81 Onze taak in het openbaar leven. FOOTBALLMATCH Elfde Jaar N* 39 Prijs per nummer 30 cenliemen. Ninove 26 September 1987 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LMYSTiaHAi-MAILTiailAISJ Zondag 28 September, om 3 uur namiddag, F. C. Ninove II tegen Dendermonde KAJOTTERSHOEKJE Heeren Kleermakers van Ninove en Omliggende Het politiek overzicht van de week FILMLE1DING Het Hoekje van den Reporter Supporters en Footballliefhebbers allen op post F. Heijdrickx. «f Postcheckrekenlng (R. Luysterman ir 1862,54) Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Telefoon 345 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Dat de katholieken een zeer voorname taak te vervullen hebben in het openbaar leven, zal thans wel niemand durven be twijfelen. Op het groot Katholiek Con gres van Mechelen werd hierover zeer klaar en duidelijk door vooraanstaande personaliteiten gesproken en op de slot vergadering werd dit zeer duidelijk on derlijnd door Zijne Eminentie de Kardi naal Aartsbisschop. Het is dan ook met spijt dat wij moeten vaststellen dat deze taak door sommige katholieken niet altijd goed begrepen ge weest is en dat zelfs sommigen de vrucht baarheid dezer taak hebben bemoeilijkt door afzijdigheid of erger nog door te genstand. De Katholieke Partij heeft deze laatste maanden gepoogd opnieuw alle katholie ken in één groote partij samen te bunde len, Na moeizame besprekingen over organisatie en statuten werd de vooruit gang der partij tegen gehouden door ver deeldheid en ook wel door nutteloos ge kibbel waar persoonlijke bekommernis sen dikwijls niet vreemd aan waren. Het Directorium, dat de verantwoorde lijkheid der partijleiding waarneemt, wil vooruit. Daarom werden de katholieken van het gansche land tot EEN GROOT PARTIJCONGRES uitgenoodigd te Brussel, dat zal doorgaan op Zaterdag lü en Zondag 17 October aanstaande. Verschillende zeer gewichtige proble men zullen besproken worden. Het huidig8 staatsbeleid. Vooreerst zal de Katholieke Partij zeer duidelijk haar houding bepalen tegenover het huidige staatsbeleid. De Katholieke Partij is tot nog toe al tijd een regeeringspartij geweest vanaf haar ontstaan tot heden hebben de katho lieken altijd een zeer gewichtige rol ge speeld in de leiding van den staat. Dat wil nochtans niet zeggen dat haar lot steeds verbonden i3 met de wisseling van regeeringscombinaties. Op het aanstaan de partijcongres zal de partij zeer klaar en duidelijk de voorwaarden voor mede werking aan de Regeering laten kennen, zij zal verschillende belangrijke vraag stukken aanduiden waarvan de oplossing en verwezenlijking gedurende den eerst volgende wetgevenden zittijd zullen ge- ëischt worden. Zoo zal de Katholieks Partij haar for- meele wil uitdrukken om sommige groote hervormingen door te drijven die een ge- zond staatsbeleid moeten mogelijk maken. Verschillende ontwerpen zijn reeds tot rijpheid gekomen de Bedrijfsorganisatie de Staatsraad, de Bestuurlijke hervor ming enz... De Bedrijfsorganisatie. Een voornaam deel van het congres zal gewijd worden aan de studie der Bedrijfs organisatie. Verschillende commissies hebben sinds verschillende maanden aan dit vraagstuk een bizondere aandacht be steed. De katholieke thesis nopens dit probleem zal op het congres worden af gekondigd. Tevens zal de Katholieke Par tij haar houding laten kernen over het ontwerp der experten dat kortelings zal worden gepubliceerd. De Reorganisatie der Rechterzij den. Het partijcongres wil ook een stevig organisch verband smeden tusschen de partij en haar mandatarissen in de wet gevende kamers, doch dit is alleen moge lijk wanneer de katholieke parlementsle den een tuchtvolle groep vormen die reke ning houdt met de richtlijnen der partij. In tegenstelling met wat vroeger ge beurde, zal thans het partijcongres, waar op de mandatarissen voorzeker zullen tegenwoordig zijn, de organisatie der katholieke parlementsleden uitwerken. Andere problemen. Verder zal het congres zich nog bezig houden met andere zeer gewichtige pro blemen zooals de Schoolkwestie, de Openbare Gezondheid enz... Voor wat de Schoolkwestie betreft, zal de houding der Katholieke Partij nog maals klaar worden bepaald. In deze aangelegenheid zal men bizondere aan dacht wijden aan de vraagstukken van het technisch onderwijs. Sinds verschillende maanden is de staat zich van dichtbij gaan bezig houden met Openbare Gezondheid en volks-b"giene een speciaal ministerieel departement werd opgericht. Sommige katholieken schijnen het belang dezer kwestie te on derschatten. In het besef hare verant woordelijkheid, zal de Katholieke partij ook hierover voorlichting geven. Sympathie en geestdrift. Deze korte uiteenzetting zal wel vol staan orn het belang van het Partijcongres van October aanstaande aan te wijzen. Het Directorium zal niets onverlet la ten voor het wellukken van dit congres maar het moet dan ook kunren rekenen op de sympathie van al de katholieken van dit land. Het moet zelfs kunnen rekenen op de geestdrift aller partijgenoten In eerste plaats doet zij een beroep op de aangesloten arrondissementsorganisa ties opdat deze al hun leden zouden voor bereiden tot het congres, opdat zij vele en bevoegde afgevaardigden naar Brussel zou sturen. Het Katholiek Partijcongres van Octo ber 1937 wordt een zegedag op liet terrein aan den Doorn, christelijke opvattingen beleving der ge zondheid in persoonlijk en familiaal le ven. De tweede werkperiode christelijke opvatting en bevordering der gezondheid in beroeps- en sociaal leven. De derde periode lichamelijke opvoeding en vrije tijd in dienst van persoon en familie. Wanneer de K. A.J. dit kan uitwer ken, volgens haar methode, in schoone verwezenlijkingen, dan mogen we gerust zeggen dat ze weer een reuzenstap zal zijn vooruit gegaan in de verovering van de massa en in de vorming van haarleden en in de herkerstening van haar volk De K. A. J. rukt met reuzenstappen vooruit Het programma waar de K. A. J. nu voor staat, is een reuzenprogramma Als de beweging dat uitwerken kan in schoo ne verwezenlijkingen dan zal de K. A. J. veel verder staan dan we ooit hadden durven denken 1 W e willen een nieuw volk door een jong, vroom en sterk geslacht. Indien de K. A. J. van dit ordewoord een prachtige werkelijkheid vermag te maken, dan zal er heel wat ;n de wsreld, vooral in den arbeidswereld veranderen 1 We moeten eens goed en duidelijk be grijpen dat de heele wereld waarin we leven teruggevallen is in een nieuw hei dendom. Voortdurend komt de Paus daarop neer. Hij bedoelt daar niet zoozeer mee, dat de gedoopten niet meer katholiek le ven, maar dat de heele beschavingstoe- stard, het heele beschavingsmidden op nieuw heidensch is geworden, onwaardig van den mensch, doodend voor de uit" breiding van het Gods Rijk in de wereld Daartegenover staat de K. A. J. als modelorganisatie van katholieke aktie om het te veranderen, om herkerstenen ledereen zal begrijpen welk een reu- zenaandeel de kajotters in de varchriste- lijking van de wereld die heidensch ge worden is, moeten bezitten. Het beschavingsmidden kan maar her overd worden door degenen die de bescha ving dragen. De kajotters willen kost wat kost de dragers zijn van een nieuwe, door en door christelijke levensbeschouwing. Iedereen zal begrijpen dat er daarvoor vorming, sterke, diepgaande vorming voor noodig ia I Het groote middel van vorming is ons jaarprogramma Kan het schooner dan dit jaar Op godsdienstig gebied een nieuw volk voor een nieuwe wereld door een jong, vroom en sterk geslacht. De eerste werkperioden Gedoopte met de Kerk Zonder het meeleven met de Kerk, geen leven, geen verovering, geen ver- christelijking, geen vernieuwing. De tweede werkperiode: Mede-offe raars in de Kerk. Geen blijvende redding, verlossing, verbetering zonder den inni- gen band tusschen Cnristus de Offeraar en wij de mede offeraars. We moeten de kleine blanke hosties zijn nevens de Groote die Christus is We moeten de kleine gekruisigden zijn nevens den grooten Gekruisigden van Calvarie, Christus. Derde werkperiode Mede-apostelen met de kerkelijke hiërarchie. Geen waar apostolaat van de leeke zon der het hiërarchisch apostolaat. Nevens het godsdienstig programma staat het sociaal programma Het ordewoord luidt Een nieuw volk door ware lichamelijke gezondheid en zedelijke sterkte Dit programma wordt ook in drie perio den onderverdeeld De eerste periode Maandag 27 September 1937 ten lokale Sint-Jorishof> Statie straat, 12, Ninove, 1. - om 6 1[2 uur 's avonds, in schrijving der leerlingen die den snijkursus vanmanskleedingstukkcn begeeren te volgen. Leeraar Mr. L. Luyck. - Aan vang G Oktober as/ - School geld 150 frank - Lesuren van 7 tot 9 uur 's avonds. 2. om 7 uur ,s avonds Voor dracht, door den heer G. Papen- huyzen, professor aan de Coupeurs school te Doetiuchen, met als ac tueel onderwerp de rechte loop van de strepen Het Leersectetai iaat van Ninove, Ir het Verre Oosten is Japan nog altijd bezig met aan China te bewijzen dat het hem niet weren kan en bijgevolg beter zou doen het hoofd in den schoot te leggen. De Chineezen willen dat. niet doen en zoeken steun waar ze hem kunnen vinden. Rusland is het dichtste bij en daar de be trekkingen tusschen Rusland en Japan al niet te vriendschappelijk zijn blijft öair een ernstige bedreiging voor de wereld vrede voortbestaan. Be oorlog in Spanje gaat zoo zijn ge woon gangetje. Het lijkt zoo aan de voor middag-uren van een a zes dagen-koers Veel belangrijker was de diplomatieke aktie rond het accoord van Nyon. Het heeft er een oogenblik zwart uitgezien de Fransche bladen schreven a! dal het mocht een mirakel heeten als dat alles niet op kanonschoten eindigde... Het seizoen is er niet meer naar om te beginnen schieten. Ook is alles weer in zooverre opgeklaard dat men het beste mag verhopen. Te Geneve in den Volkenbond wordt het echt plezant, üp zekeren dag zijn ze daar met enkele honderden bijeen geko men en weer uiteen gegaan omdat nie mand iets te zeggen had. Ze waren uitgepraat zoo uitgepraat als een kop pel dat zes maand getrouwd is. Naderhand zijn de groote praatvaars toegekomeo en de heer Lilvinov heeft dan wat communistische propaganda gemaakt en wat ruzie gezocht met de facistische Staten. Dat is het onrustbarende verschijnsel der laatste maanden het zijn de vrede bevende democratie die ruzie zoeken tegen de oorlog zuchtige facisten. En als deze niet al hun koelbloedigheid behiel den hadde het er al lang op geweest. Het schijnt dat België weer zal mogen zitting nemen in den Volkenbondsraad Een groote eer, voorwaar 1 Des tijds werd België buiten gedaan omdat het te klein was kinderen moeten zwijgen als groote menschen spreken I Nu er een stoel blijft ledig staan mag België er weer gaan op zitten om het plaatske warm te houden tot dat sommige grootheden, die van Ge neve weggebleven zijn, willen terug ko men. In binnenland twee punten van belang. Een ongewoon over en weer geloop in de Wetstraat. Er is spraak van cabi- netswijzinging zelfs van cabinetskrisis en ons politiekers zijn er bij om belangen en invloeden te doen gelden. Elk kijkt naar de belangen van België van eigen standpunt uit en het blijkt al tijd dat het eigenbelang van België in een en zelfde rechte lijn liggen Intusschen gaat heel de boel vooral om zeep. De Courant, het blad van K.V.V. is verschenen. Het wil het blad zijn van geen enkel «man» hoe vooraanstaande hij ook zij.Het wil het blad zijn van de katholieke gedachte. Dat het zoo weze en De Courant is wel kom. Het wordt tijd dat de katholieke gedachten gediend wordt. Tot hiertoe werden enkel katholieke personen ge diend. En die katholieke personaliteiten waren dan nog meestal besmet met de microben van het Überaüsmus. Onze groote katholieke voorman nen, onze schitterende katholieke mi nisters van de vorige eeuw waren op eco nomisch en social terrein liberalen van het zuiverste water. De constitutie van 1830 werd op zui vere liberale principes gebouwd. De kat holieke gedachte heeft nog nooit invloed uitgeoefend op ons openbaar leven omdat de katholieke voormannen zelfde liberale gedachte aankleefden. Ze verschilden en kel in dit van de liberale liberalen, dat zei niet antiklerikaal waren. Het wordt hoog tijd dat de katholie ke gedachte uitgestroeici wordt. Het liberalisme van 1789 is versleten en MOET vervangen worden I De kwestie is door wat Er is keus tusschen twee leerstellingen de marxis tische verwaterd in het socialisme, zui ver in liet communisme) en de katholie ke. De katholieke gedachte kan het win nen als de katholieke riet voortgaan met onderling te vechten. De personen moeten op den achtergrond, de leerstelling moet naar voor. Als alle katholieken de katho lieke leerstelling aannemen is het uit met onderling krakeel, Daar is brood op de plank voor De Courant 'ffv/yir Programma voor Zaterdag 25 20 Zondag en Maandag 27 September Volwassenen Zijn Geluksster Voor allen. De Stille Verdediger Voor allen Turandot, de Chineesche Prinses. Niet gewaarborgd Met zijn drieën op Huwelijksreis 8, Beverstraat, Ninove ALGEMEENE BOEKHOUDING Nazicht en opmaken der boekhoudii g Balans - verlies en winstrekeningen BELASTINU5VERKLARINÜEN Projekten en toepassingsmethoden der boekhouding Inlichtingen 's avonds na 18 uur. vuur zeilen. Er zijn daar de groote parasieten, de or ganisators en financiers van het ongeregelde leven die daarin hun kapitalen beleggen om- dut ze daar meer opbrengen dan vier en vijf procent Hallo I Hallo wie helpt er kammen Ais ie maatschappij te erg geplaagd wordt begint ze zet/ te kammenH/s de volksmassa aan 't kammen gaat is dat met een soort razernij.... dat heet revolutie.... en dan wordt er gewoonlijk veel schoon en ge zond haar mee uitgekamd Reporter Minister Bouchery heeft nog niet gedaan met de hrullekens van vrouw Radio te kam men er zitten toch nog zooveel parasieten in haar golven. Wij ook, wij hebben nog niet gedaan met kammen. Chance dat de menschen gaarne hammen, en met voorliefde in 't haar van hunnen naaste zitten I Er zijn nu zooveel parasieten wat zoo 't met zijn motst er met gekamd worden t Is wonder dat de kam niet meer als symbool gebruikt wordt. De stok vindt ge overal. Koninginnen en keizers hebben hun scep ter. De maarschalken hebben hunnen lAton de marécltal De bisschoppen en de herders hebben hun nen staf. Tot de tamboer majoor toe hij heeft zijnen stok Al verst lullige vormen van stokken met dezelfde beteekenis in de oudheid mocht hij die het gezag voerde op de anderen slaan en daarom had hij zijnen stok mee. De kam zal ergens van te late uitvinding zijn en ie laat gekomen om als symbool it dienen. De vingers zijn de eerste kam geweest en wij zelf gebruiken dien kam neg als wij er gens een ezelarij af gewerkt hebben en voor een onmogelijke situatie staan. Dan krabben wij m ons haar en is 't van had ik dat ge weten Is De menschen kammen gaarne. Mogen kammen geeft een gevoel van superioriteit. \Y ij zijn allen supérieur en gelooven ge woonlijk in geen ander superioriteit dan in de onze. En 't ts geen wonder, de haan zelf kraait van op den mesthoop Als moeder vroeger ons hoofd kamde moesten wij ons hoofd in haren schoot Ue- gen. 5 Al wie hem moet laten kammen moet hei hoofd tri den schoot leggen. Alle menschen kammen gaarnehooren en zien gaarne kammen, worden zelf niet gaarne gekamd. Hekelschriften in de pers en revues op t loontcl hebben altijd succes omdat er ge- kamd wordt maar de slachtoffers zijn Kammen is een van die kunsten die niet gewaardeerd worden omdat er geen diploma voor noodig is. t Is nochtans een delicate kunst en als ze nut handig gedaan wordt kan ze zeer pijn lijk zijn en zelf gevaarlijk.... voor den ham mer. Er moet gekamd worden. Iedereen heeft plichten tegenover de maatschappij. Wie de samenleving enkel gebruikt om er nut uit t» halen en haar geen nut bijbrengt is een para- Er zijn er zooveel 1 't Zijn niet alleen de pronte madamen en de fijne juffers die aan mets anders denken dan aan toilet en aires- mtdi's. r Daar moet gekamd worden in de openbare besturen die niet kammen die altijd alles laten doen en nooit iets doen Daar moet gekamd worden in de politiek alle parasieten er uit Daar moet ge- kamd in de gedachten en in de personen Daar zijn bladen, weekbladen vooraldit zichzelf katholiek noemen behoudsgezind katholiek en die zoo liberaal zijn dal ieder week gelijk welk liberaal het geheel van hun proza kan onderteekenen. Daar zijn personen die zich door de poli- tilenen- De eerlijke politieker dient. Hij dient zijn partij en zijn partij het Land. Een partij ilte maar bestaat voor, en be staat door belangen en plaaisketisjagtrij is een parastelenpartij. Daar zijn parasieten veel parasieten in het sociaal leven. Daar loopen er te veel die onder voorwendsel van den arbeider beter levens voorwaarden te bezorgen kun eigen ideaal dienen van te leven zonder werken. Daar zijn parasieten in het familieleven. Slonsen in bonte rokken en met geschilderde facade die de mans en de groote jongens hun pree uit hun zak halen en zorgzame huisvrou wen en kleine hinderen zonder eten en zonder jat*00"

Denderklok | 1937 | | pagina 1