s Alle Hens aan dek I ÜIR A10YSIUS' <z Elfde Jaar Nr 25 Prijs per nummer 30 centiemen, Ninove 50 Juni 1957 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LMYSTIRIilACI-eïAIILTIRilAi KAJ0TTERSH0EKJE FILMLEI DING Zaterdag 7, Zondag 8 en Maandag 9 Oogst 1937 üeerlingensecpetapiaafc Van flinoVe. Wat gaat er om in de Rex-partij Het politiek overzicht van de week Het Hoekje van den Reporter UJ -> Ui CL oc NINOVE VOOR HET Postcheokrekening(R. Luysterman n* 1862,54) KANTON Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maandsn 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewon» per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Iedereen kent wel die uitdrukking ontleend aan de zeemans taal en waarmee wordt bedoeld dat de be velhebber al de aan boord zijnde mannen bijeen wil zien, omdat er ernstige omstandigheden aange broken zijn. De Engelschen zeggen het nog pittiger all hands on deck alle handen op het dek of nog vrijer, alle handen uit de mouwen. Veelal wordt dit commando gt- geven wanneer de verzamelde be manning een karweitje krijgt op te flikken waarbij alleman die aan boord is zijn medewerking moet verleenen en er eendrachtig be hoort gehandeld te worden in het voordeel van allen. Zoo ook roepen wij thans, hoe wel we geen bevelvoeders zijn,alle katholieken aan dek allen zon der onderscheid mannen, vrou wen eu jeugd, aim en rijk, die het goed meenen met de katholieke zaak roepen we optoteendrachtige samenwerking. Het Actie-Comité voor Ninove is van wal gestoken en naar we mochten ervaren en vernemen, wordt er krachtdadig, vastberaden en doelbewust gearbeid voor een stevigere samenbundeling van alle katholieke krachten en voor het verwekken van een grootere strijd baarheid van onze instellingen en maatschappijen. De uitslagen zijn onverhoopt en we mochten met blijde verrassing hooren dat de wil, de goede wil tot handelen, tot iets doen, die reeds zoo lang onderdrukt is gebleven, in verheugende mate aanwezig is en zich los maakt.De wagen is aan 't rollen. Wel hooren we rechts of links van een of anderen herberg- profeet of gediplomeerde zwartkij ker en afbreker die tegensputtert en zich afzijdig houdt zeggende er zou toch iets moeten gedaan worden, enz. enz. doch de kara vaan trekt voort, we zijn aan gang en wanhopen niet die tegenwichten eensdaags terug te zier. bijkomen als trouwe en icverige medewer kers. Wij katholieken, moeten thans het Actie-comité, het verantwoor delijk politiek lichaam, terzijde staan en iu al zijn uitingen edel moedig en vol opoffering steunen Het katholiek vereenigingsleven heeft enkeier, tijd verwaarloosd ge weest en braak gelegen en moet thans op vasten grondslag terug rechtgezet of opgebouwd worden. Alle hens aan dek Iedereen op de bres om door woord en daad, altijd en overal,de katholieke zaak te steunen, te verdedigen en te propagc-eren. Herhaalde malen hebben de ka tholiek geloovigen moeten strijden om de \rijheid van geweien op godsdienst* en onderwijsgebied te behouden de laatste ontwikke ling der gebeurtenissen wijst er op dat er opnieuwgevaar bestaat voor die vrijheden en het is maar met vereende krachten dat wij sterk genoeg zullen staan om ons hoogste goed ons katholiek ge loof en onze instellingen te vrijwa ren. Katholieken, denkt er aan Uw medewerking is noodzakelijk, ze is onontbeerlijk en het is u een ge wetensplicht die medewerking te verleenen, ieverig, offervaardig, tuchtvol en geestdriftig. Rondom ons voelen wij hoe alle anti-godsdienstige krachten elkan» kander zoeken om te samen, in lronten of andere liga's, den beslis- senden slag te slaan de voor beelden van Rusland, Spauje, Duitschland en Frankrijk zijn spre kend genoeg gaat gij, katholieK, door uw iakschheid, door uw afzij digheid, om een gril, de manceu- vers der vijandelijke machten in de hand werken Alle hens aan dek Door een dracht, door organisatie staan wij sterk en[kunnen we fier en zegevie rend blijven, spijts alles, wat we steeds waren en willen zijn ge trouwe kinderen van de H. Katho lieke Kerk en verdedigers van de christelijke leer. Het wordt weer een Triomf Na den triomftocht van onze vijf en veertig meetings doorheeD het Vlaamsche land, is de aktie voor onze schoolverla- tenden de grootste en machtigstever wezenlijking. Die aktie groeit uit tot een nieuwen triomf in Vlaanderen Voor de GO 4 70.000 jongens en meis jes uit or,ze arbeidersDmilies die de school gaan verlaten, wordt er gewerkt en gewroet dat het een aard heeft. Oveial worden vergaderingen bel-gd voor onder wijzers en onder wijzeressen die zeer tal rijk worden gevolgd met aandacht, met n diep begrijpen en met 'n blankende geestdrift. Htel het vraagstuk van de jonge arbei- deis en jonge arbeidsters wordt weer eens opgerakeld en telkens opnieuw wordt er gezamenlijk gezorgd voor doelmatiger werking en beter oplossing. De recollectiedagen over heel het Vlaamsche land voor de schoolverlatenden worden met den grootsten iever doorgezet en honderden jongens en meisjes kunnen wij z"o bereiken om hen in eene eerste kontakname de oogen te openen op al hetgeen hen te wachten staat in het ar- beidsmidden. De bureelen van beroepskeuze worden in somimge gewesten bestormd door de jonge schoolverlatenden. De geneesheer en de dienstoverste weten er op sommige namiddagtn geen weg mee en moeten er heel wat naar huis terugsturen om ze la ter te ontvangen. Zoo wordt stilaan voorbereid het ver- broederingfeest voor de schoolverlaten den, waarop we in de verschillende ge westen duizenden jongens zullen ver zamelen om ze de beweging nog beter te leeren kennen en om er een heele dag te doen aan gezonde ontspanning, waaraan K.A.J. zooveel zorg besteedt. Dat alles is nog maar een voorberei- dirg tot den grooten wervingsdag. Dien dag willen al onze propagandisten, gewestelijke dier.stoversten en leiders een geschenk geven aau Eerwaarde Heer Car- dijn en aan de beweging van duizenden nieuwe leden. Dat zijn geen ijdele beloften \'u reeds zijn we zeker dat er duizenden inschrij vingen zullen gedaan worden op het ein de van de aktie voor de schoolverlaten den. Het wordt dus weer een triomf 1 Een triomf schooner misschien dan vele vroe gere schoonere verwezenlijkingen. Wie heeft er tot hiertoe zooveel gedaan voor de arbeidersjeugd, voor het kind van den arbeider? K. Hajee. Programma voor Zaterdag 19 20 Zondag en Maandag 21 Juni Prins van een Nacht Voor volwassenen Heet-Hoofd Voor allen s@ms) Huitentjewone Verg-adering1 op Zondag 20 Juni 1957, om 11 uur 's voormiddags, in het lokaal St. Jorishof Statiestraat, 12, T/S. AAN DE DAGORDE 1. Gelegenheidsrede door Mr Karei Fransman, schepene der stad Ninove en afgevaardigde van het Provinciaal Midden- standssecretariaat van Oost-Vlaanderen Uitreiking van diplomas, getuigschriften en bekwaamheids brevetten. Iedereen is welkom. HET BESTUUR. In de laatste week hebben de dagbladen druk gesproken over moeilijkheden die in den hoogen raad van de partij zouden ontstaan zijn en waarvan het ontslag van den hoofdopsteller van a Le Pays Réel de heer Hubert d'Ydewalle, een niet te onderschatten episode zou uitmaken. In een brief aan La. Libre Belgique t zegt de heer d'Ydewalle de redenen van zijn ontslag. Hen eerste reden zou zijn omdat in het bestuur van de partij een aantal personen zouden te vinden zijn die weinig lofwaardige doeleinden nastreven ten koste van de edelmoedige offervaar digheid van anderen die nog steeds blin delings volgen. De tweede reden diukken wij hier over omdat ze ons, als katholie ken, het meest aanbelangt en door de bij Hex verzeilde katholieken dient overwo gen te worden. Een ontslag >2. Tengevolge van de bisschoppe- lijke tusschenkomst van 9 April 1937 is de ondergeteekende van dezen geweest die het vurigst een loyale bevrediging hebben gewild en gezocht van de moeilijkheden ontstaan met de Geestelijke overheid. Maar in den schoot van Hex zelf stootte! onze pogingen op den slechten wil van de eenen, die, om moeilijk te bepalen redens, wenschten dat het misverstand aanhield, ofwel op de tegenkanting van de anderen onder welke de invloedrijkste die besloten waren tegenover het Episcopaat een uitdagende houding aan te nemen. Het blijkt thans dat er onder de leiders van Rex eene meerderheid bestaat die barsch gekant staat tegen alle poging van rechtzinnige verzoening met de geestelijke overheid, en die dus heel weinig prijs hecht aan de bevrediging van de gewe tens. In die omstandigheden meen ik dat mijne plaats niet meer hij Kex is, en ik geloof dat die zienswijze zooveel te meer beteekenis heeft daar ik langen tijd, on danks alle hindeipalen, getrouw bleef aan die beweging wier oorspronkelijk ideaal een onbetwistbaar karakter van grootheid droeg. Deze verklaringen volstaau om van de Rex leiders, irdien zij nog steed6 willen beweren als kristene menschen aan poli tiek te doen, een klare en zakelijke ver klaring af te dwingen en een politieke hou ding die in overeenstemming weze met hunne overtuiging. Doch laten we ook onze verwondering zeggen over het feit dat Senator De Mont het tot nogtoe onnoodig heeft geoordeeld zijn meening uit te spreken over de lede- nen van ontslag van den heer d'Ydewalle en namelijk over het vermoeden dat in de openbare meening werd gewekt als zou den de leiders van Kex nog slechts in te deelen zijn in twee groepen deze die bedriegen en deze die bedrogen worden. Wij blijven niet stil bij de beschuldi ging van baatzuchtigheid van sommige leiders dat is een kwestie van huishoude- lijken aard. Maar we waren steeds beang stigd over den geest in dewelke door de Rex-partij werd gewerkt en over het doel dat de partij zich had gesteld. De dagorde onlangs door den partijraad in deze kwestie opgesteld werd door Paul De Mont niet mede onderteekend. In De Nieuwe Staat zijn de bijdragen van Paul De Mont reeds enkele dagen achterwege gebleven. Beteekent dit alles vanwege Paul De Mont een voorzichtige, terughou dende houding, ofwel een afkeuren van den Rex-leider Dat zouden we gaarne vernemen. In Japan is het kiezing geweest een tijdje geleden. De uitslag er van werd ge vierd als een succes van de democratie, en een neerlaag van het leger- nationalisme. Het nieuw ministerie steunt op het leger en de begrooting van 't leger is nooit zoo groot geweest als dit jaar. In Rusland, zijn de groote katten met lange staarten, van het communisme be zig met malaaar op eten. 't Is de eeuwige wet. Wat ook de eeuwige wet is, 't is dat die proletariërs die het luxueuze gedoe van de aristocratie hebben weg gevaagd het rap aangeleerd hebber» om even luxueus te leven en dat de luxe vrouwen bij hen nog een grooter rol spelen dan bij hun aristocratische voorgangers. In Fiankrijk staat de Volksfront regee ring voor een fi ïantiëele crisis. Ze vindt, om die te bekampen, geen ander middelen noch ander methoden dan de kapitalis tische regeeringen van vroeger. Het geld pakken waar het is is sim pel omzeggen. In Spanje duurt de oorlog nog altijd voort. De strijd om Bilbao is buiten gewoon hard en langdurig. Maar ik denk dat het er niet zoo erg toe gaat als ze ons wel willen doen gelooven. 't Zal uitkomen Als 't allemaal waar is wat ze ons per radio laten weten zal bin nen een paar maanden de laatste Spanjaard geestdriftig mogen uitroepen t aan mij de zege 1 aan mij Spanje De reizen van Ouitsche en Ita'.iaansche ministers zijn niet van de baan. Of ze werken voor vrede of voor oorlog zal te weten zijn na vijf en twintig of vijfiig jaar als de historie schrijvers in de Staats pa- pieren van dezen tijd zullen mogen gaan snuffelen. In Amerika is de nieuwe sociale orde nog altijd in wording. De voortdurende stakingen zijn hel zichtbaar elemeot in die wording. Onze eerste minister is op reis daar naar toe met een internationale economische zending. Wellicht zal hij naar huis komen om het ontslsg van zijn kabinet in te die nen. Het politiek huis houdenheeft nog nooit meer overeind gestaan dan nu. Vervolg op 2bind. Heb-de-gij dat ook hooren zeggen Ik heb hooren zeggen dat Ninove-plage datNmove-attractions aan het sas afgeschaft was. Ik heb het vernomen van goed part7 was ne menheer met tien hoed op die mij de stel lige verzekering gaf dat het juist was. Ik was al content. Ik kan er niet aan doen dat ik een beetje fier ben op mijn Ninove en iederen keer affront heb als ze in Ninove la ten uitpakken met Congo-brousse manieren of erger nog. Ik kan verdragen dat de menschen hun wasschen en afkoelen. Ninove moet een zwemkom hebben en de stortbaden aan de school der Detiderkaai zijn een doode musch om een kind te paaien. In afwachting dat er een zwemkom is moet Nmove er voor zorgen dat de menschen hun zelf-respect houden en het respect der anderen mee. Aan de meest mondaine plages van Frankrijk zijn er bai-plaaiscn voorzien voor heeren alleen en voor dames alleen. Er zijn ook mixte-baden. Voor een paar jaar heeft Holland op stel ten gestaan ter oorzake van de oprichting van mixte-baden aan de Hollandsche plages. In Ninove maken ze mixte-baden langs den openbaren weg en zijn er geen badplaat sen voor mannen alleen. Nmove staat daarvoor niet op stelten 7 ts de moeite niet.... Ge moogt optimist zijn zooveel ge wilt. Ge moogt u eigen geweld aandoen om te ge looven dat'de üakvischjes die daar de char mes van haar jong hjf komen exposeeren argeloozc kinderen zijn die met eens vermoe den wat kwaad ze stichten. Ge moet afgeven voor de werkelijkheid. De baders zijn niet altijd erg ridderlijk noch kiesch tegenover de baadsters en dan komt het uit dat de baadsters voor geen klein gerucht vervaard zijn en ge zoudt dikwijls verschieten moest ge hooren welke grofheden er kunnen komen uit een fijn mondje. Alle baadsters moeten niet over den zelf den kam geschoren maar indien het zelf respect er nog diep inzat souden de defti ge meisjes daar wegblijven. En indien er geen ongehoorde laisser-aller bij ons stads- besiuur bestond zouden alle meisjes daar moeten weg blijven. 't Is wonder dat en meisjes en moeders toch zoo kortzichtig zijn. In den tijd der kapmantels geraakten de musjes aan nen man en te hielden htm zoo lang de dood hem haar mei kwam afpakken. De mode is veranderdde kapmantels zijn weg. De opvoeding en het karakter der meisjes zijn ook veranderd. En 't is er niet te beter om. Ze kunnen geen meid meer houden en tien man ook niet. Ze zouden om wel te zijn moeten kunnen een beddeken meiden zaaien en ze moeten 'nen man of twee tn tcserve hebben tegen dat den haren elders gaat wieden. Als t in dezelfde richting blij ft voortgaan zullen ze binnen 7 kort, om toch iets te heb- ben, haar mans moeten vermangelen ge lijk de kinders hun beeldekens. Onze deftige burgerij draagt kiergelijk in menig ander vak, groote schuld. En ge moet de propheet Jonas niet zijn om haar te voorspellen dat ze er zal voor boeten. Wie zelf een verzorgde opvoeding ont vangen heeftheeft een christelijke en ook zuiver menschelijke. plicht de muider bedeel den ie helpen opvoeden. Het heeft altijd bestaan en het zal altijd zijn dat zedelijke wanorde de voorbode is van sociale wanorde waar de verfijnste genieters goed en lt]f bij inschieten. Hebben sommige datnes en juffers geen ver stand genoeg o>n die waarheid te begrijpen dat weten ze toch dat vleesch dat met goed bewaakt is door de katten gepakt wordt. Reporter. Hebt ?e niets vergeten, man, Dat u vreugde geven kan Och, 't is waar, het tasje, ja, Met mijn Chicorei JPaotia»

Denderklok | 1937 | | pagina 1