BI De JVliddenstandeFs en het Verslag Collin 'Onder de Sovjetvlag GROOTE DERBY STANDAARD V, DENDERLEEUW F. C. NINOVE I APOTHEEK L. BOGAERT i Elfde Jaar Nr 9 Prijs per nummer 50 eenifemen. Ninove f8 Februari 1957 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LMYSTIRSMNI-HIAILTSI KAJOTTERSHOEKJE Op ZONDAG 28 dezer, om 15 uur stipt tegen Leerlingensecretariaat van Ninove FILMLEIDING Het Hoekje van den Reporter VOOR HET KANTON NINOVE Brusselstraat, NINOVE. Alle voorschriften der HH. Dokters worden er zeer nauwkeurig uitgevoerd. Alle aiekenbosden worden aangenomen de Vooruit niet Alles op tijd en stond, Postcheckrekening (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Wij zullen het maar rechtuit bekennen dat de middenstanders zich aan wat anders verwacht had den en dat het uitgebreide verslag van den Koninklijken Kommissaris feitelijk niet nieuws aan het licht gebracht heeft. De dagbladen heb ben uitvoerig plaats verleend aan het Verslag zoodat wij het onze nederige gauwgevulde kolommen van Weekblad mogen besparen. We wenschen slechts even stil te staan bij de verdediging welke Mr Collin voorstelt tegen de Grootwa renhuizen. Merken wij wel op dat de Koninklijke Kommissaris in zijn Verslag heelemaal de negatieve maatregelen verwaarloost. Hij blijkt veeleer voorstander te zijn van eene positieve werking uit gaande van de Middenstanders zel ve en wel in de eerste plaats door samenaankoop. Met allen eerbied voor de bevoegdheid van Mr Col lin zijn wij nochtans van oordeel dat de voorgestelde maatregel slechts toepasselijk is met gunstig gevolg wanneer wij staan vóór eene verwezenlijkte rationeele beroeps organisatie. Dat is dus hetbegiu van alle werking want de beroepsorga nisatie ligt ten grondslag van den voorspoed van eiken stand. Zie den Arbeiderstand, hoe hij zijn heil gevonden heeft in zijn dege lijke organisatie. Zie de Boeren stand hoe hij in zijn modelorgani- satie De Boerenbond alles vindt waf nuttig en voordeelig blijkt te zijn tot verbetering en vooruitgang vsn zijn toestand Samen Aan- en Verkoop, Krediet en Maatschap pelijke Voorzorg. Hoe kunnen ech ter al deze takken welke een ster ken Vereenigingsgeest onderstel len leefbaar zijn met de mentali teit van het grootste gedeelte der Middenstanders zooals wij die nu aantreffen. Eerst moet GEHEEL de Middenstand werkelijk als zoo danig gegroepeerd staan en moet elk Middenstander zich als dusda nig bewust zijn van de noodzake lijkheid zijn eigen voordeel te zoe ken in de Vereeniging. Zooals het tot hiertoe gegaan heeft mag de kleinhandelaar gerust een me a maxima culpa slaan wanneer hij sakkert over zijn fiskale en andere mizeries De Middenstands- mentialiteit moet veranderen elke kleinhandelaar mag in zijn ge- buur-handelaar geen vijand zien dien hij met alle, ook met oneer lijke middelen te bekampen heeft ten onder te breugen. Daarom is de schuld der verwaarloozing van regeeringswege eerst en vooral te zoeken bij het gemis aan solidari teit, aan Vereenigingsleven, aan begrip hunner gemeenschappelijke belangen van de Middenstanders zelf. Wanneer dit zal bereikt zijn, dat ALLE middenstanders inzien dat het maar aan hen zeiven gele gen is om hunne eischen te doen inwilligen dan zal ook het midden- standsvraagstuk opgelost zijn. Van sterke vereeniging dus naar degelijke beroepsorganisatie. Van daaruit kunnen dan met gunstig gevolg samenaankoop, fiscale en lociale diensten ingericht worden, dewelke de kleinhandelaars vele nachtmerries zouden besparen. Wij zien dan ook met voldoening dat de heer Collin aandringt op goedkeuring van het Wetsvoorstel Van Acker, streKkende tot beroeps organisatie van den Middenstand. Wat de Grootwarenhuizen be treft is de Koninklijke Kommissa- lis niet te vinden voor verbods- maatregelen betreffende de verre uiteenloopende artikelen welke er verkocht worden. De Middenstand eischt beperking tot zekere artike len welke onder andere voor de voedingswaren, kapperssalons, beenhouwerijen en drankgelegen heden volstrekt zouden verboden worden. Het jongste Wetsvoorstel Duchateau vervat al de eischen en we hopen hartgrondig dat het bij de behandeling in de Kamer al thans in zijn groote lijnen moge doorgaan. Dit Wetsvoorstel moet aan onze kleinhandelaars het on ontbeerlijk wettelijk ingrijpen ver- schaffen in een toestand die hen langzaam maar zeker naar den dieperik voert. Anderzijds zou de beteugeling der oneerlijke mededinging, voort spruitende uit schijn-likwidaties, soldeeren en uitverkoopen, met wettelijke middelen dienen door gevoerd. Het aanpassen en gelijk stellen met de privaat-handel van de fiskale lasten en taksen voor de coöperatieven zou er weeral het zijne toe bijdragen om de Midden standers ook langs dien kant te beschermen. Het ware te wenschen dat er van regeeringswege aan dit nijpende vraagstuk in het begin der volgen de maand eene redelijke oplossing kwam. Te lang reeds wordt er ge leurd met den zeer verwaarloosden Middens'and Door de meetings naar het toppunt 't Is formiJabel De kajotters gaan er nogal ne gang mee 47 meetings op twee maanden tijd en dat door een or ganisatie die pas 10 jaar bestaat. Waar zoovelen geen acht op sloegen tot vóór enkele dagen - die niet begrepen werd - noch gesteund ncch aangemoedigd door eenigen zelfs miskend en veracht. Voorbij zijn die dagen Nu komt ze uit de schelp 1 Sedert een drietal weken gaat er geen dag voorbij of er wordt er gens een meeting gehouden 1 Dagelijks verschijnen de verslagen in de dagbladen die ons spreken van bomvolle zalen, een geestdriftige massa - een schitterende tucht van kajotters en kajotsters - diepin- slaande spreekbeurten die niettegenstaan de harde werkelijkheid toch de weerspie geling en de voorspelling zijn van een hoopvolle toekomst. In groote blokleiters wordt aangekondigd waar het vandaag of morgen weer meeting zal zijn en dui zenden wachten in spanning het oogen- blik af dat zij dat ook eens zullen mogen meemaken. Ja, er roert entwat - er verandert iets 1 Doch denkt niet dat de kajotters zich gewonnen geven en tevreden zijn met die uitslagen dat ware onvoldoende, on begonnen werk. Uitslagen willen zij - er moet veran dering komen - 's anderdaags reeds eischen zij de verbeteringen het uitroei en van de mistoestanden De nieuwe jeugd houdt te veel van de werkelijkheid om zich ,met beloften te laten paaien. Op Zondag 4L .zApril Lc. zal de Tooneelgilde der Oud-Scouten het hedendaagsche pakkend Drama van PIET MOSSINKOFF op de planken brengen. De vertooning gaat door als naar gewoonte in de gezellige ruime Parochiale Feestzaal dier Sint" Jori#- straat. De kaarten zullen ten huize aangeboden worden. terreia Pollaerestraat Supporters allen tegenwoordig om uwe spelers aan te moedigen, want 't asal spannen. er Zij duit geen uitstel, geen tijdverlies. lin of er uitslagen en feiten zijn Lees maar Te Nden maandag morgen na de meeting wordt natuurlijk met al de bij zonderheden verhaald hoe den Zondag werd doorgebracht. Niemand verwacht zich daar aan eenigen weerstand - dat past zoo den Maandag. Tot.jdat Zeg, als ge denkt dat ge in teressant doet met uw vuile stommiteiten, dan zijt ge mis. dat hadt ge gisteren op de meeting moeten doen. Er wordt eers gegrinnikt, maar 't was raak. Te VVhangt de patroon daags ra de meeting zonder eenig ander commen taar een briefje tegen den muur van de werkzaal Uit eerbied voor het ideaal der kajotters en kajotsters voortaan geen enkele schunnig woord meer. De plakbrief Nieuwe jeugd blijft er hangen. Te R. laat enkele dagen na de meeting de patroon van een fabriek een beeld var Kristus-Werkman aanbrengen. Iemand wordt gevraagd om onder de toewijdingsplechtigheden te spreken. Over Nieuwe arbeidersstand dooi nieuwe arbeidsmidden Heel den dag was een gezellig samen zijn. Te R beginnen daags na de meeting twee metsers de W.C. te veranderen en bruikbaar te maken voor liet personeel In dezelfde streek wordt iedereen ver wittigd dat voortaan vertellen van schun nigheden gelijk staat met wegzenden. Enkele dagen later mocht eeu vuilpra- ter zijn gerief reeds inpakken. Verlangt ge nog meer Zijt ge ervan overtuigd dat het geen ijdeie woorden waren op de meeting. Begrijpt ge nu waarom de kajotters zoo kordaat ant woorden op de vragen. Moet er nu nog uitgelegd worden dat de patroons ook het belang van die zedelijkheidsaciis hoogschatten. Verstaat ge nu wat het zeggen wil voor een jonge arbeider op de fabriek te gaan werken in de hoop dat het gedaan zal zijn met vuile praat en schunnige liedjes. Twijfelt ge nog aan die ware degelijkheid der kajottersmetbode om de massa te beïnvloeden en te win nen. Staat ge nog sceptisch tegenover de leuze Een nieuwe jeugd voor nieuwe gezinnen Gelooft ge in de toekomst van nieuwe gezinnen voor een nieuwe ar beidersstand Waardeert ge de actie der K.A.J Ja Laat ons dan samen bouwen aan den nieuwen arbeidersstand voor Kristus - Koning: K. HAJEE Lavendelstraat, 21 Uitslag van btkwaamheuistroeven De volgende leerlingen hebben hunne bek vaamheidsprotf afgelegd tijdens den eersten zittijden zijn hierin gelukt a) Mr Georges De Handschutter, kleer- maker, bij Mr Rer.é Van Petegem, met 92 punten op 100 b) Mr Albert Sonck, vieeschhouwer, bij Mr Jules Van üoxstae), met 80 punten op 100'. Onze beste gelukwenschen aan deze leerlingen en hun meesters. N. B. Leerjongens en leermeisjes kunnen steeds e-ne leerovereenkomst be komen, waaraan talrijke voordeeien ver bonden zijn, op het Secretanaat, Laven delstraat, 21. Programma voor Zaterdag 27 Zondag 2$ en Maandag 1 Maart De Bruid van het Regiment Af te raden Tarzan Voor volwassenen De Roo« van Middernacht Af te raden De Schoone PIo8g Voor volwassenen Tegen drogen en geweldigen Hoest, Bronehiet, 'C^riep, Astma, enz. neemt zonder uitstel een zeker en snelwerkend middel dat dadelijk den hoest stilt, de slijmen lost en de rust erzekerd. voor groote i BORSTBALSEM personen j IPULMON^IL, siroop Voor kinderen BORSTSIROOP, Daar is iets aan 't veranderen in de wereld en in Ninove. En 't is een verandering ten goede. De Kajotters meeting voor meer zedelijk heid is een reuzensucces geweest. Kunt ge u dat indenken Vroeger ging het succes altijd naar fut schandaalen als er soms om wille van zekere omstandigheden kabaal gemaakt werd dan was dat kabaal nog een vorm van succes voor het schandaal. Nu beginnen de menschen belang te stel len in de zedelijkheid, en wie er over spreekt of ov. r schrijft wordt niet meer uitgelachen. Kinema en iooneel moeten er rekening met houden. Nu gebeurt hel nog wel, als een film aan gtkondigd wordt niet kinderen beneden dt zestien jaar niet toegelaten t dat de taal stampvol zit met hinderen van juist boven dt zestien jaar die zonder menschelijk opzicht op zoek gaan naar sterk gekruide kost. Maar dat is het voorspel van het einde. Sterk ge kruide kost is ongezond en bederft den smaak op zedelijk gebied zooveel als op culinair ge bied. Om de smaak te prikkelen zou het steeds sterker en sterker moeten zijn... en dat gaat niet. In de grootstad is dat praktisch al te zien De zalen waar regelmatig gepeperde pro gramma's voorgeschoteld worden, doen slech te zaken, De zalen waar kinderen altijd toe gelaten zijn krijgen volk. Nog een beetje geduld en onze kinema's en tooneelutibaters zullen gezonde kost opdienen Doen ze het niet en komt er een concurrent met kinders altijd toegelaten te zijn van meet af de massa van het publiek kwijt. Hel begrip zedelijkheid maakt zijn wegen 't gaat geen slakkengang. Het gaat rap ge lijk alle moderne dingen. Ik heb nooit werk gemaakt van groolc woorden noch van slagwoorden. Het woord krapuul heeft altijd op mijn ooren gewekt gelijk muziek op de oor en van mijnen hond. Zelfs dt Frente Crapular van Rex heeft lang op mijn maag gelegen, Ik ben er een beetje min gevoelig aan ge worden sinds de man in de straat de uit drukking deftig krapuulgevonden heeft De tijd ts om dat al wat een beetje gemis had aan vormelijkheid in kleederdracht, in houding en spreekwijze, krapuul was, terwijl verlakte schoenen, slteepbroekwitte gilet en slipjas iemand deftig maakten. Het deftig krapuul is getypeerd, het volk heeft er zijn stempel opgeslagen, heeft het ge ijkt d gelijk de openbare besturen de maten en gewichten. Het deftig krapuul zit op al dt sporten van de sociale ladder. Ge vindt het onder de vedettes tan de po litiek en de finantie, onder hoogtn en klei nen adel, onder hoogere en kleinere burgerij. Het gaat van den Grand Couturier van de rue de la Paix te Parijs over den artisten wereld met zijn belangstellenden uit de hoo- ge tmantie, de groothandel en grootnijverheid tot den dorpsbrouwer die zijn welgedaan buikske in stand houdt door meer dan ver dachte collusie met de kotjesher bergen die van buiten te schoon zijn ont binnen proper te zijn. Als het zoover geraakt en 't is zoover te wege dat de deftige werkman die eer lijk aan zijn brood Komt respect zal hebben voor xijn eigen verweerde handen en ze niet meer zal wegstoppen onder handschoenen die hij er niet kan doen aan passen omdat ze voor zulke handen niet gemaakt zijn als hij en kel nog handschoenen zal dragen als hij vies is van sommige handen die hij moet drukken dun zal de zedelijkheid weer op den troon zitten en zal dt onzedelijkheid met het deftig krapuul incluis weer verdwijnen in haar donkere krochten waar te nooit had mesten uitkomen. Reporter. Maakt u blij en gezond, Daarom, na 't eten, ei, 'N tasje Paoha chicorel. BEHDEBKLOH

Denderklok | 1937 | | pagina 1