t Poesjenellen. Elfde Jaar N* 38 Prifs per nummer 30 centiemen, ffinove 19 Septtmfcer I9S7 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad ft. LMVSTIftMI&M-HAIILTiftaMNi Katholieke Vlaamsche Volkspartij. Afdeeling Ninove Middenstandsbeiangen Het politiek overzicht van de week FILMLEIDING Het Hoekje van den Reporter F. Herjdrickx VOOR H Poatcheokrekening (R. Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 KANTON NINOVE i Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. De zaak van de Nationale Bank, zelfs tot in het buitenland het schandaal van de Nationale Bank geheeten, is nu uit de oeten en in het Parlement vvitgewasschen ge worden. De bladzijde is nog eens gekeerd, na de zooveel andere het zal op den duur nog een heel re pertorium worden. vVij zijn in die zaak als provin cieweekblad niet veel tusschenge- komen, omdat wij wel weten dat wij te Brussel natuurlijk niet veel in de pap te brokken hebben. Dcch nu ze voorbij is past het toch onze meening erover uit te drukken, en de houding van onze vertegen woordigers te beoordeelen, die ge roepen zijn geweest om deze zaak te beslechten. Wij zijn overtuigd de meening weer te geven van de groote massa van het volk als we zeggen dat de zaak van de Nationale Bank onder de massa waarachtig den indruk heeft gelaten van een echt schan daal. Daar is vooreerst het wanbeheer, of zooals het Brusselsch Parket het zelf noemt de schuldige welwil lendheid die aan de Bauk honder den miliioenen heeft doen verlie zen niet alleen in de zaak Barmat, maar ook in de devalvatie van het Pond, en andere. Doch hoe ongelooflijk dat ook moge klinken, deze millioenengoo- cheling heeit op de massa maar een zeer voorbijgaanden indruk ge maakt, gewoon als zij is geworden aan fabelachtige verliezen met af metingen als deze van den Boe renbond en de Bank van den Ar beid. Ten andere het cijfer van deze zaken is voor een gewonen mensch zoodanig strótosfeerachiig. dat men er zich geen goed gedacht kan van geven welke ontzaglijke somrae gelds het wel is als men spreekt van honderdeu miliioenen. En al weten wij heel goed dat Mr Franck nevens de Kwestie praat als hij zegt dat het geld van de Nationale Bank geen staatsgeld is maar geld van particulieren, en dat de Staat er dus zijn neus niet in te steken heeft en dat we hem zouden kunnen antwoorden dat het wel Staatsgeld was, en dus wel geld van ons allen, als de Nationa le Bank COO millioen van de Re geering heeft gekregen om een ramp te voorkomen toch zouden wij daar even gemakkelijk een kruisken hebben voor geslagen als over al het andere dat reeds voor bij is Gedane zaken keeren toch niet. Maar de zaak van de Natio nale Bank heeft zaakjes aan het licht gebracht, waar een gewoon sterveling eenvoudig paf van staat. En dat de heer Franck ter veront schuldiging durft inroepen dat in de Nationale Bank eenvoudig is gebeurd wat in alle groote finanti- eele inrichtingen plaats vindt, dat des te schrijnender de ainoraliteit uitschijnen der zoogenaamde fi nantieele middens. Het kan dus gebeuren, wij wil len het wel aannemen, dat het sy steem van den spaarpot in alle fi- nantieele inrichtingen in zwang is, Wij zijn trouwens geneigd te ge- loovcn dat het systeem van langs om meer uitbreiding zal nemen, daar het een doelmatig middel is gebleken om ongestraft aanzienlij ke belastingen te ontduiken. Valt echter te bezien of men even ge makkelijk kleine sommekens zal kunnen ontduiken, als dal het tot hiertoe het geval is geweest. We mogen ook zoo kieskeurig niet aan gelegd zijn, want wij schijnen te vergeten dat voorzeker de heeren van deNationale Bank al belasting genoeg te betalen hadden. Ik kan mij immers niet goed voorstellen hoeveel belasting er zoo wel moet betaald worden op een inkomen van I millioen of van 730.000 tr. Misschien zal echter het systeem wel in de Nationale Bank afge schaft worden. Want we moeten het eerlijk bekennen het is dat ellendig spaarpotje dat alles uitge bracht heeft. We hebben lang Mr VanZeeland als een soort wonder aanzien. Wij konden ons uiet indenken, met on ze gewone menschenmentaliteit, dat iemand zou te vinden geweest zijn van een situatie van 730.000 fr. per jaar te laten staan, alleen om de eer van eerste Minister te spelen aan een loon van 120.000 frank, en om de voldoening van het land te kunnen redden. Wij hebben dat aan Mr Van Zeeland nooit gevraagd van zoo'n offers te brengen, en niemand in heel het land zou hem dat gevraagd heb ben. Maar hij heeft ons dat wijsge maakt, wc vragen ons af waarom. We hebben niet naar zulk marte laarschap gevraagd, waarom er willen voor doorgaan, als 'triiet waar was Waarom houden staan geen centiem getrokken te hebben, als men later moet bekennen toch 330.000 irank getrokken te hebben niet als loon maar uit den spaar pot. En dat het juist zijn loon was dat iri den spaarpot gestort werd, om het er onmiddellijk daarna te rug uit te nemen. Bij ons noemen ze dat waarheid met ellebogen. Zoo verliest soms iemand door een nuttelooze leugen, alle verder krediet. En bijzonderlijk als die iemand aangesteld is om te regee- ren. Misschien zijn we nog naief als wij in poli'iek nog eenige morali teit willen zoeken als wij eischen dat aan het hoofd van ons land on besproken, ja rechtzinnige men schen staan. Maar dan meenen wij toch ook dat we niet alleen naief zijn, en dat integendeel de groote massa denkt als wij. En hier past het de vraag testel len of het niet gewenscht ware dat onze Vertegenwoordigers in het Parlement, die over al deze zaken er anders schijnen over le denken dan wij, over hun handelwijze in deze zaak aan hun kiezers geen uitleg zouden moeten geven Of moeten wij ze aanzien als de eeu wige knikkers, zonder overleg en zonder wil, die steeds gedwee in de tremie blijven loopen als paar den, en die ook gelijk paarden ooglappen aan hebben die hen be- i letten eens zijwaarts te kijken,zelfs als daar zou het heil gelegen zijn. j Als het zoo is dan zijn zij niet meer de uitdrukking van den volks j Door het afsterven van de diepbetreurde moeder van den heer Senator Dr Verbist, zal de Voordracht van 27 September, in het lo kaal De Keizer, niet doorgaan en plaats hebben op een latere nog te bepalen datum. Het Bestuur. wil die ze zouden moeten verte genwoordigen, en dan blijft er maar een weg open: ze vervangen of blijft het waar dat wij geen be nul hebben van hoogere politiek Wet houdende uitzonderlijke verjaring in zaken van belastingen. 29 Juni 1937 Art. 1 De verhocgingen van belastin gen en geldboeten verband houdende niet de belastingen op de inkomsten en de er mede gelijkgestelde taxes, kunnen niet meer gevorderd of nagevorderd worden, in zoover ze betrekking hebben op het dienstjaar 1935 of een vroeger dienstjaar. Het bepaalde bij het vorige alinea is niet van toepassing, wanneer de belastingplich tige verzuimd heeft zijn verklaring af te leggen met het inzicht de belasting te ont duiken of opzettelijk een onvolledige of onjuiste aaugifïe heeft overgelegd. Art. 2 Worden ten aanzien van de overdrachtsbelasting, de factuurbelasting, de belasting op de verhuring van roerende goederen en het vervoer- en de weeldebe lasting, verklaard als zijnde verjaard alle vorderingen tot betaling van taxes, in zoo ver ze verband houden met vóór 1 Januari begane overtredingen. Nochtans sterkt deze maatregel niet uit tot de overtredingen die vastgesteld wer den ten gevolge een vóór 24 Maart 1937 verrichte controle. In dit geval zullen be doelde vorderingen niettemin verjaard zijn tot een bedrag van 2.0UO fr. liet beloop der taxes in aanmerking te nemen voor de toepassing van deze alinea, omvat het ge heet dei nog te betalen sommen ingevolge bedoelde overtredingen, door een zelfde feit of van samenhangende feiten. Worden als samenhangende feiten beschouwd, de feiten die van eenzelfde reclamatie of ver volging deel uitmaken. De verjaringen uitgesproken door dit ar tikel zijn niet van toepassing op de over tredingen met bedrieglijk inzicht gepleegd De verjaring uitgesproken door tweede alinea van dit artikel is cok niet toepasse lijk op de taxes waarvan de eischbaarheid het voorwerp is geweest, van wege de schuldenaar, van een betwisting voor het gerecht die naderhand door deze laatsten ingetrokken of door de bevoegde recht bank ongegrond geoordeeld werd of zal worden noch op de taxes waarvan de in vordering uitgesteld werd ingevolge failliet Ze is in geen geval toepasselijk op de ver volgingskosten. Bij dit artikel wordt niet afgeweken van de verplichting om faktuurboeken, facturen of alle andere documenten, waarvan het houden of de mededeeling bij het Wetboek der met het zegel gelijkgestelde taxes wordt opgelegd, te bewaren en daarvan inzage te verleenen. Art. 3 Deze wet treedt in voege den dag van hare bekendmaking in den «Moni- teur 4 juli 1937 China en Japan zijn nog altijd niet in oorlog. Ze vechten maar. De gevechtsberichten zijn echter het lezen niet waard. De Chineezen gaan de dooden tellen van Japan en de japanners tellen de Chineezen de hunne en de re kening komt nooit uit 1 Trouwens het Chineesch-Japaansch ge schil is voor ons maar van belang voor zoovee! het in zich de kiem draagt van verdere internationale verwikkelingen.... en daar is nog geen vrees voor. De oorlog in Spanje is een stadium van betrekkelijke rust ingetreden. Van beide kanten blazen ze uit na de krachtinspan ning der Nationalen om Santander in te nemen en die der Rooden om door een afleidingsoffensief op het front van Madrid de drukking op het Öaskische front te doen verminderen. Toch wordt het strop rond den hals der Rooden in Asturië langzaam toegehaald. Te langzaam echter om te beletten dat sommige leiders daar, die schijnen den duivel in 't lijf te hebben, te beletten van te moorden en te vernielen. Het zijn daar ook de extremisten die de commandopos ten bekleeden en daar er geen rebellen noch bourgeois meer te vermoorden zijn, zijn het de socialisten en zelfs de commu nisten die het moeten ontgelden. Het Nazi congres te Nurenbergh heeft niet veel stof kunnen doen opwaaien er waren te veel andere wereldgebeurtenissen die de aandacht gaande maakten. De Middellandscbe Zee conferentie van Nyon die er nu nekeer ging doorgaan ge lijk het mes door de boter en een einde stellen aan alle dubbelzinnigheden is weer in de gracht geraakt en ze moeten wach ten op de Italiaansche paarden om ze er uit te trekken. De dood van oud-president Masaryk van Tcnecko S'owakië is een andere gebeurtenis van belang al is dat belang maar historisch en retrospectief. Weinig menschen kennen de groote daden van Masaryk. Trachten wij het klaar te maken. Voor den oorlog van 1914 leefden er in Oostenrijk-Hongarië, verscheidene volke ren die als tweede rangsburgers dienst de den. Duitsch en Hongaarsch waren de twee officieels talen. Alle posten in het leger, de administratie, het gerecht, de kerkelij ke hiërarchie waren bezet door duitsch- sprekende Oostenrijkers en door de Hon garen. De Tcheken, de Slowaken, de Roemee- ren, de Serviërs, Croaten enz. telden niet mee. Daar ontstond onder die volkeren een beweging gelijk aan de Vlaamsche bewe ging in België. Enkel waren de wederzijd- sche betrekkingen een beetje harder dan hier ten lande. De oorlog kwam. Masaryk die in de Kamer in de oppositie zat verklaarde dat het zijn verdomde plicht was Oostenrijk te verraden en vluchtte het Land uit. Bij de vijanden van Oostenrijk was hij wel kom. Hij richtte Thecho-Slovaaksche bri gades in die tegen Oostenrijk gingen vech ten, bewerkte van huiten uit de bevolking van Tchecho Slowakië en trachtte de sol daten te doen overloopen naar de vijanden van Oostenrijk. Ondertusschen was hij ook werkzaam op diplomatisch terrein om de verbiokktling van Oostenrijk-Honga- rië te bewerkstelligen. Masaryk deed in Tchecko-Slowakië wat Borms deed in Vlaanderen. Oostenrijk verloor de oorlog en Masa ryk was een held. Hadde Oostenrijk ge- Vervolg op 2- blad. Programma voor Zaterdag 18 19 Zondag en Maandag 20 September Volwassenen Rose-Marie Charlie Chan in Egypte Volwassenen De Kat en de Viool De Leeuwerikken Spiegel Op den weg van het Westen te raden Het Signaal. 8 Beverstraat, Ninove ALGEMEENE BOEKHOUDING Nazicht en opmaken der boekhouding Balans - verlies en winstrekeningen BELASTINÜSVERKLARINUEN Projekten en toepassingsmethoden der boekhouding Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Ik ben naar de Raiio-tenioonsUlling gs- wecsf naar Brussel en naar 't groot banket ook dat te dier gelegenheid gegeven werd maar j was als tafelknecht. Buiten wel eten en goed drinken hadden die neeren daar allemaal een groote bekom meting de parasieten Groote menheeren bezwoeren den minister van Radio-we zen den strijd tegen de para sieten zonder genade aan te binden en de mi nister heeft nen uitmourdingsoorteg tegen de parasieten aangekondigd. Ik lieb altijd compassie met de sukkelaars en ik beefde voor de parasieten zonder eigen lijk wel te weten wie of wat ze waren. Daar iedereen daar scheen te weten waarover het ging ditrf ik niet anders gebaren dat tk het ook wist en als ik tehuis kwam ben ik gaan zoeken tn Larousse tllustré Mijn Larousse begint van jaren ie worden gelijk ik, en van parasieten van de Radio weet hij niets. Parasieten, zegt hijzijn menschen die er op uit zijn om bij een ander te gaan eten die op de kap van een ander leven. Het zijn dieren die op de kap van ander dieren leven. Het zijn planten die op de kap van ander planten leven. Wolvenbrood en andere kampernoeljen die op verrottend hout leven zijn parasieten. Klimopranken die langs de bootnen om hoogkruipen en hun zuigwortels in schors planten zijn parasieten. Vlooien, luizen, wanluizen en nog ander luizen met min deftigen voornaam sijn pa rasieten. r Ovenbeesten en voskens, al leven ze van t goed jan een ander zijn geen echte para. sieten't zijn maar insekten. Radioparasieten, dat zullen dan geluiden zijn die met Radio niets te zien hebben maar die toch van de Radio gebruik maken om mee lawaai te maken. En ik heb daar zitten drootnen en peinzen met mtin ellebogen of mijn ouden Larousse. t Is dus daartegen dat de minister gaat te velde tukken. Hij zal de Radiogolven kammen gelijk ik mijnen hond zijn krulle. kens en de parasieten die hij vangt tusschen twee duimnagels kraken. Arme parasieten van het kleinste en sehul- delooste soort, zij moeien er aan tn de andere die uitzuigen en bloedzuige» worden gerust gelaten. a Er zijn min luizen dan voor vijftig jaar en de moeders moeten alle dagen de kinderen hun hoofd met meer kammen als ze tehuis komen uit school.... Maar er zijn honderd keer en nog meer wanluizen dan m dien tijd. Het half-millioen inwoners van Grcoi- Brussel mag tezamen aan 't tellen gaan te kunnen m geen maand al de wanluizen 'tel len die tn Groot-Brussel zitten. IIebt gij al gehoord van 'nen diner waar aan het hoofd geeischt en beloojd wordt van de laatste wanluts. En de menschelijke parasieten dan 1 tij die leven tn teren op het zweet en het bloed van hun evenmensch wie houdt er htm daar mei bezig en wie zal die uitroeien Want als er ooit geweest zijn dan is 't in onze eeuw van democratie. Daar zijn vroeger groote seigneuren ge- weest die leefden als parasieten. Daar wa ren Joden en andere geldschieters die woeke raar ofte parasiet speelden. Maar wat was dat in vergelijking met tegenwoordig Vroeger was het vrij algemeen ideaal door eigen werk zijn brood verdienen. Nu is het ideaal zijn brood verdienen zonder werken Er ts werk en werk. Maar wie zijn brood verdiend zonder werken, leeft van 't werk van een ander en ts een parasiet Fijne juffers en damen die niets te doen Zr! iJP apr"-mtdi te g<*n 'n die cm meid hebt om uwen hond en uw kat te kuise hen hebt gij er al ooit aan gedacht dat gtj zei) parasieten zijl,... en dat, als de samenleving haar nekeer zal kammen, gij zult zitten als een luis op 'nen kam J Reporter r*»

Denderklok | 1937 | | pagina 1