11 I Zl talige JCoogdag Christus-Koning Allerheiligen - Allerzielen HET WITTE PAARD OEFENMATCH F. C. NINOVE I F. C. NINOVE II Belangrijke VOORDRACHT Elfde Jaar Nr 44 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 31 October 1987 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad B. LUY3TERMAN-HAELTE1I1IIIAII Het VJ.VXA. viert Kristus-Koning Op Zondag 31 October komt ZONDAG 31 OCTOBER, om 14,30 u. Katholieke Vlaamsche Volkspartij. Afdeeling Ninove. Het politiek overzicht van de week FILMLEIDING Hei Hoekje van den Reporter F. Her\drickx VOOR HET Postcheokrekening (R. Luysterman n- 1862,54) NINOVE KANTON Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Handelsregister Aalst n* 1093 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Heden vieren wij Christus-Ko ning heel de katholieke wereld juicht en jubelt, want [Hij is de Koning der strijdende Kerk. Heel het leger van Christus- Koning vooraan de (Paus roet zijn duizende bisschoppen, met de honderd duizende priesters en de millioenen geloovigen huldigen hun Opperkoning. 't Is Christus- Koning tronend op de aarde.En samen met de strijdende Kerk ju belt de hemel. Want Christus is de Koning der zegenpralende Kerk. Maar niemand (zal zege pralen tenzij na harden strijd. YVie het Evangelie van Allerheiligen even wil nalezen, zal er de acht Zaligheden in terugvinden. Zalig d. i. gelukkig, gelukzalig, oneindig gelukkig zijn zij die arm, die zachtmoedig, die droef, die rechtvaardig, die medelijdend, die rein, die vreedzaam, die geduldig, die vervolgd zijn. Ailerheilgen is dus 't feest van Christus-Koning tronend in den hemel. Gelukkig zijn zij die [het Evan gelie gelukkig noemt. Gelukkig zijn zij niet die onze kapot-gaande uiteenvallende moderne wereld gelukkig noemt. De wereld deklameert over ge luk heelemaal anders dan het Evangelie gelukkig zijn zij die rijk, die hardvochtig,die plezierig, die onrechtvaardig, die onmeedoo- gend, die zielbemodderd, die haat zaaiend, die ongeduldig, die ver volgers zijn. Zeker, het Evangelie wil de blij heid, het vermaak, het geld niet verbannen uit de wereld. Maar dit alles is gesteld in dienst van God en bij de wereld in dienst van de zonde, ja, van den duivel onder welken vorm ook. Zoo wenschen wij U een zalig hoogfeest dat ge zoudt leven naar den wil en de wet van God. Dan zult ge met de Kerk mogen zingen vereenigd met de hemelbewoners «Gaudeamus».Laten wij verheugd zijn met die schare van Heiligen, die millioenen welke St. Jan in het Epistel als een visioen be schrijft rond den Troon van het Lam staan ze, en 't is als zee ge- ruisch hun gezang en als storm in 't bosch hun gebed 144.000 ge- merkten met het merkteeken van Christus-Koning. 12.000 uit den stam enz,... Heel de menschenfa- milie, al de generatie's vanaf 't Aardsch Paradijs tot het Laatste Oordeel zijn er in vooraf- gebeeld. Bij die schaar zullen we een maal het opperste geluk genieten. Maar vergeten we intusschen niet het derde rijk van Christus-Koning de lijdende Kerk. Allerzielen de schoone dag der zielen uit het Vagevuur, 't Moet aflaten regenen dien dag in het j Vagevuur. Elk van ons zal een J stortvloed gebeden ter verfris- sching zenden aan geliefde en zelfs aan onbekende vrienden. Niet alleen bloemen, maar voor al gebeden op het graf en in de kerk. Requiem...Geef hun de eeuwige rust d. i. het opperste geluk. Dit troostvol gebed zullen we bidden de H. Mis met Communie is steeds de eerste en onmisbare bron om zelf heilig te worden, om andere te redden, ook uit het Va gevuur. Deze maand zal elke lezer de H. Mis en communie veelvuldig willen gebruiken tot eigen zalig making, tot redding hier en in het Vagevuur. Zoo zal eenieder Christus-Ko ning dienen dat Hij heersche in zijn driedubbel rijk Vanaf het begin van zijn bestaan heeft het Vrouwelijk Jeugdverbond voor Katho lieke Actie zich beijverd, om het feest van Kristus-Koning op het voorplan te bren- gen. Kristus Koning van de maatschappij, Koning van de gezinnen, Koning van de harten, dat is het motto waaronder de Vrcuwelijken K.A. Jeugd steeds gestre den heeft, het eerste en het laatste doel waarrond al haar krachten zich samen bundelen en waarheen al haar drijvigheid convergeert. Onder Kristus banier en met Hem als Leider durft ze het aan hare troepen uit te zenden waar dn nood het grootst en de strijd het hevigst is. De macht van haren Aanvoerder, het koningschap van haren Leider wil ze dan ook op waardige wijze gehuldigd zien, niet alleen door eigen leden, maar door heel de geloovige schare. Zijn Lest moet een hoogdag worden voor al zijn getrou we belijders. Sinds ettelijke jaren heeft het Vrouwe lijk Jeugdverbond voor K.A. het bereiken en welslagen ervan op zich genomen, en wist het door degelijke voorbereidingen verzorgde organisatie de aandacht er op te vestigen. Ieder jaar wordt er intenser gewerkt en de resultaten worden hoe langer hoe be vredigender. Door zijn zorgen werd een Kristus- Koning fardé uitgegeven, waar de EE. HH. bestuurders en leiders van de res pectievelijke bonden, de noodige docu mentatie vinden om een schitterende hulde mogelijk te maken. Meer dan ooit werd er gewerkt, opdat in alle parochies een plechtig lof met daarbij behoorende ge legenheids aanspraak zou worden ge houden, waarna in een gemeenschape- lijke opdracht, door alle aanwezigen me- gebeden. Zijn koningschap zou erkend on beleden worden. Kristus-Koningfeest blijft zoodoende niet een hulde binnen de rangen van het Vrouwelijk Jeugdverbond maar wordt een grootsche parochiale verwezenlijking en diep ingrijpende viering. liet bloempje van Koekelberg door de Vrouwelijke K.A. Jeugd aangebodet), zal dien dag wederom door duizenden ge kocht en gedragen worden, als een open lijke belijdenis van trouw en gehechtheid aan Zijn dienst. Zooals het door allen gekend en ge weten ia moet de opbrengst ervan, den in de ïloxy X>iiisd»g- 9 November a. s., te 8 uur 's avonds, in de «KEIZER') Burchtstraat. Als spreker krijgen wij Heer Senator J>r VE3Ei.F5XiSrX% die het programma van K. V. V. zal uiteenzetten. Gezien het actueele van net onderwerp en de persoonlijk heid van den voordrachtgever, rekenen wij ten stelligste op een groote belangstelling. De voordracht gaat door bij persoonlijke uitnoodiging. HET BESTUUR. verderen opbouw van de grootsche basi liek van Koekelberg mogelijk maken, die als een blijvende symbool van den geloofs zin en warme liefde van geheel het volk, met Gods goedvinden de eeuwen zal trot- seeren. Het Vrouwelijk Jeugdverbond voor Katholieke Actie rekent op de welwillende medewerking van alie parochiale instel lingen en roept tot alle geloovigen KOOPT HET BLOK MP JE VAN KOE KELBERG Daar is dees week weinig te verteilen. Kr zijn geen gebeurtenissen van betee» kenis aan te stippen en er is geen veran dering gekomen in den internationalen toestand. De Japaners melden een tiental duizend dcoden sinds het begin der vijandelijk heden. Om een gebied te bezetten dat twintig maal zoo groot is als België is het niet veel. En de berichten over de hevige gevech ten schijnen wel met een Oostersch groot heidskleedje omhangen te z'jrj. De conferentie der negen mogendhe den binnen enkele jaren zullen ze de kinderen op school leeren tellen al hun de gebeurtenisten met internationaal karakter te vertellen. De conferentie der negen.... waar Japan ook moest komen om zijn zakken leeg te maken die het in China gaat vullen en mee te deelen met de andere belang hebbende mogendheden» zal een bijeen komst zijn van droevige gezichten. Japan wil niet komen in ander woorden wil de anderen hun part niet geven. De oorlog in Spanje is praktisch ten einde in den Noord-Westelijken hoek van Spanje. Het goevernement van Asturië is gaan loopen al zijn overtuiging uit te spreken dat de eind overwinning aan de Rooden zal blijven. Knkele idealisten zijn nog bezig met hun te laten dood schieten. De besprekingen in het comiteit voor- niet-innienging zullen waarschijnlijk ten einde loopen als de oorlog zal gedaan zijn in Spanje. In Dantzig hebben ze naar het voorbeeld van Duitschland alleman a eensgezind gemaakt met de partijen af te schaffen buiten do Na2i-partij en wie niet akkoord is moet het maar zeggen Om de menschen hun aandacht gaande te houden zijn ze seffens aan den gang ge gaan met de Joden te treiteren. In het Binnenland is de lang verwachte ministerieele krisis uitgebroken. De reden is niet dat de minister ploeg die vroeger de goede was om te be sturen er nu niet meer voor deugt De re den is dat er anderen zijn die hun toer moeten hebben. Dat is de groote kwaal van de democratie en in de Landen waar ze dood is, is het aan die kwaal dat ze ge storven is. Dat was vroeger cok zoo. Twee duizend vijf honderd jaar geleden bloeide in Griekenland de schoonste der oude beschavingen onder echt democra tisch regiem, Aristides was een groot man te Athene. Hij had het Land gered hij had met eenige tienduizenden het millioenen leger der Ferziërs verslagen en de Staats finanties eerlijk bestuurd. Hij werd de rechtvaardige genoemd. Tbemistocles was zijn tijdgenoot, ook groot man, behendig generaal en politicus en dus zijn mededinger. Themistocles kreeg gedaan dat Aristides door zijn ondankbare medeburgers verban nen werd. Den dag van de stemming vroeg 'nen ongeletterden boer aan Aristides, dien hij persoonlijk niet kende om in zijn raam tegen Aristides te stemmen. Heeft Aristides u iets misdaan, vroeg Aristides.... Neen zei de boer, maar ik ben het moe de hem K de rechtvaardige te hooren noe men De grieksche democratie is spijts haar geniale mannen ook onder de voeten ge raakt. Moge de onze het beter hebben. 8, Beverstraat, Ninove ALGEMEENE BOEKHOUDING Nazicht en opmaken der boekhouding Balans - verlies en winstrekeningen BELASTIN (ISVERKLARINüEN Projekten en toepassingsmethoden der boekhouding Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Programma voor Zaterdag 30 Zondag 31 Oct en Maandag 1 November Volwassenen De Schaduw van het Verleden Robin der bosschen Catharina van Rusland Karnavala vond Volwassenen Leven en Beminnen Passe-Partout De Doodende Straal Achter het Scherm Ik heb dees week drie halve dagen stoof- hout gekapt, puur van arage 't Is lang dat mijn aanbeeld in den hoek staat en dat den blok dient om stoof hout te happen. Ik kap gewoonlijk wat er vandoen is om de stoof aan te steken als er nen houp ge kapt ligt kan 't vrouwvolk er mee morsen gelijk nen canarievogel met zijn zaad. Nu ligt er nen hoop gekapt dat geen mensch er kan overkijken en ze mogen er mee morsen. Ik moest kappen en slaan en 't is nog beter op stoof hout dan op nen mensch zijn gezicht. Ik had begin van verleden weekmet nen zieken kop mijn hoekje gemaakt, en ik was maar in mijn bed gekropen als 't af was. En vergeet ons Mie, die.... allez-ja, ver geet ons Mie dan niet van het naar de Re dactie te dragen 't Was dan van alteratiezei ze, omdat ik zoo ziek was. En daarmee weten ze nu in alle hoeken en kanten waar De Dender- klok geleten wordt dat ik ziek geweest ben precies of ik nen koning of nen minister was, of een half hyslerieke vrouw die bij Jan en alleman met haar miseries te koop loopt. En alzoo ons gazet in den steek laten Gelukkig dat de offensief brigaden de le dige plaats gevuld hebben. Ziet ge daar an ders een heele kolom tn 't wit staan Ik wist ik van die brigaden niet te spre ken, met meer dan veel ander menschen. Ik beu er al hoesten en bassen op uitge weest en nu weet ik er alles van. De offensief-brigades dat zijn de gemoto- rizeerde eenheden van het leger van katho lieke actie. Om tut een brigade te behooren moogt ge geen doorsnee katholiek zijn, veel min soo'n katholiek die katholiek genoemd wordt omdat hij gedoopt is en die maar katholiek is van over de halve deur. Voor de offensief-brigades geldt het prin ciep van Chrtstus Wie de hand aan de ploeg slaat en ommeziet is niet waardig mijn leerling te zijn. Toen, eeuwen geleden het Geloof onze streken hiel en gansch veroverd had heeft dt Kerk haar liter defensief ingericht om haar verover mg swerk elders voort te zetten. Gelijk de krijtrotsende falaises, aan dt kusten van Frankrijk en Engeland af ge vreten en uitgesleten worden door de zee, m.t het gevolg dat nu en dan eenige duizen de kubiek-meter grond met huizen en al in de zee verdwijnen, zoo hebben de gods dienst-vijandige stroomingen en de stijgende vlo. d van onverschilligheid aan het katho licisme geknaagd. De hoeken werden afge rond en hier en daar werden de grondslagen zelf aangetast en fataal waren er plaatse lijke afbrokkelingen. Die afbrokkelingen bedreigen het bestaan der Kerk metniet meer dan het verdwijnen vut enkele huizen het bestaan van Frankrijk bedreigt. Maar de Kerk moet steeds veroveren tn heroveren. Daarom is er weer een offensieve geest noodig. Die komt tot uiting in de brigaden. Open oogen en oortn staan ten dienste van een klaar verstand en een sterke wil. Wordt er ergens een vijandelijk nest ont dekt de mitrailleuses klakken figuurlijk gesproken natuurlijk 't Zijn organismen die kunnen proper werk doen en ze zijn er brood noodig. Zondag stond mijnen pastoor met nen man of vier te klappen. Er was er tenen bij die het een beetje door den neus had. In zul ke omstandigheden is tie man nog allicht pathetiek. In t voorbijgaan hoorde ik dien pettntn- te lijk zeggen a Mijnheer de pastoor ik weet nut wat dat tegenwoordig allemaal ts. Bij mij mag er gebeuren wat wil. De paster zou mij mogen rutneer en ik ben en blijf katho liek ik heb het katholiek zijn met de moeder melk ingezogen.... Lu de pastoor antwoordde met zijn gewo nen lach Ja jongen, maar sedert enkele jaren van hier zuigen de kinderen niet meer ze worden met koemelk opgekweekt en t is daarmee dat er onder de mannen zooveel mettens loopen en onder de vrouwen zoo veel koeien Reporter iülimiiipiwhbi l am—inn—m fc—

Denderklok | 1937 | | pagina 1