Allen onder de vlag der Katholieke Vlaamsche Volkspartij peest Van het fl. Haft. Bescherming tegen Alcoholisme Het politiek overzicht van de week Het Hoekje van den Reporter Elfde Jaar Nr 22 Prijs per nummer 30 centiemen. Nlnove 30 Mei l§37 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R, LUYSTIRitAM-HAIILTiRiMNi FILMLEIDiNG VRIJDAG 4 JUNI VOOR HET Postcheckrekening (R. Luysterman n- 1862,54) KANTON Telefoon 345 NINOVE Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 1 jaar 7,00 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls to herhalen vol gens overeenkomst. Het gaat er om niet minder dan om het groote en schoone Volk dat wij zijn, om de christene be schaving die wij te verdedigen hebben, om het opperste goed dat wij ook in de politieke orde boven alles moeten beminnen. Prof. E. De Bruyne. Op 7 Maart 1.1. werd de Katholieke Vlaamsche Volkspartij, midden de uit bundige geestdrift der afgevaardigden van de 17 Vlaamsche arrondissementen, ge sticht. De Katholieke Vlamingen zouden voor- taan een eigen partijformatie hebben, zou den zich organiseeren in een gemeen schappelijk verband, onder dezelfde tucht met een gemeenschappelijk opgesteld programma en onder één leiding. Het is nuttig dat onze lezers goed we ten wat ze aan dit nieuw partijstelsel heb ben. De omstandigheden der K V.V. stichting De verkiezingen van 24 Mei 1930 brach ten een gevoelige nederlaag voor de Ka tholieke Partij. Het bestuur der Katholie. ke Unie van België, bewust van de nood zakelijkheid eener grondige reorganisatie, stelde, na lange besprekingen, een her vormingsplan op. Dit plan koD de goed keuring van sommige bij de Katholieke Unie aangesloten gioepeeringen niet ver krijgen. In de vergadering van het Hoofdbestuur der K.U., cp 8 October, werd door den heer Minister Rubbens voorgesteld de reorganisatie der partij te vertrouwen aan een nieuw Directorium dat de hergroepee ring der katholieke krachten zou door drijven in den geest en volgens het pian van het Katholiek Congres van Mechelen. Dit voorstel werd aangenomen en door de algemeene vergadering der KU. be krachtigd, op Zondag, 11 October 1936. Aan het Directorium werd alle macht gegeven om dit reorganisatiewerk tot ten goed einde te leiden. Cartel of eenheidsformatie Door de standrege'en van de Katholie ke Vlaamsche Volkspartij, wordt de in richting voorzien van een zuiver Viaamsch partijwezen, een Vlaamsche strijdforma tie, een propaganda-inrichtiag die in het Vlaamsche land de politieke uitdrukking vormt van het Blok der Katholieken van België. Door bijgaande statuten wordt de K.V.V. ingericht, niet als een cartel van politieke groepen, niet als een federal,- van verschillende partijen, maar een ge meenschappelijk verband dat gekenmerkt wordt door een eenheid van programma en een eenheid van leidirg. Getrouw aan deze opvatting, aanvaardt het Directorium van de K.V.V. in elk ar rondissement slechts één partijformatie met één leidend bestuur, één uitvoerend lichaam, één algemeen programma. De eenheid van de K.V.V. wordt be paald door hare eenheid van leiding. De gekozen besturen en de groepen van man datarissen vormen de verantwoordelijke besturen van een gemeenschappelijke par tij. Deze eenheid van leiding wordt niet gebroken, het gezag van deze leiding wordt niet verzwakt maar versterkt door de aanwezigheid van gezaghebbende lei ders, die verschillende milieu's vertegen woordigen. Vandaar de aanwezigheid van beproefde leiders der standsorganisaties in de bestuurlijke lichamen der partij vandaar ook het stelsel van coöptatie, waardoor de besturen gevormd worden niet enkel door gekozen bestuursleden, maar ook door specialisten, gezaghebben de intellectueelen, welke bij de coöptatie worden toegevoegd. Geen misverstand meer. Er is in den jongsten tijd herhaaldelijk beweerd dat het Directorium der Katho lieke partij ook op politiek terrein de standsorganisatie gehandhaafd heeft, en het A.C.W. (Algem. Christ. Werkersver- bond) gemachtigd heeft zijn politieke zelf standigheid te behouden, recht dat het de Federatie der Kath. Vereenigingen zou ontzegd hebben. Die bewering strijdt tegen de waarheid. Heer senator Verbist zegt uitdrukkelijk in het Bestuursblad der Kath. VI. Volkspar tij Voor wat de innerlijke structuur der K.V.V. betreft, primeert het eenheids- karakter op den vroegeren federatieven vorm der sociaal-economische groepee- ringen. Deze groepen geven thans hun politieke zelfstandigheid op en vertrou- wen de politieke leiding toe aan de K.V.V. Zij die het anders voorstellen, hebben de oplossing welke K.V.V. aan de kwestie gegeven heeft, maar half nagegaan en niet goed begrepen. Maar de verklaring van den heer Verbist, die op geen twee ma nieren kan uitgelegd worden, heldert alle misverstand op en moet een einde stellen aan allen verkeerden uitleg. Allen trouw aan één programma. Op de stichtingsvergadering der K.V.V. van 7 Maart, werd ook door de talrijke aanwezigen eenparig het Algemeen pro gramma, samen met het Vlaamsch-Natio- naal programma en het Sociaal statuut aanvaard. Dit programma berust op eenvoudige beginselen en streeft verwezenlijkingen ra die in de nab-je toekomst mogelijk schij nen. Het wordt geïnspireerd door den eer bied voor de geestelijke persoonlijkheid en erkent dus noch de primauteit van de in dividueele willekeur en tuchteloosheid, noch het onbegrensde recht van de ge meenschap onder gelijk welken vorm. De K.V.V. acht het zich tot piicl.t, in de orde, de best mogelijke stoffelijke wel vaart na te streven do ir de samenwer king van allen. Het Vlaamsch-Nationaal probleem. Wat het Viaamsch volksprobleem be treft, erkent de K.V.V. onvoorwaardelijk haar plicht aan de alzijdige ontwikkeling van het Vlaamsche volk te arbeiden, om dat en voor zoover deze e:n voorwaarde is van de ontwikkeling der Vlaamsche per soonlijkheden. Zij constateert eenerzijds de verschei denheid van de thtoreiische cor.stiucties, anderzijds de noodzakelijkheid van de practische verwezenlijkingen. Zij oordeelt dat de theoretische constructies ook in hare theoretische opvattingen groeien moe ten uit concrete toestanden en verhoudin gen en dat voor al het andere dient bewe zen met vruchtbare daden dat wij het volk willen dienen.Zij wil dat de Vlamingen in de hooldstad, in het leger, in de openbare cultureele instellingen volledig recht be komen en op de machtposten de plaats bekleeden die hun toekomt. Het zou onbegonnen werk zijn, het ge- heele programma der K.V.V.te willen ont leden in deze bijdrage. Het hoofdsscretariaat der K. V. V., Broekstraat, 23. te Brussel, zal gaarne het Bestuursblad der K.V.V., waarin dit pro gramma is opgenomen, op verzoek naar onze lezers sturen. (Prijs 2 fr.) Dit programma vormt een logisch ge heel opgebouwd op de grondbeginselen van de christelijke beschaving. Het is de uitdrukking van een hoog ideaal dat alle Katholieke Vlamingen kan en zal begees teren en zal aanzetten om K.V.V. mee op te bouwen tot een morument van Katho lieke waardigheid en Vlaamsche herheid. Programma voor Zaterdag 29 30 Zondag en Maandag 31 Mei Kid, Millionnair Voor volwassenen Laatste Liefde Voor allen Gigolette te raden Een zeker jong Meisje Voor volwassenen Ouders een film voor vol wassenen is even ongeschikt voor uw kinderen als een a.1 te i*tl<leii film voor u doe dus uw plicht. Het bestuur van den bond van het H. Hart doet een oproep tot al de christenen om het feest van liet li. Hart pleelitig- te vieren. 1* Neemt 's morgens deel aan de algemeene Communie 2* Komt 's avonds om 7 1/2 uur naar het plechtig lof en processie •v Bevlagt uwe huizen op stok a. u. b. Kantteekeningen naar aanleiding van de bespreking van de wet in den Senaat. Kens te meer kwam de kwestie te berde in ons parlement omdat steeds klaarder en klaarder blijkt hoe onzinnig deze wet is in hare toepassingen en in de slechte gevolgen van hare onmacht. Nochtans kunnen wij ors best voor stellen dat de heeren Vandervelde en con- soorten die het vaderschap van de wet van 1919 mogen opeischen, goede bedoe lingen hadden en wel deze aan de wer- kersgezinr.en de ellende te sparen van de verslaafheid aan aikohol met zijn mee sleep van armoede, ziekten en vechtpar tijen. Dit alles te vermijden en in de toekomst geheel uit te roeien, was op recht een verheven sociaal doel nastreven. Maar anderzijds verplichten de feiten ons vast te stellen dat het sociaal doel van de wet absoluut niet werd verwezenlijkt en dat daar tegenover, op verscheiden wijze, onsociaal euvel werd gesticht. Iedereen weet dat ten tijde van ons honderd frank moet op er veel alcohol werdt verbruikt, zeer veel ook werden ontzaglijke ho.veelheden zware bieren verbruikt en wel in zulke mate dat ons land het weinig eervol rekord heeft van het proportionneel verbruik van bieren. Dit alles is zeer goed be<end, zoodat wij daarbij niet moeten stil blijven. Ook weet iedereen dat de reglementeering van den verkoop van alcohol Diet werd rageieefd zoomin door de erkende likeurslijterijen als door de in den ban geslagen herber giers. Wat door velen min geweten is zijn de sociale wantoestanden die door de wet rechtstreeks of orrechtstreeks worden in het leven geroepen. ij willen de bizon- derste hier opsommen. 1) uit oorzaak van de wet heeft den smokkelhandel aan de grens (meer spe ciaal aan de Luxemburgsche grens) een ontzaglijke uitbreiding genomen even eens is het getal geheim stokers tot een niet te schatten aantal gegroeid. Het spreekt dat we hier telkens met een zeer droef sociaal verschijnsel te doen hebben. Waar de mt nschen letren belang te stel len in sluikhandel verdwijnt zeer snel het begrip van alle fatsoenlijkheid in den handel. 2) tegenover de herbergiers erkende verkoopers van dranken eenerzijds doch ook burgers zooals de anderen, maakt de weg een schreeuwende inbreuk op het prirciep van gelijkheid van al'e belgen tegenover de wet. 3) de toepassing van de wet tegenover de likeurslijters, het optreden van de be- dienden van de accijnzen - dat nochtans noodzakelijk is en in overeenstemming met de letter van de wet en de daarbij hoorende ministerieele besluiten - de straffen die bij gebeurlijke overtreding, en door de administratie en door de recht banken worden opgelegd, zijn van zulken aard dat de likeurslijters er een recht streeks BELANG bij hebben de wet te ontduiken en geheim slijters te worden. 4) nogmaals uit oorzaak van de wet, die den ongelooflijk dwazen maatregel der twee liters heeft uitgevonden, zijn er tienduizenden en nog tienduizenden men- schen te vinden die oneerlijke concurren tie doen aan alle erkende slijters aan de herbergiers zoowel als aan de likeurslij ters. Zij immers kunnen alle dranken schenken zonder in het minst verontrust te worden, zij zijn buiten bereik van de reglementen op de gebouwen, op ope ningstaksen en vergunningen zij vallen ook buiten het bereik van de taksatie op bedrijfswinsten. 5) zelfs de groothandel wordt meege sleept in een roes van oneerlijken handel vermist het een commercieel belang is ge worden de wet te ontduiken zoo voor fa- brikatie van de dranken als voor der ver koop aan niet erkerde slijters. G) voor een groot percent van hun ge tal, zijn de geheime slijterijen, een mid den van onmatig en ongezond verbruik en een midden van groot zedenbederf. Wij zullen over dit alles niet verder uitweiden hoewel daarover gansche boek- deelen zouden kunnen geschreven wor den. Het moge volstaan om te bewijzen dat het sociaal doel door de wet van 1919 nagestreefd geheel werd gemist om in tegendeel zeer veel nieuw sociaal kwaad in het leven te roepen en het met den dag uit te breiden. Sommige van deze punten werden trou wens in de besprekingen van den Senaat aangehaald en ingeroepen om een ver andering van de wet voor te stellen. In dien de noodige verandering er niet komt dan zal het alleen zijn omdat deze wet tegenover de partijen niet zoozeer van sociaal dan wel van politiek belang is geworden en we kunnen alleen, met kracht en ware overtuiging protest aan- teekenen tegen de halsstarrigheid waar mee, om min waardige doeleinden, een wet in het leven zou worden gehouden die bespottelijk en verwerpelijk blijkt te zijn. Wij zullen in een volgende bijdrage enkele aanhalingen doen van de bespre kingen in den Senaat en deze trachten in hun waar daglicht te stelten. Want we moeten niet verduiken dat ook door som mige Senatoren in deze aangelegenheid zaken werden verteld die met overeen stemmen met de werkelijkheid. Om te sluiten alieen nog dezen bemer king. Het vraagstuk van den verkoop van alcohol, in al zijn vertak kingen, onderworpen aan alle moge lijke doch afdoende controol, met de ab solutie bedoeling het MISBRUIK van al cohol te keer te gaan is een vraagstuk dat den Middenstand ten zeerste aanbelangt. Van een degelijke reglementeering hoeft den Middenstand niet te schrikken. Maar voor een slechte reglementeering hoeven onze wetgevers, omwille van den Midden stand, ten zeerste op de hoede te zijn. Meer speciaal verdient dit aspect de be langstelling van de Vereeniging van Her bergiers en Hoteliers en van dit hooger standpunt bekeken ook moet dezen Bond een wijze en dan - eindelijk eens - kracht dadige houding aannemen. De gebeurtenissen in het buitenland zijn kort samen te vatten. Daar is eerst de opening van de exposi tie te Parijs. Daar is niet veel over te ver tellen. De Franschen hebben hun Mar seillaise gezongen van Aux Armes, citoyens precies of de helft van de wereld in hun beetrapen zat en met een overtuiging die ge bij overtuigde pacifisten van het Volksfront niet zoudt verwachten. Jacques Doriot o maire van St. Denis bij Parijs is lang communistische leider geweest. Als hij geen leider meer mocht Vervolg op 2' blad. Wij Ninovieters zijn zeer bedrijvige men» schtn weinigen onder ons hebben tijd gehad cm deel te nemen aan de amntstiebetooging door de Vossen op touw gezet. Een twee draa vier Ninoef Nin oef Een twee draa vier..., Ninoef is niet hier Maar iedereen kan gemist worden zelfs Ninoef en 't heeft gegaan zonder Ninoefen als ik het niet schrijf en als ze mijn geschrijf in Brussel niet lezenzullen ze daar zelfs niet het minste vermoeden hebben van onze Vaderlandsche (ont)houding Ten andere wij mogen niet dramatizceren. De Ninovieter is plezierig van karakter hij set niet gaarne kwaad bloed en waar er ruzie gemaakt wordt trekt hij er van onder. Hij laat de boeren vechten. En om ronduit de waarheid te zeggen ge kunt niet deelnemen aan een Vlaamsche op tocht, er zelfs niet gaan naar zien zonder kwaad bloed te zetten. België zijn gendarmen 't zijn veelal Vlaamsche boerenjongens maar wiens brood men eet diens woord men spreekt Bel gil zijn gendarmen, zeg ik, zijn gewoon nog al hardhandig op ie treden tegen Vlamingen. Ze werken r.og al licht met de kolf van het geweer. Er zijn politieke voor mannen wiens achterwerk er weet van mee te spreken. En ze rinkelen nog al licht met de menet ten een beetje veel om wel te zijn. Er zou dat nekeer iemand te Brussel aan mijnheer qui-de-droit moeien vertellen. Na de veroordeeling van Pater Strache hebben ze in Br ussel een gerommel geheord als van een naderend onweder.... en de han del in activisten werd stop gezet. De makke en tamme Vlaming weert hem altijd om kalm en waardig te manifestee ren.... maar dat eigenaardig klingelklangel van die gendarmen bellekens zouden hem eens kunnen schichtig maken en doen op hol slaan. Hadden de Ninovieters maar geweten dat er ten beet te lachen was ze waren er wel bij geweest. En er was te lachen. Enkele groepen Vlamingen hadden op de Groote Markt gezien of mtenen te zien ach ter een venster het hoog-edel-achtbare genekt van den Brusselschen politiek.,., pardon 't moet zijn het Brusselsch politiehoofd Max. En daar ging almeteens een bas-coneert op waarvan ze op de internationale hondenten- toonstelling van den Cinquantenaire nog geen flauw tdée hebben. Alle mogelijke 'hondentalen waren er in vertegenwoordigd vanaf het fijne pieperige stemmetje van het schoothondje dat Fransch spreekt tot de zware bas-stem van den bot- rentrekheni die Viaamsch spreekt. Max, in zijn eigen taal aangespreken Viaamsch verstaat hij niet zal nu wel tot in de kleinste nuances gevoeld hebben wat al spot en welke nijdigheid er lag in die men- schen hondentaal. De Brusselaars hunnen Max kan het hun nu vertellen. De comeaie is uit. De bloed en geestesverwanten van de 85 o/o zijn de repliek gaan geven aan de bloed en geestesverwanten van de 15 ofo die den acsaut gedaan hebben met ten pennestoh achter een oor en een sigaret achter het ander en die een schuilplaats gezocht hebben in de Fraternellen. De tijd is cm dat een in 't zwart gekleeds zangeres met een nationale vlag in de* arm ons kwam zingen van u O Bclgiqué O mirt cherie om ons nen riem onder den buik te steken. Alle Vlamingen welen nu, wat wij van 'IS en '19 weten dat de uitbaters der va derlandschlufdt hun leelijk gedoe onder de nationale vlag gestopt hebben tievens de lijk kisten van ons gesneuvelden. Vlaanderen is te Brussel Max gaan over» bassen. Ninove was er niet. Tantpis voor Ninovt Reporter. .1.

Denderklok | 1937 | | pagina 1