©1 Vlaanderen's Nationaal Zangfeest TE BRUSSEL. §1IT AJLÜYiH GROOTE Vlaamsche Kermis NIEUWE KAPEL 0TI Eerste Bedevaart naar S( Kristoffelkerk OEFENMATCH Elfde Jaar N* 31 Prijs per nummer 30 eentiemen. Ninove 1 Oogst 1937 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LyïSTIBH^l-etAlLTEBÜAIÜ Zaterdag 7, Zondag 8 en Maandag 9 Oogst 1937 ingericht door de oud-ieerlingen, ten voordeele eener flUTOMOBlUlSTEN MOTOCYCUI STEN Heden Zondag 1 Augustus 1937 te POLLARE-bij-NINOVE. MAANDAG 2 AUGUSTUS, om 18 uur F. C. NINOVE legen ZANDSTUIVERS fieeraardsbergee. Het politiek overzicht van de week Het Hoekje van den Reporter Uittreksel git het programma Te 10 uur de Plechtige H. Mis daarna zeger\ing der autos op het terrein Doorn F. Hepdrickx Postcheckrekenlng (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr, dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Een doodgewaande cultuur..,. verrij?t. plaats naar omhoog. Het klonk als een belijdenis, eerst zacht aanvloei end lijk de stroomen van Vlaande ren langs zijn woudtn en weiden, dan fier en vrij herinnerend aan zijn verleden, om dan te eindigen in een crescendo van gelooi en trouw aan dat land, dat heilig Va derland. Ik herinner me hpe destijds meester Arthur Meulemans, bij het eindigen van een zijner Itssen ons zegde dat zijn hoofddoel was ons te overtuigen dat de muziek, de zangkunst, net zooals alle andere kunsten, een edele uiting is van het leven, om schoonheid te schep pen. Hier zagen we dezen zelfden kunstenaar deze duizendkoppige vorsten ingehuldigd Vlaamsche am- zich In de steenen weelde vaneen oude-Vlaamsche stad. Op Zondag 25 Juli j 1. werd op de groote markt te Brussel het VJe nationaal zangfeest gehouden. Uit honderden dorpm en steden van Vlaanderen zijn weer eens dui zenden Vlamingen opgetogen naar 's lands hoofdstad. Weer eens heeft Brussel de hoe kige gestalten van de bruingebran- dende West-Vlamingen, naast de stil-rustige heidemenschen,deKem- penaren, zien contrastreeren met de beschaafddoende galanterie van haar bewoners. Deze maal kwamen ze niet met een bitteren wrok in het hart, om amnestie in levenslooze straten uit te schreeuwen. Nu waren ze gekomen, vreedza mer dan ooit, om aan de hoofdstad van hun land te herinneren dat ze nog een beschaving bezat en bezit ten en dragers zijn van een cultuur. Net zooals hun voervaderen het deden, in den tijd der middtleeuw- sche gemeenten, togen ze nu ook op naar de groote markt. Die zeilde groote markt, die vroeger de politieke veigaderplaats was, waar de gemeentebelangen besproken, het magistraat geko zen, en de werden. Waar de hachten en gemeentenaren gewapend kwamen verzetten bij een gebeurlijke inbreuk op hun aloude voorrechten. Waar ze hun feesten, tornooien, en passiespelen ontwikkelden. Daar in dit kader van middeleeuwsche steenenweel- de, wereldberoemdt getuigenis van het scheppend genie van hun volk, daar zouden zij nu diep-miskende Vlamingen komen ontrollen het moderne passiespel \an hun volk en hun cultuur. Daar zouden ze zingend betoogen dat hun doodge waande cultuur weer springlevend was verrezen. Een verdeelde volksgemeen schap vereenigt zich in het lied. angrijpend grootsch was de aan! lik van deze historische markt plaats. De bloem van een kunste naars-zwanger volk was er verza meld, een verdeelde gemeenschap had er zich vereenigd. Priesters naast leeken, intellectueelen naast arbeiders, gansch dat strijdende, dat idealistische,naar vrijheidsnak- kende Vlaanderen met zijn kunste naars in het midden, allen broe derlijk naast elkaar, zouden daar voor het altaar van zijn geniaal verleden zingen de psalmen van zijn kunst en zijn geloof. Het Credo van een Volk. Waar Maas en Schelde vloei en, de Noordzee bruist en stormt... daar is ons Vaderland Breed en machtig als een forsche stroom stuwde het Lied der Vla mingen uit duizende borsten, langs de vergulde gevels dezer markt- massa begeesterend leiden en overtuigen van zijn kunst en zijn beschaving. Slechts als men zingt bereikt men 's levens toppen schreef de dichter En van de toppen dalen de stroomen Hier sieeg een volk, in een machtige zich gevende geestdrift naar de toppen van zijn cultureel leven, v an welks toppen eenmaal zal dalen de stroom van zijn ver lossing. Vrij zijn Vrij zijn De droom van dat Volk. Was dit Yile zangfeest uit twin tigduizend borsten geboren een uiting van vlaamsch cultureele schoonheid, ook was het een on vergetelijke vrijheidsbetrachting van een volk dat sinds ettelijke ja ren gebukt gaat onder vreemden dwang. «Vrij zijn - vrij zijn» zongeu ze met hun Transvaalsche stamge- nooten. Vrij zijn dreune 't ook uit onzen mond Hier was het een bede een smachtende vrij heidsbede. Die vrijheid van wier ieder volk ter aarde droomt en wier leuze waait in iedere vlag. Een eerlijke bladzijde in Vlaanderen's Cultuurgeschie denis. 25 Juli 1957 zal een pagina zijn in de geschiedenis van onze cul tuur met gouden letters aangetee- kend. Een dag van ongemeene groote btteekenis voor de ontwik- Keling van ons nationaal voelende volk. Toen in 1577, Brussel de Prin selijke stad van Willem van Oranje, den grooten Zwijger, hul digde bij zijn intrede als «Ruwaerd van Brabant dan jubelde gansch Zuid-Nederland op deze markt het lied van Marnix van S' Aldegonde. Zondag 1.1. zong Vlaanderen op deze zelfde geschiedkundige plaats het zelfde Wilhelmus van Nas- souwe ben ik van Dietschen bloet». Eigenaardige historische samen loop Wordt dit beeld van het ver leden welaan dit van de toekomst Jeer, van Neyghen. Zaterdag 7 te 18 uur Opening der feestelijkheden door Kanongeschut. te 19 uur Aankomst van de Koninklijke Harmonie Sinte Cecilia van Meerbeke. Openingsconcert op de koer van 't College. te 20 uur Symphonieavond in 't lokaal Het Witte Paard door de Symphonie Excelsior van Ninove. Zondag 8 te 15 uur Opening aangekondigd door Kanongebulder. te 17 uur Aankomst der Fanfare Moed en Volharding van Denderhoutem. Groot concert in openlucht. te 20 uur Cabaretavond opgeluisterd door de Symphonie Excelsior Maandag 9 te 18 uur Laatste avond der kermis aangekondigd door trom melvuur. te 191/2 uur Aankomst der Koninklijke Harmonie «Eendracht» van Ninove. Groot avondconcert op de kiosk van 't College. te 21 uur Gezellig, vermakelijk en kunstvol samenzijn te geven door de Symphonie o Excelsior van Ninove. Alles zal met luidsprekers uitgezonden worden. -Allen naar Pollare met de gekende spelers V.D.Eede en Broodcorens van Sport kring en De Roubaix van Club Ronse, enz. De Japaners en Chineezen zijn heel vreedzaam aan 't vechten. Gelukkig- lijk vechten de Chineezen op zijn chinees en als hun generaals niet met spek schie ten lateo ze zich beschieten met geld. Al moeten wij Westerlingen lachen om het Chinees gedoe, toch zien wij er klaar en duidelijk welk lot er beschoren is aan een Land dat niet in staat is om of dat niet wil zijn vrijheid en zijn rechtmatige belangen verdedigen. Een goeie snul wordt altijd voor den aap gehouden. In Spanje gaat het bepaald slecht voor het Volksfront. Zijn krachten schijnen hem te begeven. Kregen ze niet gedurig steun onder den vorm van oorlogsmate riaal, en manschappen, voedsel, en geld van wege dezer, die Duitschland en Italië beschuldigen van Franco te steunen daar ware er lang geen spraak meer geweest van Frente Popular in Spanje. Ondertusschen gaat de comedie voort over het niet - inmengingsakkoord. Dat is allemaal tamelijk on; huidig als de comedie niet in drama eindigd. De ra dio verzekert ons de laatste dagen gedurig aan dat de internationale toestand sinds lang zoo gunstig niet is geweest als nu.. God geve dat het waar is en dat het zoo nog een maand duurt In Youge-Slavie beginnen de poppen nog maar aan 't dar.sen te gaan. Bijna de helft der bevolking is er katho liek. De groote helft is schismatiek. Die groote helft kan niet verdragen dat de kleine helft een wettelijk erkend statuut krijgt. De schismatieke patriarch heelt er zich aan geergerd dat hij er van dood is. Dat heeft de opwinding der schismatieken nog verhoogd, en in het andere kamp begin nen de katholieken zenuwachtig te wor den om wille der schismatieke onver draagzaamheid. De koning en de koningin van Enge land zijn hun trouwe onderdanen van Noord-Ierland een bezoek komen bren gen. Die Noord-Ieren zijn ver-engelschte Ieren die de groote ergenis zijn der echte Vervolg op 2' blad. Gaat gij Zondag mee naar Pollaere, naar Sint Christoffel Ik ben expres afgekomen van de tzjeen om er naar toe te gaan. Daar moet niemand verschieten omdat ik van de u zjee kom iedereen gaat tegen woordig naar de o zjee en te naaste jaar moeien se met kermis geen taarten meer bakken. Er zal niemand zijn om ze op te eten want ze zullen allemaal naar de zjee gaan. Daarbij wie er nog niet geweest is, moet hem haasten, want de zjee gaat kapot. Serieus ze gaat kapot. Het water droogt niet uit maar de mode gaat af. De zjee dat was vroeger de reservé z van het chic volk en alles is er daar op ge schikt. Dat wil niet zeggen dat- dat chic volk precies uit de bovenste lade was. Voor niets ter wereld zou ik in de zee gaan baden. Zwemmen met de krabben, garnalen en zee sterren doet mij niks. Maar daar zijn men- schelijke sterren waar ik vies van ben. Daar zijn geen wezens op de wereld dat meer kan vuil maken dan de menschen tot de set en de zeelucht toe kunnen ze bederven. Zij zelj denken er natuurlijk zoo niet over. Zij zijn overtuigd dat ge met luxe-zeep nota bene dat ik niet spreek van lux-seep alles kunt afwassclien en zij seif zijn vies van iemand die, al ts hij nog zoo proper, van verre een beetje naar zweet riekt. 't Is daarom dat de zee kapot gaat. Veel geld t houdt niet van veel volk En veel geld zal hem verleggen naar de bergen, naar de noorder landennaar de noordpool. En dan is de zee kapot. Kursaal's Casi no's en Palaces kunnen maar ten dien ste staan van veel geld Als veel geld t daar met meer komt moeien ze kapot. En wil men ze ooit inrichten tot wandelheemen eu jeugdherbergen ze zullen leeg blijven want de zee ts toch maar water.... en veel volk wil toch maar zijn waar veel geld is 't Is wonder, de menschen gaan altijd ge zonde lucht zoeken waar veel geld hem bedorven heeft. Ik ben afgekomen voor Sint Christoffel. Sint Christoffel heeft mijn hart gewonnen. Wclwcters beweren dat Sint Christoffel niet bestaat dat zijn historie een legende is. Sint Christoffel heeft bestaan en hij bestaat nog. Christoffel of C'nristophcTus gelijk ze hem in 't Latijn noemen heet tn 't Vlaamsch Christus-drager. Alle Christen menschen zijn Christus-dra gers. Zij voelen zijn last en zijn leiding. Ze stappen met Hem door de soms ontstuimige baren van den levensstroom als de krachten beginnen te falen en ze dreigen te verdrinken helpt Christus ze er door. Het Kindje met zijn wereldbol op de schou der tan Christoffel ts de Goddelijke Voor zienigheid die den mensch leidt en bewaart. En Christoffel is een reus van nen vent. Als hij geen reus ware geweest hadde hij er nooit de mascotte onder gekregen. De mascotte, die dwaze honden of katten kop, die nog dwazer meisjes kop, of andere onnoozelheid die daar achter aan voor de ruit van den auto hing te bengelen, en die wagen en menschen met onfeilbare macht moest bewaren tegen alle ongelukken. Christoffel heeft te er onder gekregen, hij staat in de plaats, hij het zinnebeeld van het vertrouwen in de Goddelijk Voorzienig heid. En daarom heeft hij mijn hart gewonnen. Als ik Je menschen zie dwaas doen heb ik altijd schrik dat de beesten het zouden tien en hun laatste greintje respect voor de men schen verliezen. Reporter. 8 Beverstraat, Ninove ALGEMEENE BOEKHOUDING Nazicht en opmaken der boekhouding Balans - verlies en winstrekeningen BELAST1NGSVERKLARINQEN Projekten en toepassingsmethoden der boekhouding Inlichtingen 's avonds na 18 uur. DEHDERKLOK Een volk in beweging in stroom, in strijd, Een volk dat niet mag staan, zich hechten noch binden, Een volk dat vooruit moet, Wat kan het zonder den bevrijdenden, bezielenden zang CYRIEL VERSCHAEVE.

Denderklok | 1937 | | pagina 1