Hl Ktusisspfokkeiingen. ZAAL ROXY GRAVIN MARITZA Baar Hoogheid wil niet trouwen Gezellig Familiefeest Bet Voetballistenbal van F. C. Ninove 1 Elfde Jaar Nr 47 Prijs per nummer 55 eentiemen. Ninove 21 November 1937 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. HlYSTERMAN-WAELTEIIIIAil DONDERDAG 25 NOVEMBER, te 8 uur, komt het Zondag 21 November 1937, Vlaamsch Verbond der Katholieke Scouts Op ZATERDAG 4 DECEMBER, om 8 uur io de zaal ROXY Aan de bevolking van Ninove Het politiek overzicht j van de week FILMLEIDING Het Hoekje van den Reporter Een splinternieuwe operette in een splinternieuwe zaal Afdeeling St. Jan Bercl\mans NINOVE Zondag 31 November 1937 in de parochiale feestzaal, Sint Jorisstraat ipet de ir\edewerkii\g der Symfopie «EXCELSIOR» aangeboden aan de leden en hun familie. met het Tyrolerorkest Fr. Monnoyer F. Hei\drickx 8, Beverstraat, Ninove VOOR HET KANTON NINOVE iwfthftftkrakening (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Handelsregister Aalst n* 1093 Abonnement»pri)< 3 maandeL fr- 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Op het oogenblik dat ons blad zal verschijnen, zal het land al juist vier weken voortleven zonder Regeering. 't Is te zegden wel niet heelemaal zonder Regeering, maar slechts met een Regeering die het onmiddellijk zal slstappen, zoodra er een andere zal gevormd zijn. Zeer heilzaam voor het Land kan dat niet zijn want alhoewel sommige grappenmakers vertellen dat het evengoed gaat zender als mét een Regeering, ondervindt het Land weldra en 't is reeds ver leden Dinsdag het geval geweest in de Kamer dat van een voor- loopige Regeering hoegenaamd geen initiatief kan uitgaan, ont daan als zij is van alle verantwoor delijkheid. Men zou echter zeggen dat op het oogenblik dat deze regels wor den geschreven, de belangstelling grootelijks uit de massa verdwe nen is, sedert de Koning aan den H. Janson opdracht heeft gegeven van gedurende acht dagen in lichtingen in te winnen, totdat de Koning van zijne reis naar Londen zal teruggekeerd zijn. Vanaf dat oogenblik zijn de ge moederen immers fel bedaard, en het is in de grootste discretie, om niet te zeggen geheimzinnigheid, dat de H. Janson zijne informaties neemt. Het schijnt echter van langs om zekerder dat het niet alleenlijk inlichtingen zijn die de H. Janson bezig is met te nemen, maar dat hij wel degelijk bezig is een Cabi net samen te stellen. Een behendige zet zal dat in alle geval dan wel geweest zijn, oprecht waardig van de oude politieke rat die de Heer Janson is. En waalijk wij mogen het zeg gen, hij zal er het Land een goede dienst mede bewezen hebben. Na de pogingen van den heer Deman om een Cabinet samen te stellen die schipbreuk leden op het veto der liberalen na het misluk ken van den heer Pierlot die ge stuit heeft op de jaloerschheid der socialisten die absoluut een Eeiste Minister wilden, was in de derde plaats het mislukken van den heer Spaak er niet naar om rust in het land te brengen. De regeerings- partijen pakken met hun eischen uit, en elkeen begon ze des te scherper te stellen dat de anderen ze nader bepaalden en omschre ven. Het gekibbel onder de regee ringspartijen was inmiddels koren op den molen der oppositie die geen enkele gelegenheid liet voor bij gaan om politieke munt uit den toestand te slaan. Maar de Koning nep de heer Janson. Elkeen verwachte er zich aan dat hij kabinetsvormer zou ge worden zijn, want van voor dat de heer Van Zeeland verdween sprak men reeds van hem als de eenige man die misschien nog een driele dige regeering zou kunnen leiden, Doch toen de h. Janson het ko ninklijk paleis verliet, wist hij te zeggen dat hij alleen gelast was inlichtingen in te winnen, en dat voor het overige alle onderhande lingen stil lagen tot bij den terug keer van den Koning. Als bij too- verslag viel ook alles stil, en de h. Janson kon ten minste op zijn gemak werken. En als nu Zaterdag of Zondag de heer Janson met een gansch ge vormde ploeg voor den dag zal komen, zal er zelfs niemand aan denken van verwonderd te doen, Maar zal dan alles niet gescho teld zijn Kan zulke doenwijze ons vertrouwen inboezemen Laten wij malkander verstaan. Wij weten dat onze Katholieke leiders in voeling zijn met den heer Janson er zal niets gebeuren zon der hare instemming en dat is ons niet alleen een waarborg, maar dat is ons genoeg. Want, hoe laksch en toegevend de Katholie ken ook vroeger geweest zijn, de huidige regeeringscrisis heeft ons geleerd dat wij opnieuw vertrou wen mogen stellen in onze voor mannen. Thans spreken zij zooals wij, hun volk, willen dat ze spre ken. Niet meer tevreden zijn met de eenige karige troostministerie- kens die ons werden toegeworpen niet meer tevreden zijn met een edelmoedig begrijpen of een afge meten programma maar stand vastig eischen hetgeen ons recht matig toekomt, en welomschreven opname der programmapunten Onze voorzitter der K. V. V. de heer Verbist heeft ons vertrouwen. Wat hij doet zal wel gedaan zijn. Ten andere er kan niet gere geerd worden zonder de Katholie ken, en heel zeker niet zonder de Katholieke Vlamingen. Ze hebben dus alle reden om voet bij stek te houden. En dat doen ze ook en dat juist is het wat ons naar den zin is. De Courant schreef het rond uit dat op de leiders thans de ver antwoordelijkheid berustte van de K.V.V. kloek en sterk te maken, ofwel Vlaanderen over te leveren in de handen van het V.N.V. De regeeringscrisis is voor de K.V.V. een strijd voor leven of dood en dat zij zegevierend uit den slag zal komen onder de leiding van den heer Verbist, laat geen twijfel. Van harte vtenschen wij hem goed heil. Houdt voet bij stek, en gij hebt ons vertrouwen K.V.R. Operettegexelschap met Prachtige Klucht-Operette in 5 bedrijven Vraagt intijds uwe kaartei\ in de ROXY. in Lokaal Volksverheffing Caié Het Kalf) Stillekens aan voert op Operette in drie bedrijven door J. Misinne. te 0 uur 's avonds, Muziek, zang en leute Puik Buffet, goed en goedkoop BesDreek onmiddellijk uwe tafel. P J HET BESTUUR VAN F. C. NINOVE. Waarde Medeburgers. Wanriser wij verleden jaar tot U een oproep deden om ons door uwe welwil lende en milde bijdragen te helpen bij den aankoop van nieuw materiaal, hebt gij ons hartelijk aanhoord en gesteund. Thans is de moderniseering van ons ma teriaal voltrokken en zullen wij, Zondag aanstaande, 12r. dezer, de nieuwe AUTO- POMP inhuldigen. Onzen dank gaat dus nogmaals naar U en wij noodigen U vriendelijk uit om bij de overhandiging van dit nieuw materiaal aanwezig te zijn Zondag te 11,30 uur, aan het Stadhuis. 's Namiddags van 2 tot 5 uur zal het Arsenaal toegankelijk zijn aan het publiek en zal iedereen zich kunnen overtuigen van de uitrusting van het korps. Wij hopen dat velen onder U ons dit bezoek zullen brengen en aldus een nieu we blijk geven van belangstelling in het korps dat zich gaarne in dienst stelt van de bevolking. Uit naam van de Vrijwillige Brandweer Edg. MOEREMANS Kapitein-Bevelhebber. Tot vernietiging van de wollige bloedluis inden appelboom, geeft potaschzouten in den winter. De Chineezen kijken nog altijd met een verwonderd gericht naar den bommenre- j gen uit de lucht en naar de vlammenzee die hun huizen en goed verslindt... en de heeren van de Negen Mogendheden Con ferentie bekijken den juridischen kant van de zaak en reizen en komen en gaan Het kost de Landen een boel geld en het haalt niets uit l Van do niet inmengingscommissie moogt ge niets meer zeggen als ge niet al tijd hetzelfde wilt vertellen, In Palestina spookt het ook voort en er schijnt in de nabije toekomst geen einde te zullen aankomen. Het groote belang der wereldpolitiek ligt tegenwoordig tusschen Londen en Berlijn" Lord Halifax is naar Berlijn naar de expositie van de jacht gaan zien en ondertusschen eens gaan praten met Hit- Ier en Cie. Koning Leopold is naar Londen, 't Is niet voor t plezier van ne keer te dineeren of de menschen ne keer te laten «bravo-en» dat hij de ministerieele crisis gelaten heeft gelijk ze was. Ge moogt zeker zijn dat de diplomatie bezig is met de schotel gereed te maken die ze ons toekomende zomer zullen voor zetten. Wat het zal zijn, weten wij niet. Te Oostende is er een vliegtuig neerge stort slachtoffer van de mist.De inzitteden zijn slachoffer - het personeel van de plicht en de reizigers - van de haast. Menschen die niets te doen hebben zijn altijd het meest «gepresseerd» Hel vliegtuig is nog niet het vervoer middel van den voorzichtigen huisvader het zou nog moeten het speelgoed zijn der waaghalzen. Van het Binnenlandsche front is er nog geen nieuws. Het heet dat Staatsminister Janson een onderzoek moet^ instellen en verslag uitbrengen aan den Koning.Ande ren beweren dat hij bezig is met een mi nisterie aan een te lappen. Staatsminister Janson is een sympathiek figuur een groot politieker in tegenstel ling met sommige nijdige keffers die hem uit de politiek hebben buitergebeten om dat hij te verwaterd was. Het regiem zou niet moeten veranderen als er allemaal zoo'n menschen aan 't roer zaten en de nijdige keffers hun kunsten zouden gaan toonen in de dorpspolitiek. 't Is onder alle opzichten een eentoonige mistige week geweest. Toekomende week klaart de toestand misschien wat op. Programma voor Zaterdag 20 Zondag 21 en Maandag 22 November. Volwassenen Zijn Vrouw en zijn Dactylo Geen Angst Volwassenen Komt in de Dans Af te raden Naar den Afgrond Sappig en gesuikerd fruit be komt men wanneer men in den winter, potaschzouten inwerkt, in putten van het uiteinde van de hoofdwortels begraven. ALGEMEENE BOEKHOUDING Nazicht en opmaken der boekhouding Balans - verlies en winstrekeningen BELASTINGSVERKLARINGEN Projekten en toepassingsmethoden der boekhouding Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Ik heb voor den eersten keer van leven mijnen pastoor kwaad gezien, en verduiveld als hij kwaad is, is hij coleitig 't IVrts op mij niet hoor dat hij kwaad was 't kwam zoo al klappen aan. Gelijk tk belde stapte er tien vent buiten met een pakje onder zijnen arm en ge zaagt permentelijk dat hij gegrezen had. Mijnen pastoor zag er zenuwachtig uit t Is wreed, zei hijhebt ge dien vent daar zien buiten gaan Ja 'k zei ik hij zag er maar plattekens uit. Ik zou hem motten in den bak doen steken hebben zei hij. Maar ik heb hem voortgexon- den met een pak boterhammm onder zijn arm. Hij is bij mij binnen gekomen zoogezegd mei een aanbeveling van een priester. De aanbeveling was valsch en het hand Ueken dat er onderstond ook. 't Was aftroggelarij in den echten zin van 't woerd. En ge hebt hem laten loopen vroeg ik. Wat wilt ge, zei hij, Acht en twintig jaar oud, geen tehuis, geen werk, geen geld. Wat moeten zoo'n menschen doen Eerlijh blijven is van honger sterven. Sterven is 't laatste. Die moeten dan o/wel inbreken om te stelen en des noods moorden, o/wel zakken rollen, ojwel aftruggelen.... en dat gelijkt nog meest cp eerlijk vragen. Wu eerlijk vraagt krijgt mets. Er loopen ie veel uitbuiters van de vrijgevigheid de menschen worden te veel bedrogen en worden wantrouwig. Wie met leugens en andere on eerlijke middelen de menschen niet overhalen kan krijgt niet. En daarom ben ik kwaad op de samenlt- ving en op de menschen. Handelaars en nijver aars stellen vrouwen en meisjes aan 't werk, en kinderen van veer tien jaar. Mannen van vijf en twintig en dertig bli/ven loopen omdat kun daguur mott grooter zijn. Dames zonder kinderen en oude weekhar- ttge juffers houden een schoothondje of een troetelkat. Daarvour maken ze een schoon zacht warm beddeken klaar. Daarvoor koo pen ze melk, suiker, taartjes, vleeschpastei. En menschen, menschen zooals zij, loopen langs de straat met holle maag en natte voeten zonder te welen waarin cf waaruit. De gazetten sciirijven altijd over commu nisme en communistische cellen. Daar zitten de founers van het commu nisme en worden ze er ooit zelf door opge vreten het zal niet gestolen zijn. De openbare besturen blijven beneden alle denkelijk peil. De bedelarij is verboden. Maar er loopen bij de wete van alle plaat selijke polities tientallen professiotinels van 't bedelen rond die vragen om te boeme len en ie drinken. Dal zijn de moordenaars van de private liefdadigheid - ze blijven straffeloos hun stieltje uitoefenen. Voor d' sukket.iars die zonder middelen van bestaan heeft onze burgerlijke maat schappij er nog niets anders op gevonden dan Hoogstraten en Merxplas I Arm zijn is een misdaad waar voor iemand zijn vrijheid verbeurt, met meer zekerheid en voor langtren duur dan voor sommige moerden, 't Is omtrent vijftig jaar geleden dat Leo de dertiende de schande der sociale toestanden voor de wereld aankloeg en nog is 't niet uitgemaakt dat ieder mensch recht heeft op leven en bijgevolg op het noodzakelijke om te leven. Die tragische behoeftigheid slentert stom langs dc stralen en 't zijn die waarvan ik hooger sprak die klagen dat de belastmgs- brtef te zwaar is. Cain slaat nog alle dagen zijn zwakkeren broeder dood en vraagt mei een schijnheilig gezicht of hij soms over zijn broer mott waken. Wel, zei hij, dat O. L. Heer beter is dan wij anders zoo hij met de wereld voetbal spelen en Item verloren schoppen.... En ik ben er stillekens van onder getrokken want als er spi aak is van schoppen heb ik altijd een beetje schrik. Reporter DEHBERHLOH

Denderklok | 1937 | | pagina 1