BS Debout les Morts GROOTE Vlaamsche Kermis NIEUWE KAPEL Elfde Jaar Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove '28 Juli 1937 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LUY8TSRIiAIN-MAELTIR«»/« Zaterdag 7, Zondag 8 en Maandag 9 Oogst 1937 ingericht door de oud-leerlingen, ten voordeele eener Het politiek overzicht van de week Katholieke Middenstandsbond Ninove. Het Hoekje van den Reporter jU 10 Uittreksel uit het programma Door 't venster gloeit het avondrood Pftwtftheokrekenlng (R. Luysterman n-1862.54)_ Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol- Dooden tot het leven terugroe pen, behoort alleen maar de God heid En men zou allengs om een mirakel beginnen te bidden als men den doodslaap der Katholie ke partij hier ter stede beziet. Niet alleen van af de kiezingen van Mei 1950, laten wij hier ons bazuingeschal hooren om deze dooden te wekken. Van lang v oor de verkiezingen van verleden jaar hebben wij vermaand, gedreigd, geschreeuwd. Wij zijn zelfs zoo ver gegaan de nederlaag van ver leden jaar als een heil te aanzien, omdat we dachten dat dan einde lijk eens de oogen zouden ge wreven worden dat we terecht meenden dat de kletsen gekregen van eigen volk zeerder zouden ge daan hebben dan deze van de an deren Eilaas, driemaal eilaas Aan schouwt het werk dat op dat an derhalf jaar is geleverd, en ge zult ontmoedigd de armen laten vallen Dat het noodig was de haitij her in te richten was voor ieder een klaar. Ook was algauw door het Perscomiteit een praktisch ver wezenlijkingsprogramma uitge werkt, dat de goedkeuring kreeg van de drie standen niet alleen, maar enkelen tijd nadien feitelijk bekrachtigd werd door de K. V. V. die werd opgericht, en op dezelfde grondslagen steunde. Wij hebben dan om onmiddel lijke uitwerking van dat program ma verzocht, en een jaar nadien had men het toch al zoo ver ge bracht dat er een Bestuur tot stand was gekomen gelast met die uitwerking. We willen wel aan wenden dat er ondertuschen in het land, en in de Partij zaken zijn gebeurd die werkelijK alles kwa men stil leggen. Zoo hebben wij het uiteenvallen der staatskatho- lieke partij gezien, en het oprich ter derKatholiekeVlaamsche Volks partij in Vlaanderen,en de Parti Catholique Social in Wallonië. Die oprichting liep voorzeker niet van een leiën dakje, en alhoewel wij ons van uit fsinove zeker geen goed gedacht kuunen vormen van wat het moet zijn het herin- richten eener groote partij, zooals de Katholieke, toch meenen wij dat alles een beetje vlugger zou mogen gaan. Het is een feit dat men de kar toch vóór de paarden niet mag spannen, en dat het steeds geraad zaam i9 en noodzakelijk de richt lijnen te vragen en te volgen die de hoogere partijleiding voor schrijft. We moeten het betreuren dat deze richtlijnen achterwege blijven. Hoogst noodig is het b.v dat de jeugd onder handen genomen wordt, want zeer velen worden ingelijfd bij anderen. Hoe zou htt anders? de andere partijen pro- fiteeren natuurlijk van den toe stand en vinden in onze jeugd een gemakkelijke buit. Niets werd er echter tot hiertoe gedaan op dat P Slechts deze week is officieel de Bond van Burgers en Vrije Beroepen gesticht in den schoot der K. V. V. Het zal voorzeker weer heei wat duren vooraleer de noodige richtlijnen Ninove zullen bereiken, om den alhier bestaan» den Bond voor te lichten. Maar ondertusschen vordert de tijd, en hebben wij toekomende jaar de Gemeenteverkiezingen, Er is al veel aan gedacht, maar er is nog niets voor gedaan, Let wel we noemen niet iets doen, ne keer rond de stad gaan met het muziek, en een meeting houden. Dat is goed om aan het publiek te toonen dat we nog le ven maar dat zal ook wel alles zijn, en dus niet genoeg. In zake gemeentepolitiek is het niet zoozeer het programma dat telt; Het is de propaganda ge voerd van persoontot persoon dag in dag uit die het haalt. Daarna hoelt ons partijbestuur niet te wachten. Een schoont taak is het weggelegd, en het moet ze kordaat aanpakken. Te laat is het nog niet, maar voorzeker hoogtijd. Denuitslagen kunnen verbluffend zijn als er gewerkt wordt. En daarom allez debout les morts Zondag 8 Zaterdag 7 te 18 uur Opening der feestelijkheden door Kanongeschut. te 19 uur Aankomst van de Koninklijke Harmonie Sin.e Cecilia van Meerbeke. Openingsconcert op de koer van 't College. Syniphonieavond in 't lokaal Het Witte Paaid n door de Symphonie Excelsior van Ninove. Opening aangekondigd door Kanongebulder. Aankomst der Fanfare Moed en Volharding van Denderhoutem. Groot concert in openlucht. Cabaretavond opgeluisterd door de Symphor.ie Excelsior Laatste avond der kermis aangekondigd door trom melvuur. Aankomst der Koninklijke Harmonie Eendracht van Ninove. Groot avondconcert op de kiosk van 't College. te 21 uur Gezellig, vermakelijk en kunstvol samenzijn te geven door de Symphonie Excelsior van Ninove. Alles zal met luidsprekers uitgezonden worden. te 20 uur te 15 uur te 17 uur te 20 uur Maandag 9 te 18 uur te 191/2 uur De moeilijkheden tusschen China en Japan duren voort. De Chineezen weten dat ze in militair oplicht tegen Japan niet opgewassen zijn en ze trachten met Oos- :ersche spitsvondigheid de eer te red den De eer te redden is de laatste troost van hem die alles kwijt is. Japan werkt niet voor de eer Japan werkt voor het geld. En ze pakken alle dagen een beetje meer al nauwkeurig gade te slaan of Rus land, Engeland en Vereenigde Staten van Ameiika zich niet lastig maken omdat er voor hen niet genoeg overblijft. Dan zal het gevaarlijk worden in het verre Oosten. In Rusland gaat de zuiveringsakte on* verminderd voort, 't Is grootendeels daar aan te wijten dat Japau zoo driest op treedt in Noord-China. In Palestina roert het meer en meer. Nationalisme is een schoon theorie maar in handen van kleingeestige en dweepzieke menschen wordt het een mal heur. De factor godsdienst is bij alle vol keren van grooter belang dar. velen gaarne erkennen. De godsdienst is de eenige pil die de nationaal-socialistische maag van Duitsch. land tot hiertoe niet heeft kunnen verte ren. In Yougo-Slavië waar de Roomsch- katholieke Croatten met de Schismatieke Serben in een Statenverbond leven ko men de godsdienstige moeilijkheden op het voorplan en worden ze een ernstige bedreiging voor de eenheid van het Land. In West-Europa is controol op niet in menging in Spanje nog altijd heel de po litiek. God geve dat wij half Augusti geraken zonder definitieve breuk tusschen de twee kampen, Ondertusschen vechten ze in Spanje dat het stuift. Van weerskanten trachten ze hun vrij willigers goed te gebruiken terwijl zij ze nog hebben. Als de laatste zal dood zijn zal meteen de kwestie van het terugioepen der vrij wilhgers opgelost zijn. Frankrijk zit ondertusschen met zijn linantieele moeilijkheden. Het Front Populaire heeft een beetje veel aan de kaas gezeten. Nu moet er in een jaar een gaatje gestopt van zeven en veertig milli ard fr. Voor een Land met veertig millioen in woners is dat een beetje meer dan duizend frank per kop. En daar er veel koppen zijn die niet betalen moet ge niet vragen wat de anderen op hun belastirgsbrief zullen lezen. De twee honderd duizend frank van de Ronde die r.u in het Land zullen blijven, na het vertrek der Belgen, zullen niet veel den neus lichten. In België is er dees week niet veel bij zonders te vermelden. Reeds verleden week hebben wij Maistrieau geKregei. als minister in plaats van de Laveleye. ij hebben dten heer vroeger nog aan 't werk gezien als Minister van Wetenschappen en Kunsten, hij was toen een hevige Waal en even hevige anti-clericaal, een echt groot man dus BeF'ië heelt dees week zijn nationaal feest gevierd. Op de ot'ficieele gebouwen en op°de Banken hebben er vlaggen geze ten.... ook in Ninove. De koning geholpen door zijn ministens heeft de zooveelste snede van zijn duurbare Belgen gedecoreerd zoo n tien duizend. Gelukkiglijk dat ieder Belg meer dan een decoratie dragen kan, zooniet ware het al lang gedaan met decoreeren. De giootste beroering is gekomen met de opgave van de Belgen in de Ronde van Frankrijk. Het schijnt dat ze uit de Ronde zijn uitgefloten en uitgesmeten geweest. Waar is de tijd dat onze ooren tuitten van de Vive les petits Beiges» en dat alle meisjes ons wilden kussen.... dat was de tijd dat wij om de eer te redden ons gezient lieten kapot slaan voor de I- ran- sche Marianne I 'tWas fleemen en zee- men uit interest..,, en zeggen dat ons groote Brusselsche politiekers hun daar meer dan twintig jaar hebben laten aan vangen 1.... en zeggen dat al wie klaar zag in dat spel nu nog altijd Landverrader is 1 Algemeene Vergadering van 16 Juli. De opkomst der leden was eerder ge- ring, wat dan ook niet heel aanmoedigen' was te meer daar de spreekbeurt van den Heer Struyvelt een der nuttigste was die er reeds gegeven werd. De Voorzitter, Heer Aehiel De Schep per, is bij het begin der vergadering door ernstige reden weerhouden en zoo °P®nt de Eere-Voorzitter, Heer Philemond Van Driessche de vergadering met het bidden van een Wees-Gegroet, ter gedachtenis van ons medelid, Heer Edmond De Meu- lemeester, waarvan ons pas vóór de ver gadering, het overlijden werd gemeld. Daarop stelt de Eere-Voorzitter den Heer Struyvèlt voor, en laat hem onmid- deüjk aan het woord De onvermoeibare secretaris van ons Middenstandssecretariaat te Gent, Heer Struyvelt, begint met een goede mede werking te vragen van al de leden en hoopt ook dat het stichten van een kanto nalen bond niet lang zal uitblijven want de middenstand moet zijn macht nog ver- grooten. Wij beginnen te gevoelen, zegt spreker, dat de Openbare besturen, reeds veei doen voor de Middenstand. Er wordt eindelijk aan het middenstandsvraagstuk belang gehecht. Koninklijke commissarissen zijn aange steld om onderzoeken te doen en verslagen uit te brengen en in deze zeggen ze al len, Er moet meer belang gehecht wor den aan de kleine patroons en kleinhande laars v. De dag dat de Middenstanders allen zullen vereenigd zijn, zullen ze sterker zijn dan de boeren en werklieden. Er zijn in België 500.000 huisgezinnen die handel drijven of een ambacht uit oefenen, en aan gemiddeld 4 personen per huisgezin, hetgeen niet overdreven is, maakt dit een totaal van 2.000.090 men schen. Uit deze verslagen blijkt eveneens dat de Middenstand in België aan 84G.C00 werklieden werk verschaft. Dit aantal zou nog vermeerderen, zegt spreker, indien onze middenstanders niet zooveel last met controleurs en allerhande staatsbedienden hadden. Wij vragen meer vrijheid en dit kunnen we bekomen door meer eensgezindheid en een sterkere macht. Den Heer bttuyvelt heeft het dan nog over Fiscaliteit. Er zijn zoo rnaar 07 soor ten van belastingen die op onze midden standers wegen. Waarom De staatsuitgaven zijn te groot. Er wordt soms niet verstandig om gegaan. Voor een wet gestemd wordt, zou deze eerst goed moeten bestudeerd worden wat ze zal kosten aan uitgaven. Vervolgens heeft spreker het over fiscale amnestie de wet van 7 Mei 1937 en in voege van 23 Mei 1937alsook over Fiscale verjaring en het Wetsvoorstel welke onze Volksvertegenwoordiger Duchateau neerlegde en die veel verbetering aan brengt in zake controol te houden en het vaststellen der ontdoken rechten, op ver onderstelling. Spreker gaat dan verder over familiever- goedingen en het betaald verlof in het bouwvak. Vervolg op 2* blad. Als ge tegenwoordig in Vlaamsche bla den ot tijdschriften leest is het een zagerij over de tweetalige opschriften. Sinds Grammens aan 't verwen is geweest en een leger verwers met Item en sinds Grammens de eer werd aangedaan daarvoor Belgische menotten te dragenweet iedereen dat Vlaanderen wettelijk eentalig is evenals Wallonië en dat de Fransche opschriften moeten verdwijnen. Als se allemaal zullen weg zijn sal Vlaanderen in regel zijn met de wet. Maar dat is precies niet alles. Ik weel niet meer wie mij verleden week nog zegde als iemand vijf of zes maanden bak doet voor kieken- of konijnendiefte is hij in regel met de wet. Als er nu geen waarschuwingsbordjts meer sullen staan met school - école of école - school maar bordjes met t school alleen sal dal in regel zijn met de wet. Maar als een Vlaamsch onkundige in volle vaart zal doorgereden zijn en per malheur een paar kinderen zal onder zijn wielen gelegd heb ben zal hij niet in regel zijn met de wet dit hem omzichtigheid oplegt.... maar de kinde ren zuilen dood zijn Daar is niets aan te doen als de Walen geen Vlaamsche opschriften kunnen verdra gen en er mee te werk gaan gelijk een meisje met haar zomersproeten moeten wij dat in Vlaanderen ook doen en xotgen dat wij ons sproeten kwijt geraken. Maar dan moet er iets anders op gezocht. Een keele hoop aanwijzingen langs de wegen aangebracht zijn vi internationale taal samengesteld en zijn verstaanbaar door een Japanner en een Laplander zoowel als door een Vlaming en een Waal. Een tramlijn die de baan kruist, een ba reel van den i;zerweg enz. enz. worden door internationale teeketien aangekondigd. Een wiel op een blauwe plaat leert aan den cyclist juist gelijk in Vlaanderen en Wallo nië waar hij moet rijden op straf van boet. Zonden ze dat voor alle nuttige inlichtin gen en opschriften niet kunnen doen. Om de geiidamurie aan te duiden op de facade een pakkeman in groot uniform, voor een kinderkribbe een kind in de wieg, voor de bewaarschool een kind met een engel, voor een lagere school een jongen met schoolran- sel op den rug, voor middelbaar en kooger onderwijs een jongenskop met studentenpet. Op de facade van de post 'nen facteur. Bo ven de poort van 't prison een vogelmuit. Dat zijn natuurlijk maar enkele voorbeel den die ik aanhaal waarvoor er geen te ster ke verbeelding noodig is om ze uit te vinden. Maar er sijn ontelbare andere instellingen die een tweetalig opschrift zouden moeten hebben en die zouden moeten aangeduid wor den door een embleem. En hier zou het ministerie moeten ten soort prijs van Rome uitschrijven. Hoe bijvoorbeeld de menschen van alle Landen en talen wijsgemaakt dat het hier is de Kamer voor Volksveriegenwoordigers, de Senaat, het Justitiepaleis, de Ministeries, elk met hun verschillige attri buties, de stad- en gemeentehuizen de buteelen voor ontvangers van allerhande contributies.... daarvoor sou ik voor stellen Sint Bartholomeus die levend het vel afgeslrepen wordt eerstens om dat Bartholomeus in 't begtn van zijn loopbaan ontvanger van belastingen was en dan ook om Het villen. Dan komen ook nog de banken in 't alge meen en de nationale bank in 't bijzonder wie vindt er daar een embleem voor Reporter. De taak is af, de zorg is dood, Welaan mijn vrouwken, schenk me blij Mijn tasje Pac*Ha Chicorei. Jl* S. DEHDERKLOK j •f '-'V

Denderklok | 1937 | | pagina 1