HI I Het Ongelukkig Huwelijk REK - V.fl.V. v. v. k. s. Onder de Sovjetvlaj Zaterdag 10 April Een prachtige CABARETAVOND gevolgd van BAL Zondag Aprii, om la uur F. C. NINOVE 1 V. M. Volharden I Aalst Elfde Jaar Nr 14 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 4 April 1937 Katholiek Vlaamse li en Volksgezind Weekblad et. LUYSTSftMAtt-HAIlTIitiftAN Sint-Jan-Bepehmans-Eenheid, Ninov/e Op Zondag 4 April 1937 (Beloken Paschen KATHOLIEKE MIDDENSTANDSBOND - NINOVE KAJOTTERSHOEKJE FILMLEIDING Het Hoekje van den Reporter inmilie aangeboden, in de ruime feestzaal «ROXY». Gezelligheid en leute zullen van de partij zijn. Liefhebbers van mooi voetbalspel allen daarheen Steunt uw lokalen voetbalelab. medewerking de Sympl^onie EXCELSIOR Uestuurder Heer U. Van Driessclie ft! Pogtcheokrekeiilng (R. Luysterman n- 1862,54) VOOR HET KANTON NSNOVE Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Handelsregister Aalst n-1093 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Voor al wie zich een beetje met politiek inlaat blijkt het hoe langer hoe zekerder dat het beruchte ak koord Rex-V.N.V. in feite niets meer kan behelzen dan een weder- zijdsche overeenkomst tot geza- mentlijke en lawaaierige parle mentaire werkzaamheid voor som mige aangelegenheden. Anderzijds heeft elk van zijn kant ongetwijfeld beloofd zijn partijgangers zand in de oogen te strooien en voor te be reiden op een eventueel regiem van dictatuur met Degrelle als Furher, Staf De Clercq als Eerste en Paul De Mont als Tweede luitenant. Voor Rex beteekent dit samen gaan eene versteviging zijner ran gen en voor V.N.V. is het nog de eenige gelegenheid om ook eens te eten van den Belgisehen Kaas. Principieel staan beide partijeu nog even ver van elkaar verwij derd zulks blijkt genoegzaam uit de verklaringen der leiders zelf. Zoo hebben wij bevoorbeeld de veelomstreden Autonomie van Vlaanderen 1 Het zal volstaan even de zienswijzen aan beide zij den te vergelijken om vast te stel len dat ge wezenlijk \erblinde ide alist moet zijn om de tegenstrij digheden rond deze belangrijke kwestie niet te snappen. De heer Degrelle zegt dat de eentaligheid wel vereenigbaar is met de Belgische eenheid, dat er geen kwestie kan zijn laanderen volledig van Wallonië te scheiden, maar alleen aan Vlaanderen en aan Wallonië toe te laten te leven en zich te ontwikkelen, volgens eigen kuituur Dat is klare wijn waaruit wij de Staatseenheid van België ongeha vend maar verstevigd zien te voor schijn komen Laten wij nu den Rex-leider voor Vlaandeieu aan het woord over dat zelfde punt De Heer De Mont zegt dat de Vlaamsche kwestie niet kan op gelost buiten een gezond federalen geest Eigeu nationaal bestaans recht en voor Vlaanderen en voor Wallonië in den schoot van den Belgischen Staat Afgezien van de vele mogelijk heden welke dezen gezond fede ralen geest kan bieden, stellen wij vast dat hier ook het voortbestaan van ons land als Mogendheid sa mengesteld uit twee wel afgeschei den staats-eenheden, een Vlaam sche en een Waalsche gewaarborgd blijft. Nu de vergelijking met het standpunt van den V.N V.-leider De Heer Staf De Clercq zegt Vlaanderen moet onmiddelijk zijn wetgevende eu uitvoerende macht bezitten, volledige autono mie maar dat kan slechts een eer ste stap zijn tot de eenige eindop lossing welke wij ons voorstellen en zullen aanvaarden Het Diet- sche Rijk. Dit beteekent met andere woor- 1 den één enkele staat voor de bei de Nederlanden, dus uiteenrukken van België als Mogendheid. Hoe wilt ge nu in Godsnaam deze standpunten overeenbren gen Rex wil België behouden ter wijl V.N V het mordicus wil doen verdwijnen en beide partijen slui ten een akkoord Welke is hier de gulden middenweg die beide stel lingen kan verzoenen Eerlijk ge zegd wij zien het niet in en daar om juist ware het van groot nut voor de openbare moening en zou het vele gissingen en vele misver- standen uit den weg ruimen wan neer het veel besproken akkoord kwam te verschijnen. De geheimhouding moet wel van groot belang zijn voor beide contracteerende partijen zoodat ze liefst hunne wederzijdsche aan hangers voor het voltrokken feit zullen stellen wanneer zij er de kans toe zien. Maar intusschen bedriegen bei den elkaar en noodgedwongen moest er wel iets van uitlekken. De partijgangers wilden er toch it ts van afweten en zco zag het orgaan voor Bex Vlaanderen zich verplicht aan zijn trouwe le zers wijs te maken dat V.N.V. en de Bormsisten met elkaar niets te maken hebben tn nog minder deze laatsten met Rex. Onmidde lijk kwam de reactie van V.N.V7. Handen af van Bonus De eer ste ruzie in het huishouden der Rex-V.N.V.ers, is er al zonder dat men er ook in het minst aan gedacht had. Wij nemen wel aan dat alle rexisten niet kunnen weten dat Dr Borms bij d.S.V.ers op een voet stuk werd geplaatst en zooals zij het zelf schreven voor alle lijden de iuclamatie zal blijven van de zell- vcrloocheneude Vlaamsche kampvaar digheid lAnderzijds kan het voor vele Vlaamsche rexisten ook vast staan dat Dr Borms, tijdens de bezetting van ons land door een vreemde heerscher, geen blijk heeft gegeven van zelfverlooche ning, maar wel eene daad wilde stellen die ons vrije Vlaamsche volk voor altijd zou geketend heb ben aan vreemden invloed welke het gauw in zijn eigen aard en kui tuur zou versmacht hebben. Wij stellen alleen dit klein ge schil vast maar weten nu toch van deze twee zaken een ofwel wist Rex niet met wien het een akkoord afsloot en zulks is niet te veron derstellen gezien de ondeihande laars, alhoewel nieuwbakken poli tieke sterren toch oud genoeg van jaren zijn Olwel weten beide partijen zelf nog niet juist hoe ze de zaken verder zullen regelen en tot een principieel akkoord gera ken en houden ze elk van huu kant hun volgelingen dom. De laatste veronderstelling komt ons als de aanneemlijkste vóór doch ze pleit niet ten voordeele van dezen die domweg slikken wat hun vroeg of laat maagkram pen moet bezorgen. Schenkt aan uwe volgelingen klaren wiju heeren van Rex en V' N. V. Een eerlijk akkoord schuwt het daglicht niet Parochiale Feestzaal. Slat-Jorisstraat. Opvoering- van Middenstanders, lioudt tlien avond vrij. wordt GRATIS aan onze lerlen en hunne op liet terrein aan den Doorn tegen STORM OVER VLAANDEREN. Ze zijn dus voorbij De -15 meetings in ons Vlaamsche lard zijn gegroeid tot een machtigentriomf. Het Vlaanderen van 19S7 heeft van zijn arbeidende jeugd de nieuwe machtige kreet gehoord een kreet d e uitgegroeid is tot een machtigen storm. Na een storm zijn de wegen en banen schoon gevaagd. Na een storm is de natuur vol frissche lucht. Na een storm is het aangenaam buiten te gaan wande len, het zonneke glinstert lichtj?s tus- schen de wolkjes en toovert op het natti ge groen een glinstering van diamanten. De storm over Vlaanderen is voorbij. Kom. willen we eens buiten wandelen Willen we eers de uitwerksels opzoeken Onze storm voor meer zedelijkheid in de arbeidsmiddeus, wat heeft die uitgehaald Heeft hij een heele boel stof doen op waaien, die achteraf weerom is gaan lig. gen of heeft hij een echte verwoesting aangebracht. Zijn er muren omverge- worpen en hoornen uitgerukt Hier komt me een herinnering voor den geest, 't Gebeurde aan de kust. Tegenover het strand op den dijk stond een onderstand van de Duitschers nog. Reeds verschiller.de keeren had men po- gingen aangewend om dien onderstand af te breken, te doen springen, enz 't Was alles viuchteloos gebleven. Men legde het werk stil. Men zou trachten zijn plan te trekken zoo goed als't ging. Was 't geen prachtig stuk dien onder stand, hij kon toch misschien nog voor iets gebruikt worden. Maar.... Op een zekere morgen konden de oo gen van de verbijsterde menschen heel den onderstand, zoo groot als hij was, op het strand zien liggen. De zee had ge stormd, den dijk stukgeslagen en in één nacht den onderstand zoodanig onder mijnd dat hij omverrolde. Nu hadden de menschen niets anders meer te doen dan hem af te breker Het uitwerksel van dien storm En r.u Laat me i.u toe eens een paar vraagskens te stellen Gij arbeiders die met on elbare scharen onze meetings hebt meegemaakt, heeft de storm over Vlaanderen ook in uw ar- beidsmidaen, cok i:t uw eigen leven iets uitgehaald Die muur van onzedelijkheid, waar wij allemaal, waar al e arbeiders, met ver- achtirg naar zien, hoe staat het ermede? De tijd van redeneeringen lijk Daar is toch niets aan te doen is voorbij hoor 't Is r.u de tijd van jeugdig ra dicalisme Nochtans, 'tis niet omdat er meetings gehouden zijn in 't Vlaamsche land, dat die muren zullen neergehaald zijn 1 2e moeten neergehaald worden, niet door de wind, maar door een stormram De wind, de s'orm, heeft er het werken met den stormram gemakkelijker ge maakt. Die storm heeft reeds de hoogste stukken van de muur neergehaald. De menschen, de algemeenheid toch, begint stillekens aan in een andere atmosfeer, een ander gesteltenis te leven, die aan de werkers toelaat hun arbeid te voltrek ken. Aan 't werk nu, met den stormram. Vervolg op 2' blad. Programma voor Zaterdag 3 Zondag 4 en Maandag 5 April Het privaat leven van Hendrik VIII Mijn Hart en mijn Schoenen Voor volwassenen Rythmus der Liefde Te mijden De Sluier der Begoocheling- Voor volwassenen van PIET MOSSHSfKOFF. Deuren open te 6,30 uren Begin te 7 uur Prijzen der plaatsen rang 7,00 fr. 2- rang 5,00 fr. De kaarten zullen ten huize aangeboden worden. 7 Is echt jammer, de modder verdwijnt utt ons straten Ik had er waarlijk deugd van A iet dat ik er plezier van had als ik fijne uitgeborsielde lieert» of dames op de tippen van hun verlakte schoenen zag van den eenen steen op den anderen springen of als tk spiegelruiten, muren, deuren en ven sters in een vormig modderkleur zag staan. Maar modder is modern. De oud modische drijwielkar van den boer heeft geen pare-boti's spteiberrekent noemen de boeren dat. Maar auto's, moto's, velo's en heerenrij- tuigen op gummibanden hebben dat wel. Ze hebben Int gevonden om een ander te bemod' deren en zelf relatief proper te blijven. Ik ken tien duivenhef hebber die bezig was mei een saort speetberrektus te bestuieeren voor de menschen. Hij was op dat gedacht gekomcu al zijn fantaisie duiven gade te slaan die pluimen op hun poolen hebben. Nu de modder verdwijnt in A'inove heeft zijn uitvinding gun nut meer. Nog eens 't is jammer van de modder want modder is modern En ik ben modem gelijk anderen anti quaire zijn. En ge/ijk zij met spijt antiek zien verloren gaan heb ik spijt als er iets mo dems verloren gaat. En modder is modern in alle domeinen. De auto's die u bekladden langs den weg zijn maar een enkel geval en als een zinnebeeld van de moderne bemodde- ring. A iet tegenstaande de menschen zooveel meer van propreteit zijn gaan houden is er nooit meer zedelijk modder geweest dan op onze dagen en er zijn nooit meer menschen geweest die sr in 'leven en van leven gelijk de mestkever m koedrtk. Het is der nier cri van de politiek van zijn tegenstrever te bemodderen en er zijn Jijne, geparfumeerde heeren die in het poli- tieke lt ven niet afschrikken voor de functie van mestkever- Zelfs in het piivate leven wordt er niet tegenop gezien m t modder en drek naar den tie t. me n sc h te iter pen en met 'tien er wordt gezegd wordt iemand in 't nieuw,.., mod der gestoken. Modder is modem en de menschen die daar met t.gen kunnen zijn niet modern.... en hebben ongelijk, 't Is onnoosel van zich vies en weigerig aan te stillen. Alles is toch maar conventie en gewoonte. Eigenlijk is een laag modder niet vuiler dan een laag verf en doet ze juist hetzeljde als de laag vetf het ware uitzicht der dingen wegsteken on. der een ander uitzicht. Ik heb compassie mei de menschen die xich aanstellen als behe iigde godheden en spre ken over hun nhoogslaunae persoonlijkheid die boven alle verdenking staat en die door de modder met te bereiken ts. Daar zijn «hoogstaande» menschen op de wereld gelijk er bergen zijn op de aardkorst En er zijn huoge b. rgen maar als ge ze relatief bekijkt, tn hun verhoudingen tegen over de heele Wtreld zijn ze van niet meer bt- teekenis das de oneffenheden op een eierschelp oj op de pel van run oranje... En 't is met de menschen ook zoo. Als een zieke koorts krijgt en zijn temperatui.r stijgt met één tiende van de normale temperatuur, dan ii'idt de dokter dat het doodelijk ts. En dat geeft zoo omtrent heel de maat weer van d* menschtlijk» grootheid op gelijk welk gebied. Maar staat ne normale menschhejd om trent even hoog er zijn enkele specimens dit merkelijk veel lager staan. En als die dan eens met modder gooien en zulke doen dat het meest, dan gebeurd het dat ze mei *toe» kinnen. En kunnen ze toch toe dan maken ze nog mets vuil dan hun ti- gen handen. Want is 't modern van de nagels te verwen, de handen verwen ts nog in de mode met en er mag niets aankleven ent proper ie zijn. Reporter. De lekker PACHA Chlcorei Die vragen wij, die willen wij Vandaag en morgen, jaar uit, jaar in l Want ze is ons naar den zin 1 DEBDERKLOK

Denderklok | 1937 | | pagina 1