1 Hoe ver staat het met de organisatie der K.V.V. F- C. JÜJtOVE - BEVEREN 8* NINOOfSCHE REVUE HET WITTE PAARD I Elfde Jaar Nr 41 Prijs per nummer 30 eentiemen, Ninove 10 October 4957 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE i. LUY8TE11MAN«HAELTSRIIAN Zondag 10 October, om 3 uur namiddag op 17 - 18 - 19 - 20 Oetobet» 1937 OPGEPAST Op Zondag 31 October komt Het politiek overzicht van de week ijs van den Reporter FILMLEIDING Supporters en Liefhebbers allen op post Alles op Wieltjes in de zaal Roxy Geeraardsbergschestraat. Prijzen der plaatsen Voorbehouden plaats 10 fr. Eerste rang 7,50 fr. Tweede rar\g 5 fr. Landbouwbelangen F- Heijdrickx PoHtftheekrekening (R. Luysterman n-1862,54) Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maanden Ir. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat. 10, NINOVE Handelsregister Aalst n' 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Op Zaterdag en Zondag, 1(1 en 17 October, congresseert te Brus sel het Blok der Katholieken van België. Het groot belang van dit Congres ligt hierin dat de beslui ten daar genomen, de politieke werking der Katholieken voor één jaar zullen richten, dat die beslui ten bindend moeten zijn voor Ka tholieken en dat de parlementai ren zich naar die besluiten dienen te gedragen in het uitoefenen van hun mandaat. Op dit Congres zal de K. V,V. vertegenwoordigd zijn door afge vaardigden uit de 17 arrondisse menten van het Vlaamsche land. Op die afgevaardigden weegt dus een taak zwaar aan verantwoorde lijkheid. En dit doet ons de vraag stellen Zijn de aan te duiden afgevaardigden onzer onderschei dene arrondissementen wel ge noegzaam gemandateerd door al de Katholiekeu van hun arrondis sement, om ginder in Brussel zulke belangrijke beslissingen te gaan nemen In andere woorden Is de K. V. V. reeds in zooverre georganiseerd in alle arrondisse menten om nu reeds in naam van alls Katholieken op dit congres te spreken en besluiten te nemen Kan die vraag niet bevestigend worden beantwoord, dan vreezen we dat het met de besluiten van dit congres zal vergaan zooals met de vorige eenigen zullen ze aan vaarden, anderen verwerpen, nie mand zal ze toepassen en de war boel zal nog vergrooten. We weten niet hoever het staat met de organisatie der K. V. V. in andere arrondissementen we zijn ook niet ingewijd in de geheimen der organisatie van ons eigen ar rondissement, maar we hebben toch open oog en oor en een ge voelig hart voor politieke werking. Daarom is 't dat we de vraag dur ven stellen Hoe ver staat het met de organisatie der K. V. V. in 't ariondissement Aalst Hoe ver er mee in de 5 Kantons Hoe ver in de onderscheidene ge meenten van de Kantons We rntenen toch wel den heer Senator Verbist na te spreken wanneer we zeggen dat in al onze arrondissementen de vroegere be staande politieke groepeeringen moesten worden ontbonden dat er in de plaats moest komen éen enkele politieke vereeniging met evenveel individueel recht voor boer, burger, werkman, midden stander en intellectueel met een bestuur of leiding samengesteld uit leden der erkende groepeeringen van werklieden, boeren, midden stander en vrije beroepen bestuur aangevuld door leden der nieuwe opgerichte vereeniging. Daar zou klinken het nieuw geluid daar zou heerschen den nieuwen fris- schon geest daar zou gewerkt worden desnoods met vernieuwd personeel In elk Kanton, in elke gemeente, moesten er een derge lijke vereeniging worden opge richt. Afgevaardigden der gemeen telijke vereeniging zouden de Kan tonnale groepeering vormen af gevaardigden uit die Kantonnale vereeniging, de arrondissementee- le groepeering. Opgebouwd van omlaag naar omhoog zouden die vereenigingen den schijn en het verwijt van Kapellekenspolitiek wegnemen en er met het nieuwe geluid, den nieuwen geest binnen brengen. Bestaat er een politieke vereeni ging opgebouwd naar den geest van het plan ons geschetst door den voorzitter der K. V. V., in uwe gemeente, in uw kanton, in Aalst We meenen van niet, altham niet in de gemeenten van 't Kanton Ninove, dus ook niet voor 't Kanton zelf en bijgevolg ook niet voor 't arrondissement. Wie ten voorloopigen titel de leiding van arrondissement, kan ton of gemeente in handen heeft, vveze er van overtuigd Het is tijd, hoog tijd, dat er verandering kome, dat we ons organiseeren naar den nieuwen geest, den geest der K. V. V. van Senator Verbist, zoo niet krijgen we bij de toekomende wetgevende verkie zingen een tweede aderlating die we niet zullen overleven (Ingezonden). Bij dit stuk dat ons door een belang stellend katholiek ingezonden werd, wen- schen wij deze enkele regels te voegen opdat geen verkeerde meeningen zouden biijven bestaan. De arrondissementeele K.V.V. is ge sticht en werkt regelmatig sedert maan den en maanden. Zij heeft statuten die werden goedgekeurd door het Directorium van de K.V.V. De leiding bestaat uit een bureel en uit een partijraad. Deze laatste werd aangesteld in overeenstemming met j de statuten. De standsgroepeeringen heb- 1 ben er hunne afgevaardigden en dit aantal werd aangevuld door een aantal gecoöp teerde leden. Het spreekt dat ook de mandatarissen van Senaat, Kamer en Provincie, alsmede hunne plaatsvervan gers, deel uitmaken van den partijraad. Bureel en partijraad vergaderen regel matig en wij zijn overtuigd dat die be langstellende katholiek in de onmiddellij ke mogelijkheid verkeert om kennis te krijgen van den stand der zaken. De afgevaardigden naar het Congres van de K.V.V. werden in de vergadering van den partijraad van Zaterdag 2e dezer, bij geheime stemming aangewezen. Ge kozen door, en onder de regelmatige ver tegenwoordigers van het Arrondissement, zullen zij dus wel degelijk het Arrondisse ment vertegenwoordigen. Misschien wil onze geachte correspon dent bedoelen dat onze vertegenwoordi gers naar de zienswijze van hunne katho lieke vrienden zouden moeten vragen wat we ten volle beamen doch we mogen er onmiddellijk aan toevoegen dat zeker de standsgroepeeringen hierover hebben of zullen beraadslagen en dus wenken geven I voor wat hun standpunt betreft. Niets be- 1 let dat de katholieken op de gemeente over de zaak zouden spreken en het ware wenschelijk dat ook in de kantonnale or ganisaties een onderzoek van de voorlegde kwesties zou gebeuren. Onze vrienden kunnen op alle takken van de organisatie initiatief nemen en dergelijke besprekin gen uitlokken. Wij wenschen dan ook een geheel an der besluit te trekken dan onze vriendelij ke correspondent en zeggen dat, waar het Katholiek Congres zal samengesteld zijn uit effektieve vertegenwoordigers uit de verschillende arrondissementen, met be voegdheid en gezag zal oordeelen en haar eigen weg afteekenen, ontegensprekelijk hare besluiten bindend zullen zijn en dat deze die nog zouden becritiseeren en af. breken niet anders kunnen genoemd wor den dan slechte partijmakkeis die alleen zullen leeren, wanneer het te laat zal zijn, dat een paitij zonder tucht een kudde is zonder herder, die weldra verslonden wordt door den wolf op liet terrein aan riten Doorn, De herkansingsmatch van het verloopeo Kampioenschap. Uitstap met muziek - Vertrek bij Mr Van Oudenhove, Burchtdam, om 15 1/2 ure. Tooneelffilde HOOUrER OP telken»!» om 8 uur, Kaarten kunnen in de Roxy op voorhand genummerd worden. in rile Roxy Heel de wereld staat overeind. Japan werd, in de Volkenbondsraad plechtig veroordeeld voor zijn inval in China. Roosevelt heeft het zelfde gedaan in naam van Amerika De Chineezen zeg gen dank u en krijgen voort slaag en Japan laat zijn tanden zien.... en't is niet om te lachen.... Duitschland en Italië kiezen partij voor Japan, zij zijr.de Volkeren zonder land, zij staan tegenover de Landen zonder volk Amerika Engeland, Frankrijk. En Rusland loopt daar nog tusschen als een hond in een kegelspel. Rusland met zijn communisme is mis schien wel de factor die de anderen af houdt van oorlog voeren. De schrik.... is het begin der wijsheid. Rond de gebeurtenissen in Sparje het zelfde verschijnsel. De gebeurtenissen in Spanje zelf zijn van weinig beteekenis. Het diplomatiek spel daar rond zit vol gevaren. Daar liggen wolvenijzers en schietgeweeren Daar tusschen in ligt de heksenketel van Palestina. De Engelsche hebben het nog niet ge vonden om Joden en Arabieren tevreden te stellen. En daarrond staan cok weer vrienden van de Joden en vrienden van de Arabieren gereed om mede ruzie te maken. Moest Noë zijn ark nog bestaan de duif met den olijftak zou weerkeeren naar de ark, want er is op de aarde geen veilig plaatsken voor de Vrede... al zegt Roose- velt dat de negen tienden der menscher, er voor zijn. In het Binnenland ziet het er juist uit gelijk in het Buitenland. üfficieele is 't vrede, de negen tienden zijn er voor. Maar de regeerings partijen hebben onderling sluipmoordenaars ma nieren. In de partijen zelf voeren ze guerilla- oorlog de ouderen die niet willen ruimen tegen de jongeren die ongeduldig worden. Bij de' staatskatholieken gaat het even slecht zoo niet slechter dan bij de ande ren. Het verbond der katholieke Vereeni gingen en Kringen dat niets vertegen woordigt dan invloedrijke en ook wel rijke menschen die malkaar beloeren en dat bestaat van in den tijd dat er niets bestond dan het Verbond kan het niet keeren met K.V.V. Paul Crokaert komt aandragen met zijn rechts-blok waarin de Vlamingen weer zouden het schaap zijn dat geschoren wordt. Het moet die groote Verstanden, die nog niet in staat zijn de werkelijkheid van een toestand in te zien brutaal gezegd worden, dat als ze lukken in hun drijve rijen voor een rechts-blok tegen een link? er veel christene en veel katholieke vuis ten zullen steken tusschen de Frente Popular vuisten al zijn ze nog zoo on sympathiek. Meer zullen wij er vandaag niet overzeggen. Een en ander over Wintergerst of Schokkelioen Dit graangewas, zoo genoemd omdat het in het najaar gezaaid wordt, en den winter op het veld doorbrengt, is zoo belangrijk als de zomergerst trouwens het dient tot voedsel aan de huisdieren, en komt te pas in tal van nijverheden en in de geneeskunde. De voornaamste productielanden zijn benevens België, de Vereenigde Staten. Canada, Frankrijk, Rusland, Argentinië en Britsch Indie. Volgens de ontledingen van Wolff, Muntz en Giard, bevatten 100 kgr. gerst de volgende stoften. Graan, 1.52 kgr. stikstof, 0,72 kgr. fos- foorzuur, 0,18 kgr. potasch en 0,05 kgr. kalk. Gerslestroo, 0, 4S kgr. stikstof, 0,19 kgr. fosfoorzuur, 0,93 kgr. potasch en 0,11 kgr. kalk. Deze cijfers bewijzen dat dit graange was een aanzienlijke hoeveelheid stikstof, fosfoorzuur en potasch inhoudt. Daarmee dient natuurlijk rekening gehouden bij de teelt. Aangezien men in de gerstenmaand Vervolg op 2' blad. 8 Beverstraat, Ninove ALGEMEENE BOEKHOUDING Nazicht en opmaken der boekhouding Balans - verlies en winstrekeningen BEL ASTINüSVERKL A RINGEN Projekten en toepassingsmethoden der boekhouding Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Programma voor Zaterdag 9 Zondag 10 en Maandag 1! October Volwassenen Herfstparade. Voor allen Voor alles goed, voor niets goed. Volwassenen Staakt de Filtering Mejuffrouw Generaal. Ik heb mijnen hop verwed met poolen en ooren daarbij.... ik heb gewed en tk heb verloren. Past maar op als gt dees week van de van 't oot eet Ik had gewed dat ik de katholieken van Ninove sou tellen. Versta door katholieken Roomsch-katho- Hek gedoopten die be weren te behooren tot de partij die beweert de belangen van den Roomsch-katholieken godsdienst te verdedi gen. De Roomsch-katholieken tellen ware niet moeilijk Trekt van het officieel bevolkings cijfer twee dozijn gereformeerden en een dozijn heidenen af en 't is er. De pratikante Roomsch katholieken tellen is ook met lastig tel enkele Zondagen de menschen die ter mis gaan in twee kerken en drie kapellen en neemt het midden getal. Maar de katholieken tellen.... dat wat ze gewoonlijk noemen de katholieken de katte- koppen, allezdat is wat anders. Niet allen die ter kerke gaan zijn katho liek en tk mag er bij voegen dat niet alle katholieken naar de kerk gaan. Ik meende dat ik slim was.... en ik heb den etnen achter den anderen de gazette marchands gevolgd. Ik heb om de tenen te volgen met ten boe- kentasch onder den arm door de straten ge slenterdhier en daar aan de vitrienen ge staan en prijzen genoteerd gelijk nen employé van 't ministerie of nen commis-voyagtur Ik ben er anderen achterna gtfiets en als 't van die halve coureurs waren heb ik moe ien rijden dat mijn tong op mijn buik hing. En al mijn wandelen en al mijn rijden heeft voor met geteldwant mijn katho lieken waren niet geteld. Als er in Ninove niet meer katholieken zijn dan lezers van katholieke gazetten dan is de partij naar de.... gelijk den Hollander zeg den ze in den tijd in Vlaanderen. En als er onder de katholieken die ik niet en ken in evenredigheid zooveel zijn als on der deze die ik ken, die zoogenaamde neutral bladen lezen dan is de partij nog eens naar de knoppen. Want zoo'n katholiek blijft toch niet katholiek. Dat is gelijk een Roomsch-katholiek die naar de mis gaat als 't wel past en niet gaat als 't niet wel past die 's Vrijdags het vleesch laat onulat hij ne keer geerne visch eet maar aan Quatertemperdagen tn vigilie dagen zijn hielen vaagt omdat het te veel is die naar alle politieke en kultureele voor- drashten gaat luisteren als ze vreemd of vijandig staan tegenover de godsdienst, om dat een ontwikkeld mensch toch van alles muet weten maar die alle godsdienstig getin te voordrachten van dien aard links laat lig gen omdat het toch maar flauwe zeever is... Zoo'n Roomsch katholiek blijft geen Roomsch-katholiek hij wordt het hoogstens weer vijf minuten voor zijn dood. De politiek katholiek die bladen leest die ten minste vreemd en bijna altijd vijandig staan tegenover zijn politieke gedachten blijft geen politiek katholiek. Daarbij hel feit alleen dat hij alle dagen bladen kan lezen die zijn gedachten bestrijden of miskennen en dat hij daar zijn genoegtn in vindt bewijst dat hij geen katholiek meer is. Als ik een franschkiljouscht gazet moet lezen met haar Itberté en ptre de familie's litteratuur dan schiet mijn bloed 't hoopt en ik moet dat ding verfrommellen en in 't vuur steken of ik zou er een geraaktheid van krij- gen. En de dag dal ik die tegen mijn gedachten indruisschende stellingen kalm zal kunnen lezen zal ik geen Vlaming meer zijn. En ander is lijk ik. Intusschen heb tk mijn wedding verloren maar T spijt mij niet ze mogen mijnen kop hebben met voren en pooten daarbij van vandaag af wordt ik pessimist. Maar wilt ge wondere dingen zien wandel ne keer achter de gazelvtrkoopers l Reporter

Denderklok | 1937 | | pagina 1