Bi Geen Amnestie en Toch Amnestie Voetbalmatch -- lx C. Ninove - S. K. Geeraardsbergen Nlnove 6 Juni 1937 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad 0. LMÏSTlRÜAiPt-ttAilLTIBitAISi La n (I bo u w belang en KAJOTTERSHOEKJE FILMLEIDING Zondag 6 Juni, om 10 uur 's morgens Een laatste galop vóór den strijd om den titel. Het Hoekje van den Reporter VOOR HET Postcheokrekenlng (R. Luysterman n* 1862,54) NINOVE KANTON Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n-1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. In ons artikel van 25 Mei 1.1. zegden wij onder meer in verband met het amnestievraagstuk, dat dt regeering door het indienen van een wetsontwerp dienaangaande, deze veel omstreden kwestie een maal voor goed wenschtte gedaan te maken. Dat ze dan toch einde lijk haar edelmoedig begrijpen zoo omzetten in onaanvechtbare werkelijkheid. Maar we voegden er onmidde- lijk bij dat wanneer de regeering scheen met de kwestie te willen gedaan maken, het aan de Vlamin gen bleef er voor te zorgen dat ze wel goed en degelijk uit de voeten zou zijn. Groot was dan ook de hoop van het Vlaamsche Volk wanneer het in de straten der hoofdstad in on gezien machtsvertoon, uiting gaf aan zijn hartewensch en den kreet Amnestie uitgalmde in het aangezicht van dezen die vijandig stonden tegenover Vlaan- derenseisch. Wij hadden genreend dat de betoogingen van 23 Mei de betooging der Vlaamsche Concen tratie, ook het uitgangspur.t zou geworden zijn der algeheele Vlaam sche rechtsherstelling. De Kamer heeft zich thans uit gesproken of beter gezegd ze heeft zich niet durven uitspreken om de regeering in stand te houden. Voor de zooveelste maal zijn de Vlamin gen voor den aap gehouden spijts beloften, spijts bedreigingen moe ten we het nogmaals stellen met het edelmoedig begrijpen waar we sinds alles van weten. Voor de zooveelste maal heeft de gelegen heid zich voorgedaan om alle ex- tremististische drijverijen den kop in te drukken en ook voor de zoo veelste maal werd hen een troef te meer in de handen gespeeld. Want diezen die bij de besprekingen het meest lawaai hebben gehouden vóór onvoorwaardelijke en volle dige amnestie, jubelen thans in hun binnenste en verkondigen met des te meer kracht dat er in Bel gië aan de Vlamingen nooit ofte nooit recht zal geschieden. Daarom ook kunnen wij de hou ding der Katholieke Vlaamsche Parlementairen niet goedkeuren die opstapten achter de plakkaten vóór onvoorwaardelijke amnestie en die toch voor het verminkt ont werp hebben gestemd Wij betreu ren ten zeerste de verdeeldheid bij dt stemming, waar leden van één zelfde groep vóór stemden, tegen stemden en anderen zich onthiel den. Was de kwestie niet belang rijk genoeg om ailen eensgezind te toonen aan huil volk dat ze op ge bied van Vlaamsch rechtsherstel onverzettelijk staan, ook al moest de regeering er door struikelen Wij bewonderen evenwel het standpunt van de zes Katholieke Vlamingen die wiiden logisch blij ven met hun Vlaamsch zijn en die het ontwerp niet hebben gestemd omdat het geen volledige am nestie toekent. Dat was de eenig mogelijke houding na de zoo klaar en duidelijk uitgesproken volkswil op 25 Mei. Tenslotte heeft deze zoo geslaagde Amestiebetooging dan geen ander praktisch resultaat gehad dan de parlementairen voor één dag saam te brengen om ze bij afrekening weerom jammerlijk te genover elkaar te plaatsen. Voor ons Katholieke Vlamingen is het waarlijk bedroevend dezen gang van zaken te moeten vast stellen. Hoe schril steekt al dat ge konkel bij de amnestiekwestie af bij de Vlaamsche daad van Gram mens Wanneer elk Vlaamsch Minister en elk Vlaamsch Volks vertegenwoordiger zoo afdoend en koppig ons Vlaamsche recht op- eischte spijts alles, het zou er an ders toegaan in regeering eu par lement. Maar als altijd is lamme goedzak daar geweest om zich te laten af schepen met een toegeworpen brok en sleept hij zijn verkropte, maar gewilde onmacht verder met etn sussend :t zal voor naaste keer zijn En ondertusschen werkt hij de tweedracht en tegenstelling tusschen Vlamingen en Walen in het kader van den Belgischen Staat in de hand. Werkelijk zal de zaak der Vbmingen dan altijd aangewezen blijven op onbegrip, tegenkanting en haat Wat moet er nog mter gebeuren om recht te krijgen «at krom was, om te herstellen wat door de schuld van België zelf kon mis daan worden Het weze toch niet te laat beklaagd Tomatenteelt in Belgie. Deze schoone, appelvormige viucht, met glanzig scharlakenroode kleur, is thans door iedereen genoegzaam gekend en ook gewaardeerd, want ten huidige dage wordt zij zoowel in de keuken van den werkman en den boer verbruikt als in die van den burger en van den bezitter. Laat ons maar rechtuit zeggen dat de tomaat een volks vrucht is geworden. Ook wordt zij overal gekweekt, zoowel vooi eigen verbruik als voor den verkoop. De tomaat gelukt best in vruchtbaren grond rijk voorzien van opneembare voe dende besianddeeLn en in volle zon. In Maart-April zaait men ze in serre of broeibak, om ze daarna, wanneer de plant jes drie of vier blaadjes hebben, in kleine potjes te verpoten. De tomaat is herkomstig uit Mexiko en weerstaat moeilijk aan de koude daarom is het geraadzaam ze nooit voor half Mei in vollen grond uit te planten. Daar deze plant veel voedsel noodig heeft zal men, zoo vroeg mogelijk, goed geteerden stalmest or.derploegen, en deze bemesting aanvullen met 500 tot 000 kgr, superfosfaat, 250 tot 300 kgr. zwavelzure potasch en 250 tot 300 kgr. ammoniak- sulfaat. De scheikundige meststoffen zal men met zorg door elkaar mengen en diep on dereggen, eenige dagen voor het verplan ten van de tomaten. Men plant ze gewoonlijk op een afstand van 00 cm. in rijen die SO a 90 cm. van elkander verwijderd zijn. liet is aan te prijzen binst den groeitijd eenige malen op te hakken om het onkruid te weren en tevens den grond frisch te houden, want deze plant verdampt veel vocht. Te gepasten tijde eike tomaatplant van een steunstok voorzien van ongeveer 1 m. lengte mag niet verzuimd worden. Eenige aanbevelenswaardige soorten zijn Alice Roosevelt, Joffre, Mikado, Ponderoza en Koning Humbert* Landbouwers, werklieden en hoveniers volgt onzen raad en ge zult tevreden zijn over den uitslag. 1)1X1. Wijn is eoed en bier is lekker, Maar de beste levenswekker 'k Zeg het, en 't is geen gevlei, Blijft de Pacha Chicorei. Waarom van hem geen ambachtsman maken Dat is de dagelijksche vraag van tien tallen huisgezinnen als er gesproken wordt over hetgeen hun jongen, hun zoon gaat worden. Wat is nu het meest loonende voor de toekomst van uw kind Jaren lang heeft soms vader, en meer maals zelfs moeder gearbeid, ja, geslaafd, om hun kinderen, hun kroost, eerlijk groot te brenger, en steeds met dat ge. dacht binnen enkele jaren worden we geholpen door onzen oudste. Alle hoop en verwachting zijn op hem gericht. En nu hun oudste kind den ouderdom bereikt heeft, dat bij de school mag ver laten en mee zal opstappen in de ontel bare rijen van hen die lederen morgen naar t werk trekken, nu rijst de groote vraag Wat zullen we met den onzen aanvangen, waar moeten wij hem plaat sen En hier moeten wij zeggen dat de ou ders niet genoeg bekommering dragen om het lot van hun jongen. Te veel wordt er gezegd 't Is kwestie van hem maar ergens binnen te stoppen. Helaas dat ergens binnen stoppen be- teekent voor velen het begin van een on gelukkig leven. Als we op dit oogenblik zoovele onge lukkige gevallen kennen waar den jon gen, omdat hij op zekeren leeftijd geen uitkomst meer ziet, begint te wanhopen, het ieven beu wordt, is het dan dikwijls niet, omdat de ouders alleen van den jon gen vroegen vooveel mogelijk geld bin nen te brengen en ztch heelemaa! niet bekommerden om zijn toekomst. Om maar een bepaald gevalletje te ver tellen Een jongen uit een tamelijk welstellen de arbeidsfamilie begon op 14 jarigen ouderdom te werken en de oudeis plaat sten hem ergens als loopjongen, waar hij bijna uitsluitend vrouwenarbeid moest verrichten, boodschappen doen, kuischeu en vagen, 't Voornaamste voor hem was dat hij vanaf den eersten dag verdiende, maar na een paar jaren wierd de jongen dat eentonig lever, zoo beu, dat hij besloot er vandoor te trekken, meer nog omdat hij nog steeds werkte aan datzelfde loon waai aan hij begonnen was. Nu vooruit gang had hij evenmin gemaakt, want nog steeds was zijn dagelijksche arbeid, boodschappen doen en vagen. Na heel wat rondgeslenter, vond hij weer 'n be trekking, ditmaal als pakkenmaker in 'n magazijn. I ot op zijnlSJe jaar bleef hij aan 't zelf de werk, maar weer eens werkte hij nog steeds aan dat loon dat hij van eerste af ontving. De patroon kon het evengoed doen met n jongen van 1G jaat, dit liet hij voldoen- doorschijnen als er spraak was van op slag. Lang zou hij het er niet meer volhou den en hij nam de eerste de beste gele genheid te baat om weer elders in dienst te treden. Stilaan naderde ook zijn soldatendienst Programma voor Zaterdag 5 0 Zondag en Maandag 7 Juni Voor volwassenen Zulke Vader, zulke Zoon Miss Pacifie Ouders een film voor vol wassenen is even ongeschikt voor uw kinderen als een af to ration film voor u doe dus uw plicht. en had hij ondertusschen kennis aange knoopt met 'n braaf meisje- Beiden waren rechtzinnig en eerlijk en wilden zicb degelijk voorbereiden op hun late: familieleven. Maar, 'n paar maanden voor zijn leger dienst viel hij werkloos, zooals dat bij vele losse werkmannen het geval wierd. Zwaar leed hij, maai dacht dat na 't sol datenleven, hij, mogelijk meer geiuk zou vinden. Doch dit betracht geluk bleef zoek, en nu dat reeds n half jaar weerge keerd is van den troep, stelt zich eiken dag opnieuw de vraag Wat zal er van mij geworden, tot wat is mijn leven nog dienstbaar Niet alleenlijk hij, maar ook zijn verloofde lijdt zwaar onder dit lot. Beiden hadden zich zulke heerlijke toekomstdroomen vooropgesteld en nu moest alles worden afgebroken. Hij, die vroeger nooit dronk, pleegt nu elke gelegenheid die zich voordoet over daad. Hij wordt 'n onuitstaanbare, een barsche, een karakterlooze voor al zijn naasibestaanden. Wat gewordt er van zulk 'n leven Als we zulke droevige en hopelooze gevallen kennen en er de noodlottige ge volgen van inzien, willen wij dan en allen, die er iets kunnen aan bijdragen, niet trachten, ai onze jongeren van eerst af aan, de verzekering te geven van hun later geluk Gij ouders, onderwijzers, vrienden, helpt allen mee opdat onze toekomstige jonge arbeiders bekwame ambachtslieden zouden worden, 'n Goede vakman vindt steeds werk. Wijst onze jongens der. weg naar de vakschool, waar men van hen zal maken degelijke, ontwikkelde stielmannen, voor- wien hun arbeid geen last maar 'n Zege wordt. Elkeen begrijpe zijn verantwoordelijk heid en doe zijn plicht Wij bouwen samen die nieuwe arbei dersjeugd, moge de arbeiderstand die terug zooals weleer, om zijn technische bekwamenheid, overal geroemd wordt. K. Jotter. Het vervolg van het artikel Be scherming tegen Alcoholisme is verschoven tot toekomende week. Mijnen hond heet Max. Vroeger heette hij Tom. Hij is van naam veranderd ik weet niet waarom wellicht omdat het tegenwoordig de mode is van nt keer te veranderen. Er zijn madamen, geen krotmadamen hoordie arte en iiter keer van naam veranderen. Etn krointadame kan haar in 'i algemeen dien] luxe niet permit- teeren en ze zou de occasie met hebben. Mijnen Max, (ik zet mijnen Max om niet te verwarren met de Brusselaars hunnen Maxmijnen Max, alias Tom heejt mij dees week 'nen toer gespeeld. Hij heeft mij kwaad gekregen. Motst hij vt)stand hebben hij zou er f.er op zijn want mij krijgen ze niet licht uit mijn humeur, al zeg ik hetgzelf en de Brusselaars hunnen Max die naar het schijnt zoo fel is, is daar nog nooit in ge lukt. Mijnen Max is fel interessanter dan de Brusselaars den hunnen. Moest die weten dat mijnen Max, Maxj keet, hij zou mis schien peinzen dat het om zijnent 't wille is en hij zou mis zijn want hij heeft voer mij niet hetminste belang. En als ik mijnen Max 'nen schop tegen zijn viool geef dat hij al spelen buiten loopt heb ik tan mijn leven nog aan geen relativiteit gedacht, noch aan die van Einstein noch aan een andere. Onze voorouders deden [dat en hunnen hond heette due, baron, of marquis en dan konden te aan hun due, baronof marquis de stampen weer geven die zij zelf van Mijn heer den baron, dut of marquis kregen. Mijnen Max heeft meer dan een punt ge lijkenis met dien der Brusselaars. Mijnen Max staat op een der hoogste spor ten van de sociale ladder van den honden- wereld. Hij heeft'en verfijnde educatie ge- kregen en heeft delicate goestingen. Melk mag hij wel, en hij heeft geen zwaar- temeter noodig om te weten of ze vervalscht is Als er water bij is laat hij ze staan. Zoetigheden zijn hem zeer welkom maar als krachtvoeder moet hij vleesch hebben en kie kens eet hij liefst. Hij niott daarin voor geen enkel hiekenvreter onderdoen. De Brusselaars hunnen Max leeft maar als hij Vlamingen kan judassen. Mijnen Max al zijn schranderheid komt maar voor dej pinnen als hij kan katten plagen. En 't is zoo dat hij mij kwaad heeft ge kregen. Ik had voor hem en mijn twee katten den overschot van mijn eten verdeeld. Ze wilden het niet eten 't was niet goed genoeg. Ik had ai sakkeren in de twee schoteltjes melk gegoten maar Max kon niet verdragen ilcit de kutten likten oi hij ging ze weg jugeti van hel schoteltje waar ze aan kwamen. Als hij moe werd van altijd van het eene schotel tje naar het ander te loopen bleef hij tusschen de twee in op zijn achtertrein zitten en hapte naar de fatten gelijk van welken kant ze nader kwamen. Ik kreeg al meteens den mostaard in den neus eu ik stekte hem bij 't vel van zijnen nek en gaf hem daar een schudding van waar ben-je-mij. Gij Iccltjkc, leehjke loebas riep ik in zijn oor> \g*j hartevreter die zelf geen tijd hebt om te eten klaar gelijk gij overladen zijt om de anderen hun brood af te pakkeu.... En hoe meer hij ka-itte hoe meer ik sakkerde. Al meieens klonk er achter mij een onbe daarlijke lach. Van het verschieten liet ik Max vallen.... daar stond mijnen pastoor tranen te lachen. Wel, wel, mijnheer de paster, zet ik, kunt gij daar mee lachen Kunt gij u daar kwaad voor maken antwoordde hij. Walte.zei ik, xoo'n hartvreterij Hoort, zit de pasterik ga u iets zeggen maar niet voort zeggen hoor i Uwen hond heeft dat gedoe van de] men- schen afgekeken... en wellicht wil hij hun leeren hoe hatelijk het is Reporter. 9 V 9

Denderklok | 1937 | | pagina 1