üi i i Vooruit is do weg J Heden Zaterdag 10 April Een prachtige CABARETAVOND gevolgd van BAL 1 Het Hoekje van den Reporter Elfde Jaar N«" 5 Prijs per nummer 50 centiemen, Ninove 11 April 1957 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LyYSTiaMN-MIAlLTËBIMMi KAJQTTERSHOEKJE KATHOLIEKE MIDDENSTANDSBOND - NINOVE (Vlet het Davidsfonds Voor DRIE dagen naap de Boorden van den Rijn voor 225 fr. VOORDE WEGGEVOERDEN Vijftigjarig Jubilé der Kro ningsfeesten van G.L.V. van den Oudenberg FIIMLEIDING (O. H. Hemelvaart) op Donderdag 6 Mei 1937. VOOR H Postcheckrekening (R. Luysterman n- 1862,54) KANTON Telefoon 345 NINOVE Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Sedert enkele jaren was men tot de bevinding gekomen dat wij in de kaders der partij hier het gemis te betreuren hadden van een cen traal comité dat, met het ge- wensche mandaat bekleed, de taak zou vervullen, de verschillende bedrijvigheden van de partij gaan de te houden, nieuwe in te richten, te regelen en met een in overeen stemming te brengen. Dat deze leemte in den lokalen uitbouw der politieke werking, aan de partij dikwijls duur te staan is gekomen weet iedereen die met de katholieke zaak hier ietwat begaan is. Het gebrek aan verstandhouding en aan cohesie op gebied van plaatselijke politiek heeft ons ver warring gebracht en oneenigheid of onbegrip tusschen de standen naar aanleiding van kleinigheden en twistappeltjes der eigenliefde die met het katholiek zijn vol strekt niets te maken hebben. In tegendeel. Vandaar moedeloos heid, onverschilligheid j verlies van wilskracht en aantrekkings kracht, in een woerd, verlies van de geestdrift en van het dynamis me. De gevolgen hiervan zijn niet uitgebleven en de dringende nood zakelijkheid dit dynamisme te her stellen, wil zeggen, de partij aan den ouden slenter tc ontrukken en opnieuw op gaug te brengen, wordt ons door de jongste gebeur tenissen eens te meer met klem herinnerd. 't Is tijd, hoog tijd aan't werk te gaan. Daarom richten wij ons tot het Katholiek Actiecomité voor Ninove» dat voor enkele maanden werd op gericht. Wij mochten, tot onze spijt, tot nogtoe weinig blijken van zijn be staan waarnemen. En nochtans, zijn taak is niet licht er is zooveel, o zooveel te doen en te herdoen. Wij weten genoegzaam in wat beroerde tijden wij leven, de ver warring der geesten is ten top ge dreven, de maatschappij maakt een ziekteproces door dat zal ver- loopen, stilaan maar zeker, eu ons brengen zal wat wij ervan gemaakt hebben. De toekomst is aan dezen die over een stevige, logisch opge bouwde, vast aaneengesloten or ganisatie beschikken en het be hoort aan ons, katholieken, die organisatie te verkrijgen. Dit is de rol van het Actie comi - té en wij hopen dat het zijn rol ge wetensvol en bewust van zijn ver antwoordelijkheid zal vervullen. Wij verwachten dat er met vas ten wil, met hardnekkigheid, zon der versagen en zonder omzien naar kniezers of afbrekers, zal ge werkt worden aan de vestiging van een sterkverbonden, eendrach tige katholieke partij in Ninove. De katholieken hier klagen zoo lang reeds dat zij over geen leiding beschikken en dat zij stuurloos aan zichzelf zijn overgelaten en als enkelingen of als verspreide groep jes den kamp te voeren hebben te gen de andere partijen. Dit moet uit zijn nu moderne I tijden vragen moderne werktuigen en wat oud is en versleten is, moet opgeruimd worden, wat nog dienstig is opnieuw dienstbaar ge maakt en wat te kort schiet, aan gevuld worden. De heele organisatie moet een aanpassing ondergaan en moet ge richt worden op wat zij behoort te zijn een middel ter verdediging eerst, een middel ter verwering daarna, en in niet mindere mate. Daarom, Actie-comité,sterk door ons vertrouwen en door den een- drachtigen wil tot samenwerking van alle katholieken, vooruit met durfkracht, vooruit eensgezind en krachtdadig, vooruit ter verove ring TAAIHEID en VOLHARDING Bestweters en menschen die altijd moe ten afbreken, pessimistenen eeuwig-onte- vredenen stonden heel sceptisch tegen over deze meetings en profeseerden bij voorkeur mislukkingen en fiasco's. Wij durven gerust bekennen dat wij zelf er bijlange niet zoo zeker van waren dan het uiterlijk wel bleek, ook voor ons bleef er steeds een vraagteeken. Voor ons en voor allen is de uitslag een les ge weest, een vermaning dat wij meer be trouwen in or.s arbeiders moeten hebben, dat or.s vlaamsche volk in den grond nog een kerngezond zedelijk volk is, een volk dat een schaar durvers noodig heeft waar het zich naast kan scharen. Het mirakel is gebeurd, het overtrof al onze verwachtingen, het ging zelf zoover dat de onheilsprofeten in een roes var. enthousiasme werden meege sleurd. Nu komt de kalmte na den storm, of beter, nu komen we stilaan terug tot de gezonde redeneering, tot een klaar overzicht van den toestand op het ar beidsfront. En dezelfde bestweters roepen ons nu toe dat we met onze verwezenlijking niet zoo hoog motten oploopen, dat het maar strooivuur was, een steen in een kikkerpoel. Wij zijn volledig akkoord, moest onze aktie bij meetings blijven dan hadden wij beter gedaan er nooit mee te beginnen. Maar daar ligt juist het groote wij kunnen het niet genoeg uit schreeuwen dat onze meetings maar een inzet waren, dat het er nu op aan zal komen in elk werkmidden menschen te vinden die den moed hebben en de kurst verstaan er met den groven bezem door te gaan. Wij zijn niet zoo naïef te denken dat daags na een meeting er geen vuile praat meer verteld werd dat een verslag in een dagblad volstaat om van alle lezers apostelen voor onze aktie te maken, dat een oproep tot de patroons voldoende is om overal maatregelen voor zedelijkheid en gezondheid er door te krijgen. Allen zijn wij bewust van het eene middel dat oplossing brengen kan, maar dat meteen onfeilbaar is de houding van onze jongens zelf, de houding van vaders, onze moedtrs, de houding van den kristelijken arbeidersstand. Wij weten dat het gemakkelijker is gedurende een minuut, een uur, een ware held te zijn dan in bescheiden hel denmoed het sleurleven van eiken dag te dragen. Taaiheid en volharding, vlaamsche kop pigheid en zegezekerheid zijn de waar borgen voor ons weislagen. Het moet dan wel heel moeilijk zijn Oppervlakkig beschouwd is een kritiek, een twijfel aan onze aktie goed verstaan baar. Ons volk beseft nog niet wat een K.A.J. vermag. We moeten niet op ons zelve boffen, we danken den Heer om die duizenden veroveraars, om die ware apostelen die Hij onze beweging schonk. Dat de twijfelaars wat beter uit hun oogen kijken, duizenden feiten na de meetings getuigen reeds van onzen voor uitgang, niet onbesuisd maar doelbe- wordt GRATIS aan onze leden en limine Inmilie aangeboden, in de ruime feestzaal «ROXY». Gezelligheid en leute zullen van de partij zijn. Ongelooflijk en toeh waar. Lees verder in het blad wust, volhardend, taai en zeker. Hon derden arbeidsmidaens zagen de Goede- Vrijdag-viering, tienduizend jongeren zaten met ons aan de paaschtafel. Wij zorgen er voor dat elk arbeids- midden verrijkt wordt met teksten en spreuken die gedurig op de plichten inzake zedelijkheid wijzen, overal prijkt welhaast het zedelijkheids.reglement der nieuwe jeugd Arbeidersarbeidsters. Wij zijn geen machienen, geen die ren. Wij wijlen als menschen aanzien en behandeld worden. Eerbiedigen wij dan eerst ons zelf, onze werkbrcedeis, onze werkzusters. Daarom Weg met vuile praat Weg met schunnige plaat Weg met smerige iektuur Weg met onzedelijke kleeding Weg met dubbelzinnig gebaar Menschen zonder eergevoel vuilpralers, geilaards zijn de ware vijanden van den arbeidersstand. WEG ER MEE K, Jottter Het gouvernemet beeft maatregelen ge nomen om de wenschen der Nationale Federatie der Weggevoerden aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Eene Interministerieeie kommissie heeft het verslag vernomen van den Heer Le- vècque, algemeene schrijver, betreffende de oorlogsgepensioeoeerden, zooals de vergoedig welke bijzonder aan de wegge voerden moeten toegestaan worden vol gens het verdrag van Versailles. In de drie laatste vergaderingen heeft Mr. Levécque de bewijzen gegeven van de som der 144 millioen die België heeft gevraagd voor de weggevoerden in lhil aan de Kommissie voor Herstel. Er is aangetoond geworden dat het gouverne ment heeft achtergehouden, gezien het voorrecht der weggevoerden voor al ging V00r het herstel der Werkhuizen, kastee- len, woningen, enz... gezien de eerste betalingen van Duitschland moesten be stemd geworden zijr, bijvoorbeeld voor het niet betaald loon der weggevoerden, in ballingschap veiplicht te arbeiden. Mr. Van Zeeland, Eerste Minister.heeft aan de leden der Interministerieeie Kom missie herinnerd dat het dringend noodig is tot een besluit te komen om een budget te kannen opmaken, welke grootendeel3 de onrechtvaardigheden zouden herstellen welke aan de oorlogsslachtoffers is gedaan geworden. Voor de Weduwen is eene wet gestemd geworden die hun 1800 fr. achterstel toe kent, dus twee trimesters, voor de wedu wen die gedurende een zekere tijd hun pensioen hun is ontnomen geworden door toepassing der sterftetabel, die in hunne oude dagen alle pensioenen zouden gewei gerd hebben. Voor de Invalieden denkt men te beko men een zekere tijd nieuwe aanvragen te mogen doen, en voor de vermeerdering der ziekten, ten alle tijde met bijzondere voorwaarden. Eindelijk denken wij te mogen ver klaren dat het oogenblik gekomen is dat de weggevoerden welke deel maken PROGRAMMA Te II u. in de Hoofdkerk Solem- neele Hoogmis. Te "2 1/2 u. Vorming van den optocht, bestaande uit histo rische gecostu meerde groepen. Deze zullen samen met de be volking van Geeraardsbergen en omliggende parochies en dekenijen die aan den optocht deelnemen op de markt defi- leeren voor Z.H.E. Mgr Cop- oieters en de geestelijke over heden. Te 4 u. op den Oudenberg Pontihcaal lof Aanspraatt door Z.H.E. Mgr Coppieters, Bisschop van Gent* Uitvoering van de O.L.V. ju belzang. Te 8 u. op den Oudenberg Muziekconcert Uitvoering van het spreekkoor Pastorale voor Maria van Gery Helderenberg. Mie heeft heur hoedje aaogedaan Om achter chicorei te gaan, Ge weet wel I?«,elia,grof of fijn Ze mag, ze moet, ze zal er zijn Programma voor Zaterdag 10 Zondag 11 en Maandag 12 April Arme Hertog Voor volwassenen Het Masker van den Andere Voor volwassenen Voor volwassenen Koenigsmark De witte arend Voor allen Ouders een film voor vol- wat$»eneit is even ongeschikt voor uw kinderen als een al te raden film voor u doe dus uw plicht. hunner vereenigingen goed doen zich opnieuw te gaan aanbieden, om hun ge val aandachtig te doen onderzoeken, om dat men deze maal niet zoude moeten beweren niet in tijds verwittigd gewor den te zijn. Het is dringend noodig dit te doen zoo men twijfel heeft, begeve men zich on- middelijk bij den schrijver of Voorzitter die er mede gelast is, van de plaatselijke of kantonale omgeving. Ik ben met de schoont zonnige dagen van dees tweede week na Paschen naar Lie ff er in- ge geweest... niet bij bol oj kaartspel, noch om te bedevaren maar echt en eenvoudig als wand: ling. Liefferinge ligt niet meer buiten de we reld. De heldentijden van den bakker met zijn paard half in suiker en half in chocolade behooren lot de geschiedenis. Liefferinge is met eenen schoonen steenweg aan den steenweg Ninovt-Hallt ie Neygem verbonden. Op al de dagen van het jaar, bij dage en bij nachte kunt ge te Liefferinge geraken U voet en ie paardper velo, moto of auto. Daar ligt tien schoonen steenweg. Waar er nen wil is, is er nen weg En daar is nen wil geweest of liever Iwte willen du van den burgemeester en dien van den pastoor en ze hebben daar om te meest hit bewijs geleverd van een hartstochte lijke toewijding aan het gemeene best. Er zijn kwatongen die beweren dat het niet om wille van de menschen is dat ze hun zoo geweerd hebben maar eenvoudig omdat ze zelf geerne uitgaan. Maar dat zijn nu ook weer kwatongen en die vindt ge overal gelijk de musschen. D.e zijn trouwens een sociale noodzakelijk heid en O.L. Heer heeft ze gewild', hij heeft de menschelijke m oud zoodanig ge maakt dat ge er geen muilband kunt op passen. Maar 't gaai met over kwatongen wel over de steenweg van Lu tferin gen. Kunt ge gelooven dat de menschen spijt hebben dat hij er ligt en spreken van htm op te breken Ik kan het gelooven er zijn in Ninove wel menschen die de waterleiding vermale dijden Over ent paar jaar zullen ze geen huis meer willen huren dat geen stadswater heeft maar nu wenschen zij ze naar de weerlicht. Ve l m nschen tn Liefferingen xottden hunnen steenweg willen kwijt zijn omdat ze door hun steenweg veel te dicht bij het Vossen plem wonen Stads de auto's te Liefferinge geraken wordt Liefferinge regelmatig bezocht door de gemotoriseerde dief-brigade. A iet alleen mogen ze kiekens en konijnen maar lood en zink en ijzer 't is allemaal hun gerief. In den tijd spraken ze van menschen die maar luien liggen wat te zwaar of tc heet was. Voor de gemotoriseerdedief brigade is er niets te zwaar En de politie is de kluts kwijt. Als m 't gemeentenhuis de ruiten uitge worpen worden weet ze nog niet waar de daders te gaan zoeken ze kunnen zooveel van Aarion komen als van Oostende Dat is het noodlot van onze moderne be schaving al de schoont en verbazende uit vindingen van de laatste jaren die zouden motten ten dienste staan van de menschheid om haar het leven beter en schooner te maken worden onmiddelijk door net kwaad aange wend om de menschen tc pesten. De vliegmachienen dienen om bommen te werpen, de kinema, om kinderen ie bederven, de radio om de wereld revolutie veer ie be reiden. Is 't wonder dat de steenwegen dienen om de nachtelijke expedities der dieven te verge makkelijken En al wat den tnensch kan nuttig zijn blijft achteruit. De politie zit nog altijd te wtrken met vinger afdrukken en speurhonden als de dieven al sinds jaren vertrouwd zijn •net de eigenschappen van caoutchouchand- schcenen en gummibanden 1 Liefferinge staat tn rep en roer, Lieffe ringe staat in ebulitie er is van mets min der sprake dan van ten vrijwillig politie korps maar wat zijn ze dan ook weer zon der gemotorizetrdt brigade En de menschen zien weer op naar hun nen pastoor, cavalier hors hgr.e, motocyclist en autuvoerder als met een, om de hiding te riem n. 't Is verbazend wat er tegenwoordig al ge vraagd wordt van den pastoor dien sommige heeren met een krulleke aan hun lippen ht» stempelen met een bas ciergcReporter* DEHDERKLOH 1 1

Denderklok | 1937 | | pagina 1