Jeugd - Front Elfde Jaar N* 37 Prijs per nummer 30 centiemen. IVinove 17 September 1937 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad ft. LyY§TIftRtM~H)AliTBft!MNl Katholieke Viaamsche Volkspartij. - Afdeeling Ninove VOORDRACHT doop den fleert Senator» Dj». Vefbist, Het politiek overzicht van de week OPGEPAST Middenstandsbelangen Het Hoekje van den Reporter m JF. F. Hei\drickx 8, Beverstraat, Ninove fr.\- VOOR HET Posteheekrekentiig (R. Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 KANTON NINOVE Telefoon 345 Handelsregister Aalst n11093 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Zondag IJ. ging te Brussel in de ruime zaal der Brasserie Fla- mande de stichtingsvergadering door van de concentratie der Ka tholieke Viaamsche Jeugd. Wij hadden de gelegenheid op deze vergadering aanwezig te zijn en te kunnen bestatigen hoe sympathiek de Katholieke Jeugd tegenover de doelstelling der inrichters staat. Men zal ons dan ook niet kunnen beschuldigen van overdrijving wanneer wij zeggen dat Jeugdfront zal beantwoorden aan de verzuch ting van een groot gedeelte der Viaamsche Jeugd dat nog vat baar is voor een Grootsch ideaal* De Jeugd was het sinds lang beu bedrogen te worden door verschil lende groepen en personen die haar een ideaal voorspiegelden dat wel dra verzonk tot ten enggeestige te gen de borststootende partijpolitiek Daarom heelt die jeugd die hooger opwil zich verbitterd en ontgoo cheld terug getrokken uit het open baar leven en houdt de politiek voor het zwarte beest dat best ge meden wordt. De politiek zelf moest door dat feit alleen reeds verouderen bij gebrek aan vernieu wing en verjonging der leiders. Hoeveel vurige idealen gingen an derzijds verloren en werden in den kiem gesmoord omdat de voorman nen de diensten van de jeugd bot weg afwees of onderduims fnuikten uit vrees hunnen zetel of hun lei derschap te verliezen. En nochtans wenscht de jeugd ook haar plaats in te nemen en zich uit te spreken over de vraag stukken welke zich voordoen,Maar om medezeggenschap te hebben op politiek terrein moet men sterk staan en georganiseerd. Daar om zal heel de Viaamsche Jeugd thans front maken en zich vormen Want het volstaat natuurlijk niet zich te orgauiseeren men moet ook weten wat men wil en met kennis van zaken spreken. Jeugdfront wil daarom in zijn werking eene ruime plaats voorbehouden aan de vor- miug zijner leden speciaal op poli tiek gebied. Jeugdfront wil leiding geven bij het instudeeren van aller lei vraagstukken die zich stellen zoodat er heel het Viaamsche land door in dezelfde richting zal ge werkt worden. Hoe het komt dat Jeugdfront aausluit bij K.V.V. zonder er noch tans een afdeeling van te zijn is al leenlijk te wijten aan het feit dat het radikaal vooruittrevend chris telijk, Vlaamsch en Sociaal pro gramma van K. V. V. het dichtst het eigen programma van Jeugd front zelf benadert. Er werd ten andere genoeg op gewezen in de reeds verschenen bijdragen in de dagbladen dat K.V.V. aan de nieu- wejeugdbeweging de meeste,maxi male zelfstandigheid waarborgt. Jeugdfront is geen slipdrager van de Katholieke Viaamsche Volks partij zooals het ten onrechte zou kunneu gemeend worden.DeJeugd fronters leunen aan bij K. V. V. en nemen het op voor K.V.V. als een prikkel om hetK.V.V.-programma te verwezenlijken, om te Waken met jeugdige kracht over de ver dediging hunner eigen idealen in de K.V.V. Want J. F. is eene be weging met eigen programmaslel- ling, eigen kaders, eigen directo rium, eigen werking, eigen metho de en eigen standpunt. Daardoor zal deze beweging vooruitstrevend werken en de Katholieke Viaam sche Volkspartij met zijn jeugdige geestdrift opbouwend helpen en bewaren voor vroegtijdig oud wor den. Daarom is Jeugdfront de ideale beweging voor deVlaamsche jeugd omdat zij aldus naar het woord van den sympathieken Professor Verbist de toekomst in handen heeft. De Voorzitter der K.V.V. hield er aan te verklaren op de stichtings-vergadering van verle den Zondag dat de algeheele zelf standigheid van Jeugdfront wen- schelijk is voor K. V. V. wanneer deze wil leven. «Neemt gelijk wel ke vorm van leven aldus de heer Verbist Nooit is er eenvormig heid mogelijk het volle leven zal steeds verscheidenheid toonen.Des te meer moet er verscheidenheid zijn in geestesleven en op politiek terrein. Waar men die verscheiden heid wil onderdrukken teekent men ziju eigen dood. De oorzaak van de verstooring der oude katholieke partij is misschien wel daar te zoe ken. Het volle leven is een strijd van gedachten Over de organisatie van Jeugd front zelf hebben de bladen allen uitleg gegeven.Aan het hoofd staat de Nationale Leider Advokaat Etienne Floré van Brugge die ons den indruk geeft de rechte man op de rechte plaats te zijn. Hij wordt bijgestaan door 1 hulpleiders. 5 provinciale leiders en een sekreta- ris. Deze negen personen maken thans het voorloopig Directorium uit hetwelke gelast is met den uit bouw der beweging van de 5 Viaamsche provinciën. Ook zijn er te dien einde 2 diensten in het le ven geroepen een voor propagan da en een voor studie. Kunnen thans aansluiten bij jeugdfront a! de jongelingen tot 35 jaar. Deze aansluiting is indivi dueel en brengt geen lidmaatschap bij aan K.V.V., hetgene nogmaals klaar en duidelijk de zelfstandig heid aantoont. Wij drukken den wensch uit dat er ook hier plaatselijk weldra eeue afdeeling van Jeugdfront zou tot stand komen. Bij dewerking welke de plaatselijke K.V.V. binnen zeer korten tijd gaat inzetten past. eene nevenstaande jeugd-organisatie.De Viaamsche Jeugd maakt thans Front, ook Ninove moet mee /Ook hier weerkliuke de strijdkreet Jeugd - IVont ALGEMEENE BOEKHOUDING Nazicht en opmaken der boekhouding Balans - verlies en winstrekeningen BELASTINQSVERKLARINüEN Piojekten en toepassingsmethoden der boekhouding Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Op Maandag 27 September, om 8 uur 's avonds, in het lokaal DE KEIZER Voorzitter van het Directorium van K.V.V. Enkel de leden van K.V.V. en bij uitnoodiging zullen toe gelaten worden. In het Verre Oosten zijn de Japanners voort slaags met de Chineezen. Wat er in den grond tusschen zit Japan beklaagt zich over de anti-Ja- paansche drijverijen van China. Japan vecht tegen China om het te dwingen hem geerne te zien.... 't Is gelijk 'ren jongen die zijn meisje slaat omdat ze hem niet geerne genoeg ziet Natuurlijk, hoe meer slagen hoe minder liefde, 't Is ook met China zoo. In den grond wil Japan anders niet dan China beletten van te bewapenen. Maar intusschen geeft Japan zonder het te willen les in de krijgskunst en ieder een is verwonderd dat China al zooveel geleerd heeft. Wordt China militair sterk dan heeft Japan gedaan met colonizeeren dat wil zeggen exploiteeren. In Spanje worstelt Frente Popular met den dood. Het hadde al lang de pijp aan Maarten gegeven indien het neit in de handen van zijn helpers zat. Frankrijk w:l geen fascistisch re giem aan zijn zuidergrens. Rusland ligt te ver van West-Europa voor dergelijke propaganda. Een Soviet- regiem in Spanje ware het ideaal. Frankrijken Rusland steken de rech terhand op en zweren dat ze niet tusschen beide komen. Maar de linkerhand moffelt intusschen achter den rug de vriendjes alles in handen wat ze noodig hebben. Ital:ë wil geen communisme in de Mid- dellar.dsche zee. Duitschland heeft daar hetzelfde belang bij door zijn samenwer king met Italië. Zij doen voor Iranco wat de anderen voor Frente Popular doen. Niet-inmenging, controol, en nu confe rentie der Middellandsche Zee-Staten zijn niets dan een diplomatiek scherm-tornooi. Buiten China en Spanje is er niets dat ernstig de aandacht trekt. In 't Binnenland staat de Nationale Bank nog altijd op den voorgrond. Het woord schandaal is uit de meeste bladen verdwenen. Tot hiertoe komt Van Zeeland prachtig uit den strijd. Er is nu op gevonden dat het bestaande reglement schandalig was. 't Is mogelijk. Er zijn nog andere schan dalige dingen die later misschien ne keer als schandalig zullen aanzien worden in dien een politieke groep er jbelang bij heeft. De Staat is zeer bezorgd voor de wee- zenpenningen. De voogden worden niet betrouwd en het geld der weezen, moet, om goed bewaard te worden, op 't groot boek staan. Door twee achtereenvolgende devalva- ties zijn weezenpenniugen die in goud- waarde gestort waren eenvoudig vervan gen door papier-franken waaraan een waaide van tien centiemen toegekend wordt. 't Is schandalig maar geen groote baas vindt het schandalig..,. De inrichting van onze industrie, hee- lemaal gericht op vrouwenarbeid, is meer dan schandalig. Niemand heeft tijd om er aan te den ken. En het besluit is, dat het politieke ge doe van onzen tijd een sinistere komedie Onder den dekmantel Zelfbestuur en Vrijheid trachten de communistische par tij binnen te sluipen in de verschillende partijen van ons land. Zoo willen ze de communistische doeleinden doen binnen dringen, zelfs in de nationale Viaamsche beweging. OpgeietHier wederom ge hoorzamen ze aan het ordewoord van Moscou waar ze bevelen Overal waar het mogelijk is moet ge u bedienen van den iialionaliteitenslrijd om de communistische mentaliteit te verspreiden, en vervolgens de communistische bedoelingen na te streven Daarvoor zijn we nog te wakker om ons geliefd Vlaanderen laten ten gronde te doemen daarvoor staan de gruwelen van Rusiand, Mexico en nog heden die van Spanje te frisch in ons geheugen. Gebeurt er de kerkvervolging niet meer zoo open lijk, toch ligt ze niet stil, want ziehier nog aenige luidsprekende feiten. Het East Information Bureau deelt mee dat volgens officieelt statistieken over geheel het Russisch grondgebied, in het jaar 1936 aÜ6en 4.680 kerken, synagogen, moskeeën en andere gebouwen, voor den eeredienst bestemd, gesloten of afgebroken werden. Verscheidene onder deze kerken hadden groote geschiedkundige waarde. Enkele dateeren uit de XVe en XVIe eeuw Uit dezelfde bron vernemen we dat in den loop van 1930 de toode sovjet-tribuna len 102 geestelijken ter dood veroordeeld hebben. Niet minder dan 8.000 geeste lijken, kloosterlingen, monnikken, rab bijnen of predikers werden in hechtenis genomen. In 1937 werden, gedurende de G eerste maanden weer 612 kerken gesloten. In de periode van 1 tot 11 Oogst 193 dus in 11 dagen tijd zijn in Rusland 4S geestelijken van verschillende belijdenissen aangehouden, waaronder één aartsbisschop en drie bisschoppen. Van hel standpunt der communisten, hebben hun propagandisten gelijk den na druk niet te leggen op de antigodsdienstige zijde van hun duivelsch systeem en de aan dacht af te leiden op een beweging, op een strijd die ons Vlamingen ten nauwste aan 't harte ligt nml, op onzen strijd voor zelfberechtiging en zelfbestaan. Onderrichting-en aan de werkgevers over de betaaldeverlofdagen in het bouwvak en openbare werken Vervolg Bij afdanking of dienstverlaten van een werknemer. Bij het heengaan overhandigt de werk gever de kaart aan der. werknemer tegen teruggave van het onlvangsbewijs. Mo del II Bij het in verlof gaan. Ten minste 15 dagen vóór den datum vastgesteld vooi het verlof, overhandigt de werkgever aan de werknemers de ver- lofkaarten, degelijk voorzien van de ver lofbons waarop ze recht hebben tegen onl vangsbewijs (model II). De werkgever zal dan voor het volgende jaar een nieuwe kaart opmaken. Deze nieuwe kaart is al tijd van een andere kleur dan de voorgaan de ze mag geen verlofbons voor een ander verlofjaar dragen. De werknemers zullen hun kaart met de meeste zorg invullen. Ze zullen er hun juist adres en de totale waarde der gekleef de verlofbons op vermelden en ze onder voldoend gefrankeerde omslag zenden naar den maatschappelijke zetel der Natio nale Patroonskas.Stoofstraat, 12 te Brussel Deze zal hun door middel eener post- aanwijzing de vergoeding laten geworden waarop ze recht hebben. Register van /ut personeel. De werkgevers zullen in het register van het personeel twee bijkomende kolommen plaatsen. In de eerste zullen ze de waarde invullen der verlofbons op de kaart van de werknemer gekleefd bij zijn in dienst tre den in de tweede duiden zij de waarde der verlofbons aan op het oogenblik dat de werknemer den dienst verlaat. Vervolg op 2- blad. Ik ben een doodgewoon vtensch, met een doodgewone menschenmentaliteit. Ik ben dees week zoo half droefgeestig te huis gekomen van een feest. Het toeval van een reportersverkenning had mij op een gouden priester jubileum ge bracht en het deed mij toch zou wonder ie moede. Ik was er de eenige vertegenwoordiger van de pers. Indien de amateur-photograafdie enkele photo's nam ze overmaakt aan een illustratie kan het gebeuren dat er iets van dat feest ie zien is al is 't bijna zeker dat het niet be zien wordt. Een gouden priester-jubileum is anders nog een zeldzaamheid. Ge moet daarvoor omtrent tot de vijf en zeventig geraken en wie geraakt er nu nog zoo ver. Een gouden bruiloft zal binnen enkele jaren zoo'n zeldzaamheid niet zijn zt be ginnen aan hun zestien. Ten ware het een zeldzaamheid zou worden dat ze het zoo lang uithouden zonder echtscheiding. Ik had compassie met dal oud pasioorhe geen reporters, geen ptrsphoiographen, geen rondrit per voituur, geen ontvangst ten stad- huize met den traditioneelen heildronk en den symbolischen zetelgeen feestmaal, dan dat dat hij zelf zijn vrienden aanbood. 't Was anders nog een flink pastoorke. De last der jaren deed zijn beenen niet beven. Zijfj oogskens fonkelden in zijn hoofd als waren 't splinternieuwe en het zong nog met een stem gelijk een klok. Hij heeft aan zijn feest niet gevoeld dat er iets aan ontbrak. Het hadde hem wonder geschenen hadde het moeien anders zijn. Van als hij priester werd wist hij dat het zoo zou zijn, en hij had het zoo gewild. hij zou werk maken van iedereen en nie mand zou werk maken van hem. Hij zou iedereen ontzien en hem zou niemand ontzien. Hij zou voor iedereen uit den weg gaan om tegen niemands eksteroogen te schoppen en als hij, per malheur, al den eenen te ver mijden tegen 'tten anderen sou aanloopen dit zonder zijwaarts zien zijn gangen gaat, zou hij de lomperik zijn. Hij is vrijwillig geweest in de samenleving wat enkele jaren geleden de Viaamsche moe der was in den huiskring degene die de brokjes verdeelt onder de haren en zelf de overschotten opeet De avond van dien dag vermeldde de Ra dio het afsterven van een beroemde Holland- sche tooucelspttlsicr en des anderendaags gaven de bladen haar portret.... Ik kan dat verdragen ik zeg het maar om wille van de tegenstelling. Het is ten andere zoo natuurlijk dat het II ij eetcn en vieren de groote comedian- ten. II ij zijn allemaal cotnedianten maar wil ten mordicus doorgaan voor oprecht. Wij gebaren dat comedie spelen een kunst is De heele kleinen die tehuis de zwakke kanten van hun ouders exploiteeren en op school de meesters bedoddtnzijn comedian- ten. De jongens en vooral de meisjes dte buiten wete van de ouders dol verliefd zijn en tehuis zoo onnoozel kunnen doen, zijn comedianten De heele grouten die zooveel gemeent stre ken en knepen zoo behendig achter den pa ravent der voornaamheid kunnen wtgmof- felen, zijn comedianten.... l\ iemand wil den schijn hebben van co- mediant te zijn en wij huldigen de geni- ale toO'ieelspelers. De heldhaftige eenvoudige oprechtheid la- ten wij doorgaan als iets doodgewoon Maar t ts gelijk hoezeer ook ik den ouden ju bilecrenden pastoor bewonder in zijn stil geluk ik zal toch nooit kandidaat pasioor zijn. Ik ben een dood-gewocn mensclt met dood-gewone menschenmentaiiteit. Reporter is. eiSS&i ZOO IS.

Denderklok | 1937 | | pagina 1