1 Een Voorbeeld. GROOTE DERBY 8* NINOOFSCHE REVUE HET WITTE PAARD Elfde Jaar Nr 40 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 3 October 1937 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LUlYSTlRMAIt^etAILTiRMAN Zondag 3 October, om 3 uur namiddag, F. C. Ninove I tegen Wilskracht Erembodegem op 17 - 18 - 19 - 21 October 1937 O P GBPAST™ Op Zondag 31 October komt Middenstandsbelangen Landbouwbelangen FILMLEIDING Het Hoekje van den Reporter Supporters en Liefhebbers Allen naar dien belang rijken matcfp Alles op Wieltjes in de zaal RoxyGeeraardsbergschestraat. Prijzen der plaatsen Voorbehouden plaats 10 fr. Eerste rang 7,50 fr. Tweede rapg 5 fr. F. Hei\drickx VOOR HET KANTON NINOVE Postcheekrekenlng (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Handelsregister Aalst n-1093 Drukker-Uitgêver NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr, dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. We beleven tegenwoordig een tijdperk van volledige verwarring en ontreddering, zoowel in de huis gezinnen als in het sociaal en po litiek leven. Overwegende dat alles zijn oorzaak heeft, meen ik te mo gen besluiten dat het voorbeeld" in zijn ditpste beteekenis, een kracht centrum is van alle opvoeding. Het spreekwoord zegt Woor den wekkendoch voorbeelden trek ken Dat het v oorbeeld wekt tot na volging weten de H. Kerk, de ge schiedschrijvers en de echte opvoe ders heel goed. Waarom verheer lijkt de H. Kerk haar Heiligen en de Vaderlandsche geschiedschrij vers de groote gebeurtenissen en helden f Waarom wordt er in de opvoeding altijd verwezen naar de voorbeeldige leerlingen Omdat ze zouden dienen tot nabootsing, 'n instikt dat ieder kind en mensch is aangeboren. Dezen die een om haling van gitten moeten doen, weten dit heel goed, want men plaatst boven aan de lijst altijd de personen met de grootste gestorte som, zoo moeten d'ander volgen en treft men er velen aan die nu zul len geven en anders misschien r.iet. Goede voorbeelden wekken de edele gevoelens op, doch de slechte vergiftigen, langzaam maar zeker, al het hoogere en verhevene dat in ons binnenste huist. En als ik deze voorgaande regels herlees, stel ik mij onmiddellijk de volgende vragen Is het te ver wonderen dat er reeds zooveel kinderen zijn die hun Zondag plicht verzuimen, als hun vader de kerk niet meer bekijkt langs haar binnenkant, en sommige moeders ook zoo gemakkelijk een reden op- zotkcn om thuis te blijven. Hoe aanstekelijk moet het werken op de kinderen als ze opmerken dat hun vader maar naar de kerk gaat als hit een hoogdag is of meteen begrafenis. Hoe wil men dat de zoons 's Zondags vroeg thuis zijn, en hun vader zit te zuipen tot in de kleine uurkens Dikwijls nog is het aanstootend daarbij, als men bedenkt dat vader geweldig drinkt en de kinderen weinig of geen geld krijgen.... Wat kan er geworden van die huisgezinnen waar de kin deren zich afslooven en de moeder dat geld vermooscht aan beuzela rijen Hoe wil men dat de kinde ren rein zijn op lichaam en klee- ron en de moeder zelf tot 's mid dags, met vuilen voorschoot, on- gewasschen en ongekamd loopt. Wat gezegd vaa die ergernisge vers Het ware beter dat ze met een molensteen Wat gebeurt er in de gemoede ren der onderdanen, als overheden de werkzaamheid aanprediken en zij zelf luieren als sommigen de vrijgevigheid aanpreken voor goe de werken, en zij zelf gierig zijn In de kerk trekken de priesters sermoenen af op de neutrale en anticlericale pers en 's namiddags wordt bij tientallen katholieken het liberale dagblad Le Soir in de brievenbus gestopt. Hoevele Katholieken lezen er niet regelma tig Het Laatste Nieuws terwijl de verkoopers van beter ingelichte katholieke dagbladen moeten schoon spreken om een abonne ment van drie maand te kunnen placeeren. De minder bedeelden mogen naar geen bals of kinema's gaan en voor de studenten en burgers- jeugd richt men speciale bals in of gaan ze eens naar Brussel naar een bijzondere schoone film zien. Heeft het nudisme ook geen bur gerrecht verkregen bij sommige juffers en jongelingen der stad, of is er aan 't Sas meer toegelaten dan in 't center der stad. De min- ueren moeten vrede- en ordelie vend zijn en in de kamers moet men straks eenige brigaden gen darmen zetten, opdat de gezag hebbers niet aan 't vechten zouden gaan. De kleinen moeten gedwee gehoorzamen en de leiders dreigen gedurig met staking, opstand, ont slag en ministerieele krisisseu. Hoe moeten die leiders beoordeeld worden, die onze jeugd gedurig opzvveepen in vergaderingen voor hun Vlaamsch en sociaal ideaal, en in hun eigen huiskring fransch spreken, hun kinderen een ver- franschte opvoeding doen geven in een Vlaamsch onkundig pensio naat Zijn vele van onze zoogezeg de democraten (wel in hun open haar leven) geen echte aristocraten in him privaat leven En mreten wij, tot ons groot spijt ook tot niet veel katholieken toeroepen Geen woorden meer. maar daden Men zal misschien wel opwer pen dat de onderdanen hun over heden niet te surveilleeren heb ben. Doch onmiddellijk mag men daarop antwoorden, dat ze toch het recht hebben, te eischen dat ze hun voorbeeldig zijn. Het wordt hoog tijd voor som mige vaders, moeders, opvoeders, oversten en andere gezagbeklee- ders. dat ze beginnen konsekwent te handelen met hun levenspro gramma, want andeis stuikt gansch de opvoeding tn de samenleving in duigen. Prenten wij de kerngedachte van Max Scheler goed in onzen geest Er is niets ter wereld, dat zoo diep, zoo onmiddellijk, zoo noodzakelijk een persoon zelf goed doet worden dan het klaar aanschouwen van een goeden jiersoon in zijn goedheid.... Het zuiver goede voorbeeld staat vol strekt boven elke andere manier van iemand goed te maken Vergeten we niet dat ieder woord, ieder daad, ieder voorbeeld klingen maken, die zooals een steen in 't water geworpen, heel ver uitdeinen. Wij staau allen af hankelijk van mekaar, de eene mensch kan den anderen niet mis sen Zooals het onberekenbaar is welken verderfelijken invloed uit vloeit uit het slechte voorbeeld, evenzoo is den goeden invloed on schatbaar welke uit het goed voor beeld straalt. Hoevelen zijn er niet misloopen door slechte kamera den, doch hoevelen zijn er niet tot den rechten weg gekomen door hun omgang met personen van onberispelijk gedrag Onbewust prikkelt onze hande ling eiken omstaander en predikt elkeen van ons door zijn gedrag. op liet terrein aan den Doorn, Tooneelgilde HOOGER OP telkens om 8 ntir. Kaarten Kunnen in de Roxy op voorhand genummerd worden. in de Roxy Verschillende. We verwittigen onze leden nog eens, dat het stilaan tijd wordt, de inschrijvin gen, voor aansluiting aan een Mutuahteiis- kas voor gezinstoeiagen aan niet-loontrek- kenden, in te z°nden. Het weze hier gezegd, dat iedere Han delaar, Ambachtsman enz. die nog niet aangesloten is, wettelijk verplicht is zich aan te sluiten, hetzij hij geen of wel kinde ren heeft hetzij de kinderen minderjarig of meerderjarig zijn. De formulieren zijn te verkrijgen op ons secretariaat. Indien wij zelf de inschrijvin gen moeten doen trouwboekje medebren gen. Patroons uit het Bouwvak-Meubelbedrijf enz. let op voor de betaalde verlofdagen. De betaalde verlofdagen moeten toegepast worden zelfs in bedrijven van min dan 5 werklieden. Deze die nog niet in regel z'jn doen goed zich onmiddelijk aan te sluiten, willen ze 2ich aan geen moeilijkheden en rechter lijke vervolgingen bloot stelien. Voor onze leden worden inschrijvingen gedaan aisook alle inlichtingen gegeven. We herinneren aan onze leden dat het secretariaat te hunnen dienste is voor in lichtingen, raadgevingen enz. den eersten en derden Zondag van de maand tusschen 11 en 12 uren in hel lokaal St-Jorishof 12 Statiestraat Ninove, of ten huize van den Secretaris Maurits Blor.diau, 14ü, Steenweg op Aalst, Ninove, iedere Woens dag var. de week tuscchen 6 1/2 en 8 ure des avonds. Alle inlichtingen zijn gratis. Middenstanders, maak een ruim gebruik van uw secretariaat De Katholieke Middenstandbond. ondergeploegd het ammoniaksu'faat integendeel wordt eenige dagen voor het zaaitn uitgespreid en diep ondergeëgd. 2. In October mag men ook nog rogge, masteluin en spelt zaaien. Gewoonlijk gebruikt men hier, als basis der bemesting 20.000 tot 30.000 kgr stalmest per hecta re en terzelfder tijd ploegt men 500 tot 000 kgr. superfosfaat onder en 200 tot 250 kgr. cloorpotasch. De stikstofmest, 't is te zeggen 150 tot 200 kgr. ammoniaksuifaat, zal men slechts eenige dagen voor het zaaien op de sneden uitstrooien en diep ineggen. Maïs die men niet versch kan verbrui ken, en ook gras dat niet kan gehooid worden, zal men best inkuilen, üp die manier zal men 's winters over smake. lijk, gezond en frisch groen voeder be schikken dat veel zal bijdragen tot het behouden van een normale bate bij de melkkoeien. 4. Koolzaad kan nu nog voordeelig ge geplant worden met hoop op goeden uit slag als men vooraf 25000 tot 30000 kgr. 6taimest onderploegt alsmede 500 tot 600 kgr. superfosfaat en 200 tot 250 kgr zwavelzure potasch. Na de planting zal men tusschen de rijen 200 tot 250 kgr. ammoniaksuifaat uitstrooien en daarna ophaKken deze stikstofmest bij uitmuntendheid zal de plantjes weldra doen doorgroeien. Hoenderkweekers vreest de gevaarlij ke ziekten die men dyphterie of croup heet, en welke veroorzaakt wordt door de groo te vochtigheid en het slecht weder. Zorgt dus dat de hoenderhokken en parken goed droog zijn, en beschut de kiekens tegen regen en wind. DIXl Raadgevingen voor October. 1. In den loop dezer maand wordt on getwijfeld de grootste hoeveelheid tarwe gezaaid, en dat in zware, vruchtbare bo dems met diepe bouwlaag, die diep omge werkt zijn in zulke gronden bekomt men goede uitslagen als er voor een doelma tige bemesting wordt gezorgd. Aan tarwe na aardappels geve men per hectare bene vens stalmest, 150 kgr. ammoniaksuifaat 600 kgr, superfosfaat en 800 kgr. sylvini- te-kainite. Aan tarwe na klaver zal men 100 kgr. ammoniaksuifaat aanwenden, 500 kgr. su perfosfaat en 700 kgr. sylvinite-kaïnite. Fosfoorzuur en potaschmesten worden onder elkander gemengd en zorgvuldig 8 Beverstraat, Ninove ALGEMEENE BOEKHOUDING Nazicht en opmaken der boekhouding Balans - verlies en winstrekeningen BELAST! N Ü5V ERKL A RIN UEN Projekten en toepassingsmethoden der boekhouding Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Programma voor Zaterdag 2 3 Zondag en Maandag 4 October Volwassenen De Straatzanger. IViet gewaarborgd Het laatste uur. Volwassenen Klein Moedertje. De geheimzinnige Mijnheer X September heeft afscheid genomen van ons met Zijn allervriendelijkste gezicht !Ecn echt prachtweertje. En plezant dat hei is om ne keer in den hof te wandelen en te gaan kijken naar de late peren die ook hun laatste schoone dagen aan de boomen slijten. Spijtig van al die kobbenetten. Ge krijgt uw wezen vol en uw kleeren han. gen vol en tusschen de takken en twijgen hangt hei vol kobbenetten met groote dikke kruisspinnen daarin. Ik heb er al honderden doodgedaan, in mijn zenuwachtigheid, als ik zoo'n net in mijn gezicht kreeg. Z? zijn anders hel bekij ken waard, 'i Is wonder om zien hot ze daar onbeweeglijk hangen ten halven iti 't net. Als de wind de takken wiegt; wiegen ze mee al tijd even roerloos. Maar raakt er maar een vlinder, een vliegeen wesp cf ten mug een draadje aan er gaat als een electriesche schok door iijf en poolen, en hangt het beestje vast, oh zco maar reizekens, de spin is er bij om het ie binden en te koorden dat het geen vim meer roeren kan. Daarna zul ze het onvoor zichtig beestje oppeuzelen in kleine of groote beetjes naar beliefte en naar eetlust. In neb er dikwijls staan op zien en staan op nadenken. Mijnen hof is een wereld in 't klein. Duiztndt insecten leven er hun bedrijvig koortsachtig leven, gelijk de menschen tn de wereld de eene in kommervolle bezorgdheid voor den kost van heden, de andere in zorge loos gejhkjlooi in 't volle genot van ds war me en lichtende zon. En daar heb-je de kobbenetten langs de wegen, tusschen takken en twijgen de si nistere kobbenetten waarin zooveel dierenle ven/jes in angsten ajschuw vergaan. En zeggen dat de mensch ook zooveel kob. beneiten langs zijn levenswegen heeft, zooveel kobbenetten waaruit een akelige spin hem beloert gereed om hem uit te zuigen zcodra hij eens bij onachtzaamheid eventjes ook zoo maar eventjes blijft plakken. Er komen tegenwoordig omverdommelijk veel kobbtuictten langs ons Vlaanischc we* gen. De wegen zijn veel verbeterd maar be zijden den weg deugd het niet meer. Aan de kruis-wegen, langs de groote verkeerswegen verschijnen ze, gelijk in den tijd de garages en de naphte-pompen. Achter een schoone spiegelruit zit een net meisje naarstig aan haar handwerk bezig ze is verslonden tn haar werk en hoort tioe'h en ziet rondom haar al was 't dat de wereld verging.... Maar daar stopt uen tram, nen auto of ven velo.... de aanlokkende glimlach ver schijnt in htt deurgat en als de klanten bin nen zijn schuift het gordijntje dicht. V rouwen zitten tehuis te wachten op den man met zijn quinzaint soms het wathten moede gaan ze met de dood in 't harte op zoek naar den uitblijver. Jonge dametjes aan wie levenslange witte broodsweken waren beloofd zitten eenzaam en troosteloos in haar woonkamer. Ze hadden ze ingericht als een warm nestje waar te haar liefdesleven zouden onder dak brengen verre van alle nieuwsgierigheid en alle kwaadwilligheid. Nu kijken triestige oogen op het rijke decors dat als omgetooverd ts in een i ouwkapel waarin haar jong levtnsidt- aal staat opgebaard. Ondertusschen heeft de spin haar slacht- °jJer gek'ord en gebonden om het onverstoord met kleine of groote beetjes te verslinden. Allo Allo wanneer vanwege de openbare machten de groote huisch, de kuisch der kobbenetten of moeten de ernstige huis houwen nu haar huis en de straat gekuischt te hebben ook nevens de siraat gaan kuischen Reporter. De naam van Pacha is uw borg Voor al de uitgelezen zorg Die zij aan hun peeën schenken. Wilt er bij uw koop aan denken, BEHDERKL OK I

Denderklok | 1937 | | pagina 1