BI Jaarlijksche Bedevaart der Dekenij Ninove Elfde Jaar N* 21 FVijs per nummer 30 centiemen. Nlnove 23 Mei 19S7 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad St. LUJYSTSKM&N-IMILTIRÜ^N] KAJOTTERSHOEKJE Bevingen - fieyghemboseh Op Zondag 23 Mei a. s. te 3 uur namiddag, Z. E. Paté* CAüüEOJflERT, Het politiek overzicht van de week FILMLEIDING Het Hoekje van den Reporter r\aar de aloude boschkapel var\ O. L. Vrouw Dominikaan - Gent. VOOR HET Postcheokrekenlng (R. Luystorman n* 1862,54) NINOVE KANTON Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnenientsprij5 3 maander. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. r 'ym Vandaag, Zondag, heelt te Brus sel de groote betooging plaats voor amnestie. Nog maar enkele weken geleden hebben de Fraternellen betoogd tegen de amnestie, en hebben er met hun paar duizenden betoogers een schamelen indruk nagelaten. De V.O.S. kondigden dan ook, om goed te laten zien aan die hee- ren van Brussel, wat Vlaanderen over amnestie denkt, onmiddellijk aan dat zij op 25 Mei een groote betooging inrichtten vóór amnes tie. Maar zoodra was dit nieuws bekend, of burgemeester Max, de kleine burgemeester van de groo te stad was daar weer al eens met zijn verbod. Voor de Vlamin gen te Brussel geen betoogingen. Voor de zooveelste maal weigerde Max aan de Vlamingen hun grond wettelijk recht van becoogen. De beroering in het Vlaamsche land was dan ook groot en de maatregel was des te grievender dat enkele dagen te voren de be tooging der Fratemelles tegen am nestie toegelaten was geweest. On der voorwendsel dat er wanorde te vreezen was, als de Vlamingen zouden betoogen, werd deze ver boden, alsof de Staat en de Ge meenten niet verplicht zijn te zor gen dat er orde op hun grondge bied heersche. Max had de Vlamingen getrof- ien. En zonder onderscheid van partijen, werd in de Kamers geïn terpelleerd door de Vlamingen, allen samen, eendrachtig, en on der dien eendrachtigen druk heeft Max begeven, en niet anders dur ven doen dan zijn verbodsmaatre gel in te trekken. Als Max voor amnestie niet te vinden is, wil dat toch niet zeggen dat er geen ander menschen kunnen zijn die een an- dtr meening toegedaan zijn dan Mr Max, en dat deze dan het recht zou hebben willekeurig te verbie den dat deze menschen voor hun gedacht uitkomen. Immers de Regeering zelf heeft nu een wetsontwerp ingediend tot verleeuen van amnestie waaruit wel mag afgeleid worden dat zij eenmaal voor goed met die nete lige kwestie wil gedaan maken. Ze zal dan toch eindelijk edelmoe dig begrijpen Maar als wij zeggen dat de Re geering met de kwestie schijnt te vullen gedaan maken, dan blijft het aan ons Vlamingen er voor te zorgen dat het wel degelijk zoo zal gebeuren De amnestie moet volledig zijn. Na twintig jaar kan het Vlaamsche volk zich niet meer tevreden stel len met halve maatregelen, waar dan kort nadien toch weer zou moeten op teruggekomen weiden. Wij hebben al genoeg halve maat regelen en lapmiddeltjes moeten slikken. Zie naar onze taalwet in de Bestuurszaken zie maar naar onze Nolluniversiteit die wij gedu rende enkele jaren hebben gehad, om maar deze twee te noemen. De amnestie moet ook algemeen zijn, zoowel bestuurlijke, als mili taire en politieke. We moeten niet meer zeggen waarom. Veel beslis singen en maatregelen zijn al te streng geweest, verblind als men was door het overdreven patriotis me van na den oorlog. Daarbij moet de amnestie on voorwaardelijk zijn. En dit is juist waartegen de liberalen zich het meest verzetten, uit schrik dat ze binnen drie jaar met Dr Borms in 't Parlement zouden zitten. Maar het is jammer dat het juist zij zijn. die de schim van Dr Borms weer uit de schaduw hebben gehaald, en er mee hebben rondgeloopen om aan anderen ook de vrees aan te jagen welke zij zelf er van had den. De amnestie mag thans niet langer meer uitgesteld worden. België heeft tegenover Vlaanderen zooveel goed te maken. Dat het thans eens een gebaar doe van volledige verzoening, opdat eens en voorgoed dat ongelukkig ver leden afgesloten worde, en dat Vlaanderen zich weer in België thuis voele. Het wordt hoog tijd, want Vlaanderen wordt ten volle bewust van zijn macht. Dat zal Brussel op 23 Mei wel zien. Allen er heen Langer schoolgaan Of.... gaan werken De meester had het goed gevonden, zijn leerlingen een opstel te doen maken voor het eirdexzamen over c langer schoolgaan of gaan werken i> Zeker hij was bekommerd om zijn jonge snaken. Hij zag ze allen toch zoo gaarne, nu vooral, want binnen enkele weken zouden ze de school verlaten, en dan zou hij niet meer die guitige gezich ten terug zien. Velen had hij er reeds zien gaan. Fier was hij op hen. die als eerlijke werklieden waren opgegroeid. Maar ook vele anderen waren er die thans wrakken geworden zijn. Dat deed hem pijn. Hij wilde thans weten hoe zijn kerels over hun toekomst dachten. Nauwelijks waren de opstellen binnen, of hij las ze, het een na het aoder, zender te zien naar de fouten of zinsbouw en kel de uitgedrukte gedachten waren hem genoeg. Af en toe zag hij voor zich uit, diep nadenkend. Niet eens bemerkte hij d&t zijn lorejassen aan het vechten en ravotten waren. Na het laatste gelezen te hebben, bleef hij denken met het hoofd in beide handen. Honderde gedachten joegen door zijn hersens. Hij meend zijn bekommering, zijn wensch opgelost te zien, maar nog veel grooter was het vraagteeken dat thans boven de vol-ge- krabbelde blaadjes hing. Beter dan ooit te voren, zag hij de tientallen oud-leerlingen voor zijn oogen, die over 10-15 jaar zijn klas verlaten hadden. Ook z;j zouden zoo geschreven hebben, maar hoe zouden zij nu schrijven over hun ervaringen De meester bestudeerde, zonder het zelf te willen, het vraagstuk van zijn 20 rakkers, dat van die 60.000 jongens en meisjes, dat zich ieder jaar weer terug stelde, voor die 120.000 vaders en moe ders. Een vraagstuk dat velen niet inzien dat er levens van afhangen. Hij zag niet enkel in dat het een persoonlijk vraag stuk was maar nog veel meer een sociaal vraagstuk. Hij vroeg zich tenslotte af wat al zijn lessen zouden bijgedragen hebben tot verzekering van de toekomst zijner jon gens. om bij ieder van hen dat vraagstuk op te lossen. Hij redeneerde nog verder en dieper... Indien men thans deze jongens nog 2 jaar verplichtend onderwijs oplegt, zullen ze dan beter begrijpen en klaarder inzien lar.gs welken kant ze hun leven als arbeiders moeten opbouwen Zullen ze dan weten welk beroep ze moeten kie zen welke betrekking ze moeten aan- IPlecIitig- Lof, in de kerk, door den Z. E. H. Pastoor-Deken van Ninove. Processie met het Genadebeeld naar het Heiligdom. Groot-Sermoen, in 't Mariapark door den Godsdienstige vereenigingen en katholieke maatschappijen aller hande, die zich aan 't Maria-Comiteit van Bevingen, Neyghem, aan melden, kunnen zich in den Mariastoet vereenigen in een machtig dank- en smeekgebed tot O. L. Vrouw. vaarden Thans zijn alle opstellen, dus ook de gedachten geiicht naar zoo vroeg mo gelijk geld verdienen het andere is bijzaak. Weliswaar zullen ze nog 2 jaar ge vrijwaard blijven van het zedenverwilderd arbeidsmidden, en zullen ze nog lessen krijgen van zedenleer wellevendheid en Godsdienst, ze zullen een beter en meer ontwikkeld verstand hebben, maar nu hebben ze reeds 8 jaar op deze banken gezeten wat zai 10 jaar er aan verbete ren indien ze niet beter voorbereid wor den op deze levensgevaarlijke stap van de school naar het werk. Meer en meer wordt de meester er van overtuigd dat zijn taak als opvoeder verder gaat dan het tot nog toe het geval was, want zijn genegenheid voor zijn jon gens blijft, ook wanneer ze de school ver laten hebben. Het treurige beeld van jonge arbeiders in hun algeheeie verlatenheid hebben hem dikwijls doen inzien, de noodlottige gevolgen voor hun tijdelijke en eeuwige bestemming. Godsdienstloosheid, zedelijke inzinking, lichamelijke ontaarding, anti-sociale geestesrichting, afwezigheid van beroeps- geweten, komen voort uit het niet inzien van verantwoordelijkheid van de gezag dragers. De meester ziet nu zelf vee! beter van welke beteekenis het onderwerp van zijn opstel was. Hij vindt maar een oplossing langer schoolgaan is goed. Langer schoolgaan zal beter zijn wan neer het praktisch gericht is op het be roepsleven van de leerlingen. De opleiding moet een vormend ka rakter dragen, zoowel van de persoonlijk heid der jongens als van het beroepsle ven zoowel van het godsdienstige, het zedelijke als van het sociale. Heel hun jeugd moet vormend ge maakt worden, dooi taaie inspanning van zelf veroverende karakter-vorming en mag niet aan het toeval overgelaten worden. De meester had maar een besluit er zelf mee te beginnen. K. Jotter. Het groot feit van belang op internatio naal gebied, is en blijft de wrijving tus- scben Italië en Engeland. God geve dat uit die wrijving het electrieke vonkje niet komt dat het vuur aan de lont legt. In Frankrijk komt er aan de sociale be roering geen einde. In Duitschland is de godsdienstoorlog pas aan het beginnen. Spanje blijft steeds een gevaar. Af en toe komen er op de Fransche vliegvelden, vliegmachines toe uit Spanje, altijd regee- ringsvliegtuigen, die verdwaald zijn en die dan na enkele urer. weer mogen ver trekken. Duitsche en andere vreemde bladen, en zelfs Fransche bladen beweren dat die vliegtuigen niet uit Spanje komen, maar naar Spanje gaan, geleverd door een on bekende vnend van het Roode Spanje. In midden Europa zijn de reizen van Staatshoofden nog altijd aan de orde van den dag. Het lijkt daar nog altijd aan het vliegen der zwaluwen voor een onweer. In Palestina zit hel nog altijd scheef tusschen Joden en Arabieren en Engeland slaat er figuur van herbergbaas die vech ters moet scheiden en zeil top-peeren krijgt. In Albanië is er een kleine revolutie ge- weest ze zeggen dat het communisme daar achter zit. Het opzet is mislukt en de orde is hersteld. Een licht-puntje in den Buitenwereld. Syrië heeft verleden week amnestieafge- kondigd. Dat om bewijs te geven van zijn hoogen graad van beschaving en te kun nen opgenomen worden in den Volker- bond. Jammer dat Beigië al lid is van den Volkenbond. In 't Binnenland zijn er vier kwes ties aan de dagorde waar-rond nog heel wat herrie zal gemaakt worden 1) De alcohooikwestie, waarvan het wa re uitzicht niet is zal in de herbergen weer mogen alcohool geschonken worden ja of neen maar wel zal de bestaande wet Vandervelde verdwijnen ze is heel en gansch gemaakt ten voordeele der gehei- me slijterij, der geheime stokerij en der geheime ontucht. 2) De schoolkwestie. Er wordt beoogt schoolvrede. Zullen ze riet iets maken dat voorgoed zal schooloorlog brengen 3) De amnestiekwestie voor de Vla mingen. Voor de Walen is ze lang prak tisch opgelost. Ze ontmoet groote moeilijkheden van wege de uitbaters der vaderlandsliefde. 4) De tweetaligheid van Vlaanderen te genover de eentaligheid van Wallonië, In Wallonië zijn er honderdduizenden Vlaamsche werklieden daar is niets voor hen ook niet voor den Vlaamschen toerist die naai Wallonië gaat. In Vlaanderen zit er nog een categorie vergulde ezels die vies zijn van het Vlaam sche volk en zijn taal. Omwille van die moet Vlaanderen tweetalig zijn. Het geval Grammens brengt de kwes tie op kook-temperatuur. Het oogenblik schijnt nog niet gekomen dat alle Belgen zullen samen in de ronde dansen. Programma voor Zaterdag 22 23 Zondag en Maandag 21 Mei Baboona Voor allen De Club der Waaghalzen Voor volwassenen De Roepstem van het Woud Voor volwassenen 36 uren te dooden Niet gewaarborgd Ouders een film voor vol wassenen is even ongeschikt voor uw kinderen als een af te raden film voor u doe dus uw plicht. Te Brussel praten ze over amnestie en U Gent stoppen ze Grammens in de doos. Kent gij Grammens neen Ik ook niet, En 't is best zoo. Velen die hem niet kennen zeggen dat het een snotter is. Anderen die hem kennen zeggen dat ook. Wij zijn allemaal zoodanig vermuileseld dat wij geen greintje besef meer hebben noch lan fierheid noch van potsierlijkheid. Een Vlaamsche boer is een respectabel figuur en heel dikwijls een pronte ketel daar- bij als hij als Vlaamsche boer gekleed gaat. Als hij een buis hoed opzet en een slipjas aantrekt heeft hij veel weg van nen clown. Maar hij ziet het niet en wij ook niet. Wij moeten zelfs met meer lachen als wij zoo'n pracht exemplaar tegen komen. Alles is toch maar kwestie van gewoonte ts 'e niet waar En moest Bochstaal in plaats van op zijn Bochstaalsch gekleed te zijn, met een wit voorhand een slipjas en nen hocgen hoek niipakken hij zou meer beziens hebben dan nu. Grammens ziet en voelt het potsierlijke van Vlaanderens tweetaligheid. En die potsierlijkheid doet hem zeer om- da! Vlaanderen hem niet onverschillig is. En hij zou de andere menschen dat potsier- lijkt ook weer willen doen zien en voelen, omdat ze hei zouden doen verdwijnen. Het spreekt van zelf dat Grammens nen snotter ts. Alwie iemand op zijn gebreken wijst is 'nen snotter. Nu en dan, als tk iemand een veeg van de pan geef, ben ik ook 'nen snotter. En moest ik mijn gedacht rethiuit zeggen over de Vlaamsche kwestie ik zou zeker 'nen snotter zijn. Grammensde snotter, zit in den bak. Tt Gent en in een groot gedeelte van Vlaanderen zijn de Fransche opschriften uitgevaagd. Ze zeggen dat Grammens het gedaan heeftof doen doen heeft of laten doen heeft. Grammens is niet veroordeeld, hij is maar beschuldigd, en hij zit in voorarrest. Ileel waarschijnlijk heeft hij de trouw der burgers aan 't wankelen gebracht.... Ge zoudt moeten denken dat in 't gedacht onzer hooge oomes die trouw op geen vaste- voeten staat en ernstig door gendarmen moet bewaakt worden.... Want anders zetten ze daarvoor niet in voor-arrest. Als een dronkaard tegen uwen muur zijn maag komt ontlasten en hij hem ten buil loopt tegen uw vensterluiken omdat ie alco hool, met zijn trouw maar zijn zai lijf heeft aan het wankelen gebracht dan mag hij in een zattemans furie uw ruiten kapot slaan en uw gezicht mee, indien ge durft buiten komen Ze zullen lietn niet tri voorarrest zet ten, Hij zal wel een proces krijgen en acht dagen bak ook. Maar etr hij zijn papier zal krijgen om ie gaan zitten zal hij het al lang vergeten hebben en hij zal heel hard moeten peinzen om nog uit te maken voor welke dwaze streek het nu juist is dat hij moet gaan zitten. Maar ziet ge dat ge niet kunt zien staan met uw nuchtere oogen van nuchtere Vlaming Gend armer ie - nationale-Gendarmerie of a nationale Gendarmerie nationale of Boulevard- Adolphe Max Laan - dan moetje voor arrest doen. Moest liet per malheur gebeuren dat ge vrij gesproken wordt, dat iiebtje dan toch al gehad. Want uw misdaad was groot. Meer dan honderd jaar hebben ze er aan gewerkt om van de Vlamingen metUko's te maken die nadoen en cocos i die na zeg gen wat hun voor gedaan en voorgezegd wordt. Hij die dat groote en groolsche bescha vingsweek in gevaar brengt is een schadelijk wezen dat uit de samenleving moet verbannen worden. En in tusschen zijn ze in Brussel aan 't sjacheren met amnestie gelijk paarden mar- chands met een oude kajute van een paard.... Wat ik er nog zou over zeggen Niets, dan dat ik heel goed weet dat er dttizeude Vlamingen zijn bij wie de hooge oomes van Brussel nog geen amnestie zullen krijgen. Ze moeten dat weten l Reporter, DEHDERKLOK AMNESTIE. l

Denderklok | 1937 | | pagina 1