BI Zalige hoogdag PASCHEN v. v. K. s. Onder de Sovjetvlag Zaterdag 10 April Een prachtige CABARETAVOND gevolgd van BAL i R. LiYSTIRMAN-MAELTgRMABI Op Zondag 4 April 1937 (Beloken Paschen) Het Hoekje van den Reporter Elfde Jaar Nr 13 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 28 Waart 1057 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Sint-Jan-Berohmaos-Eenheid, Ninove KATHOLIEKE MIDDENSTANDSBOND - NINOVE |YIet het Davidsfonds Voor DRIE dagen naar de Boorden Van den Rijn voor 225 fr, KAJOTTERSHOEKJE VOOR HET KANTON NINOVE medewerking de Sympï\onie EXCELSIOR .Bestuurder* Beer tl. Van Driessclie Landbouwbelangen Postcheckrekenlng (R. Luysterman n*1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n- 1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Weer bim-bammen de Paasch- klokken, weer galmen de alleluia's en walmen de wierookwolken bo ven en door onze kerken en kathe dralen. Weer is nieuw leven geboren en herboren, weer is het mystisch Lichaam aangegroeid en versterkt. Weer is Christus verrezen en wij met Hem Want dit is wel de aktueele be- teekenis van de Verrijzenis 1937 dooden zijn opgestaan uit het graf der zonde, zielen zijn uit de le vensbron der doopvont verrezen tot het goddelijk leven, zondaars zijn in het Sacrament der biecht tot nieuw goddelijk leven verre zen, zoovelen zijn op mystieke wijze de genaden van het mysterie der Verrijzeris deelachtig. Vandaag meer dan ooit klinkt het Christi-woord zegevierend in onze ooren Ego aum rcsurrectio et vitaVerrijzenis en Leven ben Ik Paschen Aller zondagen Zon dag Weet U het, dat Paschen juist het hoogste en oudste kerkelijk feest is Weet U dat het Paasch- mysteiie de grondslag, de hoek steen van gansch onzen godsdienst vormt? Stouten toekelocs, maar kort en klaar zegt St. Paulus het ons: «Indieu Christus niet verrezen ware, dan ware heel ons geloof ijdel Verstaat gij het Ware Christus niet glorieus uit zijn graf verrezen, dan zou ons geloof niet alleen veel minder waard zijn. maar dan ware het absoluut niks waard. Vóór zijn dood had Chris tus zijn verrijzenis voorspeld na zijn dood staat Hij glorieus op uit zijn graf. Ware het niet gebeurd, Hij hadde ons bedrogen. Nu, blijft cr maar één antwoord op dit won der feitChristus is God. Daarom hebben de eerste chris tenen deze gebeurtenis van ouds af als een feest gevierd daarom is Paschen het eerste Christen feest. Later is uit Paschen de Zondag gegroeid, de wekelijksche hernieu wing \an het Paaschfeest elke Zondag is de dag der Paaschzou ge worden, de dag der Christi-Zon, der Hostit:on. Is elke Zondag een dag van rust, ja, maar ook een dag van gebed, met H. Mis en Communie misschien, en andere godvruchtige oefeningen Want elke Zondag zou een mijlpaal moeten zijn langs onzen lijdensweg eeu Zondag, nooit een zondedag. Christen men- schen leven van Zondag tot Zon dag elke week is als een blijde Paaschweek. Lezen en herlezen wij maar eens den Vastenbrief van Z. Em. Kard. Van Roey over de Zondag viering. De Pacuchweeh 1 In deze week hielden de oud-christen hun tocht, in blanke doopgewaden, naar de doopbron van St. Jan in Latera- nen heerlijke stoet. Zoudt gij ook niet eens meer willen denken op uw Paaschdag, uw verrijzenisfeest uit het graf der erfzonde. Zijt ge aan uw doopge nade getrouw gebleven, of hebt ge uw blank doopkleed door modder en slijk van zonde gesleept en aan flarden gescheurd Paaschtijd Gedenkt het Ik ben een gedoopte Ik ben een christen mensch Ik bezit het goddelijk leven 1 Ik ben een Eu charistisch merseh Christus leeft in mij, wil groeien in mij dcor goed gebruik der HH Sakr door over vloedige, ja dagelijksche H. Mis en Communie. Christus wil groei en in mij door reiner levenswan del. door plichtbewust leven. Enkele Practische wenken Viert uw doopdag, door H. Mis en Com munie. Viert zoo den doopdag uwer kinderen. Leest eens aan dachtig de schoone ceremoniën van het H Doopsel. Bestudeert den rol van dit sacrament. Wan neer ge de doopvont uwer paro chiekerk 's Zondagz voorbijgaat, denk dan aan uw H. Doopsel, aan der geboortedag tot het goddelijk zielsleven. Denkt eraan dat gij zelf het H. Doopsel in nood wel tens moet toedienen. Christus, erkent uw waardigheid zegt St. Leo. Uw waardigheid U zijt meer dan een koningskind, U zijt een Gods- kind. Uw kroon is meer dan een koningskroon, de kroon der god delijke genade U draagt het bruidskleed der kindschap Gous. U zijt burgers van het iij k Gods, erfgenamen van een onverganke lijk erfdeelden Hemel Christianus sum Christen ben ik. Hoevele heldhaftige gedoopten, zijn met dezen kreet blij den dood ingegaan. Hoeveel voorbeelden van heiligen, in het klooster, ja, maar ook midden verdorven omgeving, hoeveel jongens en meisjes, hoe veel deugdzame, heilige moeders htbben geleefd onder die leuze, de leuze v?n hun H. Doopsel Ik ben christen Ik behoor toe aan Christus Zij hebben hun doopeed gehouden, spijts verlokking, spijts bedreiging, spijts bekoring, spijts moeite en levenslast. Zij hebben zichzelf geheiligd en stil aposto laat beoefend. Mocht het Paaschfeest 1937 ons deze les leeren en dagelijks helpen beleven. Konden wij toch eiken dag voor onszelf en onze familie deze prachtige getuigenis afleg gen, als de weeiklank van onzen doopeed Vos autem Christi 1 Gij, gij zijt volgelingen van Christus, apostels in zijn dieust. Wij, wij zijn een schoon chiistelijk geslacht van goddelijken bloede Vrienden, nooit klagen Weestverheugd! Drinkt alle dagen Koffie met Chicorei Pacha En ge leeft 100 jaar l of bijna l Parochiale Feestzaal, Sint-Joriestraat. Opvoering van 11 van PIET JKOSSINKOFF. Deuren open te G,30 uren Begin te 7 uur Prijken der plaatsen I' rang 7,00 fr. 2* rang 5,00 fr. De kaarten zullen ten huize aangeboden worden. >1 iddenstauders, Iionelt dien avond vrij. wordt GRATIS nan onze leden en hunne familie aangeboden, in de ruime feestzaal «ROXY». Gezelligheid en leute zullen van de partij zijn Ongelooflijk en toch waar. Lees ver Ier in het blad PASCHEN in en door de K A J. De zedelijkheidsactie die de K.A J. op touw heeft gezet is een ware triomftocht geweest door het Vlaamsche lai d. Honderd vijftig du zer.d menschen hebben we door onze meetings berei t.' Niemand zal kunnen berekenen htt goede dat er gedaan is geworden aan die menschen Het was hoognoodig dat de publieke opinie eens werd wakker geschud en dat de menschen eer.s diep naar het hart werden gegrepen Die reusachtige aktie moet nu worden voltooid en bekroond door de paaschaktie om al onze jonge arbeiders en arbeid sters en heel den aibeidsstand tot de wa re verrijzenis, de blijde opstanding tot een nieuw leven 1 Op Goeden Vrijdag nam Christus aan het Kruis in onze plaats den vloek op zich en stierf aan 't hout der schande, als ofler voor Gods onverbiddelijk rechtvaar digheid. Jezus opstanding is ook ouze verrijze nis Met Hem zijrt we allen op Goeden Vrijdag aan 't kruis gestorven, daarom motsten wij in den paaschnacht met Hem tot een nieuw leven verrijzen. We ztrgen het zoo zielsblij in de mooie Sequentie Victimae paschali In een wonderlijk duel kampen dood en leven fel '8 Levens Koning zal eerst sterven. Om in dood het leven te erven. De strijd op leven en dood is ingezet in den Hemel, is voortgezet in 't para dijs, is voor gotd beslecht op 't kruis en wordt gevierd in zijn ttiomfen met Pa schen en eenmaal in de verrijzenis van 't lichaam dat heerlijk paaschdogma van onze opstanding tot het leven Ik geloof in de verrijzenis van 't lichaam. Zie dat is de groote waarheid van ge loof welke wij willen doen doordringen tot bij de massa van jonge arbeiders. We weten door ondervinding dat het niet gemakkelijk gaat - maar de K.A.J. houdt vol met kracht en methode en we hebben den indruk dat we er komen We moeten al niet meer spreken van een toekomende nieuwe jeugd die we eenmaal zullen bewonderen - maar we mogen nu al spreken van de nieuwe jeugd die we aan 't werk zien I Zoo vaak wordt er heldhaftigheid ge vergd van onze leiders en kajotters om verrijzeniswerk te doen in hun familie- en arbeidsmidden maar die heldhaftig heid bezitten zij Honderden in ons land, duizenden jonge arbeiders in alle landen waar de K.A.J, is doorgedrongen zullen m:t Pa schen verrijzen tot een nieuw, een beter, gelukkiger leven Onze leiders blijven werken en zwoe gen meer nog dan vroeger met 'n groot geloof, met een sterk vertrouwen en een gezond volhardend extremisme om de paaschvreugJe te doen luiden in de har ten van alle jonge arbeiders Chrisius is verrezen in de jonge arbeiders De jon ge arbeiders moeten verrijzen in Hem Üe tijd der vernieuwing is aargebroken De bronzen pause klokken luiden een nieuwe tijd in van vrede en geluk Alleluia 1 Heil de K.A.J. Heil de wereld-K.A.J. K, jotter. Nuttige wenken over zomergerst. Het zal wel van geen belang ontbloot zijn eenige inlichtingen te geven over de teelt van zomergerst, ten einde goede producten voort te brengen voor de Bel gische brouwerij. En dat is noodzakelijk, want veel te lang maken onze brouwers gebruik van uitheemscbe gerstsoorten onder voorwensels dat de inlandsch va- riëten minderwaardig zijn. In de jaren 19 54 1 935 en 1930 werden in Wtst-Vlaanderen en ook in Henegouw practische variëteitsproeven ondernomen, en de gemiddelde uitslagen bewijzen klaar dat de opbrengsten, hier te lande, als zeer gunstig mogen aanzien worden. Ziehier de opbrengsten voor 't jaar 1934 1. Maja (Denemarken) 4902 kgr per hectare. 2. Kena (Denemarkrn) 4894 kgr per hectare. 3. Inlandsche verbeterde soort 4395 kgr. per hectare. 4. Goudgerst van Svalof 4111 kgr. per hectare. 5. Tweerijengerst van Mansholt 3974 kgr. per hectare. Met deze soorten werden dan ook proefnemingen gedaan in de brouwerij en de uitslagen toonen aan, dat sommige variëteiten zooals de Maja en de Kenia Vervolg op 't 2 blad. In ome jonge tijd was de terugkomst van de klokken van Rome de groote gebeurtenis van l et jaar. Ze brachten tieren meeechte eieren, geen nagemaakte tn chocolade, echte eieren bruin gebrand van de Iialiaansche sou en waar in volle tellers ROMA opstond, lang vcor de économie dirigée het certihcat d'origine uitvond. De goesting verandert met de jaren. Hel vettrek van de klokken heeft mij dit jaar meer belang ingeboezemd dan al de aankomsten van vroeger jaren te zamen. Ik was de dienst van Witten Donderdag gaan bijwonen in een nederig kerkje om het vertrek bij te wonen van die eenvoudige ne derige dorpsklokken. En of gij het gelooft of niet maar ge moogt mij geloovtn ik ben niet gewoon te liegen ik dacht dat ze gingen in staking gaan en tehuis blijven se geraakten haast niet weg. Ik ha l dadelijk gehoord dat er iets niet in den haak was en dacht eerst dat se wachtten achter de piek upp's en radio's, die nog te onlangs geboren zijn om den weg naar Ro me te kennen. Maar dat was het niet. De klokken weten dat Radio van hun familie niet is. Radio is een uitvinding van de Wereld meteen groote W waarvin O.L. Heer getuigde dat hij God niet kent. De onbekende soldaat krijgt op li Novem ber zijn minuut stilte. Christus krijgt de zijnen niet op Witten DonderdagRadio ken', hem niet en de menschen ook niet st kennen maar hei briefje van honderd frank. Maar 't ging over de klokken die niet weg geraakten. Op dien schoonen Witten Donderdag moesten er een twintigtal kleine kinderen hun eeiste communie doen. Hun stoelen ston den gereed in hel hoogkoorDe klok had de menschen gewekt en ook de kinderen, voor dt plechtigheid. Maar als de dienst aanving waren maar de helft der kinderen daar. De juffer die tr met gansch haar hart en al haar behendightid aan gewerkt had keek angstig rond. De Sceur die er de laatste hand aan gelegd had zag al die ledige stoe len staan en keek bezorgd naar het portaal. De pastoor aie den dienst deed was ver strooid en als hij Dominus Vobiscum song bleef hij larger staan dan naar gewoonte en zijn oogen waren aan het tellen. En de klokken van uit den toren hadden hei ook gezien en als ze als naar gewoonte blij zingend de lucht instegen bleven ze rond den toren fladderen en maakten ze gelijk een vlucht duiven enkele ronden over het dorp en kwamen bunbam-bommetid weer naar den toren. Hier kwam er nog een kleintje uit een huis geloopen en daar en daar een.... En de juffer telde, en de Sant telde, ett de pastoor telde, en de klokken telden al Öim- bam-bommen en toeren en fladderen rond den toten. En soo geraakten de twee derden van de stoelen vol en toen kwam er geen ten meer maar geen een En de klokken verslikten haar in haar laatste, noot ze zwegen en vlogen met tragen tnoedeloosen vleugelslag naar Rome toe.. liet gemoed iol en hei harte toe omdat st aan de gn ote klokke van Sint Paterskerk, dit dan uit den Imogen dom naar Sint Pater in den hemel vliegt, moesten gaan vertellen dat in dat hoekje van Vlaanderen zelfs de kleine kinderen niet meer naar O.-Lieven Heer gaan. Dat de kinderkopp.n niet meer naar om hoog gaan als de klokken weer komen, om ze te zien en om te zien waar de eters vallen daar zijn de klokken aan gewoon en als ze 't volgende jaar vertrekken is dat al vergeten. Dat Radio, hoe jong hij ook is, nut meer zwijgen kan dan een oude commeer liet ze koud. Maar die kleintjes en die moeders.... d.tt was te erg en hadden se niet gezien in dat kerkje en nog andere kerkjes offetxieleu die Jezus, in ruil van zooveel onverschillig heid haar offer brachten, de eerie een klein de andeie een groot, pijnlijk en heldhaftig waarschijnlijk waren ze weer in kaar toren gekropen om haar spijt en kaar schaamte te verduiken. Reporter, DEHDERKLOK

Denderklok | 1937 | | pagina 1