Heel de Vlaamsche Jeugd maakt thans front w h. Elfde Jaar Nr 35 fVgs per nummer 30 centiemen. Nmove 15 Oogst 1937 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad •H1A1LT Het politiek overzicht van de week DAVIOSFONDS - NINOVE Midderistandsbelangen. Het Hoekje van den Reporter f VOOR HET KANTON NINOVE Postcheekrekening (R. Luysterman ir 1862,54) Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 maanden 1 jaar 13,00 fTeIefóon 345 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Een droeve vaststelling. Het feit dat Vlamingen, einde lijk beseffend dat thans het oogen- blik voor het groot offensief geko men is, dat uur laten voorbijgaan in heillooze discussie's en klein zielige vitterijen omtrent woorden zonder vast-bepaalden inhoud, dat is iets dat ik dramatisch noem. Ze hebben het over Bourgondië, Dietschland, Groot Nederland, Federalisme, Nationalisme, Libe ralisme, Marxisme, Socialisme nieuw en oud Communisme, Etatisme, Diktatuur, Staatsher vorming, Democratie en Parlemen tarisme, Bedrijfsorganisatie en Cor poratisme, Revolutie van links en van rechts, kortom een vloed van woorden, niet zelden de schermen om persoonlijke betrachtingen mee te dekken. Een volk, het rijkste aan kuituur reserven, ziet zijn levenskansen voorbij gaan... omdat zijn leiders zich niet verstaan. De Jeugd was het beu. De Jeugd verbitterd, ontgoo cheld, bedrogen door veel stellin gen, door veel groepen, door veel personen, heeft zich ten langen laatste uit het openbaar leven terug getrokken en de politiek is daar door verouderd geworden. Hoe wilt ge een partij, een volksbewe ging jong houden als niet voort durend het leiderskorps aangevuld en verjongd wordt, het programma met de macht der jeugd wordt ge propageerd en verwezenlijkt. Dit is een eerste reden waarom iedere organisatie vooral een politieke een jeugdbeweging noodig heelt en waarom Vlaanderen moet kunnen rekenen op een krachtige politieke jeugdaktie. Niet alleen echter om redenen van verwarring, ook wegens de baatzuchtigheid, soms oneerlijk heid, van zoogezegde leiders heeft de ieugd het politiek terrein verla ten. Niemand zal ooit vermoeden hoeveel heilige idealen verloren gingen ofwel ter oorzaKe van 't arrivisme van zekere voormannen, ofwel omdat de dienst van de jeugd kortweg geweigerd werd uit vrees dut ze de rust of de supprematie van partijbonzen zouden in gevaar brengen. Gelukkige wending. Wie met rechtzinnigheid de evo lutie in de katholieke partij nagaat moet bekennen dat er zich een radikale ommekeer heeft voorge daan. De oudere behoudsgezinde elementen zijn onder de slagen be zweken en nu begroeten we een partijleiding van bekwame en ou besproken leiders met aan hun hoofd een Proftssor Verbist, wiens gedrag, ijver en toewijding spreek woordelijk zijn geworden. Het oud-reactionnair programma van de Katholieke Unie is vervan gen door dat van de K. V. V. dat in wezenheid honderd procent Ka tholiek is en een onbesproken le venswandel eischt van zijn manda tarissen, dat door en door Vlaamsch is, t.t.z. dat het Vlaamsch belang en geen ander, de maatstaf is van haar doen en laten, dat echt Volksch is, zoodanig dat de te vestigen maatschappelijke orde van, voor en door het volk zal zijn. Mijlen afstand ligt er om deze drievoudige reden, lusschen de Ka tholieke Unie van vroeger en de K. V. V. van nu. Men moet slecht bezield zijn en door enggeestig per soonlijk of partijbelang verblind, om deze gelukkige verandering niet te zien en dit inziende niet te juichen. Aatimoedigende vooruitzichten. De flinke leiders van het K.V.V. directorium met dat radikaal-voor- uitstrevend christelijk, Vlaamsch, sociaal programma hebben zich niet vergenoegd met enkele artikels te publiceeren of aan Vlaamsche hoogdagen deel te nemen. Hun zware verantwoordelijkheid besef fend hebben ze gepoogd al wie Ka tholiek en Vlaamsch is samen te brengen en waren zoo noodig be- reid offers van personen en toe laatbare programmawijzigingen te brengen. Hunne concentratiepo gingen zijn mislukt echter niet door de schuld van K. V. V. Deze tengtnvaller is voor de K.V.V. leiding geen reden van ontmoedi ging geweest, ze hebben zich dade lijk aan 't werk gezet om al deze, en ze zijn honderdduizenden, die met de K. V.V. voelen en strijden willen, te^ organiseeren. Nu reeds telt ons laamsche land 18 arron- dissementsorganisaties van de K. V.V.waartoe iederen dag het kruim van ons Vlaamsche volk toetreedt Met honderdduizenden sluiten onze ijverige boerenmenscheu en werk lieden aan. De burgers en midden- standsgroepen blijven niet ten ach ter en de laamsche intellectueelen hun sociale en Vlaamsche roeping begrijpend, bieden de K.V.V. hun gewaardeerde medewerking aan. De Jeugd doet mee f De jeugd met haar natuurlijke gaven van geestdrift en toewijding de Vlaamsche jeugd met haar groote ambities voor hetVlaamsche Volk, zij trekt met de K.V.V- ten strijde. Eenige vooraanstaande jongeren van uit al de Vlaamsche provincies en zoo wat alle middens hebben de handen in mekaar geslagen. Pro gramma en organisatie zijn bepaald Op dit oogenblik gaan ze de wegen van Vlaanderen op om de besten onder de jongeren voor hun jeugd beweging te winnen. Op 5 Septem ber a s. zullen honderden Vlaam sche jongeren hun rotsvasten wil proclameeren het beste hunner jeugd te geven voor de hereeniging van alle Katholieke Vlamingen en door de eendracht de Vlaamsche macht en grootheid te scheppen. Een ijdele jeugddroom Nog niet tot het openbaar leven geboren en we worden reeds ver oordeeld. Jeugdfront heelt nog niet eens zijn programma bekend ge maakt en het wordt reeds bekampt VVaar blijft de blijdschap der Vla mingen om de geboorte an een Vlaamschen Strijder Is het om dat Jeugdfront aanleunt bij KV V Geweten mag liet zijn dat dejeugd fronters het opnemen voor de K.V. V., niet om mogelijke tekortko mingen of missingen goed te pra ten of te denken,dochals een prik kel om het K.V.V. programma te doen propageeren en te verwezen lijken om te zorgen dat regelma tig met jeugdige kracht de idealen van Jeugdfront in de K.V.V. zou den verdedigd worden en er uit eindelijk de overwinning behalen. Anderzijds beschikt Jeugdfront o- ver eigen programma.eigen kaders zelfstandig bepaalt het jeugdfront- directorium zijn werking, zijn me thode, zijn standpunten. Op deze wijze kan en zal Jeugdfront een sterKe en autonome jeugdbewe ging kunnen tot stand brengen waarvan de invloed niet in steriele kritiek zal verloren gaan doch op bouwend en vooruitstrevend wer kend in de steeds machtiger wor dende Katholieke Vlaamsche Volks partij. Zoo en zoo alleen kan en wil de Vlaamsche Jeugd zich politiek or- ganiseeren.Daarvoor en voor niets anders maakt heel de Vlaamsche Jeugd thans front. Het wordt serieus in China zoo seri eus als het daar maar kan gaan. De chi- neezen willen gaan vechten, ze trekken leelijke gezichten, slooven hun mouven op tot aan hun ellebogen en speken in hun handen. Of het werkelijk zal veel verder gaan dan dat, ofwel of ze zullen zeggen dat het zoo kwalijk niet bedoeld was en of de heeren Japanneezen een kopje thee willen gebruiken valt nog af te wachten. Indien ze vechten, zal 't zijn omdat er geld achter zit omd-it uit een of ander Land de geheime fondsen zullen gewerkt hebben. Zoover is t gekomen met dat groot en vredelievend en beschaafd volk. Zijn grootheid alleen houdt het nog recht de brok is te groot om ineens door te slik ken. Palestina gaat het de Engelschen nog niet naar wil en de Volkenbond is niet haastig om de verdeeling goed te keuren. I" Yuogo-Slavië gaan de godsdienstige moeilijkheden voort en worden meer en meer een bedreiging voor de inwendige structuur van het Land. In Duitschland gaat het er zoo hevig niet toe. Toch ligt het gouvernement in ernstige moeilijkheden met de protestantsche kerk en 't moet wel serieus zijn anders zou Hitier dat herriemaken zoolang r.iet laten duren. De Protestanten zijn de twee derden van Duitschland en de weerstands kern der Nazipartij. Hitier zal moeten op zijn banden passen. In Spanje speelt het drama zich voort af en het blijkt meer en meer dat Frente Popular begint te verzwakken. Generaal Miaja die de Roode legers van Madrid leidde is afgesteld omdat hij ver antwoordelijk gesteld wordt voor de da den van een zijner generaals die de klop ping van Terruel op zijn rekening heeft maar die generaal was toch maar een timmerman. De generaal-timmerman blijft aan en Miaja wordt vervangen door een Kolonel die voor een jaar nog sergeant- major was. 't Zou er kunnen naa: gelden. De betrekkingen tusschen Italië en En geland zijn veel verbeterd maar tusschen Engeland en Duitschland gaat het min goed om wille van een pers «-geschil. Maar daaruit zal er wel geen oorlog voortkomen of vechten ze ne keer 't zal met papierbollen zijn dat ze zullen smij ten. Van 't Belgisch front is er waarlijk niets te vermeiden en de dagbladschrij vers om hun bladen vol te krijgen kunnen anders niet dan herkauwen Nationale bank, affaire van Enghien, enz. Ik doe het liever niet en de bedevaart naar den Yzer zal ons wellicht de volgen de weken wat stof te verwerken geven. Aan onze leden Zooals alle jaren heeft ook dit jaar op den eersten zondag na Half-Oogst, de groote Bedevaart plaats naar de graven van den Yzer. Een volk dat zijn dooden eert, ver eert zich zelve En telken jare, in steeds stijgend aantal gaat het Vlaamsche Volk naar Diksmuide op indrukwekkende wijze een eeregroet brengen aan dezen die hun leven gaven voor hun Volk en hun Land. Ninove deed tot hiertoe maar zeer wei nig meê. Dat mag zoo niet voootduren. Ninove heeft ook prachtsoldaten aan het Land geschonken. Ninove heeft ook zijn helden die hun leven hebben gegeven voor hun Volk. Ninove heeft ook zijn dooden aan den Yzer liggen. Wij mogen dus niet meer achter blij ven. Davidsfondsers vooral moeten den toon aangeven Daarom, al wie kan, moet meê De reis ingericht per autocar kost maar ongeveer 40 frank. Dus in 't bereik van eenieder. Laat u inschrijven zoo spoedig moge lijk, want het aantal plaatsen is beperkt. Voor de car van K. V. V., bij de Heeren Alf. De Schepper, Tragel, SjT Achiel De Schepper. Graanmarkt, TjS Ernest Steppe, Nederwijk, P[S Robert Luysterman, Dreefstraat, TrS. Voor de car van V. N. V., bij Mr J. De Keersmaeker. Steenw. Aalst 177, T[S en in het Vlaamsch Huis Gee- raardsbergschestraat. Het Bestuur. Zie niet naar die eenige centiemen dat de Chicorei PACHA meer kost. Zij is de beste der wereld, ons oudste nationaal merk met de grootste voortbrengst van Belgie en de tweede sterkste van geheel de wereld. Familievergoedingen aan de niet- leontrekkenden. De wet strekkende tot het toekennen van familievergoedingen aan de niet-loon- trekkenden werd afgekondigd. De rechthebbenden van deze nieuwe wet zullen fanrlievergoedingen ontvangen door tusschenkomst van de mutualiteits- kassen waaraan de bijdragen moeten be taald worden door de aangeslotenen. Deze zijn 1 'J De werkgevers en gewezen aange vers aangesloten bij eene compensatiekas voor loontrekkenden. (wet van 4-8-1930) 2') De onafhankelijke werknemers en gewezen onafhankelijke werknemers, met inbegrip van de vrije beroepen, de ne ringdoeners, de landbouwers, de stiel mannen, enz... De wet treedt in voege op I Januari 1938 voor de werkgevers en de gewezen werkgevers, de overige categoriën zullen trapsgewijze moeten aangesloten worden. Zij uie aan de wet nderworpen zijn moeten zich aansluiten bij een Mutuali- teitskas naar keuze. De leden die het wenschen kunnen op ons secretariaat alle inlichtingen alsook inschrijvingbuletins bekomen. Ons secretariaat, M. Blondiau 140, Steenweg op Aalst, Ninove staat ten dienste van al onze leden alle Woens dagen van 6 1|2 tot 8 ure en den eersten en derden Zondag van iedere maand van II tot 12 ure in het lokaal St-Jorishof 12, Statiestraat Ninove. Voor alle andere inlichtingen van gelijk welken aard staat het secretariaat steeds ten dienste zijner leden. F. Her\drickx 8, Beverstraat, Ninove ALGEMEENE BOEKHOUDING Nazicht en opmaken der boekhouding Balans - verlies en winstrekeningen BELASTINÜSVERKLARINQEN Rrojekten en toepassingsmethoden der boekhouding Inlichtingen 's avonds na 18 uur. handen in malkaar zullen leggen om te ta rnen den weg van 't leven op te gaan.... Jammer ts 't dat hij weg is, weer per fiets, naar Buda-Pest, en dat hij niet wat langer is kunnen blijven om meer Vlaamsch te leeren en wat les te geven aan ons Katho lieke Jeugd die met ten Spurtwereld op zak en het portret van 'tien coureur tn haar muts gelijk een vulgaire vlieg tn 'nen Botk of 'nen Export ligt te versmooren Reporter. Hebt gij dien Hongaar gezien die hier een paar weken in Ninove is geweest Niet spijtig voor u. Nu ts hij weg en kunt ge htm niet meer zien. Ik heb hem gezien en %k heb mijn laatste beetje Duilsch dat ik kende er aan versleten om met hem te praten. Een tiental jaren geleden was hij hier toegekomen tusschen die andere Hongaarsche kinderen, die door de ellende gedreven hun tehuis en hun ouders verlieten om den dood te ontloopen. Hij was hier toegekomen zoo mager als een graad de beenderen staken door 't vel en hij stond met nen dikken harden trommel buik gelijk nen ver ar moeden metten Zijn pleegouders hadden er hun bestaan gedaan. Hij had veel melk gedronken, veel eieren geilen en was als een kloek volbloed boeren kind terug tiaar huis gegaan. A u is hij zeventien jaareen lange ma geremaar sterk gespierde jongeling. En hij ts zijn pleegouders die hem uit de klauwen van de dood hebben gehaald, komen bezoeken en bedanken. Niet dat hij het geweldig breed heeft. Maar 't was vacantie en hij heeft zijn fiets gepakt en op zijn eentjes heeft hij in twaalf dagen de vier en twintig honderd kilometer afgelegd die Budapest van Ninove schei den en met honderd twintig frank heeft hit hem van plan getrokken. Schoon hé Heelemaal schoon, physiek en moreel. Hij is geen wielrijder-sportman. Hij heeft nooit in een koers gereden. Ve- lorijden is nut zijn eenige bezigheid noch zijn eentg tijdverdrijf. Hij studeert nog en hard hoor, om na nog een jaar den kost te kunnen verdienen voor hem zelf en zijn moeder die ook alle dagen nen dag ouder wordt. Zijn vrije tijd gaat niet naar de sport tfuar naar de lichamelijke oefening om een kloeke sterke man te worden. Dat hij velorijden kan heeft hij bewezen Hij kan boksen, genoeg om tederen Ntnovie- ter tnden hoek te boksen en dansen daarbij gelijk de beste. J De meisjes dansten er geetne mee en hij heeft er mee geaanst om ze pietier te deen Var,tTme? 'l uL Wa"1 jong™ uit de volksklas der grootstad kent hij al de we genvan t leven en de zij baantjes ook en hij weet dat een jongen van zeventien jaar die met hel vrouwvolk loopt, „eH lammeling wordt. s En dat wil hij niet. Hij wil hem lichame lijk en geestelijk ontwikkelen tot eai vol man. In den strijd voor 't leven vergaat het de in dividu en gelijk de Landen en de Landen gelijk de indtvtdu-en de zwakken worden door de sterken onder de voeten ge Lopen. Hij wil hem met laten onder de voeten krabben hij wil hem met sterke beenen en kloeke vuis ten en ecu helder verstand door het leven slaan. Hij IS g'oep-leider ui een katholieke jeugd-orgamsatie. Hiis de aanvoerder van twaalf man Maar leider zijn eischt veel tucht en zelf beheer sc hing anders wordt leiding willekeur. En daarom heeft hij ten leidersplaats aanvaard om zichzelf te dwin gen tot zelfbeheersching „let voor flei zier van liet commandeeren en met 'anderen hun voeten te spelen. 't Is daarom geen Sinl-Aloysius. Hij is zeventien jaar en is jongen uit de groot-stad. Hij heeft een meisje een baba Hij schrijft haar wektltjksch en zij hem want ze leven en wei ken zeshonderd kilometer van malkaar verwijderd. Ze zien malkaar tweedriemaal in een jaar en daarna zendt de levensplicht ze Weer van malkaar weg. Maar geen meisje met ge kleurde lippen en wenkbrouwen en met ge verfde nagels kan indruk maken op hem een andere ook titel. Ginds verre zit baba te werken en haar zweren om zich door het leven ie slaan, gelijk lit] in Buda Pest en hij weet van haar en zij van hem dat ze ten gepasten tijde de J" a li ■uw V .t •T

Denderklok | 1937 | | pagina 1