Ui Jeugdfront en de Blauwvoeterij GROOTE Vlaamsche Kermis NIEUWE KAPEL Elfde Jaar Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 8 Oogst 1937 *>nliek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad R. LUYSTERMA.N-HAELTERMA.N Zaterdag 7, Zondag 8 en Maandag 9 Oogst 1937 ingericht door de oud-leerlingen, ten voordeele eener De beteekenis der XVIlle ijzerbedevaart. Het politiek overzicht van de week Het Hoekje van den Reporter i\Tr 32 'I® Uittreksel ait het programma F. Her\drickx NINOVE VOOR HET KANTON Postcheekjekening (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* IC93 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 1 jaar 7,00 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. In den jongsten tijd wordt de men- daar zijn nog Vlaamsche jonge mannen, schelijke geest bestookt door nieuwe en steeds dringender sociale vraagstukken en staatsproblemen. Meer en meer wordt het duidelijk dat lapmiddelen niet meer kunnen baten noch heil brengen in de maat schappelijke ontreddering. Hoezeer men er ook van bevreesd zij, een heelkundige bewerking dringt zich steeds sterker op. Niet alleen de politiek, maar ook en voor al de opvatting over politiek dient radi- kaal omschapen te worden. Politiek mag niet langer meer vereenzelvigd wor den met stemmenronselarij, noch met het menschonwaardig spel van meest bie den en beloven, Geen demagogische volksverblinding en massavleiaunst, maar toelichting zonder vrees en gebieden zon der zwakheid is de naam van politiek waardig. Politiek leiderschap kan zich niet langer meer overeenbrengen met lafhartig volgen der kudde en involgen harer grillen: waar leiderschap, durf, krachtdadigheid en verantwoordelijkheid zijn onvermijdelijk aan malkaar verbon- den. Doch sterke politiek kan niet gevoerd, een nieuw regiem kan niet gevestigd met afzijdigheid van de jeugd. Het gaat met op dat jonge mannen steeds maar het bestaande regiem met den vinger wijzen en aan de kaak stellen, terwijl zij zelf er hun handen van af houden. Het wordt tijd dat de jeugd, en de Vlaansche jeugd in 't bizonder haar politieke plicht gaat begrijpen en haar politieke zending op nemen. Wij, Vlaamsche Jongeren, wij dienen het in onzen kop te hameren dat een nieuw regiem slechts kan opgebouwd worden door nieuwe, en vooral jonge menschen. L>e eeuwige strijdt tusschen conservatisme en vooruitstrevendheid wordt ook ditmaal met hevigheid ge voerd, en van den uitslag zal afhangen of ons volk nieuwe en ruimer wegen zal be wandelen, dan wel immer dieper in het onontwarbare kluwen der moderne kapi talistische marxistische maatschappij zal verstrikt geraken. Daar zijn menschen die voor ingrijpen de maatschappelijke veranderingen vrees koesteren, en niet inzien dat zij door hun houding zich blindweg in onvoorzienbare sociale stoornissen en publieke ontredde ring werpen. Dat zijn de ouden van dagen of thans van geest. Zij takseeren als roe keloosheid wat wij, jongeren, kordate ver nieuwing en onafwendbare aanpassirg noemen. Maar mogen wij, Vlaamsche Jongeren, in ons opzet slagen, daar zal een tijd komen dat die vreesachtigen en reactionnairen ons dank zullen wijten omdat wij hen voor nog meer schrokken de sociale omwoelingen zullen hebben be hoed. Er gaat van de jeugd een kracht uit, omdat jeugd beteekent, vernieuwd leven. Een volk zonder jeugd is een volk zon der geestdrift en vooral zonder leven het is een volk dat ten onder gaat. Vooral op onze dagen is er nood aan verjonging en nieuw leven. Het po litiek gedoe is verstrakt, cie verstarde vor. men waarin het gegoten is kunnen met meer de noodige aanpassing aan de snel veranderende tijdsomstandigheden veize- keren. Er is behoefte aan vernieuwing, aan zuivere luchten, ünze Vlaamsche Na tionale strijd is op een beslissend moment gekomen de onmiddellijke doeleinden en de verdere vooruitzichten moeten be paald en gevrijwaard worden. Een nieu we staatkundige orde moet in het leven geroepen waar vrijheid en gezag, onbe sproken eerlijkheid en krachdadigheid, vrij initiatief en solidarisme in een be paald verband dienen vastgelegd. De maatschappelijke inrichting dient op andere grondslagen opgebouwd klas senstrijd heeft uitgediend en heeft bewe zen de maatschappij naar den ondergang te voeren. Klassensamenhoordigheid en volksdienst zijn de nieuwe begrippen die geroepen zijn in de nieuwe ordening, de volksche ordening de hooldrol te spelen. Ook de ekonomische struktuur be proeft herschepping met inachtnamc van het solidariteitsbeginsel eenerzijds, maar tevens met de nooden en belangen onzer Vlaamsche Volksgemeenschap. Daarom moet Vlaanderen kunnen re kenen op zijne Jeugd.Maar heeft Vlaande ren nog een Jeugd Stelt zich niet in de eerste plaats het probleem der Jeugd Ja jong van lichaam, maar veelal oud van geest en vooral van hart. Het zijn jon geren met een bourgeois mentaliteit, would be-arrivisten, die alleen maar zoe ken zoo spoedig mogelijk gecasseerd te geraken om dan ee.n gezapig burgerlijk leventje te kunnen leiden. Waar is de Vlaamsche Jeugd, de jeugd met vuur in 't hart en vlam in 't oog, de jeugd die naar geen hindernissen omziet noch traeht die te omzeilen, maar er recht op ai gaat, de Jeugd die op de bar ricaden springt en zich onvervaard in de bres werpt Die jeugd is er niet meer... en toch heeft Vlaanderen er meer dan ooit be hoefte aan omdat Vlaanderen doodgaat bij gebrek aan nieuwe gedachten en jonge geestdrift... Waar is de jeugd uit de blauwvoeterstijd, toen wij onder het zin gen van dreunende stapliederen achter onze vlaggen optrokken, toen wij leerden van en opkeken raar Vlaanderens groo- ten Honderden zijn weggebleven, en ver dwenen roemloos in burgerlijke vervlak king of gingen ten onder in onverschillig heid. Ze vergaten wat hen vroeger beziel de, zij ontkenden hun vroegere liefde tot hun land en keerden hun volk de rug toe. Zij trokken weg wanneer ze hun jeugdige bezieling in mannendaden moesten om zetten, na al die vlammende liederen en redevoeringen, Vlaanderens jeugd gaat ten onder aan onverschilligheid. Maar te ch is een deel gebleven, jonge mannen die wat meer beoogden dan het alledaagse!.e slenterleven, die buiten hun eigen wereldje traden om zich ten dienste te stellen van hun volk. Zij waren niet bang van wat de «anderen klakkeloos en smalend idealisme noemden. Maar ook onder die goedbezielden ging niet alles voor den wind. Die kleine groep die van de vroegere keurbende der blauwvoeters overgebleven was, gir,g leiden aan onze nationale volksplaag, de verdetlheid. Ge leerde beschouwingen en spitsvondigheden hadden het alras klaargespeeld twist in de gelederen te zaaien.Onder het kruisvuur van formules er,fijn uitgedachte stelsels der akademiekers zou wat r.cg rest van geestdrift dra gedoofd worden. En met een begon een periode van haat en ver bittering tegenover andersdenkenden.... Daarmee wil Jeugdfront gedaan ma ken Zonder breedheid van gezindheid is geen kerngroepeering der Vlaamsche Jeugd mogelijk. Alle Vlaamsche jonge ren willen wij langs Jeugdfront in de herboren Vlaamsche Volksgemeenschap reintegreeren, ook diegenen welke zon der schuld tot volksvervreemden werden Alleen fanatiekers en vrijwillige volks vreemden zal onze haat treffen Wij hernemen in Jeugdfront de ophef makende leuze Nicht raisonnieren Niet dat wij met lichtvaardigheid willen van wal steken ter hereeniging van de Vlaamsche Jeugd en ter versteviging der voiksche ordening. Daarop zal op 5 Sep tember, dag van het eerste kongres, het manifest van Jeugdfront getuigen. Maar wij willen gedaan maken met het ellen dige geslacht dtr eeuwige kritiekers 1 Eenig mooi was de eendrachtige op gang van ons volk in die groote kuituur- manifestatie, die jongstgeleden zanglees ten. Wat daar mogelijk was, moet in al le uitingen van ons volksleven mogelijk zijn. Vlaamsche Jongeren, die taak van hereeniging van het Vlaamsche volk, is voor Jeugdfront weggelegd. Het front der Vlaamsche jeugd zal alle volksgenoo- ten er toe dwingen de broederlijke hand aan mekaar te reiken. Als Jeugdfronter zullen wij onzen tijd niet meer verbeuzelen met te luitsteren naar de haarklieverijen der eeuwige kri tiekers en zanikers. Wij vertrekken met gezonde gedachten en klaar omlijnd doel, de modaliteiten van uitwerking zullen zich noodzakelijk van zelf aanwijzen en opdringen. Maar eeist en vooral willen wij door de hergroepeering de macht van de jeugd vestigen en de ouderen dwingen er rekening mee te houden. Jeugdfront trekt ten velde tegen ver scheurdheid, voor volksherwording en volksverheffing. In de Dietsche landen heeft Vlaanderen een grootsche taak en zending te vervullen. Te zorgen dat dit Zaterdag 7 Zondag 8 Opening der feestelijkheden door Kanongeschut. Aankomst van de Koninklijke Harmonie Sinte Cecilia van Meerbeke. Openingsconcert op de koer van !t College. Symphonieavond in t lokaal Het Witte Paard door de Symphonie Excelsior van Ninove. Opening aangekondigd door Kanongebulder. Aankomst der Fanfare Moed en Volharding van Denderho'..tem. Groot concert in openlucht. Cabaretavond opgeluisterd door de Symphonie u Excelsior Laatste avond der kermis aangekondigd door trom melvuur. te 191/2 uur Aankomst der Koninklijke Harmonie «Eendracht» van Ninove. Groot avondconcert op de kiosk van 't College. te 21 uur Gezellig, vermakelijk en kunstvol samönzljn te geven door de Symphonie Excelsior van Ninove. Alles zal met luidsprekers uitgezonden worden. te 18 uur te 19 uur te 20 uur te 15 uur te 17 uur te 20 uur Maandag 9 te 18 uur verwezentlijkt worde is de roeping van Jeugdfront. Vlaamsche jongeren, daar hoort gij thuis, want dat wordt uwe groe peering. Mocht dra van de Noordzee tot de Maas de lucht trillen van het strijdge- roep van Jeugdfront. Wat kon beter de Jeugdbeweging sym- boliseeren dan wel de Blauwvoet, de stormvogel Lang heeft hij zitten droo- men bij de stille baren... maar daar heeft hij zijn vleugels geschud, zijn kop gerekt tegen den wind in.... hij voelt aan dat een storm op til is en klapwiekend vliegt hij op, hem te gemoet Storm kome over Vlaanderen, opdat de luchten gezuiverd worden.... Jeugdfront rukt aan Bedevaartvrienden aan 't werk Maakt propaganda met ons, dan wordt 22 Au gustus weer een grootsche dag van het volksverbonden Vlaanderen en luide zul len wederom honderden Vlaamsche Vlag gen hun geloof in de heropstanding zin gen in blijde heerlijke kleuren, als trouwe wachters rondom den stoeren IJzertoren geschaard. In welk teeken zal de 18e ijzerbedevaart die op 22 Augustus 7937 plaats heeft, staan f zoo luidt de vraag van velen, die telkenjare wat nieuws verwachten. De Jaarlijksche ijzerbedevaart staat in den geest van bestendigt hulde der levenden aan de dooden. Het is de traditie geworden die zich nu reeds 18 jaren, jaar na jaar meer vast zette en steviger vormde. De Hulde van het levende aan het doode Vlaanderen. Dit alleen zou retds volstaan, omdat de mees te bedevaarders eenvoudig uit diepge voeld plichtbezef jaarlijks hun doode wil len herdenken. Dit jaar echter is er meer, en naast de inhuldiging der nieuwe grafkamers gaat de hulde aan allen die hier vielen en wier namen weldra in de krypte en toren voor eeuwig zulleri prijken. Dat zal de groote beteekenis zijn dezer 18c Ijzerbedevaart De volksver bondenheid in het hoogste offer, in den dood. Hier wordt hulde gebracht door gansch een volk niet aan een deel of een klasse, maar aan heel het Volksverbonden Ijzer- geslachten, dat daar in de bloedgiachten zijn blijde jeugd eensgezind ten offer bracht ten bate van zijn volk, en geen onderscheid kende tusscben hoog of laag, tusschen meer of min begoea want in hun groote lietde kennen zij geen uitslui ting noch voorkeur - hun volk, dat be- teekende allen zonder eenig onderscheid, en voor die allen zijn zij gevallen i>. Daarom ook zullen al hun namen hier weldra oprijzen Die hulde is Vlaan deren dubbelzwaar verschuldigd. Aan die hulde wil de Katholieke Vlaamsche Volkspartij, afdeeling Ninove, meedehelpen. Daarom richt zij op Zondag 22 Augus tus a. s. zooals wij hier, reeds hebben aangekondigd een reis in per autocar naar Diksmuide. Prijs 10 fr. De moeilijkheden in het Verre Oosten tusschen China en Japan schijnen aan te dikken. Waarschijnlijk zullen de Chinee- zen nog wel het middel vinden om een schikking in der minne te treffen die Ja pan zal voldoening schenken en in de oo- gen van eigen volk de eer redden. 't Is in ieder geval lang geleden dat ze nog zoo erg weerstand gebaard hebben tegen over den Japaanschen overweldiger, Wellicht is het te wijten aan het kracht dadiger optreden van China, dat Rusland, in vooruitzicht van mogelijke verwikke lingen langs dien kant wat min stug wordt voor wat Spanje aanbelangt. De moeilijkheden zijn daar nog niet van de baan. Er teekent zich echter een toenadering af tusschen Italië en Enge land. Abyssinië kunnen het zou daar ten tweede male gelag betalen. De Volken bond zou het feit van de bezetting van Abyssinië erkennen cn Engeland zou de beslissing van den Volkenbond aan vaarden. In feite is de Volkenbond een diplomatiek instrument in de handen van Engeland. Het is klaar dat de zelfstan dige Dominions» die alien in den Vol kenbond vertegenwoordigd zijn den in vloed van EDgeland daar overwegend maken. Engeland eerbiedig voor de be slissingen van den Volkenbond kan zoo uiterlijk zijn zelfde politieke lijn houden al werkelijk toegevingen te doen. In Spanje zelf schijnt het evenwicht stil aan verbroken ten voordeele van Franco. Het Volksfront begint te begeven. In Engeland groeit de sympathie met den Vervolg op 2* blad. 8, Beverstraat, Ninove ALGEMEENE BOEKHOUDING Nazicht en opmaken der boekhouding Balans - verlies en winstrekeningen BELASTINÜSVERKLARINGEN Projekten en toepassingsmethoden der boekhouding Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Msa culpa, ik heb misdaan. Ik moet met Smidje Smee driemaal op mijn borst slaan. Ik heb toegegeven aan leedvermaak. Leedvermaak is leelijk. De Franschen van binst den oorlog be wezen de superioriteit van hun beschaving op de Duitsche cultuur door middel van leed- vet maak i). Wij kennen leedvermaak de Duitschers noemen dat schadenfreude. De Franschen hebben geen woord om dat gevoelen uit te drukken.'t is omdat lage geioelen met bestaat bij de Franschen zeg gen ze. En nu wil ik vertillen hoe ik mij aan leedvermaak bezondigde. Ik las een artikel uit het laatst versche nen nummer van Waarheid het orgaan der katholieke offensief-brigades. Naar sommige uitdrukkingen ie oordet ien moest het van een Aniwerpsche Sinjoor zijn En hij wilde een beetje kankeren op de kankeraars. Wij zouden zeggen een beetje afgeven op de menschen die nut anders doen dan afge ven. Daar stonden schoont dingen in als die historie van zijn vrouw die altijd recla meerde als hij een doosje stekjes nam en dat de trouwen allemaal zoo zijn omdat ze al leen maar de kleine dingen zien en berekenen en dan natuurlijk ook dat de mannen daar ook een smeet van weg hebben. Dat het mij koud maar ik had er plezier in clai de Sinjoren ook kunnen ten vies ge zicht zetten met een trek van superioriteit daarin in woorden heel de wereld overhoop zetten om hem te verbeteren, iemand in 'i por tret trekken van aan de bles van zijn haar tot aan de hielen van zijn schoenen en gelijk Victor Huge het zoo schilderachtig zegde luizen vangen in de manen van den Leeuw Ik zat dat te lezen in den trein en daar zat toevallig een oude kennis bij mij van Sint Niklaas, de stad van Verwilgen en Rik Heyman. De stad waarvan wij denken dat ze anders met doen dan hun medeburgers ophemelen om van kleine groote te maken en van middelmatige, genies.... Wel jongen, zet hij, dat is in Sint Ni klaas ook zoo. Ziezei hij, enkele jaren gele den stierf te St Niklaas mijnheer X die ge kend stond voor den grootsten dwarsdrijver van St. Niklaas. Als apotheker Z dat vernam stak hij zijn buik vooruit en zei nu ben ik den dwar st en van heel St. Niklaas Zie ik kan er niet aan doen. Ik had er deugd van Ik had er deugd van dat ons Ntnoviiiers alleen niet zijn om met een su perieur gezicht alles tot beneden hun knoes- seis te trekken en dat wij alleen de slacht offers niet zijn van die kleinzielige mentali teit. Ik had er deugd van kneep zoo algemeen is distinctie meer geeft. Als ons Ninovieters daarvan overtuigd geraken zullen ze uitscheiden met greven want in den grond zijn ze joviaal van ka- rakttr en t is maar nu en dan een beetje a sloef dat hun parten speelt. Ik heb hier in mijn jongen tijd in 't holle- gie een professor gekend die niet kon supe rieur noch vies kijken en alles was hem al tijd wel. Als hij absoluut eens wilde zuur kijken ging hij zure krieken ot groene ste kelbezen trekken. Wij aanzagen hem toen voor ncn sukkelaar. Ik geloof nu dat hij het recht einde vast had als hij ons met zooveel toegevendheid be handelde omdat hij overtuigd was dat wij de sukkelaars waren die geen weg wisten met hun pakje zenuwen.... en hun pakje eigen liefde. Het zal denkelijk nooit aan veel menschen gegeven zijn waarlijk superieur van geest te zijn en de massa zal altijd moeten te vreden zijn met den schijn en daarom voort gaan met greven Reporter. te vernemen dat die dat het zelfs geen DEHDERKLOE f T A iibo irvrirOltl?

Denderklok | 1937 | | pagina 1