BI a. lmystirmaïi-masiltirhai» P Poets wederom poets I Onder de Sovjefvlag l)e Lustige Hoer TOONEELAVOND i Mevr. ARNOLD PAUWELS Het Hoekje van den Reporter Elfde Jaar Nr 11 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 14 Waart 1987 Katholiek Vlaamschen Volksgezind Weekblad Vrouwelijke Burgers- en Middenstandsjeugd Ninove Zondag 21 JVIaart 1937 KAJOTTERSHOEKJE FILMLEIDING Plaatsbespreking ROXY Tel. 261. gegeven in de IPorooIkial© /ianl St. Jorisstraat. OPVOERING VAN Prijzen der plaatsen 5 en 3 fr. Wendt u in volle vertrouwen tot Graanmarkt, 37, Tel. 212. NINOVE. VOOR HET KANTON NINOVE PA«t/<hRnkpekenlng (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden .00 1 jaar 13,00 Handelsregister Aalst n-1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Gezel Spaak heeft dus eindelijk zijn navolger gekregen, en dat in den persoon van Leon Degrelle, den leider van Rex. Dat moest er vroeg of laat eens van komen. De Socialisten, de kampioenen der democratie, de voorvechters onzer democratische instellingen, hadden twee jaar geleden, dank aan de spitsvondigheid van advo caat Spaak, een achterpoortje ge vonden in onze kieswet, waardoor het mogelijk wordt in de praktijk deze op haar kop te zetten. Het komt wel verwonderlijk voor dat het de socialisten zijn. en dan nog wel Spaak die dien truk hebben gevonden van gezamenlijk ontslag om nieuwe verkiezingen uit te lokken. Ze geven aldus een hevigen deuk aan die wet die onder meer het algemeen stemrecht voor ziet, iets waaraan allerlaatst toch wel door de Socialisten zou mo gen geraakt worden. Nu hel feit is al lang gebeurd, te oordeelen evenwel naar al het water dat sinds twee jaren leeds naar de zee is geloopen op poli tiek gebied gesproken natuurlijk en gezel Spaak heeft zijn zet ai bijua doen vergeten door de vee! andere zetten die hij 'sindsdien al heelt gezet. Zijn eersten is hem anders won der wel geluktwant zeifs nog enke le dagen voordat ZIJN verkiezing piaats had, werd hij minister. Mi nister van de Kroon, hij de ruiten- ingooier, de onbeschaamde dema goog, Van hem moesten we niet meer verschieten hij had ons aan grol spel gewoon gemaakt, en we hebben hem dan ook zien evolueren van aan het kant je af van het communisme tot aan het nationaal socialisme. Dat het juist dien man is, die door Degrelle wordt nageaapt komt al even onre lelijk voor al hoewel de een de andere wel in demagogische goocheltoeren de loef kan afsteken. Bekennen moeten wij evenwel dat de zet van Degrelle meer in de lijn ligt van heel zijn beweging. Hij komt op tegen het regiem, zegt hij. Het is om tegen het regiem te strijden dat de Rexisten in de Ka mers zitten. En langs dien kant beschouwd moet het dus maar lo gisch voorkomen dat zij zich be- dieuen van een zwak punt van dat regiem om het des te beter langs daar te kunnen bestrijden. Ik zei hooger dat heter vroeg of laat toch eens moest van komen. En wij meenen dat het Parlement nog geengroote kreten moet slaken daar het wel zijne schuld is dat hel reeds sinds twee jaar die leemte in de kieswet laat bestaan. Het was immers de plicht van het Parlement geweest van onmid dellijk na het maneuver van Spaak hieraan een einde te stellen door een brokje wet fe stemmen zooals het nu eindelijk, maar te laat, ge daan heeft. Maar neen Ze zouden Meneer Spaak die toen al minister geworden was, kunnen froisseeren hebben en de socialistische partij, die toen al regeeringspaitij gewor den was, zou voorzeker dien kaak slag niet goedsmoeds geduld heb ben. Het is noodig geweest dat heel de oppositie, Rexisten en Op Zondag 4 A.pril k. zal de Tooneelgilde der Oud-Scouten het hedendaagsche pakkend Drama van PIET MOSSINKOFF Vlaamsch Nationalisten, dreigde gezamenlijk ontslag te nemen, op dat het Parlement eindelijk in be weging zou geraken. Die bedreiging was ernstig want dat zou herkiezing beteekend heb ben in bijna heel het land, daar er bijna geen arrondissementen zijn waar niet een Vlaamsch-Nationa- list of Rexist gekozen zijn. Minister De Schrijver diende dan ook een wetsontwerp in, dat al in de Commissie goedgekeurd was, doch dat voorzeker nog lang in de cartons zou blijven zitten zijn, hadden de Rexisteu verleden Zondag weer niet opeens dien troef uitgespeeld. 's Anderendaags heeft de Kamer van Volksvertegenwoordigers, bij hoogdringendheid, als t u belieft, gauw het wetsontwerp gestemd, zonder zich bewust te zijn van hare belachelijkheid. Het heeft negen en negentig kansen op hon derd van toekomende week al in den Senaat zonder de minste amendeering, te passeeren. Maar nu Brussel zal dus her kiezen Brussel, de hoofdstad, en het groots'.e arrondissement van het land. Brussel die in li)37 in ronde cijfers 525.000 kiezers telde, en dertig volksvertegenwoordigers naar het Parlement moest zenden, moet thans naar de stembus om te kiezen tusschen Van Zeeland en Degielle. Het heeft er al den schijn van dat onze ouwe het ren, ae jonge ministers incluis, totaal den bal zijn kwijtgeraakt bij het nieuws van het mar.ceuver van Degrelle. Wiarom hem niet doodgewoon laten begaan. Hij zou voorzeker geen potten hebben gebroken. Ja wij weten dat bij tusschentijdsche verkiezingen de uitslagen zeer ku- rieus kunnen zijn, omdat eel kie zers die anders zus of zoo zouden gestemd hebben, toch tegen hun eigen opnie in een stem uitbrenger, op deze of gent lijst, liever dan wit te stemmen. Laat ens zelfs ver onderstellen dat Degrelle 250.000 stemmen op de 525.00'J kiezers zou hebben gehad. Natuurlijk een lou- ttre vei onderstelling maar wat was er dan veranderd of gebro ken Niets. Eén nieuwe Rexist zou in de Kamer getreden zijn in plaats van deze die er was uitge trokken. En daarmee punt aan de lijn. Degrelle zou wel geprobeerd hebben vau victorie te kraaien, maar niemand zou die toch wel heel ernstig opgenomen hebben. Maar nu komt werkelijk in hoogst eigen persoon M. Van Zee land tegen Degrelle op. Het zal dus wel degelijk een kiezing zijn van voor of tegen. Niet alleen voor of tegen het Rexisme, maar voor of tegen de lkgeering Van Zeeland. Zelfs de Communisten hebben al verklaard dat ze willen stemmen voor den man die tegen het fascisme zal opkomen, dus voor Van Zeeland. Hetgeen wel tot bedenking noopt En dan Degrelle kan voorze ker nitt <?ls overwinnaar uit den strijd komen. Die illusie zal hij voorzeker zelf wel niet hebben. Maar hij kan misschien 100.000 stemmen halen en waar is de prestige van M. Van Zeeland en op de planken brengen. De vertooning gaat door als naar gewoonte in de gezellige ruime Pnrochinlo Feestzaal dei* Sint-Joris- .straat. Symphonie Excelsior is van de partij De kaarten zullen ten huize aangeboden worden. J.» 33 OP ZONDAG 14 MAART komt de beroemde groep K, V. R. Operettegezelschap met de alomgekende weeneroperette in 3 bedrijven door VICTOR LEÖN. Muziek LEO FALL. Regie JULIEN PACQUAY. Orkest KENCS. Kostumen Huis Cammans. Deuren om 5 lj2 ure. Gordijn om 0 ure. zijn Regeering dan naartoe Zou de Regeering dan wel aan het land geen slechten dienst heb ben bewezen Het paaschoffensief Het offensief voor meer zedelijkheid in het arbeidsmidden zal de eerste over winning halen in een nieuwe offensitf dat reeds volop bezig is de paaschactie. Meer zedelijkheid in het arbeidsmidden beduidt dat de massa van or ze werklieden weer moeten opgaan naar een nievw Ie- ven. Ligt het niet in het volbrengen van den paaschplicht, dat die vernieuwing zal worden gevonden Ons land weet dat de paaschactie van de K.A.J. haar meeste wilskrachtige, meest edele werkzaamheid is. Z.H. de Paus kan telkenjare, na het ontvangen van het verslag, niet genoeg zijn bewon dering er over uitdrukken. Drie maand voor Faschen reeds zijn, voor gansch het land, plan en materiaal volledig klaar. Afdeeling na afdeeling wordt bezocht om dat algemeen verove ringsplan aan de plaats toe te passen en zoo concre.-t mogelijk te maken. Er wordt eerst geëischt dat de kajot- ters zelf voor hun eigen aan paasch actie zouden doen, in acht nemend het woord van Paulus nadat ik zoovele zielen gewonnen heb, zal ik zelf niet verloren gaan F De kajotters nemen, met het oog op Paschen, besluiten voor persoonlijk le ven het intensifieeren van gebed en offer, door het beter verzorgen van de godsdienstige ordewoorden en het vol brengen van wat in de dagelijksche taak het meest moeite kost. Op groepsverga deringen wordt hun de beteekenis van Paschen uitgelegd aar de hand van het paaschblad cn de feestelijke paasch- boodschap. Alzoo gewapend kan gerust de werking naar buiten worden aangevat. Uitdeelen van paaschbladen aan huis (niet onder Vervolg op 2' blad. Programma voor Zaterdag 14 Zondag 15 en Maandag 16 Maart Drie dagen permissie Af te raden Mascarade Voor volwassenen Slaapplaats voor Meisjes Drie van de Marine Voor volwassenen DAMEN, JUFFERS, maakt n slank en sierlijk. Voor uwe Corsetten, Corsethouders (soutien-gorges) Buikbanden, medicale Ceinturen, Elastieke knie banden, Buikbanden voor Hecren. Mijn maatwerk is onberispelijk en zeer voordeelig. Men aanvaardt alle reparatiën. Ik kan geen werk meer krijgen. De wereld van den handen arbeid is een gesloten kring geworden. Overal krijgt gc de deur op uwen neus als ge veertiger of vijftiger zijt. Niemand wil mij als losser op de statie of op het schip. Ik deug zelfs niet voor grondwerker aan de groote openbare werken 't schijnt dat ik mijn stuk niet meer kan staan. Op de fabriek willen ze mij nog niet om verpakkings kisten toe te nagelen, 't Schijnt dat ik niet rap genoeg meer ben. De wereld van den geestesarbeid staat onder het regiem der open poort. Iedereen mag er binnen H ts een echte overrompeling Iedereen zaait gedachten t 'l ts je seme d tout vent gelijk op het titel blad van den Petit Larottsse tllustré Is hel wonder dat hel onkuiid zoo weelderig tierl en dat het goede zaad vergaat bij gebrek aan af' doende selectie. Ik ken den naam niet meer van den Franschtmn die zijn oordeel neer schreef over de uitslagen van het algemeen vtrplich- tend onderwijs a mains d'ülttlrés ily a plus d'imbeciles En de imbeciles spreken het luidst en schrijven het hardst. Ik kreeg dezer dagen een uitnoodiging in handen lot een kunsttentoonstelling op het Vredegerecht. Ik heb er een paar uur zitten op droütncn. Ik wil hier geen afbreuk doen aan het nooit volprezen werk van onzen Vrederechter die hem zoo inspant om den kunstsmaak van ons volk te ontwikkelen al meteen de kuns tenaars te steunen. Maar op de lijst der tentoongestelde doe* ken staat. 11 Poel in de Kempen te Kwartl 26 Zeezicht te Kwarel 17 Marais en Campine d Quarellt) 26 Marine a Quarelle De stad of dorp met naam Kwarel in 'i Vlaamsch en Quarelle in 't Fransch, kan bestaan. Ik weet het niet. Maar hoe het in de Kempen ligt en zeezichten opgepast drukker niet zeeziekten schrijven maar xtt zichten heeft, heb ik mij, spijt de levendig heid van mijn verbeelding, nitt kunnen voor stellen. 'i Is om zee ziek van te worden. Wellicht ts d Quarelle een foutieve schrijfwijze voor Aquarelle iets dat te tn 't Vlaamsch noemen water verfschildtrij ai is ey daar iemand aan bezig geweest dit ie veel wilt doen oj van niets verstand heeft. Zou hel u dan verwonderen dat ik dees week onder gesloten omslag tien töpen brief ontving persoonlijk geschreven aan Reporter En de inhoud getuigde van de zelfde geestesverwarring, niet bij den schrijver veen het stuk maar bij de droeve helden er van. 'i ILas de histotie van een katholieke familie die ik niet ken. De jongste dochter wil trouwen met nen btaven christen jongen maar hij ts niet rijk genoeg en voert den auto van een ander ze zijn buiten gesmeten. De oudste wil trouwen met een gtdi- vorceerde manBegeer niemands bedde- genooten voor een christentnensch is zoo een huwelijk een beetje slechter dan simpel boelschap omdat er den slechten wil bij is van het kwaad duurzaam te maken, en den openlijken opstand tegen Gods gebod, maar de gedivorceerde komt tot vi zijn eigen luxe- voituur hij is een schoon partie en hij is welgekomen. En hoiveel zijn er zoo reeds in ons hoekje van het christen Vlaanderen De gedachten worden gezaaid tonder con ti vit of sAectie. Voor tarwe rogge, haver tn aardappels is er toniröle tn selectie maar voor de gedachten met 1 Weet ge wat mijn pastoor daarvan zegt akte van berouw komt altijd achter de aki» van liefde Roporter. Wilt ge trouwen, beste meid 1 Zie toch dat ge wel bereidt, Koffie met JPaclia Chicorei 1 En trouw dan in de Mei 1 DEHDERHLOK GROOTE ZES g—

Denderklok | 1937 | | pagina 1