BI Waarom een Kath. Vlaamsche Volkspartij GROOTE Vlaamsche Kermis NIEUWE KAPEL Elfde Jaar Nr 29 Prijs per nummer 30 eeniiemen. Ninove 18 Juli 1917 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE Zaterdag 7?Zondag 8 en Maandag 9 Oogst 1937 ingericht door de oud-leerlingen, ten voordeele eener Het politiek overzicht van de week Het Hoekje van den Reporter Uittreksel ait het programma: Wet Vlaamsche geestdrift en Katho lieke fierheid Een slokje maakt mij '1 leven zoet, Poatcheekrekenlng (R. Luysterman n-1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs Drukker-Uitgever Aankondigingen 3 maander. Ir. 4,00 I ft. LIIY3TBIIMAII-NAEI.TEIMAII 1 Gt,wone p" re6°' 1 NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE dikwijls te herhalen vol- Een twintigtal jaren geleden zou in ons land voorzeker nie mand de noodwendigheid eener katholieke partij in twijfel hebben getrokken. Iedereen was toen akkoord om deze noodzakelijkheid te erkennen en feitelijk waren alle Katholie ken zooniet bij de partij inge schreven, dan toch trouwe aan hangers van de partij bij de ver kiezingen. Deze laatste jaren is er in het openbaar leven heel wat veran derd. Een zeker gedeelte van het katholiek kiezerskorps heeft zich uit de partij teruggetrokken, om bij nieuwe kleine partijen te gaan aansluiten. Wij meenen dan ook dat het noodzakelijk is eens klaar en dui delijk dt vraag te beantwoorden Waarom een Katholieke Vlaamsche Volkspartij Of, voor de klaarheid van het betoog, Waarom een politieke partij-for matie. die Katholiek is, die Vlaamsch is Waarom een Politieke partij Het is wel verstaan dat we deze vraag niet in abstracte beantwoor den, maar wel in concreto. d. w. z. dat we spreken over de noodzake lijkheid van een partij-stelsel hier in ons land en in 1937. 1 In ons land bestaan poli tieke partijen. Dat is een on loochenbaar feit. De overgroote meerderheid onzer landgenooten is gegroepeerd in politieke par tijen. En zelfs, indien de Katho lieken een collectieve politieke zelfmoord willen plegen, dan zou den de partijen toen nog blijven bestaan. II, Het bestaan dezer partij en vloeit noodzakelijk voort uit de natuur zelf der openbare instellin gen die ons land beheeren. Alle macht komt immers van het volk en 's lands beltid wordt waar genomen door vertegenwoordigers van het volk. De staatsburgers groepeeren zich dan vanzelf sprekend volgens hun levensbeschouwing en hun belangen, om de grootste moge lijke vertegenwoordiging in de be stuurslichamen te kunnen verove ren en om alzoo hun invloed op het openbaar leven uit te oefenen en hun eigen programma te verwe zenlijken. In de huidige structuur van ons openbaar leven zijn dus de partij en noodzakkelijk. Waarom een Katholieke Partij Wij stellen vast dat in ons land politieke groepeeringen bestaan die programma-punten verdedigen die voor de Katholieken onaan neembaar zijn. Zoo bijv. de socia listische partij wienshouding, b. v. in zake godsdienstige en zelfs so ciale belangen, wij met kunnen aanvaarden. Het zelfde geldt voor andere politieke groepeeringen. Om den invloed dezer anti godsdienstige organisaties te neu- traliseeren, om onze godsdienst vrijheden te verdedigen, om den Staat volgens onze eigen katholie ke opvattingen te hervormen, moeten de Katholieken zich in spannen om de grootste mogelijke vertegenwoordiging in de staats lichamen te verkrijgen, Deze vertegenwoordiging wordt ons niet geschonken. Zij moet ver overd worden. De Katholieken van dit land moeten zich groepee ren om door hun macht die ver- tengenwoordiging te verkrijgen. Zij moeten dus een partij vor men. Voor de vrije godsdienst-uit oefening, voorde vrijheid der ou ders inzake opvoeding, voor de vrijheid van de school, van de jeugdorganisaties, van de pers, radio, voor de vrijheid der sociale organisaties. Alleen een sterke Katholieke Partij is in staat de gevaren te overwinnen waarmede goddeloos heid en nieuw-heidendom meer dan ooit ons volk en ziju rijkste bezit bedreigen. Niet in afweer allen vinden wij onze kracht. Wij willen uit den rijkdom on zer katholieke levensbeschouwing putten om daarmee ons geheele olk te dienen. Daarom schreef het Belgisch Episcopaat in zijn herdelijken brief van Kertmis 1930 dat het voor het behoud van de zedelijke en godsdienstige belangen volstrekt nood zakelijk is dat er één machtige politie ke groepeering bestawelke open staat voor alle burgers die het verde- gigt'it van geweten en kerk als eerste punt in haar programma voorop stelt Waarom een katholieke Vlaamsche partij Het Vlaamsche volk met eigen taal, zijn eigen geestestoestand, zijn eigen gebruiken, zijn eigen geschiedenis, zijn eigen levensbe- I schouwing tegenover het heden en tegenover de toekomst, dit Kat holieke Vlaamsche Volk, behoeft voor zijn politieke betrachtingen een eigen vorm, een eigen organi satie. Het verleden heeft bewezen dat de Vlamingen zich niet volledig thuis voelen in de nationale een- heiksformatie der Katholieke Unie van België Deze organisatie werd thans her vormd in het Blok der Katholie ken waarin de Katholieke Vlaamsche Volkspartij met eigen tucht een groote zelfstandigheid bezit. Doch vermits wij leven in een staat met één Regeering, met één Parlement, met één wetgeving, is het absoluut noodzakelijk dat de Katholieke Vlamingen zich met de Katholieke Walen verstaan om gezamenlijk hun gemeenschappe lijke programma te averdedigen en te doen zegevieren. Zonder dwang te ondergaan van en zonder dwang uit te oefenen op hen dit tot de Waalsche volksge meenschap behooren, willen wij broederlijk, vol vertrouwen, doch met zelfstandig ivaardigheidsgevoel samenwerken aan een statuut dat de welvaart van het land waarin we leven moet verzekeren. Wij willen een hervormden staat die de uitdrukking moet zijn van een nieuwen geest en van een nieuwen wil om aau Vlamingen Zaterdag 7 te te 18 19 uur uur te 20 uur Zondag 8 te te 15 uur 17 uur Opening der feestelijkheden door Kanongeschut. Aankomst van de Koninklijke Harmonie Sinte Cecilia van Meerbeke. Openingsconcert op de kosr van 't College. Symphonieavond in t lokaal Het Witte Paaid door de Symphonie Excelsior van Ninove. Opening aangekondigd door Kanongebulder. Aankomst der Fanfare Moed en Volhardiog van Denderhoutem. Groot concert in openlucht. Cabaretavond opgeluisterd door de Symphonie Excelsior Laatste avond der kermis aangekondigd door trom melvuur. Aankomst der Koninklijke Harmonie t Eendracht van Ninove. Groot avondconcert op 't College. te 21 uur Gezellig, vermakelijk en te geven door de Symphonie s Alles zal met luidsprekers uitgezonden worden. to te 20 uur Maandag 9 te 18 uur te 191/2 uur de kunstvol Excelsior kiosk van samenzijn van Ninove. en Walen de alzijdige ontwikke- ingsmogelijkheden samen met een levende eendracht te verzeke ren. De Katholieke Partij heeft de twee laatste jaren verwarring en moedeloos heid in haar gelederen gekend. Sinds enkele maanden is er een nieu we lente en een nieuw geluid. Sinds den heuglijken dag van Maart, toen de Katholieke Vlaamsche Volkspar tij, midden een onbeschrijflijke geestdrift werd gesticht, is er nieuwe hoop op een schooner toekomst. Ncchtans blijft er een bekommernis nl. het feit dat sommige Katholieke Vlamin gen nog buiten onze ranger, staan. Vóór. alles, moeten wij EEN zijn. EEN partij 1 EEN streven EEN doel Hoofdzonden voor de partij en voor het land zijn verscheurdheid, individua lisme, splitsing en tweedracht. In dienst van ons land en van ons volk, wil en zal de Katholieke Vlaamsch Volks partij EEN zijn alle maatschappelijke groepen, standen en klassen omvatten. In eerheid van streven, met eenheid van doel, zal zij haar staatkundig werk verrichten, haar stuwing en invloed op wetgeving en bestuur laten gelden. Welk een heerlijke taak voor de ka tholieke Vlamingen lMidden de algeheele verwarring zullen zij mede opbouwen met Vlaamsche geestdrift en katholieke fierheid 1 De wereld draait vooit en de politieke paardjesmolen ook. Japaneezen en Russen hebben vechtens- gereed gestaan dan hebben ze het maar liever niet gedaan Dan zijn het de Chineezen die gaan ruzie maken zijn tegen de Japaneezen. Ze hebben een beetje boven malkaars Kop geschoten om dan tot de vaststelling te komen dat er misverstand in 't spel was en dat ze beste maatjes zijn tot de naaste keer. Rusland veischijnt nog af en toe in de bladen met zijn zuiveringsaktie in de com munistische partij. Het regent doodvon nissen en als dat allemaal met de zuivere waarheid strookt moeten er geweldig veel profiteurs binnen gedrongen zijn in de leiding van de partij die nu ne keer de echte democratie wil zijn zonder het min ste boeren bedrog. De Fussissche vliegmachienen vliegen over de Noordpool naar Amerika en al ging het de laatste maal niet zonder onge vallen ze kwamen toch behouden toe. Rusisssche toestellen en piloten schijnen van prima-kwaliteit. De Amerikanen feliciteeren wel maar waarschijnlijk zijn ze niet zoo a geancha- teerd als je wel gebaren. Met de Amerikaanscbe glorie in de luchtvaart is het zoo goed niet gesteld en M's Ear'nart haar toestan j wordt beden kelijk. In Palestina beginnen de poppen nog maar aan het dansen te gaan in betrekking met de verdeeling van het Land is Jood- sche en Arabische stalen. En zeggen dat Engeland die verdeeling wil doen om der rust wille Engeland staat nog voor een karweitje nieuwe vormen zoeken voor de controol op de niet inmenging, en zorgen dat ieder een er vrede mee heeft. Niet inmenging en controol er op zijn in de twee tegenover malkaar staande kampen altijd bezien geweest als middel om den tegenstrever te bedriegen. 't Zal moeilijk gaan om iedereen content te stellen als Duitschland goedkeurend knikt zet Frankrijk een bedenkelijk ge zicht en omgekeerd. In Polen is het Pilsusky incident nog niet uit de voeten. Het is een wonder ver schijnsel dat ge omtrent heel de wereld door tegenkomtbinst hun leven moeten ze van de kerk niet hebben en vagen ze er vierkant hun zolen aar. en als ze dood zijn willen ze er kost wat kost een plaats in hebben en nemen ze het geweldig op hun affront als ze als ongewensc'nt be schouwd worden. En zij die hun het meest geweerd heb ben om de levenden uit de kerk te houden zijn dan de geweldigsten om er de dooden in te stoppen. In Spanje hebben ze weer eens hard ge vochten en moesten ze de laatste dagen wat uitblazen. Maar van uitscheiden is er geen spraak en Engeland heeft zijn handen vol om te beletten dat heel de wereld meevecht. In België heeft de kleine politiek hoogtij gevierd in de groote liberale Ih zit een beetje verlegen. Voorzeggingen dom is plezierig als xe uitvallen. Iedereen heeft zoo'n gevoel van 'nen voet te groeien als hij zeggen kan zie- je-'t wel had ik het niet gezegd.... Ik ben ook zoo en 't is maar een paar weken geleden dat ik het voorzegd heb dat de onbekende soldaat die vroeger toch maar een miskende vlaamsche piot was, weer in zijn element ging komen en toeren afwerken. Hij is al bezig en ik maakte mij gereed om er eens deugdelijk om te lachen. Maar zijn toeren zijn van zulhen aard dat ik ei geen beetje op mijn gemak van ben. Hij heeft het hoogste mortelt gezag dat op de puinen van het neergehaalde gezag nog recht stond, met een trap van zijn verdorde piottenvoet neergehaald. God en alle geestelijk gezag zijn sinds lang neergehaald tn naam van de onzijdig- heid. Het koninklijk en meteen alle wettelijk ge- zag werd klein gemaakt door de democratie. Ongerept op zijn voetstuk, geëerd en getcr- biedtgd stond nog de oud strijder hi moeilijke omstandigheden, en vooral tn zijn verhiezingskampagne beriep Minister Van Zeeland hem op zijn hoedanigheid van oud-strijder meer dan op zijn geleerdheid van professor aan de universiteit en dan op zijn behendigheid van groot-financier. Degrells die zijn handicap van niet- oud-strijder besefte omringde zijn persoon tje op zijn rexistischen praalwagen met oud strijders en groot-invalieden. Ieder oud-strijder die goesting had op een baantje waar hij min voor geleek of op een cumul waarmee hij iemands brood ont nam deed beroep op zijn hoedanigheid om ongestoord met het brokje te gaan looptn. Ik zelf als ik soms een stoutigheid schreef, kroop onder den paraplu van mijn oud-strij- der zijn. E11 daar heeft de doorluchtige onbekende nu zijn voet in geschopt en de brokken van het mortel gezag van den oud-sirijder liggen bij de andere. De onbekende is oud-strijder. Wie zijn neus schendt, schendt zijn ge zicht. Maar de onbekende heeft geen neus meer en geen gezicht ook niet en hij lapt de oude Vlaamsche volkswijsheid aan zijn verdorde hielen. Op zekeren dag zijn wonderbare oud strijders hem hun decoraties komen brengen. Hij die er in levende lijve nooit een gekre gen had, had cr ineens meer dan de meest beroemde generaal van het Belgisch leger. Hij nam de decoraties in ontvangst, grijnslachte eens in zijn kist, zoo gelijk piet je de dood grijnslacht, omdat de mandaten voor hun decoraties, invaliditeit en front- stnpen er met bij waren en deed wat ze van hem verwachtten. Hij het in zijn naam den oud-strijdcr- mimster de Laveieye muilperen geven gelijk aan nen vulgatren activist. Hij liet hem uitjouwen en bespuwen ge lijk nen doodgewonen Poullet. Hij het hem uit zijn ministerzetel sleu ren, net als iemand die zou betrokken zijn in een of ander Stavisky-schandaal. En nu ligt hij daar in zijn praalgraf te grinniken omdat voor nen keer Walen nen Waal hebben verbeten omdat kleine afgoden een groolere afgod hebben stuk geslagen omdat hij in hun licht stond omdat de pro fiteurs van zekere gloriekrans, den krans heeft stuk getrokken waarvan hij nooit heeft kunnen projiteeren en waarin hij trouwens nooit heeft geloofd.... Maar ik zelf zit toch een beetje verlegen en ben op zoek achter nen anderen paraplu legen het ecrsl-komende onweer. Reporter. partij. En nog nooit is er in ons Land op meer t onbeschaamde wijze aan plaatsjes-politiek j Een slokje dat mij zingen doet, gedaan geweest. Minister de Laveieye moest weg. Hij had als voorzittei van den Vtnolg op 2- blad. Met geur'ge Pacha Chicorei. DEHDERKLOH ri 1/ f~\ TY1 C T

Denderklok | 1937 | | pagina 1