king zijn geweest dót het Directo rium dei K.V.V. niet voldoende de massa in handen had, noch de partij, noch vooral niet die twee groole organisaties der Katholieke partij het A.C.W. en de Boeren bond en zeker niet de Katholieke Vlaamsche parlementairen. We geven gaarne toe, of beter gezegd, we zijn verplicht om te bestatigen dat veel onzer Katho lieke Vlaamsche parlementsleden de concentratiepogiugen met leede oogen hebben gade geslagen, dat er zelfs zijn die van achter de schermen hebben gemaneuvreeia om de concentratie te doen misluk ken, en die daarin wel tot hiertoe slaagden, alleenlijk omdat ze be vroedden dat indien de concentra tie er kwam, ze uit hun zetel zou den worden gelicht om plaats te maken voor elementen die beter aan de nieuwe geestesstrooming zouden aangepast zijn daar waar zij dat niet zijn. Veel onzer Vlaam sche parlementairen, zijn immers alles behalve federalistisch gezind, zelfs de heer Van Cauvvelaert niet; en het baart dan ook geen ver wondering dat ze de beginselver klaring moeilijk in haar geheel wilden onderschrijven. Anders is het wel gesteld met de massa, die voor wat bijvoorbeeld betreft het federalistisch standpunt voor de overgroott meerderheid de princiepen deelt welke in de begin selverklaring w< rden voorop gezet. Het Directorium mocht voorze ker wel op den steun van de rnassa rekenen voor wat het princiep be treft doch het is ons eenigszins bevreemdend voorgekomen, en we mogen wel zeggen dat we hier de ineening van de massa weerge ven dat het Directorium er een meening op nagehouden heeft meening die niet overeenkwam met den volkswil, voor wat betreft de manier waarop de concentratie tot stand zou moeten komen. Men kon immers alles samen smelten, in één geheel en men kon samenwerkenmaar elkeen zelfstan dig blijven. Het is rechtzinnig onze meening dat de samensmelting van alle Katholieke partijen, laat ons zeg gen K.V.V. - V.N.V.en Rex, vol trokken op een slag en een keer, zoomaar op bevel van de hoogere raden der verschillende partijen, niet alleenlijk een utopie is, maar vooralsnog een onmogelijkheid, ten minste een psychologische. We weten wel dat het programma dat werd voorop gezet, door iedereen kon ondersehreven worden, door iedereen kon bijgetreden worden. Doch er bestaat zooiets als de ver worven rechten eener partij de partij heeft haar fierheid, en haar bestaan. En het is een onmogelijk- al bestaat ze nog slechts korten tijd zooals b. v. Rex, dat ze zich zou doodverwen, en al meteens met man en muis zou vergaan en zou ingezwolgen worden in een andere partij.Laat het ons rechtuit zeggen al zijn ze overtuigd dat hun beider programma's overeenkomen, een Katholiek wordt niet ineens Fronter en een Fronter wordt niet ineens Katholiek Dat is de psychologi sche kant van de zaak en dan onderzoeken wij nog niet eens of het materieel zou mogelijk blijken al de verschillende bestaande orga nisaties dusdanig om te vormeu en te verwerken dat ze ook maar een geheel meer zouden uitmaken. Neen, dusdanige versmelting is voorzeker wel een ideaal, maar schijnt ons toch maar mogelijk te zijn na een langdurig, misschien wel jarenlange samenwerking En samenwerking dat is moge lijk dat is het wat eigenlijk de massa wil een gezamenlijke wer king, strijd en propaganda geza menlijke lijsten in verkiezingstijd, en gezamenlijke werking in Parle ment vooral voor hc-t vormen en steunen der Regetring. Wij vragen ons dan ook af zelfs al werd de voorkeur gegeven aan samenstelling waarom een samen werking van de hand zou wordt ge wezen, daar deze voorzeker moge lijk is, en het onder alle Vlamingen die een politiek op Vlaamsch Na- tionalen en Christelijken grondslag nastreven, een heilzame samen werking zou verzekeren. We weten echter dat in onze pa*tijalhoewel alle verschillende schakeeringen zich officieel uit spraken voor concentratie, deze echter soms met een zeker wan trouwen werd tegemoet gezien, b v. bij het A C.W. voor wat be« treft het sociaal en politiek stand punt in de beginselverklaring vooropgezet. We zijn er dan ook van over tuigd dat een eoncentratiepoging, zooals ze werd aangevat, niet kon lukken, vooral als men koppig op het ééne standpunt bleef staan van de samensmelting van alle partijen in één enkele groote partijforma tie. Dat is niet gelukt, en wij ver liezen er niets aan, meenen wij, dan onzen tijd en onzen arbeid. Concentratie, met het oog op samenwerking blijft echter moge lijk, en moet en zal er komen Aan den horizont kan dan nog altijd het ideaal voor oogen ge houden worden van concentratie versmelting. Central Palnoe I Twee bijzondere Spreek- Zang- en Klankfilmen met de gekende filmacteur Armand Bernard en filmster Gaby Morlay Muziek van den gekenden walsenkoning JOHANN STRAUS. II Tevens zullen opbneden onze stadsgenoot die ons een aangename voorstelling zullen bezorgen Prijzen der plaatsen Balkon 7 fr. - I Rang o fr. - 2Rang 3 fr. Drie Duizend. Verleden Zondag werden de laatste studiedagen gehouden in ons Vlaamsche land. Derik eens even na 17 studiedagen voor 3 000 jonge arbeiders die hun Zon dag opofferen om zich te gaan wijden aan de studie van het vraagstukken der jonge arbeiders. We hebban daar zoo goed aangevoeld welke leemte er nog bestaat tusschen de vorming en opleiding welke gegeven wordt in de lagere scholen en de nood zakelijke beroepsopleiding der jonge arbei ders. We zijn vertrokken van het standpunt ieder jonge arbeider heeft een roeping, een goddelijke roeping. Ja, wij jonge arbeiders van 'tjaar 1937, zijn het ons bewust wij durven het verklaren, wij schreeuwen het over de daken als het noodig is Ons leven van jonge arbeider NU, van mogelijke huisvader later is een roeping waardig als gelijk welke ook. Deze roeping geeft ons, jonge arbeiders, de plicht alles in 't werk te stellen ons hee- lemaal te geven, aan het vervullen van de plichten verbonden aan die roeping. Maar ook andere menschen rondom ons MOETEN let wel moeten die roeping erkennen, ons helpen in het uit werken van die roeping. Zoo de menschen rondom ons die plicht hebben, dan hebben de organi saties en de maatschappij in 't algemeen die plicht in nog veel grootere mate Daarom trekken we de aandacht van de openbare en private maatschappijen op dit groote vraagstuk. Iedereen, die de lange reeks feiten zou hebben gehoord door ons jonge arbei ders ondervonden op 't arbeidsmidden en aangehaald op deze studiedagen, zou onmiddellijk hebben ingezien dat de beroepsopleiding van onze jonge arbei ders, wat hun stoffelijke voorbereiding voor hun later leven uitmaakt, heel wat uit het oog verloren, om niet te zeggen benadeeld wordt De K.A.J, is vast besloten aan de hand van de onderzoeken die gedaan wer den in de werkhuizen van ons land, de actie voor /neer en beter verzorgde beroepsopleiding voort te zetten Deze drie duizend jonge arbeiders Brusselstraat, NINOVE. Tegen drogen en geweldigen Hoest, Bronohiet, G riep, Astma, enz. neemt zonder uitstel een zeker en snelwerkend middel dat dadelijk den hoest stilt, de slijmen lost en de rust \erzekerd. hebben met een geestdrift zonder voor gaande de paaschaciie aangepakt. Ach ja, de kajotters zija beroemd om hun paaschactie zeggen vele groote zielen Maar onze paaschactie dees jaar moet de actie van alle vorige jaren overtreffen. Dit jaar mag er in ons land geen enkele trein zijn die op een bepaalde dag reizigers bevat die geen paaschblad van de K.A.J. in handen hebben. Geen fabriek zal er zijn die niet met. met Paaschbladen bewerkt wordt. Geen arbeidersgezin waar niet het blad gelezen wordt. Maar daar blijven we nog niet bij. Onze actie zal riet alleen gevoerd wor den aan de stations rnaar ook IN' de trei nen, niet enkel AAN de fabriekspoorten, maar ook IN de werkhuizen, niet enkel aan de deuren der arbeiderswoningen, maar nog meer IN de families. Daar zullen we werken, daar zijn we reeds aan bezig sedert de geestdriftige studiedagen. In de treinen en trams, fabrieken en bureelen oorlog aan de on zedelijkheid. We willen niet langer gevaar loopen, wij jonge arbeiders, dat onze godsdienstige overtuiging, door dier lijke gesprekken en handelingen, door minderwaardige omstandigheden kan geknakt worden. We willen dal Kristus, Onze Koning, als Koning erkend er gediend wordt in onze fabrieken, buree'.er, werkhuizen, treinen, autobussen en trams. Deze eisch stellen wij, jonge arbeiders, tezamen met de oudere arbeiders, teza men met gansch den Kristen georgani. seerden arbeidei sstand, bijzonder zal hij naar voor komen op Goede Vrijdag. Zoo werd er gesproken en besloten op die 17 studiedagen, met die 3 000 jonge arbeiders die omzeggens bezeten zijn van de groote gedachte Kristus, Koning der fabrieken Kristus, Koning der families Kristus, Koning der ganscht maat schappij. K. JOTTER siroop voor gioote j personen f FTJUiMlOJSr Voor kinderen Alle voorschriften der HH. Dokters worden er zeer nauwkeurig uitgevoerd. Alle ziekenbofldeo worden aangenomen de Vooruit niet Waar vindt men troost en moed, Een prikkel voor het bloed In ,t lekker tasje zegt papa, «Met fijne Chicorei Paolia krachten om Item op het droge te trekken Tegen de volgende kieeing worden ge vraagd als kandidaat voor Rex-V.N.V, alle bokskampioenen en kandidaat bokskam pioenen van Vlaanderen. En dan sul'en se de Kamer eens kuischen! Komt er burgeroorlog van des te beter Ze zijn immers tdealisien-pompiets en ze ton den vuurken maken roor 't plezier van te kunnen blusschen I Hoeveel idealisten er ook zijn ge zou.lt se nog meesier kunnen maar daar is nog 'tien hoop volk die ze vol bewondering gaataangapen net gelijk ze jaren ach tereen den onooglijksten der karnavalstoeten gaan aangapen i> en daardoor beletten dat hij afgeschaft wordt. Als 't in t hort niet betert, geef ik het op en ik worde idealist Reporter. BS9E? lk heb goesting om de pijp aan Maarten te geven. Ge hebt schoon een onverbeterlijk optimist te zijn die voor het opstaan - eten en slapen gaan, iedtren keer als ge een kruiske maakt, een couplet zingt van Tont va trés bien ma dame la marquise.... 't wordt toch neketr te erg l Eu mij wordt het te erg er komen te veel idealisten. Er is vroeger veel gejammerd en geklaagd geweest over onze spreekwoordelijke middel matigheid en wij waren te veel ierrt terre wij waren niet vatbaar voor hooge en schoon e gedathien en gevoelens. Dt Vla ming was een enggeestig man die alle zaken van zijn particulier standpunt uit beschouw de.... en zijn standpunt was den toog waarachter hij stond om zijn kalanten te gerieven. Helaas, 't was een zalige tijd, maar wij wisten het niet Geraakten wij maar terug in den tijd en de gemoedsgesteltenis waarin Anseele zijn beefsteak-socialisme bezon Ik wil in geen sermoen meer blijven waar in pasiers of paters ons opwekken tot meer idealisme. Er zijn verduiveld veel te veel idealisten van die mannen die hun ideaal achterna loopen gelijk kinders den bonten vlinder die zc in 't oog gekregen hebben. Ze kruipen door grachten en hagen, loopen door uur erwten en komkomwers en trappen dt ruiten uit van uvo kweekbakktn, altijd aan maar achter hunnen vlinder. De socialisten zijn idealisten geworden. Ze strijden niet meer voor den boterham noch voor den beefsteak erbij. 'I Is voor den triomph der democratie l Tot in de marollen toe duwen te de busjes or,der uw neus, de busjes vat» de Roede hulp. In de marollen is armoe troef. De paster van de marollen, neti pater Ca- pucien, heeft in den tijd Brussel en omstre ken den nek afgereden voor zijn soep en brood voor de slachtoffers van de crisis in zijn marollen parochie. Dan waren ons socialisten nog geen idea listen en hun verzamelbusjes waren nergens ie zien. Nu is hei idealisme zoo geweldig dat xe er niet enkel geld voor willen hebben, maar ook bloed. Ze trommelen vrijwilligers op xe rijden en hotsen daarvoor hei Land door. Geen bloed is te kostbaar. Huisvaders, die een vrouw en een nest kinderen achterlaten, wor den opgestuurd en geslachtofferd op het al taar der democratie. De bladen brachten ons dees week kei nieuws dal een jongen van 15 jaar, wonen de Welzijnstraat, 2, ie Anderlechi-Scheut voor een veertiental dagen spoorloos ver dween. Nu hebben zijn ouders van hem un kaart gekregen dat hij naar Spanje gaan vechten is. En 't is geen toer die xe gespeeld hebben aan 'ntn vijand't was «enen der hunnen, hij maakte deel uit van de Rood» Valken. Ze hebben geld en bloed veil voor de de mocratie settlement 't is geld en bloed van de anderen. Jean Delvigne is naar Spanje maar niet om hem dood te vechten. Karnitl is naar Spanje geweest,., kijken. Wellicht heeft hij gedeclameerd uit D* Kapitein en zijne Moeder Mijn lieve dochter als de haan Ons morgen uit den slaap zal wekken, Wij zullen ras reisvaardig staan, Wij zullen, ver, zeer verre gaan En... 't regiment voorbij zien trekken I Leon Degrelle is 'tien idealist. Zijn ideaal is eerste minister worden. Om minister of eerste-minister ie worden moet gi geen diploma hebben. Het is dus een bereikbaar ideaalen hij loopt er achter. Het geeft er niets aan dat hij zijn schoenen vuil maakt. Hij gaat er met d» vuile voeten door zonder respect voor ander mans plankierke. En de Vlaamsch nationalisten zijn ook idealisten Als Degrelle zijn wagen nekeet van den harde geraakt zijn te er bij uit al kun DEHDERHXOH C y

Denderklok | 1937 | | pagina 1