©I Katholiek Partijcongres F. C. Ninove II tegen zijn supportersclub NOUga I 8° NINÓOFSCHE REVUE HET WITTE PAARD fes f Elfde Jaar N* 42 Prijs per nummer 50 eentóemen. Ninove 17 October 1937 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LUYSTIRMAN-MAEILTIRliAN 0p Zondag 17 October, om 2 1/2 uur GROQTE PROPAGANDA DERBY op 17 - 18 - 19 - 20 October 1937 OPGEPAST Op Zondag 31 October komt F1LMLE1DING Het Hoekje van den Reporter De Bedrijfsorganisatie Een probleem dat thans de be langstelling van alle Katholieken gaande maakt is wel het probleem der Bedrijfsorganisatie. De openbare gezondheid Een machtige partijformatie op l\et terrein van NOUGA, bij Oust Steenweg op Geeraardsbergen, te Oelter, ^Supporterscl^bvnnJP^GJNi^^v^KlOU^^^^^^^ Tooneelgilde HOOGER Of Alles op Wieltjes in de zaal «Roxy» Geeraardsbergschestraat. Prijzen der plaatsen: Voorbehouden plaats 10 fr. Eerste rang 7,50 fr. Tweede rar\g 5 fr. F. Hei\drickx. Landbouwbelangen Pftatfthflnkrekening (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. f van In verband met dit Congres komt het ons gepast voor onderstaand artikel ver schenen in 1 De Courant o aan onze lezers mede te deelen Zelden werd een Katholiek Par tijcongres met meer belangstelling tegemoet gezien als dat van heden 16 en 17 October. Sinds de her nieuwing der Katholieke Partij, komen de afgevaardigden van alle arrondissementen van het land voor de eerste maal samen. Verschillende zeer belangrijke en actueele problemen worden door het Congres besproken. Het is in de rangen der Katho lieken dat deze hervorming de meeste partijgangers telt het is ook in hun rangen dat aan deze hervorming het meest gewerkt wordt en het is dank aan de pro paganda der Katholieken dat de voorgestelde hervorming door de openbaie opinie meer en meer ge waardeerd wordt. Waarom hechten de Katholie ken zooveel belang aan deze her vorming De Katholieken willen door de organisatie der bedrijven de vol gende doeleinden bereiken in het bedrijfsleven moeten gezag en vrij heid, sociale orde en privaat initi atief, noodzakelijkerwijze samen gaan. Door de Bedrijfsorganisatie moet de sociale orde bevorderd worden, zal het peil der beroeps moraliteit verhoogen, zal men de inrichting van gemeenschappelijke diensten vergemakkelijken die nut tig zijn voor alle leden van een of meerdere georganiseerde bedrij ven, De organisatie der bedrijven zal tevens aan Regeeiing en Parle ment de gelegenheid geven de be voegdheden uit het bedrijf te raad plegen en zij zal de Regeering en het Parlement ontlasten van som mige zaken door aan de professio- neele raden de zorg over te laten professioneele, ekonomische en so ciale regiementen op te stellen. Zoodoende wordt de weg voor bereid voor een ekonomisch en so ciaal regime dat beter de geeste lijke, zedelijke en stoffelijke belan gen van de menscheüjke persoon lijkheid zal verdedigen. De Katholieken willen geen eta- tistisch of autoritair systeem zij houden aan den eerbied der ver- eenigingsvrijheid. Zij willen heel de organisatie der bedrijven geleid zien door een geest van orde, ge- matigheid, samenwerking, vrijheid en vooruitgang. Op hetCongres zal de katholieke thesis inzake bedri)forganisatie klaar en duidelijk worden voorge steld. Tevens zullen de congres sisten hun meening laten kennen over het ontwerp van bedrijfsorga nisatie dat door een bijzondere commissie van experten werd op gemaakt. De Staatshervorming Al degenen die belang stellen in het openbaar leven en in het Staatsbeleid, voelen de noodzake lijkheid over te gaan tot grondige lieden 16 en 17 October hervormingen vooral wat betreft de werking der Uitvoerende en der Wetgevende Macht. Op het Partijcongres zal bijzon der gewezen worden op de nood zakelijkheid over te gaan tot het aanstellen van een Staatsraad. Hierdoor verstaat men de instelling van een organisme dat de staats burgers zal beschermen tegen ge beurlijke willekeur der administra tie en waardoor aan de ambtenaren en aan de staatsagenteu een spe ciaal wettelijk statuut wordt ver zekerd. De afgevaardigden, die op het congres zulien samenkomen, zul len hun zienswijze over deze her vorming laten kennen. Deze laatste maanden heeft het probleem der Openbare Gezond heid en der Sociale Hygiëne meer en meer belang gekregen door de oprichting van een bijzonder Mi- nistrieel Departement. In de katholieke middensis men zeer ongerust over de strekkingen van dit Departement. Iedereen is er zich bewust van dat vele katho lieke belangen aan dit probleem zijn verbonden. De Katholieke Partij heeft sinds verschillende maanden een Com missie aangesteld die dit vraagstuk van dichtbij heeft bestudeerd. De besluiten dezer Commissie zullen op het Congres besproken worden. De Parlementaire Rechterzijden In de katholieke middens is er deze laatste maanden heel wat ma laise ontstaan bij net vaststellen van het gemis aan gemeenschap pelijk inzicht en gemeenschappe lijke werking der Katholieke man datarissen in het Parlement. Er moet, helaas worden vastge steld dat het meermaals gebeurt dat de partij 'n standpunt inneemt nopens een of ander probleem en dat de mandatarissen hulpeloos verdeeld staan wanneer dit stand punt in het Parlement moet verde digd worden. Men vraagt terecht dat de Ka tholieke Parlementsleden zooveel mogelijk een gemeenschappelijke houding zouden aannemen tegen over de verschillende problemen die zich stellen. Daarom zal voor taan het partijcongres jaarlijks het algemeen actieprogramma opstel len en de houding der partij tegen over de Regeeriug bepalen Alle organisaties die van de partij ai hangen, de Parlementaire Rech terzijden inbegrepen, zullen door deze beslissiugen gebonden zijn. Het Partijcongres zal dan ook het organisch verband tusschen de Partij en hare mandatarissen in het Parlement vastleggen en te vens een reglement opmaken waar door op organische wijze de ver dediging en de verwezenlijking van het Katholiek programma door de Rechterzijden der Wetge vende Kamers kan verzekerd wor den. Ziehier de voornaamste punten die door het Congres van 16 en 17 October te Brussel zullen behan deld worden. Leden en supporters, ziedaar uw lang verwachtte wensch vol bracht, dus allen op post. Vertrek om 1 4/2 uur bij Georges Van Eesbeek, Vlaamsch Huis. telkens om 8 uur. Kaarten kunnen in de Roxy op voorhand genummerd vvorden, ffaaummanaswi I in <ie Roxy Dit Congres is niet bestemd voor de groote massa. De vergaderingen zullen alleen bijgewoond worden door de daartoe gemandateerde afgevaardigden van elite arrondis- sementsorganisatie. Eik arrondissement stuurt een afgevaardigde per duizend stem men bekomen op de Katholieke bij de laatste Wetgevende Verkiezin gen. Wij weten dat in de meeste ar rondissementen deze dagen studie vergaderingen worden belegd waarop de hooger vermelde pro blemen vooraf worden besproken. In de bijzondere studievergade ringen der Katholieke Vlaamsche Volkspartij zal het Vlaamsch be lang nopens ai de hooger vermelde problemen krachtdadig worden vooropgesteld. Wij werken gaarne mede aan een gesloten zuiver- Vlaamsch geheel dat vrij en vrank zijn standpunt in alle aangelegen heden zal laten kennen. Het Partijcongres zal een bewijs geven dat de Katholieken van ons land eensgezind in één machtige partijformatie hun belangen in het openbaar leven willen blijven ver dedigen. Tegenover andersdenkenden en tegenstrevers, wil de Katholieke Partij, met meer geestdrift en toe wijding dan ooit, haar propramma verdedigen en verwezenlijken. In dienst van Volk en Land Met fierheid en geestdrift Goed heil aan het Katholiek Partijcongres van 1957 J.B. BOON. 8 Beverstraat, Ninove ALGEMEENE BOEKHOUDING Nazicht en opmaken der boekhouding Balans - verlies en winstrekeningen BELASTINOSVERKLARINUEN Projekten en toepassingsmethoden der boekhouding Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Raadgevingen over Tarweteelt De tarweteelt is wellicht een der belang rijkste in ons land want zij geeft or.s de tarwebloem, het tarwemeel en het tarwe brood, het kostbaar voedsel van menschen en ook wel van dieren. Het is hoogst noodzakelijk dat onze landbouwers veel tarwe kweeken en goede opbrengsten be komen, want ter, huldigen dage brengen wij maar voldoende voort voor 1/3 van het jaar. Al het ontbrekende voor de acht overige maanden dient van den vreemde ingevoerd, en vooral van de Vereenigde Staten, Canada, Indië en Argentinië. Goede variëteiten zaaien is een kapitaal puntonder deze mogen wij gerust de vol gende aanbevelen onze inlandsche verbe terde roode, Wilhelmina, Tivertor en de roode van Bordeaux. Tarwe geeft de beste opbrengsten in zware gronden, als leemgronden met diepe houwlaag, wel te verslaan als de bemes ting op doelmatige wijze gebeurt. Daar zij meestal volgt op een hakvrucht zooals aardappel ol beet, of wel op klaver, geeft men gewoonlijk geen stalmest doch men past een volledige bemesting toe met scheikundige vetten. Aan tarwe na aardappel of beet geve men per hectare 150 kgr. ammoniaksulfaat, 600 kgr. superfosfaat en 800 kgr. sylvinite-kainite. Aan tarwe na klaver zal men toedienen 100 kgr. ammoniaksulfaat, 500 kgr. su perfosfaat en 700 kgr. sylvinite-kainite. De fosfoorzuur en potaschmesien wor den ondergeploegd en het ammoniaksul faat eenige dagen voor het zaaien op de sneden uitgestrooid en zorgvuldig onder- geëgd. Deze meststoffen zullen de plantjes voor den winter kloek doen opgroeien en het uitstoelen bevorderen. Later zullen zij het vormen en het rijpen der granen be- voordeeligen en aan de tarwehalmen ste vigheid geven. Vervolg op 2' blad. Programma voor Zaterdag 16 Zondag 17 en Maandag 18 October Volwassenen Herleven Charlie Chan in Londen Volwassenen Het geheim der Woronzetf Voor allen De Zang der Klokken Ik ben dees week een pint gaan drinken mei de mannen van Stillekens Aan op den Burchtdam. Ze zijn aan 't repeteer en voor een flinke opentte waar ze half November mee op de planken komen. Een heel jaar lang zijn ze zonder lokaal geweest door die onteigeningen voor den nieuwen boulevard. Toch is de troep blijven aaneenhangen en nu ze weer een tehuis heb ben sïjti ze aan 't werk met nieuwe geestdrift. Ze wachten niet tot half November om hun lokaal te openen. Op Zondag 24 October verwachten ze hun supporters en vrienden om met hen den haal ie hangen in hun nieuwe zaal. Ze zullen te dier gelegenheid een echt volksch en plezierig programma uitvoeren. De toehoorders zullen mei een de gelegen heid hebben dt nieuwe zaal ie sten er. te be wonderen en ze zullen dan met de opvoering van de operette met verstroeid zitten. Een volksch programma wil niet zeggen plat, lomp en gemeen. Volksch kan kunst zijn en zal kunst zijn. Niet van die zoogenaamde kunst die de menschen noch smaken noch verstaan en die enkelen heel hoog roemen om te gebaren dat ze slimmer zijn dan een ander al ver slaan ze er ook niets van. De moderne kunst is een ongeluk geweest voor ons volk. Letterkunde, tooneelmuziek, schilder kunst enz zijn gaan pronken hoog boven hei begrip van het volk. Ons volk heeft ontmoedigd en wantrou wend den rug gekeerd naar die kunst. Het is zijn gading gaan zotken in min derwaardige mengelwerk litteratuur in tiagel-tangel muziek en tooneel van verdacht allooi. Het hangt onbenullige chromo's aan zijn muren en geeft zijn voorkeur aan posturen van ilahaansche straat-kunstenaars. De natuurlijke goede smaak van ons volk ts niet ontwikkeld geweest. Er zijn geen kunstenaars geweest die in voeling bleven met hel volk. De natuurlijke goede smaak van ons volk is ontaard geraakt onder den invloed van niet belanglooze en niet scrupuleuze leer meesters die het voordeeliger en gemakkelijker vonden ons volk, berg af te voeren. Stillekens Aan heeft in zijn actieter rein dien schakel tusschen volk en kunst wil len herstellen. Dat is liet geheim geweest van zijn succes. Gezonde hartelijke leute, deftig en pertig voorgedragen zonder sous-entendu's zonder dubbelzinnigheden en schunigheden, die de menschen doet lachen zonder dat ze moeten rood worden of overzijds kijken naar hun kinderen die ze mee hebben dat is de kunst en het succes van Stillekens Aan Stillekens Aan zal weer optreden met zijn gekende en populaire vedetten van vroeger en met nieuwe elementen daarbij die de kunst der oudere willen evenaren en voortzetten. Stille kt ns Aan is een lichtpunt t n het som ber tooneel van algemeenc zedelijke en cultu- reele onlaat dig. Stillekens Aan, r kent niet alleen op sym pathie en succes het rekent op navolging en mededinging ons volk ten bate. Stillekens Aan heeft niet altijd den wind in de zeilen. Het heeft ook wel eens met moei lijkheden te kampen maar Sttllekens Aan laat hem niet ontmoedigen. Het kijkt over de moeilijkheden over en heeft vertrouwen een mollenree heeft nog nooit een weg opge broken. Stillekens Aan, op 24 Ooiober komen wij met u den haal hangen in ttne nieuwe zaal en 't spijl ons dat wij geen namen mogen no men omdat gij allen even naamloos als belangloos wilt blijven. Dat alleen ts al een wonder op ons dagets. Reporter De oude lr*aclia, suikerij Staat aan de spits van heel de rij Der marken, die hun faam verkon- Door allerlei reklamemonden jden DEJTDERKLOE

Denderklok | 1937 | | pagina 1