BI Over Verantwoordelijkheid! Kerstetalages. Prifs per nummer 35 centiemen. Ninove 5 December 1917 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LUYSTERWAN-HA.ELTIRWA.N WAT BEDOELEN WE WAAROM OP WELKE MANIER EN WIE DOET ER MEE Het politiek overzicht van de week FILMLEI DING Hier K.A.J. Niriove der Caféhouders van Ninove Het Hoekje van den Reporter Elfde Jaar Nr 40 Frangois Her\drickx VOOR HET KANTON NiNOVE Postcheckrekening, (R. Luysterman xr 1862,54)Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. 't Nieuw schip is van wal gesto ken... Is het in het oud-politiek- vaarwater of dobbert htt, in de geheimzinnige stilte der politieke zee, om terug te stranden Alles laat vermoeden dat de reis of dob bering van korten duur zal zijn.... En intusschen zit men te jammeren en te klagen over die 31 dagen mi- nisterieele krisis en over de verant woordelijkheid der liberale en socia listische partij met hun exclusie ven... Ja, 't is waar, zij hebben misbruik gemaakt, en hen rechten willen toeeigenen, welke alleen aan den Koning toekomen, 't Is waar dat door hun dwarsdrijve rijen, de beurs aan vele burgers een grondig verlies zal bezorgd hebben en ons land een slechten dienst hebben bewezen... 't Is te hopen dat de kiezers het WILLEN onthouden. Nu, gaan de oogen van teel Ka tholieken open, en bestatigen dat de socialisten veel toepee hebben dat de liberalen meenen dat het verworven rechten zijn, altijd be- voordeeligd geweest te zijn in 't uitsteken der ministerportefeuil les, zoowel in getal als in waarde... 't Is te hopen dat de Katholieke leiders het ZULLEN onthouden. Doch, het is interessant, de ver antwoordelijkheid na te gaan van sommigen onzer eigen leiders en mandatarissen. /ouden zij niet eena, als een film, voor hun oogen laten afdraai en, hun woorden én daden én ver dachtmakingen én verketteringen van al deze die niet op hun knieën wilden zitten voor Van Zeeland Yan Zeeland was onmisbaar. En wat zien we Laat ons waehten en het beste verhopen Doch wat is er intusschen gebeurd in de hoofden en harten van die katholieken, die verstooteu wer den Wat gaat er om bij die ka tholieken die toch gedwee in het politiek gareel stapten Voelen die menschen zich ook niet bedrogen Uitslag ze zijn misnoegd en han gen aan den wagen van een der drie kristene groepen Katholieke Kringen, V.N.V. of REX Welke verantwoordelijkheid een partij te willen vastknoopen of ver knechten aan een persoon. Perso nen verdwijnen, princiepen en ide alen alleen blijven. ja, zegt men, dat is door de ver deeldheid dat we zoo zwak zijn en ons met zoo weinig moeten tevre den stellen... Maar, lieve hemel, in den tijd dat we met 90 verte-* genwoordigers stonden, wat heb ben we dan gedaan Velen, willen de les van de laatste verkiezing nog niet onthouden... en zouden maar toegeven... Al dat zwichten wekt wantrouwen bij de Vlamingen. En men spreekt van onmacht Maakt ze grooter..., slaat uw han den samen,... gij kristene partij, en 1 Geeft wat toe van weerskan ten en de concentratie is verwezen lijkt. Heeren, leiders en mandataris sen, overweegt eens goed uw ver antwoordelijkheid 1 De bangmakerij voor een coali tie van de vijandelijke legers is uit de mode... Bangmakerij is altijd slecht, 't Verleden heeft ons ge leerd dat we met zulke methode achteruit boeren. We eischen van onze voormannen dat ze recht la ten wedervaren cp Katholiek en Vlaamsch gebied, volledig Vlaamsch rechtherstel, stipte toe passing van de gestemde Vlaam- sche wetten, sanctie's voor dezen die ze sa'ooteeren, en geen gele genheid laten voorbijgaan om alle concentratie te bewerkstelligen. Ja, hoor ik al iemand zeggen Is 't bij d'anier beter Dat weet ik, dat er onder de parti de l'ordre onder de blau we, het niet pluis zit, en er een he vige strijdt woedt tusschen de ou dere liberalen en hun kweekelin- gen, de jonge turken Doch laat het eens kiezing worden ze zullen hun stem aan hun partij niet ont stelen met katholiek te stemmen of 'n blanc in te steken. Daarbij, ieder Vlaming weet dat hij van de liberalen geen heil moet verwach- ten. Iedereen weet ook dat het bij de rooden op geen wieltjes loopt en de veeten niet uitgewischt zijn tus schen Vandervelde-Huysmans en De Man-Spaak... Maar uit die par tij kunnen wij weinig opvisschen. 't Is de worm van 't communisme die hun partij madestekig maakt. Maar, laat ons bezighouden in ons eigen gtzin. Het is en blijft een feit dat er in ons huishouden veel misnoegden liepen... Geen oorzaak zonder ge volgen en de gevolgen zijn het re sultaat van de oorzaken. Wij verheugen ons, dat organi satorisch onze Katholieke partij omvormd is. Doch in het nieuw raam moeten er meer flinke trek paarden komen doelbewuste, ka raktervaste en actieve elementen de ouderen moeten zich meer lee- ren aanpassen in den geest- en tijdsomstandigheden, opdat ieder Kristene Vlaming terug onder de gele Katholieke vlag zich zou ko men scharen, met de inwendige overtuiging en de uitwendige vol doening dat we leven en stiijden in een partij van waarheid en recht vaardigheid in een partij van goedheid tegenover iedereen in een partij die ons volk stuurt naar een schooner, Katholiek, kristen Vlaanderen. Goddank, de Katholieke Vlaam- sche Volkspartij, heeft de laatste weken bewijzen geleverd dat ze geen doodgeboren kind is... Haar kordate en kranige houding binst de onderhandelingen in de krisis- periode heeft veel wankelende Vla mingen terug naar de Katholieke partij doen hellen... Kunnen zij het volhouden, dan gaan wij den zege te gemoet Durft ze wanke len, dan verliest ze terug al haar aanwinst Wij denken, dat ze hieraan ge noeg kan toetsen, dat we de toe- geverij beu zijn. Voormannen, lei ders of mandatarissen, stelt daden, 't is de eenige manier om terug sterk te worden. BerichtDe PACHA Chicorei heeft het genoegen hare ontelbare vrienden te berichten dat zij het diploma van uit muntendheid, n. m. de hoogste onder scheiding, bekomen heeft op den voedings- warenwedstrijd Parijs 1937. Toekomende week meer daarover. Het Bestuur der K.B.M.J, De Chineezen zijn door de conferentie der Neger. Mogendheden naar huis ge zonden met een doode musch. De inter nationale moraliteit heeft er niet bij ge- wonnen. Daar bestaat maar een moraal en dezelfde regels zouden moeten gelden voor de individuen en voor de naties. Veel honderden van jaren geleden, vochten de personen hun veeten uit. De beschaving heeft hun dat afgeleerd. De naties vechten nog altijd haar ge schillen uit en de sterkste heeft gelijk De beschaving der naties is honderden van jaren achteruit op de beschaving der burgers. De Japaners rukken op naar Nanking en zullen er denkelijk... Sint Niklaas vieren. Daarmee is China niet veroverd. China is onmetelijk gioot en al zijn door het vliegwezen de afstanden merkelijk inge- kord, toch blijft de eindelooze uitgestrekt- heid van China het groot gevaar voor China's aanvallers. In Spanje leven ze in de lange ver wachting van een nieuw offensief van Franco. De Frente Popular mannen spreken nog altijd van vechten tot de eind overwin ning maar ze gelooven er zelf niet meer aan. De ofïicieele erkenning van Franco door vele Landen het sturen van i han dels agenten door andere geeft den ba rometer van den werkelijken toestand weer. Het zit nog niet pluis in Europa De ministers van Buitenlandsche zaken gaan te veel op reis. Er worden te veel accoor- den gesloten. De militaire uitgaven wor den te hoog opgedreven..., zelfs Holland verlengt den diensttijd en verhoogt de contingenten. Het zijn de coloniale eisschen van Duitschland die aan de orde van den dag staan. België kijkt aandachtig toe. Portugal even eens. Holland niet min. Dat zijp. de drie kleine naties die over uitgestrekte coloniale gebieden beschik ken. Toen de Duitschers voor het eerste be gonnen te roeren hebben Frankrijk en Engeland hun bezettingen overzien en vast gesteld dat zij er geen konden mis sen. Een Zuid-Afrikaander heeft het uitge sproken dat die drie kleine Landen te groote colonies hadden Wie zou er niet ongerust zijn Van het Binnenlandsche front weinig of geen nieuws. Er zit geen leven meer in. Ge zoudt zeggen dat ze allemaal moe zijn en moeten uitblazen. Ik heb binst den oorlog 'nen piot ge kend, die op zekeren dag afgetobd was. Er werd halt gemaakt voor de tien mi nuten rust na vijftig minuten marsch. Hij ging op den graskant zitten met zijn voe ten in de gracht. Bij toeval stonden zijn voeten in een respectable taart koedrek en hij liet ze staan 't Is een beetje het beeld van ons poli tieke piotten Programma voor Zaterdag 4 Zondag 5 en Maandag li December. Volwassenen De Boheemsche Allen Hen Vrouw die uit den Hemel valt Volwassenen De Engel de Duisternis Reno in de Wildernis Te mijden De Vrouw van zij Leven Aan de menschen die van goeden wille zijn. Den winter is hier terug metz.jn ellende I In den winter lijdt ons volk het meest I Bij het vraagstuk der voeding, stellen deze van vuur, huisvesting zich nog scher per in het ücht In de meeste gezinnen nijpt de nood Vertwijfeling stijgt in menig vaderhart, bij 't denken aan bijtende vorst, ledige koolbakken, van koude verkwijnende kin dertjes. Tragische onrust knaagt aan moeder harten bij 't weten van hongerige magen en ledigen geldbeugel. Hier moet geholpen worden Toen de Farizeeërs eens vroegen aan Kristus welk is het grootste gebod in de wet., Ontvingen deze als antwoord Gij zult den Heer, uwen God, bemin nen uit geheel uw verstand. Dit is het grootsteen eerste gebod. En het tweede gelijk aan het eerste is. Gij zult uwen naaste beminnen gelijk u zeiven Vele menschen begrijen zuik. In verschillende gemeenten van ons Vlaamsche land, mochten de kajotters mooie uitslagen boeken. De kajotters van Ninove zijn ervan overtuigd dat zij ook zullen aanhoord worden. Wie kan geen brood missen Wie kan geen emmer patalten afstaan Wie heeft niet een stuk kleergoed hangen dat nog kan gebruikt worden Welke boer geeft niet ten bon voor eenig liters melk Wit kan niet een bon voor een liter kolen afstaan Wie die welstellend is, zoo niet een gift storten op het steunfonds der K.A.J. Nino ve(P.C. 418985 gew. Krist. Vakverbond) De Kersttijd komt nabij en in veie hui zen zal het feest zijn en blijde kindertjes zullen verrukt de kerstgeschenken betast ten. Mag het dan geen feest zijn in alle ge zinnen Gedenken wij de schoone Vlaamsche volksspreuk Wie geeft dat hij heeft is waard dat hij leeft. Zondag 5 December zullen we zoo vrij zijn de zaken die U ons zoo medewillend wilt afstaan te komen afhalen. Üp voorhand, Hartelijk dank, De kajotters van Ninove, Wij richten een warmen oproep tot al de herbergiers van het kanton hun avond van Maandag 13 December a.s. vrij te houden daar er in de zaal Roxjr Gee- raardsbergschestraat te Ninove om 6 1/2 uur 8'avonds een grootsche vergadering zal gehouden worden. Volgende punten zullen er besproken worden inrichting van ons verbond als beroepsorganisatie, Patronale gezinsver goeding, alcohoolwct. auteursrechten en vele andere punten van nul tot het uitoe fenen van ons vak. Als bijzondere spreker zal optreden, onzen zeer gewaardeerden Eerevoorzitter van het landelijk verbond Mijnbeer Kmiel VAN KERKHOVE. De naam van dien spreker is voldoende opdat geen enkel herbergier over gansch het Kanton ontbreke. Den heer Van Kerkhove zal ter beschikking zijn van eenieder om gelijk welke inlichting te verschaffen, wat meer is, hij zal eere mededeeling doen over de alcohoolkwestie die wij hier niet kunnen neerpennen doch die u ruimschoots zal vergoeden voor uwe verplaatsing. Wij houden er aan u ter kennis te brengen dat slechts de heiber giers op deze vergadering zullen toege laten worden, persoonlijke uitnoodigin- gen zullen u eerstdaags geworden. Gezien de gewichtigheid dezer verga, denng drukken wij nogmaals de hoop uit te mogen rekenen op eene voltallige op komst en danken bij voorbaat. Bestuur. lk heb decs week een kaartje gezien dat aankondigde de geboorte van een zevende kind waarvan zes in leven. En er stond een geloofsbelijdenis bij geen enkel kindje komt ons ongelegen. Proficiat vader, proficiat moeder, dubbel proficiat klems Herman, gij vooralwant gij moogt van geluk spreken en zeggen dat ge door de oog van een naaide gekropen sijt Waart ge niet bij zoo'n vader en zoo een moeder terecht gekomen wie weet hadden wij ooit over u hoortn spreken. Want het is wreed, tegenwoordig l Vroeger stond de menschen hun schande op hun trouwboek nu staat ze op hun doods brieven. Het komt niet zelden voor dat tr min kleinktndtrs zijn dan grootouders. Een familie in 't bizondtr kan niet met den vinger gewezen worden. Maar als zoo'n toe stand algemeen wordt dan is het zeker dat dit generatie, een generatie van lafaards is la faards van een speciale soort die geen schrik hebben van den dood omdat het de dood is van anderen.,., maar die schrik hebben van 't leven. .-Us er nog ooit een nieuwe uitgave komt van een schuolbijbel mag de griezelige historie van Herodes de kindermoordenaar er cm- it ent uit wegvallen te is banaal geworden. Ze zal nog ter loops moeten aangestipt wor den om de vlucht naar Egypte uit te leggen maar voor de rest is ze net vermelden niet meer waard. Herodes zal geen koninklijk figuur slaan in het Laatste oordeel en zal er eer klem uitkomen tusschen de Engelen ma kers en maaksters van onzen tijd Wij leven in de periode van het dure leven. Iedereen klaagt er over en het indexcijfer gaat regelmatig naar omhoog. Maar het Leven, het Leven met een hoofdletter is danig goedkoop. De Levensbronnen zijn niet uitge droogd maar er wordt met htt Leven gesold en gemorsd zooals het nooit voor dezen ge beurde De last van 'i Leven wordt afgeschud, af geworpen gelijk nen zak konijnen - eten ai* ze van liun schouders wippen en er gaan op zitten om uit ie rusten. Maar kom, kom 't is aan hei beteren,,., en dat is al goed 11 Is al gewetenzelfs onder de volksmassa die het laatste is aangetast geweest door die doodende nieuwe mode ziekte dat al wie zoo licht omspringt met het Leven, met het leven van anderen, zijn eigen leven vergooit. Z.e weten al dat de volle kamers in d* klinieken in evenredige betrekking staan tot de leegstaande wiegen. Ze weten al wat er ligt onder de bloemen en kransen die het stoffelijk overschot dekken van veel in vallen leeftijd afgesneden levens. De tijd is door dat de moeder van een tal rijk huisgezin aangezien werd voor een mar telares en kaar man voor een domkop. Ze weten dat de wraak roepende tonde van de catechismus geen onnootelheid noch kinderspel is; maar dat de natuur zich wreekt onvermijdelijk en onverbiddelijk. Het is geweien dat de voorzichtige men schen de onvoorzichtigste van allen zijn en ze gebruiken al de spitsvondigheid van hun versland om liutt schip schoon te wasschen, als de miserie over hun huis gekomen is. Plichtbewuste menschen, moedige menschen propere menschen, deftige menschen, men schen aan wiens handen er geen menschen- bloed kleeft, hebben de fierheid van het def tig 'fijn 11 terug gevonden en den moed der heldhaftige cnristen naastenliefde om de massa op het verkeerde van haar handelwijze te wijzen Proficiat, va ler en moeder, proficiat cm wille van het kindje en cm wille van het Reporter kaartje 8 Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aartt Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projtkten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastings verklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. fv' DEHDERBXQH 1

Denderklok | 1937 | | pagina 1