Hl Om te Besluiten. Apotheek L. BOGAERT Elfde Jaar Nr 8 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 21 Februari 1957 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad R. LiYSTIRMftN-BtAILTERMAM Brusselstraat, NINOVE. KAJOTTERSHOEKJE Landbouwbelangen FILMLE1DING Het Hoekje van den Reporter VOOR HET Postehaokrekenlng (R. Luysterman n* 1862,54) KANTON Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE NINOVE Handelsregister Aalst n* 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 -fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Nog eens over Concentratie. Weeral en waarom niet? Het schijnt niet ongepast te zijn een besluit te trekken uit de vele ar tikels hier reeds verschenen en dit in afwachting van verdere gebeur tenissen die het verwachte doel zouden helpen bereiken. Het is gemakkelijk, zal men zeggen, beschouwingen te maken achteraf nochtans, begin Okto ber jl. heeit Denderklok zijn lezers willen inlichten over de verwachtingen die mochten ge koesterd worden en het is geble ken dat wij ons dan niet zoo erg hebben vergist, althans wat de mogelijkheden van de aangebon den onderhandelingen betrof. Overigens hebben wij gemeend heel kiesch te moeten zijn in een zoo belangrijk debat en een voor beeld van tucht te geven met een absoluut vertrouwen te stellen, zonder voorbarige kritiek, in onze leiders die met de onderhandelin gen waren gelast. Hetgeen ons niet heeft belet onzen nederigen plicht van voorlichting te vervul len. De dagbladen en ook de week bladen van alle pluimage hebben zooveel over Concentratie ge schreven dat niet een lezer nog in de volstrekte onwetendheid kon zijn van wat misschien ging ge beuren. We mogen zeggen dat een groo- te verwachting ons aller geest en hart vervulde wanneer de bespre kingen over concentratie werden begonnen. Na enkele weken van schommelingen, nu gunstige dan weer ongunstige, kwam de con centratie er echter niet Eigenaar dig mag wel het teit heeten dat, wanneer we de algemeenheid van het Vlaamsche land overschou- wen, er omzeggens geen teleur stelling kan worden waargenomen. Alleen zien we dat onze vrienden in Limburg zich steeds beijveren om TOENADERING te brengen tusschen het V.N.V. en de K.V.V. doch overal elders schijnt men te berusten in de uitkomst der din- gen. Mogen we daaruit niet besluiten dat in sommige gewesten zich meer bepaalde toestanden kunnen voordoen die voor concentratie ongunstig waren hetzij met een, hetzij met twee groepen, het kris ten vlaamsche volk in zijn geheel geen voldoende besef had van de opportuniteit en de hooge nood zakelijkheid van de concentratie, van de verbroedering, van de eens gezinde en éénwillende krachtin spanning. Valt deze psychologi sche faktor niet waar te nemen zoowel in het eene kamp als in het andere?... Met het noodzakelijk gevolg dat onze vertegenwoordi gers bij de onderhandelingen te veel op-zichzelf-aangewezen heb ben moeten handelen. De man in de straat had zich niet warm gemaakt voor concen tratie. De politieke atmosfeer was niet als een zucht naar verstand houding. Waarom niet Omdat de f>olitieke beroeringen van het ver- oopen jaar een ongunstigen in vloed hebben gehad op het collec tief-politiek - denken Wat atelien we vast Dat de drie partijen die meest alle katho lieke Vlamingen groepeeren over de essentieele punten van het staatsbeleid volkomen eensgezind denken. Alleen over punten van bijkomstigen aard ontstaat er mee- ningverschii ofwel op punten die nog tot spekulatieve orde behco- ren. Wat kan zooiets teweegbren gen in de rangen van elke partij tenzij vertwijfeling voor ieder die niet vooringenomen denkt en slechter nog, onverschilligheid. Twijfel en onverschilligheid bij de troepen zijn den grootsten stron- kelfclok voer alle politiek gebeu ren. Nochtans zal niemand ontken nen dat waar de toekomst van ons Vlaanderen op het spel staat, geen moeite mag worden gespaard. De politieke toekomst van Vlaan deren, en evenzooveel van België, staat op het spel en ook zijn eco nomische en godsdienstige toe komst. Die te verzekeren is hoofd zaak. Wij blijven de meening toe gedaan dat het eenige middel om die toekomst te verzekeren is en blij 11 de concentratie en dat de concentratie nooit efiectief en duurzaam zal zijn tenzij door het één maken van de partij waar alle katholieke Vlamingen zouden in gelijfd worden. Als het waar is dat V.N.V, nooit aan een eenheidsfor matie heeft willen denken dan noemen we dat een principieele fout en als het waar is dat de K.V.V-, op dit oogenblik, niets anders wou tot stand brengen dan een enkele partij dan heet dat een taktische fout. Zoolang de weg niet zal worden geëffend waar wij s*men zij aan zij zouden kunnen opwandelen, zoolang zal er geen mogelijkheid zijn om een versmel ting te doen. Alleen dan wanneer we cp al de takken van de politie ke organisatie zullen gevoeld heb ben, dat het nog zoo aangenaam en eens zoo praktisch is samen te gaan, dan eerst zullen we als van zelf de kleine hinderpalen wegrui men die ons nu nog beletten ach ter een vlag op te rukken. Laat ons nog even terugkeeren op wat we ook in Oktober hebben geschreven Wc hebben noodig de concentratie in eigen rangen te vol trekken. Het is een kwestie van po litiek bewust-zijn. Wanneer we al» len bewust zijn van de noodzake lijkheid van ons dienstbetoon in de partij, wanneer we allen voelen dat ieder van ons een noodzakelijk radertje is van de groote politieke machine wanneer we in de partij ophouden eerst en uitsluitelijk be kommerd te zijn om ons IK, om nu eindelijk eens te denken aan ALLEN, dan krijgt weldra het Vlaamsche land een nieuw uit zicht, dan komt de concentratie er als bij tooverslag, omdat we dan een onweerstaanbare drang zullen scheppen naar wat dient verwezen lijkt. Hebt ge niets vergeten, man, Dat u vreugde geven kan Och, 't is waar, het tasje, ja, Met mijn Chicorei £?ao!ia. Tegen drogen en geweldigen Hoest, Hronchiet, Griep, Astma, enz. neemt zonder uitstel een zeker en snelwerkend middel dat dadelijk den hoest stilt, de slijmen lost en de rust \erzekerd. voor gioote BOHSTBALSEM personen j F>XJIjM:03Sr-A.Ij siroop Voor kinderen BORSTSIROOP. Alle voorschriften der HH. Dokters worden er zeer nauwkeurig uitgevoerd. Alle ziekenbocden worden aangenomen de Vooruit niet Een nieuw geweldig offensief. Kajotters houden van offensieven, meest nog van geweldige offensieven. Een verwezenlijking is nog maar half teneinde of er wordt weer een nieuwe gelanceerd. Een nieuwe, maar die toch samenhoort bij de vorige. Ons kajotters-jaarprogramma Naar een nieuwen a'beiderstand door nieuwe arbeidersgezinnen is voor duizenden onzer mannen 'n veropenbaring ge weest. Zij hebbben leeren begrijpen de ware opvatting van het huwelijk, van de familie, zij hebben de mogelijkheid inge zien een schooner, waardiger, heiliger voorbereiding te doen tot die levensroe- ping. Wij zeggen nochtans, het komt er niet op aan hun alleen die waarheid te doen begrijpen, maar wel hen die waarheid te doen beleven in hun dagelijksch leven, in hun middens, thuis, op de fabrieken, in de werkhuizen. De grootste hinderpaal die onze jonge arbeiders en jonge ar beidsters belet dit programma te beleven is wel de onzedelijkheid in de arbeids- middens. Daarom den strijd dien we ingezet hebben door onze meetings. Wij willen, kost wat kost, dien eliendigen toestand veranderen wij willen, reine, kuische, schoone arbeidsmiddens. Orze meetings waren daarvoor 'n mid del, geen doel. 'n Middel om de massa te overtuigen van de noodzrkelijkbeid, en om de me dewerking te vrap van allen. De meetings v .en 'n inzet, nu volgt de nieuwe verwezenlijking. Onze paaschactie krijgt dit jaar 'n gansch bijzondere beteekenis. Zij wil de inzet zijn en de bekroning van onze ze delijkheidsactie. Evenals de actie voor meer zedelijkheid staat onze paaschwer- kirg volledig in het teeken van ons jaar programma. Zonder Paschen, zonder de Verlos singsdood van Christus zou bijna alles wat wij reeds vroeger vertellen, geen be- teekeris hebben. Alleen als ons arbeidsmiddens weer zedelijk gezond zullen z;jn zal het er waarlijk Paschen zijn. Na dat wij, kajotters, op de eerste plaats, zullen gezorgd hebben dat we door onze actie beter zijn geworden, zullen we gaan naar de massa der jonge arbei ders, niet uit eigen belang, maar gedre ven door de liefde tot onze medebroe ders. Allen moeten we ze dit jaar berei ken, geen enkele mag verstooten blijven, allen zullen we ze uitnoodigen. Op Goede-Vrijdag te 3 uur zullen alle kajotters, waar ze zich ook bevinden, op fabriek, werkhuis of bureel, openlijk nul de brengen aan't Kristus-kruis. Sirenen zullen fluiter, machienen zullen wotden stilgelegd, den arbeid zal worden stopgezet, opdat we allen samen zouden gedenken dat het op dit uur is dat Chris tus, door Zijn kruisdood, ons de verlos sing bracht. Het ronddragen van bij het millioen paaschbladeu, door onze Vlaamsche kajot ters alieen, zal ons in de mogelijkheid stellen om al de jonge arbeiders te berei ken, 't zij aan hun fabrieken, werkplaat- sen trams en treinen, maar meest nog bij hun aan huis. Daar zullen wij hen vra gen om samen met ons mee te doen, door 'n finke voorbereiding, o.a. Paaschbiecht, en alzoo waardig te zijn om op Paasch- dag evenals Christus, op te staan wij uit den doodenslaap van sleur en slenter, misschien wel van verval, het kwaad overwinnende om n nituw leven tn te gaan. Het grootste offensief van dees jaar is ingezet. W'e zuilen ons uilen volledig ge ven aan de paaschactie. Meer nog dan vo rige jaren zullen w'er van maken 'n triomf. Dat kunnen we door ons gebed, ons offer, onze veroverende daad. K.HAJEE Wenken over Vlasteelt Het vlas is een uiterst nuttige plant, die hier te lande, vooral in Vlaanderen wordt geteeld, alsook in Frankrijk, Rusland, Polen, Ierland en Nederland. In Éelgie beslaat de oppervlakte telkcn- jare ruim 30.000 hectaren, en de meer dere hoeveelheid vlas die men thans be komt. dank aan de betere zoggen die aan deze teelt wordt besteed is een klaar bewijs dat er op dat gebied vooruitgang is vast te stellen. In 1885 was de gemiddelde opbrengst G17 kgr. gehekeld vlas per hectare ln 1899 was de gemiddelde opbrengst 719 kgr. gehekeld vlas per hectare. 1905 was de gemiddelde opbrengst 799 kgr. gehekeld vlas per hectare En hoogst waarschijnlijk kan dat ren dement nog vermeerderd worden, als men de m< s'stoffen op verstandige wijze gebruikt. De groeiperiode is kort, en de ontwik keling van de plantjes moet regelmatig geschieden er mag bijgevolg geen tekort zijn aan toevoer van voedende elementer, en evenmin mag er overvloed zijn, want als het vlas te weelderig groeit is de bast van mindere waarde. Om die reden is bij deze cultuur het ammoniaksulfaat de etikstofmest bij uit muntendheid, omdat het zacht en aan houdend werkt. Het gebruik van 20.000 tot 30.000 kgr. goed geteerden stalnrst per hectare is aan te prijzen, en daarenboven zal men ter zelfder tijd 200 tot 300 kgr. superfosfaat en 150 tot 200 kgr. zwavelzure potasch onderploegen. Eenige dagen voor het zaaien strooit men op, de sneden 200 tot 250 kgr. ammoniaksullaat dat daarna zorgvuldig wordt ondergeegd. Zoodia het vlas eenige centimeters is opgeschoten mag meu niet nalaten met het wieden aan te vangen, want het on kruid berokkent vee! nadeel aan de re gelmatige ontwikkeling van de jonge plantjes. Landbonwei8 volgt onzen raad en ge zult u in goede uitslagen mogen verheu gen. D1XI. Programma voor Zaterdag 20 Zondag 21 en Maandag 22 Februari Scheiding der Rassen -A.i te raden De Koning der Zigeuners Voor volwassenen Met de Glimlach Af te raden Geen Genade voor de Ktnderroovers Voor volwassenen AF TE RADEN Filmen die niet zonder schade kunnen gezien worden door het gewoon kinemapubliek. 'l Is in onze goede stede al breken en weer maken mat ge hoort en tiet. Alle siraten en straatjes van de stad hebben met hunnen buik opengelegen. Er is geen een die iff en ligt en om ergens een beetje deftig te belan den zou.lt ge moeten c pare-botte's op heb ben gelijk de aiitomobiels. 't Is met om er op te reclameeren er zijn wel menschcn die reclameeren maar dat zijn er die anders niets te doen hebben, 't Is in een stad gelijk in een Huis, als ge verande ring doet om het te verschoonen en verbe teren mo t ge eerst in de miserie zitten en se kunnen dat ie Brussel noch te Parijs meer vermijden dan in Ninove. Maar 't is toch niet schoon, d n is }t niet schoondat is 't.... Die van den Berndam reclameeren al tijdze zijn altijd versteken, daar wordt voor hen nooit iets gedaan, ze tellen niet mee bref ze zijn het vijfde wiel aan de wa- gen. En onderlussclien gaan ze altijd voor tn zijn ze altijd eerst en best bediend, Wij hier in de stad looptn vast op de modderhoopen en verstuiken ons op ae van verte toegtworpen plankieren. En Godweet voor hoelang, want de buizen zitten tn den grond maar daar is nog geen water in en alles moet weer eens open om de verbindin gen met de huizen aan te leggen. Op den Berndam hebben ze kei aller nieuwste systeem van waterleiding. Daar moeten geen straten noch plankie ren meer opengelegd worden. Ge krijgt er geen water dat naar den cimeut of hel looi dei buizen smaakt, Schoon, cristaalhelder water dat van de hoogte van Pullaert komt loopt er m den straatgreppel op een bed van zand. gravier en keitjes. De eerste proef werd gedaan van aan de nieuwe ktik tot aan 'i kapelleken. 't Is een plezier hoe liet gaat. De menschtn hebben er met den minsten last noch vuilig heid van gehad. En gerieflijk I ze moeten maar buiten komen aan hun deur om hun emmers, kannen, schoenen en kloefen vol tt scheppen naar beliefte. En het uitzicht is effenaf schilderachtig. Iedereen heeft voor zijn deur een vlottende brug die cp en neer gaat met het water mee en 't schijnt aat het in den zomer nog veel schooner zal zijn, al de bruggen zullen ver sierd worden met klimop- en waterplanten. Hel uitzicht zal eenig zijn. Ze zullen naar den Berndam komen kijken gelijk te nu naar Venetië gaan of naar het eiland Marken in Holland. Er zullen ook lichte lootjes opvaren. Na de schooluren kunt ge nu al de jonge kandi- datengondoliers op oefening zien gaan met bootjes van eigen maaksel. 't Zal cr fristh zijn op den Berndam, toe komende Zomer, met al dat water en dat groen, En 't is nog niet almaar hier moet ik voorzichtig zijn dat ik geen geheimen van de Landsverdediging verklap. Met dees uitvinding kunnen alle onder- aardsche goten voor watervoorziening en wa- tei afleiding di o <g gelegd worden, Het zullen ideale bergplaatsen zijn voor graan, spek en wolle voor koper en graan- molekens. Komen de vijandige vliegeniers met hun ijzeren Paascheieren, de Berudammers zul len in hun drooggelegde rtooien kruipen ge lijk de Pari/senaars tn hunnen metro en cr tien boom klaverjassen tot dat het over is. Ge ziet gij daar tegenwoordig geen enkel vies gezicht en gij en hoort er geen enkel re clamatie. Plet doet, toch maar 't is moeilijk om voor iedereen wel te doen de waterratten beweren dat het geen spel it dat ze daar aan den kant van de straat moeten komen zwem men en dat hst echte juJasserij is van wege den Schepene van Openbare werken (en hun nen opzichte. Reporter. C,

Denderklok | 1937 | | pagina 1