Bescherming tegen Alcoholisme. illï HOT N Elfde Jaar N'r 24 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove <3 Juni 1937 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind, Weekblad S. LtlYSTIRlAFt-etAILTiailAIM 'T BOJLLEKEN Het Hoekje van den Reporter FILIVILEIOING 44 VOOR HET Postcheokrekenlng (R. Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Telefoon 345 Handelsregister Aalst n' 1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker- U itgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. voorbereiding dan kunnen In het voorgaand artikel hebben wij getracht het on-sociale van de wet van l!H9 te doen uitsehijnen. Wij ook willen ons de vraag stel len gezien het faljiet van deze wet, welke oplossing zouden wij kunnen voorstaan om het drank, misbruik te keer te gaan, om de volksgezondheid en zedelijkheid te vrijwaren en te verbeteren, zonder onzen toevlucht te moeten nemen tot wetsbepalingen die', noch alge meen, noch doeltreffend, noch aan vaardbaar zijn. Wij zouden daarom nagaan met welke argumenten de voorstellen tot wijziging van een slechte wet worden bekampt, wij zouden ook kennis geven van de voorstellen tot wijziging en een algemeen besluit trekken. Dat dit alles zoo maar in twintig regels kan samengevat worden zal onze lezers niet ver wonderen. Ter van verdere bespreking wij niet beier doen dan een deel van de lange redevoering van Se nator Legrand ter overweging aan onze lezers voorleggen, daar bet ons schijnt dat hier op zeer rake wijze wordt aangetoond waarom de wet moet veranderd en er geen spraak mag zijn deze wet onder welk kleedje ook in stanu te hou den. De heer Legrand. Men heeft be weerd dat, zoo de wet van 1919 zoo d<k- W'jls door de herbergiers is overtreden geworden, dit gebeurde omdat het toe zicht van overheidswege verslapt is. Dat is niet waar. De opsporingen zijn nog altijd zeer talrijk, rnaar leveren met den dag minder uitslagen op, ten eeis e omdat zij die de wet willen ontduiken vernuftiger worden, en aan den anderen kant omdat zij door de bevolking worden geholpen. De administratie heeft nieuwe controle middelen ingevoerd. Zij heeft acciji sbe- ambten die niet gekend waren en tot een andere streek behoorden, naar de te be zoeken gemeenten afgestuurd. Deze accijnsbeambten hebben scms bij den aanvang een overtreding kunnen vast stellen, maar, in de groote meerderheid der gevallen, geen tweede, omdat de be trokkenen onmiddellijk verwittigd waren. De maatregelen zijn des te ondoeltreffen der waar het de geheime slijterijen be treft, waar ongestraft alcohol mag voor handen zijn, en die met gesloten deuren kunnen werken. Artikel 5 van het tegenontwerp straft dus de vrienden van een bepaald huis die op geen andere wijze hun tegenwoordig heid in dat huis kunnen verantwoorden. Dit zal niet meer het geval zijn indien iemand die betrapt wordt terwijl hij alco hol drinkt, kan btwijzen dat er zaker,be trekkingen bestaan. Ziet men dan niet in hoe gemakkelijk die uitzondering kan ingeroepen worden door de slijterijen die in de winkels inge richt zijn Indien men onze collega's volgt dan zal men slechts ijdel werk verrichten neemt men de door hen voorgestelde maatrege len aan, dan zou zulks slechts de verbit tering van hst publiek kunnen aanwakke ren, zonder nog te gewagen van de ern- stige gevaren die deze maatregelen ople veren voor de onschendbaarheid der wo ning. De heeren ürban en, cs. stellen in een ander bepaling, de verscherping vóór der voorziene straffen. Zij gaan zelfs zoover een boete van 1.O00 frank, dat is te zeggen 7.000 frank, vóór te stellen en een gevan genisstraf van één tot twee jaar voor de eerste overtreding. Dat zijn geen straffen die kunnen verminderd worden want het ontwerp zegt uitdrukkelijk dat in dezen geen aanleiding is voor de toepassing der voorwaardelijke veroordeeling en geen verzachtende omstandigheden worden toe gelaten. Onze collega's zeggen dat die straffen zullen moeten toegepast worden zoodra de overtreding plaats had in een geheime tapperij of in een winkel, maar van het oogenblik dat de verkoop heeft plaats ge had in' een lokaal dat toegankelijk is voor het publiek, dan is er altijd geheime slij ting. Maar ik heb onmiddellijk een andere opwerping tegen de voorstellen van de heeren Orban en cs., namelijk dat in wer kelijkheid de overdreven gestrengheid der straften het tegendeel zal bereiken van het doel dat zij zich hebben voorgesteld. Het publiek zai steeds het alcoholver. bruik op bedekte wijze als een onbedui dende overtreding beschouwen. Uw irzicht is goed maar gij gaat een verkeerden weg op, en, zoo uw voorstel kon worden aargenomen, zoudt gij weidia den spijtigen weerslag ervan in het land merken. Krachtens artikel 11, [zal in elk kanton een comité van toezicht worden opgericht, waarvan de leden zullen gekozen worden onder de ieveraars voor goede werken en de leiders der matigheidsbonden. Die comités zulien als opdiacht hebben de openbare overheden te helpen, de gehei me s ijterijen op te sporen, en het ingrij pen vao de politie en van de parketten uit te lokken. £en mooie formule, maar die er de te gevaarlijker om is. De matigneidsbc nden hadden reeds veel vroeger het bestaan van die kwaal moeten opmerker, en liet wil ons nochtans voor komen dat zij enkel na de debatten van 1934 iets gemerkt hebben. Sommige comités zijn bijeengekomen om protest aan te teekenen tegen een eventueeien terugkeer tot de vrijheid. De comités I ebben nooit begrepen dat er in het alcoholvraagstuk wat anders te onderzoeken valt dan de vrije verkoop. Ik heb geen vertrouwen in de comité d e men ors voorstelt in te richten wij kennen er andere die nitts opgeleverd hebben. In talrijke kantons zult gij ze zelf niet behoorlijk kunnen samenstellen, en deze samenstelling gekend zijr.de. kunt gij zeker zijn dat de leden der comi é's het minst verwittigd zullen worden van wat er omgaat en het minst geholpen in de vervuiling van hun opdracht. Worden zij soms wel geholpen, dan zullen zij zich neg ernstig moeten afvra gen wat de gegeven inlichtingen waard zijn en of deze niet alleen voor doel heb ben veete te voldoen. De leden dezer comité's zullen niet beter kunnen handelen dan de gezagsdienaars het gedaan hebben. Ik zou er geeneriei bezwaar in zien mij aan te sluiten bij voorstellen van onze collega's in een gezondgemaakt regime. Dan zou er niet meer te strijden vallen te gen de geheime slijterijen, en mag men hopen dat de comité's van ijveraars voor goede werken door de openbare meenirg, en vooral door de herbergiers, zouden ge holpen worden. Handhaaft men echter het verbodsregime, dan kan ik geen redmid del zien in de ontoereikendheid dezer comités. Men vraagt u, mits enkele gevaarlijke nieuwigheden, het behoud van het huidig regime zonder meer te bekrachtigen. Men beeldt zich in op die wijze uw geweten gerust te stellen. Gij weet dat dit regime schipbreuk heeft geleden gij weet dat het den groei van het alcoholisme heeft mo gelijk gemaakt en dat het een smokkel handel heeft begunstigd die ever schaam teloos is, als hij nadeelig is voor de open bare financiën. Aan dat regime moet gij een einde ma ken I Gij moet de genezing langs andere weg zoeken en dat is het wat door uw commissie voorgesteld wordt, die u vraagt terug te komen tot gecontroleerde vrij heid. Die terugkeer tot de vrijheid, aan- vuld door de reglementeerirg van den alcoholverkoop. Van die reglementeering van den alco holverkoop werd niet te veel kwaad ge- zegd, hoewel sommigen er niet hoog mee oploopen doch in werkelijkheid is zij het hoofdpunt van het stelsel dat door de com missie van justitie werd opgemaakt. Onze tegensprekers vallen voornamelijk dien terugkeer tot de vrijheid aan. Men zegt dat het invoeren var. den vrijen ver- koop den geheimen handel niet zal uit roeien, en dat de terugkeer tot de vrijheid gevaren meebrengt, waaraan wij niet veel gewicht hechten. Ik beweer dat het alleen de terugkeer tot de vrijheid is die den sluikhandel kan vernietigen. Deze bestond niet vóór de wet van 1919. Het verbod heeft hem in hel leven geroepen. oer opnieuw het recht in voorden verbruiker om gerust zijn glas te gaan drinken in een openbare slijterij, en gij zult de verleiding van de verboden vrucht hebben te niet gedaan. Voor het platte land beteekent die te rugkeer tot de vrijheid de dood, zonder meer, van den sluikhandel. Op dat gebied deel ik de meening die in 1931 door den heer Janson werd uit gesproken. Voorzeker, de toestand is niet meer gansch dezelfde in onze kleine ste den al te dikwijls is de geheime tapperij een verdachte kroeg geworden. Maar on der toepassing van het nieuwe stelsel, zul ien degenen die er zich heen begeven niet meer kunnen zeggen dat zij er gaan om alcohol te drinken iedereen zal weten dat zij er om heel iets anders gaan, en dat zai het beste middel zijn om die huizen ten onder te brengen. Dit zal reeds een niet te onderschatten uitslag zijn, want geheime tapperijen be staan er tot ir, onze groote steden, en te Brussel misschien meer dan overal elders. Men heeft aangevoerd dat de geheime tapperij die geen rechten betaalt en sluika^cohol betrekt -—goedkoop zal kun- nt-n blij ven verkoopen en zoodoende de openbare tapperijen in den weg zal staan. Men verliest al te dikwijls uit het oog dat het door de commissie voor justitie voorgestelde stelsel niet alleen een uitste kend middel is om den sluikhandel te be strijden maar dat het ook, op het gebied van de hoedanigheid der producten, den kooper de beste waarborgen biedt. Thans kan eenieder sluikalcohol ver bruiken, zonder dat hij het weet volgens het voorgestelde stelsel zai de, voorkeur van het pubhek natuurlijk gaan tot den gecontroleerdei, alcohol en dat is, naar mijn meening een zeer groot voordeel. De geneime tapperijen zullen het niet kunntn uithouden omdat, tengevolge van ten reglementeering van bet vervoer van alcohol, de openbare oveiheden doeltref fender zullen gewapend zijn. Nu^ reeds, zijn de leveranciers van sluikalcohol gekend maar niemand zal ze aanklagen, en de herbergiers minder dan eender wie, uit schrik voor tegenmaatre gelen. De heibergiers zullen de sluikhan delaars wel aanklagen zoodra zij het mo nopolie, dat de wet hun zal verleend heb ben, zullen te verdedigen hebben. Het zal oneindig gevaarlijker worden sruikalcohol van de eene plaats naar de andere over te brengen en alleen het feit alcohol in huis te hebben zal aan strerge straiten blootstellen. Maar, zoo zegt men, gij zult den ver koop van alcohol in de 100.0C9 slijterijen van België terug invoeren, en onze arbei ders zullen aan die verleiding niet kunnen weerstaan De arbeider denkt er niet aan zijn leven in het koffiel uis door te brengen, en voor al niet daar overdreven te drinken. Het is nochtans niet omdat er geen verlokking bestaat voor hem. Hij beschikt reeds over 100.OOG openbare tapperijen. Daar vindt hij die zware bieren waarvan het verbruik meer dan 12 liter alcohol op 50° per inwo ner vertegenwoordigt, die likeurwijnen, die likeuren met een alcoholgehalte van 5° tot 20°, en indien hij in de achterkeu ken wil gaar, kan hij daar alcoholische dranken krijgen die door de wet van 1919 worden verboden. En voor één openbare slijterij die hij op zijn weg ontmoet, ontmoet de arbeider ik weet niet hoeveel geheime slijterijen. Hij weerstaat aan de bekoring, het zijn onze tegenstanders die het verklaren, en nochtans weigeren zij vertrouwen in hem te stellen. Dat is de veroordeeling van allen dwang. Waarom zou de vrijheid ten. onzent minder gunstige uilslagen opleveren dan elders Vóór den oorlog, onder een regime van vrijheid, is het aicoholverbruik van 9.07 liter in 1899-1902 gedaald opj 5.63 liter voor de elf volgende jaren. En gij wilt een verbod behouden dat den terugkeer van het alcoholisme heelt bewerkt. Het is slechts in ons land dat men tus- schen 1927 en 1930 een verbruiksverhoo- ging van 80 t.h. heeft vastgesteld. Uit een statistiek, die mij door den mi nister van financiën werd medegedeeld, blijkt dat omstreeks 1905 het aicoholver bruik als volgt was voor België, 7.38 li ter tegen 5.63 liter in 1914 Holland won het met 7.8S liter in Frankrijk was het veib uik 7.08 liter en in Groot-Brittanië 4.60 liter. Vcor het tijd rak 1928-1932 werd het verbruik in België teruggebracht tfp ge middeld 2 76 liter (juist 3.17 liter voor 1930), wat neerkomt op een vermindering op een vermindering van 60 t. h. van het verbruik van 1914 en 03 t. h. van het ver bruik van 1905. In hetzelfde tijdvak daalde in Neder land, dat ons in I9u5 overtrof, het) ver bruik op 2.22 liter, zegge 72t.h. vanher verbruik van 1905 zelfde vaststelling vo>r Groot-Brittannië van -160 liter op 1 294 liter, zegge 72 t.h. In Frankrijk daaientegen, waar veel bijzondere pro ducten en van hoog gehalte verbruikt wor den. bereikte de daling sedert 1913 slechts 25 t.h. Nederland en Groot-Brittanië hebben dus oneindig betere uitslagen bereikt dan België en zij zijn aan de verbruiksstijging ontsnapt stdert 1927. Zelfs in Frankrijk is het verbruik verminderd. zor.der verbod met 25 Er heerscht een groote beroering, se dert enkele dagen, in de IJzerenwegbaan, Pamelstraat en Nederwijk. Niet naar aanleiding van kermis Okegem die aldaar nogal gewetensvol wordt meegevierd, maar naar aanleiding van een bericht, uitgeplakt door den spoorweg, voor af- schaffing van den onbewaakten overweg Nr zooveel bis, door de Ninoviet rs ge noemd 'i Boj.ltken ('t Balieker). De spoorweg gaat er met vuile voe- ten door en hij zit maar riemendalle in met de belangen der menschen die langs beide zeiden van den spoorbaan, alleen die toegangsweg hebben om niet te moe ten 20 minuten omweg doen zonder daar bij nog te reker.en hoe wisselvallig en ge brekkig de doortocht er is. De betrokken bevolking heeft dan ook reeds klacht ingediend op het Stad uis en verwacht dat het stadsbestuur van de gelegenheid zal gebruik maken om de twee stadsgedeelten boven - en onder spoorbaan - op meer doeltreffende wijze te verbinden. De spoorweg wil 't Bojlleken weg goed, maar dat hij eerst een deftige overgang make bijv. in lront van de E. De Mol straat. Anders moeten de zaken blijven zooals ze zijn en met zoo weinig mogelijk trei- terij met manceuvers aan dit zoo snottig Bojlleken. 't Is weer goede lijd, ten minste voor de spreeuwen en de meerlaars. 't Is een echt plezier ze te zien huishouden in andermans kerselaars. Ze hebben twee drie maand lang gewetensvol en plicht bewust rupsen gevangen en nu komen ze om hun loon. De eerste kersen, de schoonste en beste kersen zijn de hunneen ze gaan er tien gang mee precies of het niet op kan. De meerlaars zijn nog bescheiden in hun kermis vieren van uit een nabij staanden boom wippen ze ongezien den kerseboom in ze ijokken wel ne keer al van den eenen tak op den anderen te springen maar dan zitten ze knusjes weg gestoken onder de bladeren zwijgen dat ze zweten en eten om te bersten. Ge moet er een fijne zijnen bedreven in 't lak om ze uit le speuren 't is maar aan ds kersesteenen die vallen en een klem geritsel van de bladeren dat ge weten hunt waar zt zitten. Het zijn zoo fijne, geslepen en uitgeslapen caploiteurs die zoo sttlletjes hun gangen ga in en hun zakken i uilen zonder dat iemand het bemerkt. De spreeuwen in tegendeel kennen geen menschelijk opzicht. Van 't dak van de kerk en uit den toren komen ze in gestreken vlucht gelijk et n eskader vliegm ichtetien recht op den kerseboom af .Ze hangen langs den bui tenkant van den bojm aan de kersentrossen ze slaan niet haar vlerken en kwetteren en schetteren van klare lust. Ze pikken in een kers, kwestie van tien keer te proeven, laten se vallen en pikken m een andere. Als te er een gevonden lubben die volledige voldoening schenkt vliegen ze er mee weg en enkele minuten nadien komen ze iti gestreken vlucht met haar eigenaardig spreeuw- geschreeuw weer naar den kerselaar Ze blijven den kerselaar getrouw tot dt laatste kers en in een paar dagen kunnen ze nen boom plunderen. Als liet daarop is gaan ze een beetje verder. Als ge ze zoo in haar doening ziet moet gs onwillekeurig terug denken aan den plezan- ien tijd van Ons honderd frank.... ofons bazen geld moet op En ze benauwd krijgen kunt ge niet. Zet nen vogelsthrik in den boom, hangt er belle kens aan, hangt er potten en pannen bij die door den wind tegen een slaan.... na vijf minuten >.s de verbauw er tering er af en ze ga n er boven op zitten en er op sch..ten Ik heb ze pas gisteren nog ga geslagen in hun vrijpostige doening. Gij sakkerscht, sakkersche betsten dacht ik zoo 11 aar uw gepluimte le oordeden behoort ge tot de aristocratie der vogels j wie draa°t er xoo'n bont gekleurd zijden kleedje als gij. Maar gij hebt echte straat rakkers manie ren en een zoo groote tegenstelling tusschen uiterlijke vooytiaatiifieid en innerlijke geviceft- hetd heb tk nooit tegengekomen. Jlct doet, (och wel bij de Brusselscht liberale politieke bazen. Ze blinken gelijk de spreeuwen en ze gaan in d. Udgtschen kerselaar te werk gelijk de spi,e :u Ze plukken en trekken en plun- aeteit pi .i.s of het allemaal het hunne ware en er Luiten hen niemand bestond. 1 en tijde van iiei Rexistische gevaar heb ben ze een beetje hun manieren gehouden. A u is de schrik er uit de grondwettelijke vrijheden looptn geen gevaar meer en de Politieke plundering gaat weer haar gang. IVare ik Van Boeckel, de groote Vlaam- scht kunstsmidik zou voor Vlaanderen ne „eer iets doen, ik zou t de spreeuwen in den kerselaar in 't ijzer vereeuwigen en het dt Brusselscht liberale associatie cadeau doen om haar lokaal te versieren. Keporter. Programma voor Zaterdag 12 13 Zondag en Maandag 14 Juni Kleiue Pieter Voor volwassenen In Caliente Af te ratten 0 9 7

Denderklok | 1937 | | pagina 1