BI «*v i Waarheen vanavond ZAAL ROXY GRAVIN MARITZA Haar Hoogheid wil niet trouwen Qezellig Familiefeest Elfde Jaar Nr 40 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 14 November 1937 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad a. ILMYSTietlMAN-HiAIILTIRliAM DONDERDAG 25 NOVEMBER, te 8 uur, komt het Zondag 14 en Zondag 21 November 1937, Vlaamsch Verbond der Katholieke Scouts KAJOTTERSHOEKJE Het Hoekje van den Reporter VOOR HET KANTON NINOVE Een splinternieuwe operette in een splinternieuwe zaal Afdeeling St. Jan Bercl\mans NINOVE Zondag- SI November 1937 in de parochiale feestzaal, Sint Jorisstraat te (i uur 's avonds, ir\et de rr\edewerkii\g der Symfor\ie «EXCELSIOR» F. Her\drlckx Kuteheetrekenlng (B. Luysterman n-1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n' 1093 Abonnementsprijs 3 maandet fr- 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Het tijdperk der lange winter avonden is aangebroken en het lijkt ons daarom thans de gepaste tijd om de aandacht van de chris telijke bevolking te trekken op een kwestie die door velen maar al te lichtzinnig en al te achteloos wordt opgevat. We bedoelen het bijwonen van cinemavoorstellingen. Het hoelt geen betoog dat onder de moderne vermaken, de film in de laatste jaren een vooraanstaan de plaats is gaan innemen. Het volstaat om zich daarover een oor deel te vormen, een blik in de straten onzer stad te werpen op het oogenblik dat de filmvoorstellingen gaan beginnen of geëindigd zijn. Men ziet dan hoe de menschen met heele drommen komen zelfs van buiten de stad om voor een drietal uurtjes hun moeilijkheden en beslommeringen van het dage- lijksche leven te vergeten en ont spanning te zoeken in het levende beeld. i De ontspanning, in haar veel vuldige vormen is in onze tijden van jachtend, zenuwsloopend le ven voor velen een noodzakelijk heid geworden, doch er mag ge- ëischt worden dat zij waardig we- ze, wil zeggen, zedelijk, verede lend, opvoedend. Men mag gerust beweren dat de film een der populairste vormen van ontspanning en verzet is ge worden omdat zij geboden wordt, na den dagtlijkschen arbeid, aan alle rangen en standen van de maatschappij. Haar invloed op c e massa is dan ook niet bereken baar. De macht van de film is hierm gelegen dat zij door middel van het beeld spreekt. Dit beeld word door den geest met vreugde en zonder vermoeienis verwerkt en is zells voor den meest onontwikkul- den mensch begrijpelijk en spre kend. Deze macht is nog versterkt bij de spreekfilm, voor dewelke het volgen der gebeurtenissen veel ge makkelijker wordt en de bekoring van de muziek de handeling aan trekkelijk maakt. Voegen we daar nog bij de dansen en opvoeringen die soms in de poozen voorkomen en men begrijpt hoe alles samen spant en er op berekend is om een atmosfeer te scheppen die de toe schouwer omzeggens willoos on dergaat. De film en de atmosfeer in de welke zij wordt ontwikkeld kun nen ten kwade zoowel als ten goe de gericht worden, en hier willen wij het woord aanhalen van Z. H. de Paus in zijn encycliek Vigilanti cura over het filmprobleem Zooveel gezonds, zoovee. rampzaligs ook kan de boeiende film in de zielen teweeg brengen. De films brengen gelegenheden tot zonde zij dringen de jeugd op de wegen van het kwaad zij zijn vaak de verheerlijking der harts tochten zij vertoonen net ïeven onder valsch licht zij verduiste ren de idealen zij vernielen de reine liefde, den eerbied voor net huwelijk, de toewijding jegens het gezin. Zij kunnen bovendien ge makkelijk vooroordeelen onder de individuen verwekken en conflicten tusschen de naties, de sociale klas sen en de rassen in één land. Daarentegen kunnen goede ver toningen een zeer verzedelijken- den invloed voor de toekomst uit oefenen. Behalve dat zij ontspan nen, kunnen zij nobele levenside alen opwekken kostbare kennis verspreiden betere kennis van de geschiedenis en van de schoonheid van eigen en anderer land verbrei den de waarheid en de deugd on der een aantrekkelijken vorm voor stellen scheppen of ten minste be vorderen een wederzijdsch begrij pen onder de naties, de sociale klassen en de rassen de zaak van de rechtvaardigheid bevorderen de aantrekkingskracht van de deugd opwekken j en positief me dewerken aan de moreele en soci ale verbetering der wereld. Deze overwegingen krijgen te meer gewicht wijl de film niet tot enkelen spreekt, maar tot menig ten, en onder omstandigheden van tijd, plaats en omgeving, welke niet geschikter zouden kunnen zijn om geestdrift te wekken zoowel voor het goede als voor het kwade, en om een gemeenschappelijke exaltatie teweeg te brengen, welke naar de ervaring maar al te vaak leert, scherp-ziekelijke vormen kan aannemen. Deze woorden van diepe kennis en wijsheid stellen het filmpro bleem in zijn juiste kader. Terzelfdertijd als zij een ont spanning is, is de filrn een middel van opvoeding. Spijtig genoeg zijn het meeren- deel der filmen tot deze doelein den niet bestemd en zoeken de producteurs alleen geld te verdie nen mits de massa te vleien in haar ondeugden en haar driften. Daarom is het noodig dat de christelijKe menschen niet langer onvoorzichtig en onvoorbereid te werk gaan en een ontspanning gaan opzoeken en een opvoeding gaan ondeigaan die niet strooken met de leer welke zij belijden. Het mag niet zijn dat wij chris* tene menschen filmen gaan zien die het geloof en de zeden onder mijnen, onze christelifke idealen kwetsen of minachten, onze hei ligste overtuiging bespotten of be- leedigen. Het mag niet zijn dat wij met het schaamrood op het aangezicht moeten bekennen ik ben er ge weest en 'k schaamde mij voor mij zelf, voor mijn kinderen, voor de menschen die mij er zagen. Het mag niet zijn dat onze aan wezigheid op sommige voorstellen verergernis wekt en door anderen kan ingeroepen worden om hun aanwezigheid te verschoonen en te rechtvaardigen. Daarom richten wij dit waar schuwend woord tot alle christene en rechtgeaarde menschen het is voor allen gewetensplicht de richt lijnen te volgen van de katholieke filmactie, richtlijnen die gegeven worden door de bevoegde bureaux van de katholieke filmkeuring en die, alleen, allen waarborg bieden wat betreft de strekking en het ge halte van het aangeboden spek takel. Die filmleiding kunt gij steeds K.V.R. Operettegezelschap met Prachtige Klucht-Operette in 5 bedrijven Vraagt intijds uwe kaartei\ in de ROXY. in Lokaal V ollisvcrhtiffiiig1 Cafe Het Kalf) Stillekens aan voert op Operette in drie bedrijven door J. Misinne. aangeboden aan de leden en hun familie. Puik Buffet, goed en goedkoop Muziek, zang en leute allerwege aangeplakt of uitgehan gen vinden. Aldus doende steunt gij de goe de zalen, bevordert gij de goede filmproductie, predikt gij door uw voorbeeld en verhindert gij verde ren uitbouw van slechte filmvoor stellingen en filmproductiezaken. Christene menschen, weest be wust van uw verantwoordelijk heid raadpleegt de filmleiding vóór uw cinemabezoek en gehoor zaamt er aan Doet uw plicht 1 We staan' in de periode van de voorberei ding van duizenden tot hunne toekomstige legerdienst. Daavoor dit artikel. 'k Moet soldaat worden Nog 24 dagen en... ik doe mijn t blijde intrede in de kazerne Van over lang tel ik de dagen al, één voor één Waar om Omdat ik er blij om ben Omdat ik er schrik van heb Alleenlijk omdat ik benieuwd ben k~n ris te maken met het midden waarin ik 12 lange maanden van mijn jongelings leven moet gaan doorbrengen. Van de werkplaats, bureel, atelier, naar de kazerne 't Is allemaal het arbeidsmid- den Ook de kazerne moet veroverd voor onze gedachte Hoe kan dat Wanneer Als de soldaten veroverd zijn t.t z. diege nen die er in vertoeven. En dit gaat zeker niet zco gemakkelijk. De kazerne is een veroveringsplaats bij uitstek 1 Onze ver- overingstaak is er zeer lastig Er zijn nog te veel jongelingen die van de werking der K.A.J. nog niets, of schier mets ai- weten, en te weinig kajotters die in t le ger, vrij en vrank met hunne overtuiging voor den dag komen uit menschehjk op zicht. Die tegenkantingen Ja, men moet daar zeker tegen 'n bots kunnen. D' er komen jongens van alle slag Jongens ene L niet 1 begrijpen of die U niet willen begrijpen I Ik moet nog soldaat worden en noch tans weet ik reeds van alles wat over le ger en kazerneleven Makkers die soldaat zijn, of die soldaat geweest zijn briefden het mij over. ïk heb verscheidene jonge arbeiders van dichtbij kunnen nagaan, vooraleer zijde kazerne introkken ik heb ze van zoo dichtbij mogelijk gevolg gedurende hun dienst, ik heb ze kunnen nagaan en raad plegen na hun legerdient Weinigen zijn dezelfde gebleven Bitter Weinig "t Grootste getal heefteen innerlijkever- andering ondergaan 1 enkele, nog weinig, hebben van bun verblijf in de kazerne gebruik gemaakt om hun wil nog meer te temperen om te stalen, om daar nog beter de verschillende karakters te leeren kennen, om dan later nog beter de ver overing te kunnen doorzetten. Maar.., het grootste gedeelte van die jongens heeft helaas in de kazerne het ellendige pad naar den afgrond bewandeld. Goed van meening, van inborst en overtuiging, vooraleer ze binnengingen, zijn ze het niet kunnen blijven bij gebrek aan wils. kracht. Ze wisten niet genoeg Ze moes ten alles van 't leven weten! Zegingen zoogezegd h"t leven leeren in huizen, in zalen, in plaatsen, waar bet hen op een eerzijdige vuile wijze voorgesteld werd waar ze niet hadden durven ingaan in 't bijzijn van hun ouders of vrienden van eigen parochie 1 Zoolang hun geldbeugel het toeliet zijn ze er naartoe gegaan, daar hebben ze hun laatste penning verbrast. Dat geld, waarvoor hun ouders of zij zelf vroeger, voor hun dienst zoo hard en zoo lang hebben moeten wroeten En velen hebben, met hun geld ook hun kost bare gezondheid verloren Nog enkele dagen en ik ben soldaat. Hoe zal ik mij daar gedragen Kén zaak staat vast lk wil mijn dienst doen I zooals het een waar Kajotter past. Dat zegt genoeg In 't woord Kajot ter ligt zooveel begrepen. Voorbeeldig geen karottentrekker niet uit dwang Maar heel frisch, joviaal en levenslustig. Door taktvol optreden wil ik worden veroveraar van mede soldaten die on ze beweging nog niet kennen, door het voorbeeld door Helde, door dienstwillig heid Zoo denk ik er over 1 Mochten vele milicianen mijne ziens wijze deelen en door uw voorbeeldig op treden het hunne bijdragen om te helpen verwezenlijken wat in massakoor werd gezegd Over tien jaar 500 van daag 10.000, morgen millioen. Wij weten het strijd ko3t offer... Of fer kost lijden. Maar dat lijden en die offers zal ik graag brengen voor ons heer lijk ideaalK.A.J. K.Hajee Ik zit een beetje verlegen. Enkele weken geleden zat ik te praten met nen ouden vriend en 't ging over het simpel worden Aan drij leekens kunt ge zien zei hij alst iemand begint simpel te worden. Hij verliest zijn memorie. Hij vertelt twee maal hetzelfde. Hij begint luidop in zijn eigen te praten. En ik meet twee weken te rekt hetzelfde vertellen. Er is iels veranderd in Ninove. Ge moogt niet altijd rond kijken om te zien wie er niet is. Hebt ge al eens een li Novsmber-vieting gezien als dees jaar. Wij waren zoolang gewoon elk op xijtt eentje naar 't monument der gesneuvelden te zien gaan. En ne mensch liep zoo een beetje gejaagd of ze soms malkaar met zouden tegenkomen en ne keer vechten om den wapen stilstand te vieren. De oud strijders zijn samen in groephul de gaan brengen aan de nagedachtenis van hun gesneuvelde makkers. En lieel Ninove is mee geweest, tot de schoolkinderen toe. Menschen met de meest uitloopende politieke en godsdienstige gezindheid zijn samen opge stapt ze hebben met malkaar gepraat, ze hebben malkaar de hand gedrukt en 't was gemeend. Ge zaagt en voeldet dat ze blij waren malkaar ne keer andeis te kunnen be zien dan i'i 't wil tan de cogen. 'i Is toch wonder dat in ons openbaar leven altijd die veeten moeten bestaan. Als, onder den oorlog, twee Ntnovieters malkaar tegen kwamen was 't volle blijd schap en ze mu.sten aan malkaars adem uiet gaan rieken om ie weten of ze van dezelfde partij waren. Als, onder den oorlog, een soldaat in doodsgevaar verkeerde dan sprong een andere hem ter hulp op gevaar van eigen leven en dat zonder te vragen van welke opinie hij was. Dan deelden ze nut malkaar de laatste korslbrood en den laatsten teug uit de veld- jiesch. En nu Maar ja, nu vandaag was het weer schoon ze waren weer bij malkaar, mannen van drie vier verschillige politieke opinies. En als ze nu Minnen leeren van morgen en overmorgen weer vriendschappelijk met mal kaar om te gaan is t perfect. Ze waren er niet allernetil, noch de oud- strijders, ncch de burgersen er hadden er meer kunnen zijn. Ik heb daareven gezegd dat ge niet moogt rond kijken om te zien wie er niet was. Wie er dees jaar met bij was, kan er toe komen de jaar wel bij zijn en waarom hoogt of drijtige woorden spreken De hulde van gansch een stad aan haar gesneuvelde krijgers, aan haar dood gemar telde opgteischien ts hartroerend en hartver sterkend meteen. Een volk dat zijn dooden huldigt is een groot volk. Want een volk, als 't een beetje logisch handelt dat zijn docden huldigt eerbiedigt zijn levenden. En als de individuen in een volk zelf-re- spect hebben en eerbied voor den evenmenseh kan liet niet anders of dat gezamenlijk stuwen naar omhoog brengt dat volk op hooger peil op alle gebitd. Een volk dat zijn dooden huldigteerbiedigt zijn levenden. De dag van tl November is meer dan een belofte iiij is liet bewijs van un kentering in de gedachten. En ze moeten allen mee, zelfs de meest verstokte achterblijvers. Reporter 8 Beverstraat, Ninove ALGEMEENE BOEKHOUDING Nazicht en opmaken der boekhouding Balans - verlies en winstrekeningen BELASTINUSVERKLARINOEN I'rojekten en toepassingsmethoden der boekhouding Inlichtingen 's avonds na 18 uur. i» J

Denderklok | 1937 | | pagina 1