I 11 Juli - Vlaanderen's Hoogdag Groot Sporenfeest m Elfde Jaar Nr 28 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 11 Juli 1937 Katfioliek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad DAVIDSFONDS - NINOVE gezellig, vermakelijk en kunstvol samenzijn. Het politiek overzicht van de week Landbouwbelangen Het Hoekje van den Reporter 6 maanden 1 jaar 13,00 VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Postcheekrekenlng (R. Luysterman n- 1862,54) Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 ruaander. fr. 4,00 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het zal zoowat een zeshonderd vijf en dertig jaar geleden zijn se dert de Vlamingen van 1302 hun roemrijke sporenzege bevochten in den Groeninghe-kouter. En telken jare is die datum van II Juli voor ons Vlamingen der twintigsteeeuw een welkome gelegenheid om ui- ting te geven aan ons Vlaamsch bewustzijn en met fierheid dit wa penfeit van zoo'n groote en over weldigende beteekenis te geden ken. Het ligt niet in onze lijn van ne derig Katholiek Vlaamsch en Volksgezind weekblad de oorzaak- en de draagwijdte van de sporen- zege te dien tijde in 't lang en in 't breed voor de zooveelste maal uiteen te zetten. Wij willen ons veeleer verplaatsen op onze dagen en slechts één ft it onderlijnen, na melijk dat de gulden sporen welke de Fransche ridders op het slag veld lieten, opgehangen werden in de O. L. Vrouwkerk te Kortrijk. Hetgene beteekent dat Vlaanderen te dien tijde diep godsdienstig en diep geloovig was. Dat de Kl?u- waerts wel wisten dat zij met hun vrijheden te verdedigen ook hun eigen aard en zeden, hun christe lijke levensbeschouwing haddeu gevrijwaard van vreemde inmen ging. De Vlamingen van <502 wil den Vlaanderen Vlaamsch maar ook Vlaamsch KatholieK. En deze Vlaamsch Katholieke overtuiging is wel het kostbaarste pand dat zij ons hebben overgelaten en waar wij ook het meest zorg voor te dra gen hebben als zijnde ons hoogste goed Vlaanderen is steeds de eeuwen door het tiouwst gebleven aan zijn Katholiek Geloof en heeft de besten zijner zonen ten allen tijde veil gehad wanneer het ging om de verdediging en de versprei ding van dit Gelooi En hier valt ons het slotwoord te binnen van de Voordracht door Eerw. Pater Callewaert gehouden vóór het Davidsfonds te Ninove Er is een tijd geweest dat het Katho licisme Vlaanderen heeft gered, doch nu is het oogenblik gekomen waarop Vlaanderen het Katholicisme zal moe ten redden I Niemand zal betwis ten dat de Eerwaarde Spreker ook maar in het minst overdreven heeft. Ten allen kante zien wij de goddelooze theorieën in praktijk gezet, de materialistische wereld beschouwingen aangepredikt als de eenige heilzame voor ons volk. Statistieken leggen ons klaar de toestand voor oogen en hoofd schuddend, als niet begrijpend ver nemen wij dat in de groote Vlaam- sche Centra de massa welke nog regelmatig ter kerke gaat percents gewijze met 5 a 6 staat aangege ven Liberalisme, Socialisme en Communisme werken samen hand in hand om het Vlaamsche Volk te vervreemden van kerk en priesters en kenmerken den godsdienst als privaatzaak. Nog nooit is de strijd tegen ons Geloof zoo hevig ge weest dan op onze dagen dank zij de Grootmachten als Pers, Ra dio en Kintma werd de propagan da, langzaam maar zeker doorge voerd Nochtans zal het hard tegen hard gaan en de uiteindelijke zege moet en zal ons Katholieken toebehoo- ren wanneer wij maar willen In de Vlaamsche ziel sluimeren twee gevoelens die door alle tijden on afscheidbaar van elkaar gekleken zijn Godsdienst en Vlaanderland. Die twee zijn zoo nauw aan elkaar verbonden dat wij ons noch het eerste zonder het tweede noch omgekeerd kunnen indenken Maar nu komt het er op aan uiting te geven aan deze gevoelens, ze wak ker te schudden en vruchten te doen dragen voor de gemeenschap. Ieder Katholiek, en door Katho liek verstaan wij Roomseh Katho liek, heeft voor plicht zich open lijk uil te spreken en stelling te nemen bij dezen die het op zich genomen hebben het Katholicisme in Vlaanderen te redden midden den chaos waarin het dreigt ten onder te gaan Niet wij maar De zen die voor ons zullen verant woorden bij God hebben dit orde woord gegeven. Onze Bisschoppen Die beter dan wij de toestand in zien wijzen ons den weg die on- voorwaaidelijk moet ingeslagen worden, willen wij niet ten onder gaan en Vlaanderen zonder Chris tus zien doodgaan. Hier moeten helaas vele katho lieken een drievoudig mea cul pa slaan Christen zijn ze voor alles,maar verderwillen ze vrij zijn er etne persoonlijke overtuiging op politiek gebied op na te hou den.Ze vergeten maar al te vaak dat wanneer de «Kerkelijke Overheid» gesproken heeft er niet meer te aarzelen valt wanneer ze tenmin ste konsekwent willen blijven met hun gebeurlijk hoog oploopend Christen zijn J Wanneer de Bis schoppen verklaren, na rijp over leg en wel bewust van de draag wijdte huuner woorden en de ver antwoordelijkheid die ze dragen Dat er veor het behoud van de hoogere belangen volstrekt noodza kelijk is dat er één machtige politieke groepeering besta welke openstaat voor alle burgers die de rechten van hel behoud en het verdedigen der hei lige rechten van het geweten en van de Kerk in baar programma vooraf- stelt dan is de plicht Aanslui ten Niet redeneeren, maar besef- ien dat er hier belangen op het spel staan waartegenover alle per soonlijke meeringen moeten on derdoen eu bij slot van rekening toch van zoo luttel gewicht blij ven. Christen Vlaamsche medebur gers, gedenkt op Vlaanderens Hoogdag dat wanneer Vlaanderen voor Christus verloren gaat ook gij er schuld kunt aan hebben Vlaanderen voor Christus en Al les voor Vlaanderen weze de leuze. K. V. En altijd verder zegt men voort, Vau Oost naar West, van Zuid naar Noord De beste koiïie maakt ge klaar Met l'aolrn Chicorei voorwaar Zondag 11 Juli, te 7 u. 'w avonds, in ONS HUIS met de welwillende medewerking van de Kon. Harmonie Eendracht, Kunstzanger Rik Matthieu en Mevrouw Matthieu-De Smet. Feeistwijzer Te 8 u. s morgens, H. MIS, m de groote kerk, voor de overleden Davids- fondsers Te 7 u. s avonds (stipt) in Ons Huis en dan nog in open lucht, bij fraai en aangenaam weêr,.... Kunstzanger Rik Matthieu zingtons Lief Vlaanderen ™00.TÏ' V" d* MaeIe Muziek Cammaert Filips Van Artevelde 1.' ^uylsteke F. A.Gevaert De Vlaamsche Tale L. Mortelmans Klokke Roelandt g°d™bach R. Veremans Mevr. Matthieu DeSmet. De Koninklijke Harmonie laat ons hooren Rubensmarsch van P. Benoit Rozen uit het Zuiden Strauss Avé Maria Schubert E tincelles Waldteufel Jubelmarsch Cornez Viaamsche Leeuw Miry-Moeremans Aan 't klavier Vlaamsche Volksliederen door alle aanwezigen. GROOTE GRATIS TOMBOLA, voor de kinderen onzer leden. Ingang vrij eu kosteloos Garsch den dag de HUIZEN BEVLAGD Russen en japaners zijn bijna slaags geweest. Ze hebben hun ingehouden en elk is terug naar huis gekeerd^ 't Is maar dat een oorlog altijd kan verkeerd uitloo- pen, juist gelijk een proces en de gevolgen er van zijn niet te overzien Revolutie is een monster dat zich zelf verslindt. In Rusland gaat de groote kuisch voort in een akeligen aoodendans. In Palestina zijn we te weeg een jood- scne staat te zitn tot stand komen, 't Is altijd geleerd geweest dat vóór het einde van de wereld de joden weer een staat zouden vormen. In afwachting dat de wereld vergaat zullen ze daar ondereen zitten en de vraag is zorgwekkend hoe ze het zullen aan boord leggen om hun traditionneel stieltje van menschen te pluimen voort te zetten, daar onder malkaar. Frankrijk is erg anemiek en bevindt zich in een zeer zorgelijken toestand van ver zwakking. Dat is het resultaat van één jaar boelschap met te Front Populaire. En zeggen dat ze ons zouden wiilen wijs maken dat, onder ors iiberaler. die er zoo vetjes inzitten, er menschen zouden zijn die hetzelfde avontuur zouden wiilen probeeren. Ik geloot er niets van als ?t hunnen portemonnaie aan gaat zien ze uit hun ooger.. De warboel in Spanje duurt voort. De roode internationale wendt boven menschelijke pogingen aan om gansch de wereld in dat conflict te betrekken. Gten twijfel of de aanslag op den eersten minister van Portugaal is een van de tal rijke manieren waarop geprobeerd wordt het vuur aan de lont te steken. Van 't Binnenland kunnen wij niet veel vertellen. Minister Van Zeeland is terug tehuis. Zijn economische zending is lang de para plu geweest die zijn ministerie bescherm de tegen de politieke vlagen. Hij was nauwelijks tehuis, en had niet eens den tijd gehad om uit te blazen als de liberalen daar al waren met hun grieven en klachten. Minister Van Zeeland heeft onderhoud gehad met verschillige voor aan staande liberale personaliteiten onder ander met burgemeester Max. Dienen vogel kennen we en als die het ministerie moet meeste ren mag het zijn akte van berouw lezen. YVat er daarna volgen zal weten wij nietwellicht zouden wij ons verslechten met nieuwe meesters. Wij zullen het afwachten gelijk den hond zijn slager en ondertusschen een beetje nadenken over de uitspraak van het proces Sap-Bodart en O. Raadgevingen voor Juli. 1. Het oogenblik is aargebroken om in- karnaatklaver of roode top te zaaien. De teelt van deze voederpiant is warm aan te bevelen omdat ze als tusschenplant kan gekweekt worden en ook omdat ze groote j opbrengsten geeft als de teelt op verstan dige wijze gebeurt. Daar deze plant moei lijk aan de koude weerstaat, behoort men vroegtijdig en dicht te zaaien dan zijn de plantjes reeds goed ontwikkeld voor het invallen van de vorst, en is hun weer standsvermogen grooter. Een doelmatige bemesting bestaat in het onderploegen per hectare van 300 tot 400 kgr. superfosfaat en 150 tot 200 kg. chloor- potasch en voor liet zaaien nog 100 tot 150 kgr. ammoniaksulfaat onder te eggen. 2. Nog een voedergewas waarop we de aandacht van onze landbouwers vestigen is de witte mosterd. Het zaaien gebeurt gewoonlijk in roofbouw tijdens deze maand men bekomt na korten tijd een goede op brengst die zeer gretig door de dieren wordt opgenomen, en voordeelig schijnt te werken op de afscheiding van de melk. Bij deze teelt raden wij aan per hectare 200 tot 300 kgr. superfosfaat, 100 tot 150 kgr. zwavelzure potasch en 150 tot 200 kgr. ammoniaksulfaat, goed door elkander gemengd, op den omgeploegden akker te strooien en voor het zaaien diep onder te eggen. 3. In Juli gebeurt het inoogsten van gerst en rogge, en onmiddellijk daarna gaat men over tot het zaaien van rapen, een hoogst belangrijke teelt omdat ze een voornaam wintervoerder uitmaken voor onze huisdieren, en vooral voor de melk koeien. Vooraleer te ontstoppelen geve men een goede dosis beir, en vuile die be- nlesting aan met 300 tot 400 kgr. super fosfaat en 100 tot 150 kgr. chloorpotasch die seffens worden ondergeploegd. Voor het zaaien egt men dan nog 200 tot 250 kgr. ammoniaksulfaat onder.° 4. Zoo het weder warm en vochtig is moet men trachten de aardappelplaag te voorkomen door de planten te besproeien met Bordeleesche pap. Daardoor wordt de woekerzwam in hare ontwikkeling gestuit, de groeiperiode verlengd en bijgevolg de opbrengst en de hoedanigheid verhoogd. 5. In den tuin zaait men thans andijvie veldsalaad, keukenrapen en postelein voorafgaandelijk werkt men per are 5 tot G kgr. superfosfaat onder, 3 tot 4 kgr. potaschsulfaat en 4 tot 5 kgr. ammoniak sulfaat. Djjm Daar is geen enkel stiel meer die deugt en ge zoudt niet meer weten wat aanraden aan iemand die moet zijn carrière maken. Vroeger zouden ze nog nekeer gezegd hebben wordt paster, jongendan is uw broodje gebakken dat is 'tien goeien stiel nu gaat dat ook al niet meer Ik weet niet of de stiel van leven heel goed geweest is. 't Is eer twijfelachtigWij weten dat, als er ergens 'negotie stiel is, er sef fens vijf en zes zijn om hem te doen waar eenen het kan gedaan krijgen.... en 't baan tje ts om zeep. Bij de pasters is dat nog niet het geval geweest. Er zijn er nog altijd maar te weinig en ik ben er nog nooit een tegengekomen die moest gaan doppen. Maar hoe goed of hot slecht de stiel vroe ger was, sinds enkelen tijd is hij heelemaal om zeep. Luister maar even naar de kroniek van den dag van ons N.I.R. Er gaat geen Zon dag voorbij of er zijn drie vier inwijdingen op 't programma. Maar het zijn altijd mi. msters van den koning die de inwijdingen doen. Vroeger stelden die zich tevreden met ten inhuldiging. Iedereen zal nog wel weten dat bij den aanvang van de werken aan het Albertkanaal de Koning en de Ministers er bij waren om in te huldigen en de Cardi- naai om te wijden. Er waren toen ook al heertjes dit den pasters-reuk niet afkonden, en die hunnen neus opstaken maar toch.... Nu is het gebakken 't zijn de ministers zelf die inwijden en de liberale en de socia listische, VGoral Mr De Lattre, zijn nog dt ergste inwijders..,. En de paster staat daar met zijnen kwispel Wie zou er nog nen paster gaan aanspreken als hij nen minister kan krijgen Hoe letter voort, als de agenten van d* veiligheid, de officieren van de rechterlijke politie, en de onderzoeksrechter de beschul digden zulten c biechten zullen de pasters gaan rootje schuiven aan de werkbeurzen. Of ze zouden hunnen weg moeten maken langs de politiek.... Maar begin daar nu nog aan als het stiel tje ook verkorven is. Vroeger was dat nog al aantrekkelijk. Niet veel werh. Een schoon wedde. Een heerlijk pensioen.,.t. waar ge geen dertig of vijf en dertig jaar moet voor klop pen. En gratis reizen in reservé daarbij, t Was aanlokkelijk, en 't was geen won der dat ze nu en dan wat zetels moesten bij maktn in Kamer en Senaat. Maar de schoont dagen zijn ook voorbij. Minister Laveleye heeft te Bergen kletsen op zijn bakkes gehad, meer dan ze er van leven aan een nonnekett hebben gepresenteerd, Ze hebben zijnen hoed gepikt en mee gedaan als trophee. Ze hebben hem een kits haar uitgetrokken heel waarschijnlijk om een mi- ntslerkrolleken te kunnen steken tusschen de eerste en tweeae scheel van hun zakhorloge Volksvertegenwoordiger Boiart heeft in dezelfde week, van 91 zelfde laken een broek geluid een beetje meer in 't klein natuur* lijk. Er zijn in de politiek ook trappen en staten en een eenvoudig Volksvertegenwoor diger verdient zooveel niet als nen Mi nister. Dal zijn nu de Waalsche tCroix-dt-Ftu die in hun vet schieten negentien jaar na den oorlog, en die de politieke loopgraven gaan onveilig maken Ne mensch le.rt altijd bij. Ik heb vroeger altijd geloofd, vast als ijzer, omdat ze het vin op school geleerd hadden, dat de Walen kort van stof ie aren en opkwamen gelijk melk die overkookt..,, en tin blijkt het dat die Waltnkoppen negentien jaar lang heel kalm met hun twee oogen hebben gekeken of het wel degelijk gedaan was met vechten voor aleer tn hun handen te spteken I Bij slot van rekening zal mijn baantje van Reporter nog het beste zijn..., ik mag de deugnieterij schrijven en een ander riskeert er tien keet een dekking voor te krijgen. Reporter,

Denderklok | 1937 | | pagina 1