©I I Een fiieuoie WaaPSChüOling Zondag a.s. 2 Mei om 15 uur Beveren Waes en F. C. Ninove Het Hoekje van den Reporter Prijs per nummer 30 eenüemen. Mnove 2 Mei 1987 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Ft. LUIYSTERMAN-KAIILTiRSIACi Buitengewonen film-, zang- en ontwikkelingsavond KAJOTTERSHOEKJE VIJFTIGJARIG JUBILE 0. L V. van den Oudenberg FILIWLEIDING Elfde Jaar Nr 18 Grijpt op or\s terrein Doornde eerste eind ronde match plaats tusscl\en l\et sterk elftal van Vooruit dus. Supporters en Sportliefhebbers, allen als eer\ man naar het terrein. VOOR H Postcheekrekenlng (R. Luysterman ir 1862,54) KANTON NINOVE Telefoon 345 Handelsregister Aalst n'1093 Abonnementsprijs 3 maande:. fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Op het oogenblik dat we dit schrijven komen ons nieuwe ge ruchten over algemeene staking te Antwerpen, aan 't oor. Eens te meer zal de loonkwestie worden misbruikt tot louter politieke doel einden op gevaar af zeer erustige storingen teweeg te brengen in de bedrijvigheid van onze haven en misschien ook in de langzaam maar zekere heropbeuring van handel en nijverheid. Dat de communisten er op be lust zijn steeds maar een toestand van onrust en woeling te doen heerschen, vraagt geen betoog. Maar we moeten niet nalaten te overwegen dat het oogenblik voor het stichten van wanorde, van hun standpunt uit gezien, zeer gunstig is. Na de verkiezingen van 11 April, waar, ter voldoening van de groote meerderheid van de bevolking in dit land, de naar dictatuur leiden de Rex-partij geslagen werd, waar dus meteen werd beteekend dat de dictatuur hier nog niet welgeko men zou zijn, na zulke verkiezin gen, is het voor de communisten zeer interessant het probleem van de aanhankelijkheid aan de demo cratie, of beter gezegd, van het proletariaat, op te werpen en het om zoo te zegden tusschen de voe ten van de leiders der socialistische partij te werpen. De socialisten die de machtigste vertegenwoordiging hebben in dit drieledig ministerie, hebben een niet geringe rol willeu spelen in de verkiezing van den heer Van Zeeland. De heer Van Zeeland heeft nooit, ook niet in dezen ver kiezingstijd, achter stoelen of banken gestoken dat hi] een diep geloovige zoon is van de Kerk en dat hij, als dusdanig, zijn poli tieke werkzaamheid wil regelen naar de grondbeginselen van zijne overtuiging en van zijn geloof. Dat heeft de socialisten niet belet hun ne partijgenooten de kiezing van den heer Van Zeeland aan te prij zen. De communisten ook hebben gezegd hem te steunen. Dcch de socialisten hebben zulks gedaan om andere beweegt edenen dan de communisten. Zij immers zetelen in het Alinisterie van Economisch Herstel. Zij dragen een verant woordelijkheid en stellen vast dat onder de waakzame en bedreven leiding van den Eersten Minister het land mag opzieu naar een be tere toekomst. Dit in gevaar te brengen zou een onvergeeflijke persoonlijke en politieke fout wor den. Maar anderzijds weten de communisten dat waar de socialis ten dus meewerken aan het behoud van de orde om den vooruitgang te bewerken,zij de leiders van hun ne concurreerende partij in een moeilijk parket zullen brengen in dien zij er in lukken onlusten te zaaien. Dictatuur is een schijn-or- de, bestendigd door veel onrecht, revolutie is wanorde. Voor 't oo genblik moeten de socialisten ze allebei verwerpen. Doch in schijn moeten ze nog altijd partijgangers zijn van deze laatste. Wat zullen zij doen tegenover het maneuver van de communisten Misschien is het ook niet onge past de stakingspoging in verband te stellen met de moeilijkheden in Frankrijk. Dat bij onze zuiderbu ren alles in 't werk wordt gezet om de revolutie te doen uitbreken lijd geen twijfel meer. Maar er komt ook een zeer ernstig verzet. Want hoe lichtzinnig ook de Franschen omspringen met de ergste politieke en philosophische theoriën, toch hebben zij een groot nationaal bewustzijn dat de groote meerderheid van hen niet met koe len hoofde zou kunnen overwegen een zoo groote onderneming als een internationale tentoonstelling, in den grond te booren en daar door den naam van La France in aanzien te verminderen. Het spel van de communisten zou dus wel kunnen zijn, een poging tot ontreddering te doen in het nog gezonde, heroplevende België, om aldus met een niet te ontzien mo reel eftekt de woelmakers in Frank rijk te steunen. Wat een sukses voor hen moesten hamer en sikkel waaien op de tentoonstelling, moest België roeren en het roode Spanje een nieuw leven worden ingespoten Gansch West-Europa op stelten voor den grooten dag. Dat duivelsch opzet te verhinde ren is dtn plicht van alle gezond- denkende lieden we zeggen niet van de wei-hebbende lieden maar gezonddenkende lieden, daar de eenvoudige boer of werkman of middenstander er een even groot belang bij hebben. Het is al larie aan de lichtgeloovige massa den grooten dag te beloven als een da geraad van verlossing. Eén enkele levenswijze maakt den mensch ge lukkig deze gesteund op een in- nerlijk-zedelijk leven en op een ge meenschapsleven dat geordend zij naar de rechten van de menschelij- ke persoonlijkheid en van de cel van alle gemeenschapsleven de familie. Zouden er dan in dit land niet genoeg gezonde krachten meer ge vonden worden om dit maatschap pelijk leven te verzekeren. Wij kunnen er niet aan twijielen. Het communisme en al zijn el lende zullen in zulke mate geweerd worden als de rechtvaardigheids- en vredelievende menschen zich zullen vereenigen en, nauw aan eengesloten het politiek leven zul len weten te beïnvloeden. Het is niet met versnipperde krachten dat een veldheer den strijd zal aan binden. Des te min kan de strijd gewonnen worden wanneer de ele menten van éénzelfde leger mal kaar in de flanken schieten. Wij bedoelen dat het hoog tijd wordt om in eigen rangen de zoo lang verwachte en reeds zoolang voorbereide en vernieuwde werking in uitvoering te brengen. Om het met een woord te zeggen een de gelijke K.V.V. in dit land, een ka tholieke partij is de beste waar borg voor het behoud van de rust en van de orde, een degelijke K.V.V. maakt overbodig alle an dere frakties en nuances van de katholieke meening. Maar we steu nen op het woordje: DEGELIJKE. En daar is zij alleen aansprakelijk voor. Zij die ooren hebben mochten het hooren 1 De oud-leerlingen der Hoogere en Middelbare Technische Scholen, Aalst, afdeeling Ninove, geven een aan de bevolking van Ninove en Omstreken, in de Cinema Central Palace op 4 >lei a.8. te 7 1/3 uur. Zangkoor A. V. A. treedt eerst op met liederen van Schubert, Küthe en Kraemer, waarna de beroemde film Maria Chapde- lairje afgerold wordt. Kaarten aan 3, 5 en fr., te bekomen bij G. Van Paepeghem, Geeraardsbergschestraat, 37, Ninove. DE LIEVE MEIMAAND. Waar men gaat langs Vlaamsche wegen Oude hoeve, huis of tronk, Korr.t men U, Maria tegen, Staat Uw beeltenis ten pronk. Schooner woorden, schooner verzen konden wellicht nooit gemaakt of uitge dacht worden. Maar vooral, nooit zullen die woorden met meer vuur, met meer liefde uitge sproken worden, dan door onze VSaam- sche jongens, en voornamelijk wel door on ze Vlaamsche Kajotters. De Liefde die ze onze Hemelmceder, onze Hemelkoninginne toedragen is on- zeggelijk groot, want allen zijn ze er diep van overtuigd, dat zij arbeidskinderen, steeds bij Moeder om steun en om raad mogen gaan, omdat zij, Moeder zoo nauw aan 't harte liggen. Ja, onze Vlaamsche sirijdüederen, die waarlijk onze zalen en pleinen doen sid deren en dreunen, waar ze door kajotters worden gezongen, geven geenzins datge ne weer wat er klinkt en galmt bij onze Mariale vereering. En nu dat we bij het begin der Mei maand staan, nu dat de eerste zonne stralen de Lieve Lentezon aan alles een nieuw leven zal schenken, bieden we op reine kinderhanden, en met reine kinder harten, dit alles onze Hemelmoeder aan. We schenken en bieden Haar, zooals we dat zouden doen, op moeders of va ders verjaardag, den eersten bloemen- ruiker aan, der pas openbloeide Mei. bloempjes. We plaatsen haar beeltenis op de eereplaats en zorgen trouw de gansche maand door, voor de versiering ervan. Meer nog, we brengen overal, in al onze huisgezinnen het schoone oude ge bruik onzer voorvaderen weer in voege, het gezamenlijk bidden van het rozen hoedje in den huiselijken kring.. Ja, wat schenkt het een vreugde, 'n "blij gelukkig samenzijn, daar waar vader, na het avondmaal, de dikke korrels zijner paternoster door de handen laat schui ven en waar dan moeder en kinderen samen, innig en vurig antwoorden. In zulke huisgezinnen is nog alleenlijk het ware familiegeluk te vinden, omdat Gods zegen daar gevraagd en aanvaard wordt. Wij, Kajotters, de bouwers van de nieuwe jeugd, de toekomstig familieva ders van morgen, wij blijven niet ten achter. Wij doen niet aan grootspraak, aan bluflerij. maar dringen door tot de werkelijkheid. Wij beginnen met ons eigen leven, met ons eigen familie te ver anderen. Bij al onze kajotters bekomt Maria de eereplaats gedurende de maand Mei wij zorgen Hare trouwe vereerders te 2ijn en haar geiiefste kinderen. Wij vragen Haar, steeds onze Help ster, onze voorspreekster te zijn, daarom bidden we regelmatig het Rozenhoedje in den huiselijker kring. Wij, ten alle tijde, zingen Haar lof, om dat we met onze Vlaamsche dichters zou den mogen jubelen het minnezangers Meilied. Zijn lied stond Haar aan, Zij aanhoorde zijn stem, En keerde zich om En loech minzaam naar Hem. der kroning van het miraculeuse beeld van op Donderdag 6 Mei 1937 O.H. Hemelvaart PROGRAMMA Te 9 ure, in de Hoofdkerk Solemneele Hoogmis. Te 2 ure Godsdienstige optocht Deze zal bestaan uit gtcostu- meerde symbolische groepen, elk eene der talrijke devoties tot O.L. Vrouw verbeeldend. Deze optocht zal de volgen de straten doortrek«en Wijn gaardstraat, Collegestraat, Oudenaardschestraat, Adam- straat, Statieplein, Lessen- schestraat.Grootestraat, Brug» straat, Markt Vredestraat, Kloosterstraat, Vesten, Ou- denbergstraat. Op de Markt zal deze stoet, samen met de bevolking van Geeraardsbergen en omlig gende parochies en dekenijen, die aan de plechtigheid deel- ntmeu, defileeien vóórZ.H.E. Mgr Coppieters. Te 3,50 ure, op den Oudenberg Toespraak door Z.H.E. iMgr Coppieters, Bisschop van Gent. Pontificaal lof Uitvoering van de O. L V. Jubelzang. Te 8 ure, op den Oudenberg Verlichting van de Kapel en van den Berg. Muziekconcert. Uitvoering van het Spreek koor Pastorale voor Maria van Gery Helderenberg. Programma voor Zaterdag 1 Zondag 2 en Maandag 3 Mei Le Kid d'Espagne Diplomatie in Kanten Af te raden. De Keizerlijke Baas Het was onmogelijk Voor volwassenen Ouders een film voor vol wassenen is evenongeschikt voor uw kinderen als een af te raden film voor u doe dus uw plicht. AF TE RADEN Filmen die niet zonder schade kunnen gezien worden^door het gewoon kinemapubliek. In den ouden tijd als de boer aan zijn ak- key kwam om ie beginnen ploegen, sloeg hij een kruis en dan was 't van a ju Marie Die gewoonte is er bij alle menschen verre uit. Hier en daar ziet ge nog een vrouw met haar broodmes een kruis maken op 't brood eer se 't begint, maar 't schijnt dat dat is op dat het de korst niet zou afgaan. Mzar'tzal niet lang meer duren of de verleerde gewoonte van alle werk te begin nen met een kruiske zal weer algemeen in voege zijn. Ik durf met mijn velo niet meer buiten ko men zonder eerst een kruiske te maken uit vrees voor accidenten. Als ge tegenwoordig in de gazet kijkt staat er anders niet in en moesten ze er allemaal in staan te zouden het formaat der gazetten moeten ver grooten. De meeste en gevaarlijkste accidenten worden veroorzaakt door de gendarmen. Ik lees alle dagen nen onze vader en tien wees gegroet om er binst den dag geenen te zien of liever om van hem nut gezien te zijn Want als hij u in de gaten heeftheeft hij u liggen. Ge hebt op den beton gereden, ge hebt te rap gereden, ge lubt met één hand ge reden, het pak dat aan uw gttidon hangt is te groot, of het pak dat achteraan op uw porte-bagage staat is te breed opgemaakt. Ik geloof niet, als O.L. Heer u van een re delijk breed achterwerk voorzien heeft dat ge pakbaar zijtmaar 't zal wel komen En als 't komt zullen ze op alle hoeken van de stralen gereed staan met hunnen meter, Ik ben geen revolulionnairDaar moeteen reglemcntcering bestaan op het verkeer en het reglement moet onderhouden werden voor de veiligheid d^r burgers m 't algemeen en van ieder m 't bijzonder. En daar moet een straatpolitie xijn om de weerspannige Vlamingen mores te leeren. Maar zij die in de grootstad dt politiert glementen opmaken zouden naar de «provin ce v ne keer moeien komen zien hoe de gendar men ze toepassen. Ilemel wat zouden die menschen ver schieten. Ik geloof dat ze nog erger zouden roepen dan Keizer Willem in zijn tijd a Dat heb ik niet gewild Ge komt daar op onzen schoontn VUam- schen buiten, door de dichters en de leeuwer- ken bezongen, langs een eenzame veldweg ge reden. Vtak voor u ziet ge het witte lint van een betonbaan die door de groenende vlakte slingert. Opgepast, Kees, segt ge tot uw ei gen, laat u daar met het onderste boven rij den door een of ander haastigaard die hem ergens le lang geamuseerd heeft. Gij kijkt eens rechts, ge kijkt eens links.... kilometers verre noch automcbiel noch hondenkar te ien. Goed zoo zegt ge. en ge pedaleerd toorl Ha, ge zijt achter den boom langs den weg mei gaan zien of er geen pakkeman achter staat. Uw vermetelheid van over r.en beton te durven rijden waar kilometers verre nog geenen hond op te zien ts, kost u een contra- ventte. Hebt ge uw identiteitskaart bij en der tig frank op zak gekant comptani betalen. Hadt gij ichaticen gehad, ge zoudt de be hoefte gevoeld hebben van tegen dien boom ne keer te gaanstaan. Na den oorlog vertelden de menschen, dat, als ze op hun veld stonden te werken en hun upasstak in hun jas die daar op een paar meters van hen lag, er idem zooveel mark boet kon op slaan om hun pas niel bij te hebben. Die oorlogsche pratijken kennen onze pak- kemannen ook... Daar was ne keer. 'tis wel tien dagen geleden, nen schrijnwerker die ergens aan 't werk was. Hem ontbraken et- nige laijes rap de fiets op en er om, kwestie van met te voet te gaan tegen zooveel frank per uur. Zijn hout was ie lang en zijn pas zat in zijn jas in 't huis waar hij aan 't werken was en de gendarmen kwamen juist in iijds en 't koste idem zestig frank. De Fransche soldaten binst den oorlog zegden dat om gendarm ie ziiu er drie kwali teiten noodig waren Ure grand, itre fort, ctre b.... Ik weet niet of ze dat nu nog durven zeg gen ik, in alle geval zou niet durven. Maar zouden ze dat le Brussel niet weten diit dal binst dtn oorlog gezegd werd Reporter, DEHDERKLOH

Denderklok | 1937 | | pagina 1