k J 11 (NOVEMBER ZAAL ROXY GRAVIN MARITZA Belangrijke VOORDRACHT 11 November-Viering Baar Hoogheid wil niet trouwen Elfde Jaar Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 7 Novemberj 957 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LiVSTiRMM-ÉMILTitïü&Bi De Kreet der Weggevoerden Katholieke Vlaamsche Volkspartij. Afdeeling Ninove. Katholieke Vlaamsche Volkspartij - Afd. Ninove Zondag 14 en Zondag 21 November 1937, l Het Hoekje van (tan Reporter DONDERDAG 25 NOVEMBER, te 8 uur, koml het FILMLEIDING VOOR HET KANTON NINOVE ïm. t&m»' Postcheckrekening (R. Luysterman n- 1862,54) Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,00 Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 6 maanden 1 jaar 7,00 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Voor de negentiende maal komt de historische datum van den wa penstilstandsdag ons herinneren aan al de gruwelen en aan al het onbeschrijflijke leed dat de oorlog over ons land, onze steden en dor pen, onze families bracht. En bij iodere verjaring zijn we jammer genoeg niet bij machte den lof trompet te steken over den Vrede die ten koste van millioenen men- schenlevens zoo duur heroverd werd, maar moeten we integen deel in pessimistische overwegin gen vervallen. Inderdaad, zou het ook anders kunnen, wanneer we den internationalen toestand in Europa met zijn wisselende hoog- en laagspanningen nuchter be schouwen. Ten alle kante ontmoeten wij het spook der bewapening of den ge- wapenden vrede, aangepredikt als zijnde de eenige aldoende waar borg van den idealen toestand, naar dewelken in den grond, toch alle volkeren en zeker alle enke lingen verzuchten. Het nationaal gevoelen wordt in sommige landen derwijze aangekweekt en .opge zweept dat we ons waarlijk als re delijke schepselen Gods afvragen hoe zoo een uitzinnige geestestoe stand kan geschapen worden De stoffelijke, economische nood van een volk wordt zoodanig uitgebuit dat het volk zelf geen ander recht vaardig redmiddel ontwaart dan de verovering met wapengeweld van nieuwe ruimien onafgezien aan wien ze toebehooren. Maar de kwestie heeft ook een ander uitzicht, namelijk datgene, geboren uit de onverschilligheid en de halfslachtigheid der enkelin gen en dusvolgens der massa de heidensche wereldbeschouwing Niemand zal loochenen dat de ver- waarloozing der cbristene naasten liefde gesteund op een hooger besef van de bestemming der mensch- heid, onvermijdelijk het princiep van oog voor oog, tand voor tand meebrengt. Neem twee geburen waarvan de eerste in weelde en overvloed leeft terwijl de tweede moet werken en zwoegen voor een hongerloon. En verondersteld dat de eerste geen kinderlast heeft ter» wijl de tweede een halfdozijn hon gerige magen te voeden krijgt. Wat zou er dien tweede beletten bij zijn rijken vadsigen gebuur te nemen wat het lot hem onthield en aldus de oogen schijnlijke onrecht vaardigheid te herstellen, wanneer de christene moraal hem zulks niet verbood Hoeveel anders wordt de toestand nog wanneer de eerste meer geleid door de Wetten der Rechtvaardigheid en derLiefde den nood van zijn buurman inziet en lenigt. Welnu hetgene waar is voor de enkelingen is ook waar .voor de naties. Terwijl de eene natie over uitgestrekte, dikwijls door onrecht vaardige oorlogen verkregen, ko loniën beschikt, blijft een andere overbevolkte hiervan verstoken. Verre van ons, sommige theo rieën welke hieromtrent verkon digd worden aan te hangen. Maar toch komt het ons voor dat aan de bestaande of door de omstandig heden geschapen mistoestanden op rechtvaardige wijze moet verhol pen vvorden. Zoowel als die rijke buurman zijn in nood verkeerenden medemensch vrijwillig kan en moet helpen, zijn ook de volkereu, vol gens de Jgetrokken lijn door God Zelf, verplicht elkander bij te staan en mede te deelcn van hun over vloed. Slechts op die wijze, door een redelijke schikking onder el kaar en met inachtneming der we- derkeerige rechten en plichten is den vrede te bewaren. Hoever staan we nog van deze nochtans voor de hand liggende oplossing De wereld gaat ten on der san Volkenbondspoiitiek, con ferenties en verdragen 1 De huidi ge conferentie der negen mogend heden is er nogmaals een klinkend bewijs van. De aangevallen mo gendheid beklaagt zich in den schoot der conferentie over het haar aangedane onrecht terwijl deze die het verdrag geschonden heef* afwezig blijft, wel wetende dat ook nu het recht van den sterk ste vroeg of laat zal erkend wor den. Zoolang de tien geboden Gods in de wereld geen kracht van Wet zullen hebben voor alle menschen en derwijze ook voor alle naties, kan er geen sprake zijn van Vre de Eerst den Vrede dien de God- dellijke Zaligmaker op aarde bracht in al de harten en dan zal ook de ideaie Volkenbond kunnen gevormd met afgevaardigden, die elkaar willen begrijpen en elkaar steunen en elkaar liefhebben. Dan alleen zal een duurzamen vrede kunnen opgebouwn worden welke onaanvechtbaar zal blijken omdat hij zal gesteund zijn op stevigen grondslag, namelijk op Rechtvaar digheid en vooral op Liefde Konden de millioenen dooden die op H November aan de eer komen, spreken, ze zouden het al len uitschreeuwen Ge gaat ver keerdgij Volkenbond, gij Staatslie den De Naastenliefde alleen, kan de wereld redden In de middens der weggevoerden wordt men ongeduldig. De beloften welke men hen heeft gedaan worden niet verwezenlijkt. Men wacht om hun lot te verbeteren en de politieke mandatarissen van het land schijnen hun martelaarschap vergeten te heb ben. Herinneren wij dat hetgeen zij ver wachten, het vooral eene juiste her kenning is van de rechten welke zij bezitten zoowel uit reden dtr ver worven rechterlijke vonnissen, als in gevolge de voorschriften van het Vredesverdrag. Inderdaad, zooals men het reeds heeft herhaald, hebben de Verbondenen van af 1919 gewild dat Duitschland de burgers vergoedde welke het voorwerp zijii geweest der misdadige maatregelen welke het tegenover hen had genomen, tijdens de bezetting. De wegvoeriug is bijzonderlijk aangeduid in een ar tikel, waarop België zich heeft ge steund in f921 om verschillende som men te eischen ten voordeele der weg gevoerden. De wetten over deze kwestie zijn bijzonderlijk toegepast geweest om de lichamelijke schaden te vergoeden welke door de wegvoering zijn teweeg gebracht. Zij hebben op de bazis van een onvoldoende bepaling, vergoedin gen toegekend aan de invaliden en aan de rechthebbenden der weggevoerden. K. V.R. Operettegezelschap met Prachtige Klucht-Operette in 5 bedrijven Vraagt intijds uwe kaarter\ in de ROXY. Dinsdag O November a. et., te 8 uur 's avonds, in de KEIZER Burchtstraat. Als spreker kiijgen wij Heer Senator X>r VERBlStT, die het programma van K. V. V. zal uiteenzetten. Gezien het actueele van net onderwerp en de persoonlijk heid van den voordrachtgever, rekenen wij ten stelligste op een groote belangstelling. De voordracht gaat door bij persoonlijke uitnoodiging. HET BESTUUR. De Kath. VI. Volkspartij noodigt hiermee al de katholieke maatschappijen der stad uit, tot het bijwonen der H. Mis in de Dekenale kerk, om 9 t/2 ure. Men vergadere aan DE KEIZER te 9 uur, om in stoet, met 't muziek aan 't hoofd, naar de berk te gaan. Na de mis, bijeenkomst aan het Stadhuis en optocht naar het monument der gesneuvelde soldaten en overleden opgeeischten. Het Bestuur. in Lokaal Volksverheffing: Café Het Kalf) a ^tillekeiis aau voert op Operette in drie bedrijven door j. Misinne. Een splinternieuwe operette in een splinternieuwe zaal I Maar zij hebben onvolledig vergoed hetgeen het Vredesverdrag heelt ge noemd den gedwongen arbeid zon der eene overeenkomstige vergoe ding Evenwel, in 1921, heeft Bel gië voor dezen bijzonderen eisch welke gansch verschillend is van al de ande ren, eene som van 144 millioen goud- franken ontvangen. Duitschland had zich verbonden vóór alles deze ka- tegorie van oorlogschaden te vergoe den, en, voor de weggevoerden, had het de som van 144 millioen goud- franken noch besproken noch ver minderd. De Nationale Federatie der Weg gevoerden van België welke het ini tiatief heeft genomen om Duitschland te dagen vóór de Ouitsch-Belgische Gemengde Scheidsrechterlijke Recht bank te Parijs, is ontheven geweest van dezen rechtstreekschen eisch te genover Duitschland, omdat, zoo zeg de het vonnis welke door gezegde Rechtbank werd gegeven, België deze som had geëischt en verkregen voor de weggevoerden. Vruchteloos hebben de weggevoer den getracht gerechtigheid te beko men in dezen onbetwistbaren wette- liiken eisch na de feitenwelke hiei - boven zijn aangehaald. Wetsvoorstel- leu zijn ingediend geweest en heden nog is de kamer m het bezit van eeu voorstel, welke onderteekend is door kamerleden welke tot de drie groote politieke partijen behooren en zij heeft er het onderzoek van toe vertrouwd aan een commissie, welke sinds meer dan een jaar wacht om haar verslag in te dienen. De commissie Six heeft de algemeene uiteenzetting aanhoord van de thesis der weggevoerden, welke met veel be voegdheid is gedaan geweest door den Heer Levècque, algemeene secretaris van de Nationale Federatie der Weg gevoerden, maar het verslag welke aan den Ministerraad werd voorgelegd heeft op dit punt nog geene oplos sing bekomen. De weggevoerden doen beroep op de politieke mandatarissen opdat zij zich met deze zaak zouden bezig houden, welke reeds veel te lang duurt aangezien zij dagteekent van 4921. Indien de Schatkist deze som van 144 millioen heeft gebruikt tot andere doeleinden, is zij niet gerech tigd nog langer dezen ervan te be- rooven voor dewelke deze som was bestemd. Zal den kreet der weggevoerden deze maal aanhoord worden Programma voor Zaterdag C> Zondag 7 en Maandag 8 November Voor allen De Wonderdoktoor I Volwassenen i tiet opperste Uur Nederige Harten F. Hepdrickx 8 Beverstraat, Ninove ALGEMEENE BOEKHOUDING Nazicht en opmaken der boekhouding Balans - verlies en winstrekeningen BELAST1NÜSVERKLAR1NÜEN Projekten en toepassingsmethoden der boekhouding inlichtingen 's avonds na IS uur. Ik ben dees jaar niet in de Aller zielen- stemming geraakt, 't IVas mistig weer en de klokken luidden loom en traag over dood maar in mijn ziel was 't zonneschijn en luidden, en luidden steeds voort de feestklok- ken van Christus-Koningsdag. Er wordt dikwijls gezegd er is iets aan t veranderen in Ninove. Dat is mts, want er is iets veranderd in Ninove. Kristus-Koning is door duizenden ge vierd geweest. Denk eens na, duizenden die Christus willen als Koning die fier zijn op hun christelijk knechtschap die zich zelf niet willen maken koning, opereitenkoning waarvoor zij zelfm hoogste zelfvertering de wacht optrekken Aan de commumes kwam er geen einde. Aan de processie ook niet. In 't Lof zat de kerk vol en voor de Christus Koninghuldc in de parochiale zaal hadt ge daar een bomvolle zaal, al jonkhe- den Jonkheden op het tooneel die met klem hun vastberaden wil uitgalmden om het Rijk van Christus uit te breiden Jonkheden in de zaal die geestdriftig meezongen en mede uitgalmden hun onver- breekbare trouw aan Christus en hun vaste wil om de maatsshappij terug te voeren tot Christus Geen jonkheden die moeten ingetoomd en beredeneerd worden om ze af te houden van de verlokkingen van het kwaad. Jonkheden die wtlen wat bittere nasmaak het kwaad heeft en dte geestdriftig ten strij de trekken voor een beter en schooner leven door Christus. Vroeger moesten de ouders hun weren om hun kinderen goed te houden. Hoeveel chris tene ouders hebben hun kinderen niet zien verloren loop en Nu zijn het op menig plaatsen de hinders die de op christelijk gebied vermuileteldt, vermosstlde en verwaterde ouders nieuw christenleven inplanten I Dat is het nieuwe geslacht, het sterke ge slacht dat ttch loswerkt en losworsislt uit den pinnekensdraad van het na-oorlogsche mater talismus Er zijn menschen die nooit content zijn menschen die in een zaal rondzien om te zien wie er niet is.... en dan te kunnen kla- gen. Wij mogen zoo niet zijn. De wagen van de christelijkheid en zede lijkheid ts na den oorlog tn duizelingwek kende vaart naar omlaag gebold. Nu gaat het weer berg op I Wij moeten niet sejjens meten koe rap het gaat Wij moeten met zien naar gemakzuchtige men schen die altijd met den stroom meegaan., en die nu nog voort berg af bollen omdat ze denken dat de strcomtng nog altijd berg af is. De tij ts gekeerd, maar aan de kanten van den stroom loopt het water nog in de oudt richting. Mag ik een vergelijking maken. Ik ben geen dichter en kan niet uur na uur staan luisterenbij htldtr maanlicht, naar den zang van den nachtegaal,., ik heb altijd schrik gehad in den donker. Maar als tk bij zomerdag, als kind van den buiten in de busschen mocht gaan ravottenwas 't feest en stonden oogen en oor en open om indrukken op'ie vangen. Het mos was als een tapijt waarin zonne schijn en lommer tn grillige lijnen dooreen- geweven lagen. Hoog en laag, tn 't struik gewas en tn de kruinen der boomen was 'i muziek tn alle vogeltalen van ons streek. Dt mannetjes zongen en lokten en de wijfjes Ja- zelden mee.... Menschen wat was dat schoon I Er; wai gaf dat, dat er ergens in een greppel de betoovering niet breken. Daarbij, om tn de stad te blijven en in het domein der kunst in de symphonie speelde er ook een conlre-basse Reporter Het weze ia verzen van tien voetca Of proza uit tiende la Dat men ze natnaakt,wij begroeten. Als eerste Chicorei Pacha Willi I DEHDERK10K rif hsab jvti fxutt m/té 4* h...„ A>..„ 5 It J. .y ->nn»t» xyi,, yfttr#

Denderklok | 1937 | | pagina 1