I Het Katholiek Partijcongres HET WITTE PAARD GROOTE DERBY Het politiek overzicht Elfde Jaar Nr 43 Prijs per nummer 30 eefitiemen. Ninove 54 October 1937 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE ft. LMVSTIRMAM-HlAIiTIRSiANl OPGEPAST Op Zondag 31 October komt Zondag 24 Oetoben 1937 Zondag 24 October, om 2 1/2 uur F. C. Ninove I F. C. Denderleeuw Het Hoekje van den Reporter Leerlingensecretariaat van Alinove van de week FILMLEIDiNG 1. Een historisch Congres. Lokaal Volksverheffing Café Het Kalf,, Stillekens Aan,, ontvangt ir\ zijr\ nieuw lokaal 6 UUP, 1) Concert door de Katholieke Harmonie vertrek aan Liefhebbers allen op post F. Hei\drickx PoBteheokrekenlng (R. Luysterman n-1862,54) Telefoon 345Han^elsregjster Aalst n- IC93 Abonnementsprijs 3 maanden 6 maanden 1 jaar fr. 4,00 7,00 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Op stichtingsvergaderingen van een oi andere organisatie evenals op sommige massale bijeenkomsten wordt wel eens met overmoed ge zegd dat men een historisch mo ment beleeft. Toen Senator Verbist, Voorzit ter der Katholieke Vlaamsche Volkspartij verleden Zondag op de slotvergadering van het Congres zijn redevoeiing begon met te zeg gen dat deze dag van historische beteekenis was, voelden alle aan wezigen het aan dat deze woorden een vertolking waren van de wer kelijkheid. De Katholieke Partij heeft voor zeker verleden Zaterdag en Zon dag een Congres gehad dat van de allergrootste beteekenis is, niet al leen "voor het partijwezen maar zelfs voor heel het openbaar leven in ons land. Het is onloochenbaar dat deze laatste maanden een vlaag van pes simisme door de katholieke gelede ren was gevaren. Daar waar noch tans de katholieke idee onaange tast was gebleven, waar hel gods dienstig leven en de sociale orga nisaties een ongeëvenaarde bloei kenden, moest met droefheid wor den vastgesteld dat op het politiek terrein de katholieken verdeeld stonden. Velen waren reeds overtuigd dat de Katholieke Pai tij niet meer het gemeenschappelijk huis zou kun nen zijn waar VLmiugen en Wa len, burgers, middenstanders,boe ren en werklieden zich thuis kon den voelen. Het is dan ook de groote ver dienste geweest der Katholieke Partij zich te hebben kunnen aan passen aan de nieuwe stroomingen en omstandigheden en erkend te hebben dat de oude unitaire partij, waar de Vlaamsche belangen niet voldoende gëeerbiedigd werden, moest plaats maken vooreen nieuw organisme. 2. B K.B B.V.Y. - P.C.S. De nieuwe partij-organisatie is zoo opgebouwd dat de eenige poli tieke leiding der Katholieke Partij berust in het Directorium en het Congres van het Blok der Katho lieken van België. Dit Blok is sa mengesteld uit de Katholieke Volkspartij en de Parti Catholique Social. Tegenover sterke unitaire par tijen van tegenstrevers staat dus de Katholieke Partij als een vast aaneengesloten geheel. Maar te vens hebben de Katholieke Vla mingen de volledige verzekering dat hun eigen belangen op de beste wijze zullen verdedigd worden. Wij wenschen te komen tot een machtig gemeenschappelijke for matie van alle katholieken. Wij kunnen slechts werkelijk een in vloed hebben indien er een sterke katholieke eenheid bestaat, indien er geen krachtversnippering is in velschillende partijen. Maar zulke eenheidsformatie is ondenkbaar zonder volledige vrijwaring der Vlaamsche belangen. 3. Qeen tegenstelling Bel gië-Vlaanderen. Op de slotvergadering van het Congres werden door Senator Ver bist en Professor De Bruyne merk waardige redevoeringen uitgespro ken over de verhoudingen België- Vlaanderen, over het cruciale pro bleem van de betrekkingen tus- schen de twee volksgemeenschap pen in den Staat België. Prof. De Bruyne omschreef het vraagstuk als volgt Ons programma is en blijft Vlaamsch nationaal, (toejNiemand minder dan Koning Albert heeft verklaard dat België bestaat uit twee volkeren. Wat ons betreft, wij loochenen niet het historisch feit van de eeuwenlange, veel zijdige en grondige verbondenheid van de Vlaamsche volksgemeenschap misprezen of verwaarloosd wordt in het Staatsbeleid. Publiekrechterlijk moet de invloed van de Vlaamsche volksgemeenschap in de zelfde mate worden verzekerd als de in vloed van den anderen taalgroep. Van dit standpunt wijkt de K.V.V. nimmer af. Maar. zegt men ons door u wordt het belang van wat voor u de Vlaamsche natie is, boven de Staatsinrichting gesteld!» Zonder twijfel. Doch wat beteekert die formule Twee eenvoudige waarheden. Het Volk, die natuurlijke werkelijkheid waaruit de persoon geboren wordt is een noodzakelijke voorwaarde vcor zijn ont wikkeling en een noodzakelijk doel voor zijn maatschappelijk handelen. Zooals de persoon er niet is om den Staat doch de Staat om den persoon, zoo ook is het volk er niet om verdrongen te worden door het Staatsbestel doch het Staatsbeste! cm h6t volk op te leiden (toej.) gel'jk welke Staat moet een volksstaat zijn. (toej Waar hij uit meer volkeren bestaat, heeft hij het recht niet, instellingen op ts dringen die de ontwikkeling van die nationale groe peeringen tegenwerken doch den plicht de instellingen aan de passen om het leven van zijr. nationale componenten positief te begunstigen. Primauteit van de plichten van den Staat over de rechten, primauteit van het volksbelarg over de Staatsinstel lingen. Is echter de tegenstelling tusschen het levensbelang van het Vlaamsche volk en de instellingen van den Staat België uiteraard zoo onverzoenbaar, dat het ver dwijnen van België de voorwaarde is van den opgang van Vlaanderen Vcor sommige nationalisten, ja. Voor de K.V.V. niet. (toej.) De Vcorzitter der K V.V. heeft gedurende dezelfde vergadering op uitstekende wijze dit probleem na der toegejuicht België moet en zal begrijpen dat het zware verplichtingen heelt tegenover Vlaanderen. Vlaanderen heeft er behoefte aan loyaal te kunnen opgaan in het Belgische staatsverband. Het wordt een sterk te voor België indien bet rekenen kan op dit volksdeel dat door de vruchtbaarheid van zijn bodem, de vruchtbaarheid van zijn familie, de spontaneïteit van zijn gemoed, meer dan de gewone reserven biedt voor het economisch en het geestesleven van dit land. 4. Het heil der katholieke gemeenschap. Onbetwistbaar was het Katholiek Partijcongres een groot sukses. Zelfs de pers var. tegenstrevers en andersdenkenden is hiermee ak koord. Le Peuple die verleden week nog schreef over la dt'liques- sance du Parli Catholique schrijft in ziju nummer van verleden Dins dag qu'on se trouve en présencc d'une force politique incontestable Het Congres was een heerlijke uiting van wat eens bondig en krachtig getipeerd werd in de woorden Vinculum fidei et pietatisde de Roxy m den Keizer 5 uur 2) Welkomgroet door den Voorzitter. 3) Cabaret door Stillekens Aan. Ingang vrij. f N. B. Kinderen die schoolplichtig zijn moeten vergezeld zijn. De inrichting nee. nog geen kindertuin. op liet terrein aan den Doorn Daar de Reporter voor due week, sinds enkele dagen bedlegerig is kregen we dees week geen «Hoekje». We vormen beste wen schen voor het herstel van onzen vriend en medewerker. opgeven van het gezondheidsboekje op naam van den leerling. Een nieuwe taak wordt dus toever trouwd aan het Leerlingensecretariaat, namelijk bij te dragen tot de organisatie van het medisch toezicht over de leerlin gen. Dit wordt voor het Secretariaat een nieuwe gelegenheid om de patroons in het ambachtswezen van dienste te zijn. M.V.P. band van hen die dezelfde leering volgen en samen onder één gezag ter behartiging van dezelfde doel stelling willen ijveren. Onder de leiding van een toege wijd Directorium, staat het katho lieke leger paraat. Meer dan ooit willen de katholieken in dienst staan van Land en Volk. Dat allen die van goeden wil zijn zich scha ren rond hare vlag tot heil van Volk en Land. Het Medisch toezicht op de jonge arbeiders in verband met het werk van den leertijd Toepassing Het Koninklijk Besiuit van den 2S September 1936, tot reorga nisatie van het medisch toezicht op de jonge arbeiders, is van kracht geworden op 11 Januari 1937. Dit toezicht strekt zich uit tot leerjon gens en leermeisjes, van minder dan IS jaar, dis een ambacht leeren waaraan eenig gevaar verbonden is. Nochtans, daar een van de doeleinden van het Besluit tot geschikte beroepskeuze tot komen is, blijkt het gewenscht dat het medisch toe zicht uitgestrekt worde tot alle leerlingen, zelfs tot diegene die thuis werkzaam zijn. Eerste geneeskundig onderzoek - biet medisch toezicht bestaat onder meer uit een eerste geneeskundig onderzoek binnen de maand van de tewerkstelling. Het geneeskundig onderzoek, opgelegd door de Administratie van het Mtdden- standswezen, ten einde de leerpremiën te verkrijgen, kan dit eerste onderzoek vervangen. In 't algemeen, wordt de leerovereen komst eerst geteekend enkele maanden oa de indiensttreding. Gedurende dit tijdperk kan het hooger gemeld geneeskundig on derzoek gemakkelijk geschieden. Kosten van het onderzoek - De wettelij ke verplichting tot het onderzoek en de daaraan verbonden kosten vallen ten laste van den werkgever. Nochtans wat het geneeskundig onder zoek betreft, vereischt voor het afsluiten van eene schriftelijke leerovereenkomst, neemt de Administratie van het Midden standswezen, door tusschenkomst van het gewestelijk Leerlingensecretariaat, de kosten ten haren laste. Dit laatste moet van aard zijn om de patroons aan te zet ten de tusschenkomst van het Leerlingen- secretariaat in te roepen en zich, van den beginne af aan, met deze in betrekking te stellen. Op 28 September 1937, heeft de Re geering besloten dat, op dezelfde manier- voor de leerlingen met leerovereenkomst de Administratie van het Middenstands wezen de kosten zou dragen van de jaar- lijksche onderzoekeu (herziening) en ook van de aanvullende onderzoeken. Gemachtigde genecshceren - De werk gevers zijn verplicht aan de goedkeuring van den Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg schriftelijk één of meer genees- heeren voor te stellen, die zij aargewezen hebben om het medisch toezicht te hou den voor hunne inrichting. De vraag tot aanemiog der geneeshee- ren moet gezonden worden Lambermont* straat, 2, te Brussel een niet gestempel de fiskale zegen van 3 frank dient er aan toegevoegd, ten einde op de beteekening van aanneming te worden aangebracht. Gezondheidsboekje - De patroon moet aan de leerlingen, die hiervan nog niet voorzien zijn, een gezondheidsboekje ter hand stellen. Voorde overhandiging van deze boek jes zal het Leerlingensecretariaat weldra bij machte zijn om in de plaats van de patroons op te treden. In het gezondheidsboekje staan de re sultaten van de geneeskundige onder* zoeken vastgesteld. Br dient nota gehou den dat het gebruik van het gezondheids boekje algemeen zal worden en dat elk kind van zijne geboorte af er één zal be zitten. Lijst der leer ingen - De patroons moe ten eene lijst bijhouden, waarop zij alle aankomeüngen vermelden beneden de achttien jaar, die bij hen werkzaam zijn dus zoowel diegene m-.t overeenkomst, als de anderen. Andere verplichtingen der Patroons - I) Verwittiging aan den gemachtigden geneesheer van de indiensttreding van eiken persoon beneden de achttien jaar 2) Opgave van herhaalde afwezigheden om rede van ziekte of van ziekehjken toe stand 3) Ter beschikking stellen van een be hoorlijk lokaal voor de geneeskundige onderzoeken deze kunnen nochtans ten huize van den geneesheer geschieden 4) Aanreken als arbeidsduur den tijd gevergd vcor het geneeskundig onder zoek 5) Toepassing der door den geneesheer voorgeschreven voorbehoedsmaatregelen. Geneeskundig getuigschrift op de aan vraag om leerpremiën - De geneesheer, die den leerling onderzoekt, bij het af sluiten van de scnrifielijke leerovereen komst zal verder het geschiktheidsbewijs tot bet beroep opstellen, dat voorkomt op het foimuiier van aanvraag om premiën. Indien deze geneesheer voor het me disch onderzoek aangenomen is door den patroon, dan zai hij de vermelding ge machtigd aanbrengen en het nummer Terwijl Japan zijn iegers steeds dieper en dieper China laat binnendringen wor- den te Brussel maatregelen getroffen om de conferentie der negen mogendeden te houden. Wat die conferentie moet doen en wat ze zal doen weet niemand. Heel waar schijnlijk paiaberen commissies, en sub commissies samenstellen en de besprekin gen rekken tot de wapens uitgemaakt heb ben wie geiijk heeft. Dan wordt er akte genomen van het voldongen feit ea de zaak is van de baan. Zoo gaat het toch ook met de niet-in menging in Sparje. Er komt een gespan nen toestand, daarna een ontspanning, daarna wordt de toestand weer dreigend, om nog eens te verbeteren. En als een van de tegenstrevers zal knock-out liggen zul len de niet-inmengingsmogendheden een zucht van verlichting slaken. De rebellen zijn bezig met een einde te maken aan den Asturischen weerstand. Gijon is Donderdagmorgen gevallen. Dan kunnen ze al hun krachten samendrukken tegen Barcelona en Valencia en zal wel licht ook daar het evenwicht gebroken zijn tenzij buiten de weet van het Fransche gouvernement nieuwe hulp over de Pyreneeën komt. In Palestina zit het er weer bovenarms op en deEngelschen beginnen de hard handige methode toe te passen als de ter roristen bommen werpen worden de huizen en eigendommen van die terroristen een voudig opgeblazen. Weer zijn er moeilijkheden met de Na zi's in Oostenrijk en Tcheco-Slowakye en te dier gelegenheid komt de eigenaar dige nieuwe duitsche mentaliteit weer eens klaar tot uitirg al wat mij voor- deelig is, is Recht al wat mij nadeelig ia, is onrecht Als een tegenstrever hetzelfde princiep daar tegenoverstelt komt het onvermijde- Vervolg op 2" blad. 8 Beverstraat, Ninove ALGEMEENE BOEKHOUDING Nazicht en opmaken der boekhouding Balans - verlies en winstrekeningen BELASTINÜSVERKLARINQEN Frojekten en toepassingsmethoden der boekhouding Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Programma voor Zaterdag 23 Zondag 24 en Maandag 25 October Volwassenen De Controleur der Slaapwagens Liefdemelodie Ai te raden De Zwerver Volwassenen Jacques en Jacotte DESDERKLOH 111

Denderklok | 1937 | | pagina 1