Gaan wij weer snorken I De Jeugd overwint - GODELIEVEKEN REUZENSCHOK- F. C. NINOVE I tegen A. S. RIEME i Elfde Jaar Nr 5 Prijs per nummer 35 centiemen. Ninove 19 December 1957 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. IUIVST1R Christen Onderwijzersverbond. op Zaterdag 25 (Kerstdag) en Zondag 26 December 1937 K.B.V.B. II' Adeeling Gewest Reeks 6 ZONDAG 19 DECEMBER, om 14 uur, Het politiek overzicht van de week Het Hoekje van den Reporter Zaal Volksverheffing speelt Frangois Her\drickx 8 Beverstraat, Ninove VOOR HET Posteheekrekenlng (R. Luysterman ir 1862,54) KANTON NINOVE Telefoon 345 Handelsregister Aalst n-1093 Abonnementsprijs 3 maandeL fr. 4,50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Wanneer hier óór enkele maan den het Actie-Comité der Katho lieke Vlaamsche Volkspartij tot stand kwam drukten wij den wensch uit een degelijke georgani seerde werking te zien aanvangen met het oog op het samentrekken der lokale, lang genoeg verwaar loosde katholieke krachten. Wij hebben met vreugde kun nen vaststellen dat dc geest welke in deze kern heerschte gezond was en het niet mangelde aan goeden wil om den stier bij de horens te vatten en recht te zetten wat krom was. En nochtans moeten wij met leedwezen erkennen dat het hek nog steeds aan den ouden stijl blijft hangen. Wij geven volgaarne toe dat de tot tweemaal toe afge- laschte vergadering met spreek beurt door den heer Senator Ver bist er niet toe bijgedragen heeft om er den moed in te houden. Maar deze tegenslag mag geen aan leiding geven om het snorken met vernieuwden ijver aan te vat ten Alles is nog te b?ginnen om te komen tot eene groepeerin» der verspreide katholieken hier ter stede. En de verkiezingen staan voor de deur Verliezen wij niet uit het oog dat de winterperiode reeds nage noeg voor den helft voorbij is en wij nog altijd even ver staan op gebied van organisatie. Werking moet er zijn, onafgebroken, zoowel in eigen midden als naar buiten en met de middelen welke voor de hand liggen. Het is absoluut mis te wachten tot er van hoogerhand richtlijnen gegeven worden ver mits niemand de plaatselijke toe stand en nooden beter kent dan wij zelf die er in leven. Wij meenen te weten dat er in den schoot van het Actie Comité destijds voldoende lichtlijnen vast gesteld en aangenomen zijn om eene vruchtbare werking in te zet ten en door te voeren. Dit werkter rein is uitgebreid genoeg om er eene volledige winterperiode mêe te vullen. De propaganda^ de kul- tureele en finantieele kwesties ver gen eene dringende en praktische oplossing zonder te gewagen van het nuttige en veel dringender dienstbetoon hetwelk nog verre van geregeld is. Het ligt geenszins in onze be doeling aan het Actie-Comité een verwijt toe te sturen, maar het kan niet genoeg gezegd dat het oogen- blik veel te ernstig is om zonder meer in den positieven toestand te berusten. Indien wij werkelijk met goede voornemens bezield zijn dan mag het ook daarbij niet blijven en moet er aangepakt met beide han den vanzelf gaat het zeker nooit 1 Ons programma en organisatie vorm zooals ze thans opgevat en uitgebouwd zijn, moeten oubetvvij- feld'de aandacht en zelfs de geest drift van ieder Katholiek Vlaamsch voelende wekken ook wanneer hij vroeger wel eens onverschillig ge worden was, Het moet de men- scheo ingepompt worden dat de Katholieke Vlaamsche Volks partij zich voorstelt de partijforma tie te worden van alle Katholieke Vlamingen in den zin van de richt lijnen welke te Mechelen voorge legd werden. De concentratie van I «'die Katholieken moet de eerste stap zijn naar de verwezenlijking der Katholieke Vlaamsche Con centratie. Wij bedoelen hier na tuurlijk Katholieken in den zin van Roomsch Dat deze eerste samentrekking op de gedachte Roomsch Katholiek mogelijk is hoeft geen betoog en dat de vol ledige concentratie er eveneens komt staat voor ons vast mits den tijd en de omstandigheden samen met een vasten Wil, hun werk te laten doen. Daarom zijn wij van oordeel dat de inzet de moeite ruimschoots zal loonen opdat elk in 't bijzonder er zijn beste krach ten aan wijdde Want dat blijft een eerste vereischte dat iedei in 't ge lid zou staan en volgens vermogen het zijne zou bijbrengen om een nieuwe strooming te verwekken, met sterken verjongden geest. Deze verplichting weegt oj) elk van ons omdat wij dienen gehoor te geven aan de stem or zer geeste lijke overheid eerst en vooral, en ten tweede omdat het een nood wendigheid is zich te groepeeren en aldus sterk te staan tegenover de tegenstrevers die sinds veel langer dan wij het principe der conceutratie huldigen en praktisch verwezenlijken. Van wege het Christen Onderwijzers- verbond van Belgë gewerd ons volgende meededeeling met betrekking tot De toepassing van dewetMARCK. In sommige onderwijzersmiddens en meer b.jzonder bij de gepensionneerde uit het Vrij Onderwijs of die jaren door brachten in dit onderwijs voor ze naar het Aargenomen of Gemeentelijk onderwijs overgingen, werd het gerucht verspreid als zou de wet Marck op het pensioen van het personeel van het Vrij Onderwijs niet van toepassing zijn op de voor 1 Au gustus 1937 op pensioen gestelden. Er heerscht dientengevolge in het korps van de gepensionneerden een beroering die volstrekt ongemotiveerd is. We hebben den oorsprong van deze geruchten niet kunnen ontdekken. Mogelijk heeit een verkeerde interpre tatie van den volgende passus uit het Verslag namens de bijzondere commis sie uitgebracht door M. Pierard over de Begrooting O.O. voor het dienstjaar 1938 aanleiding gegeven tot zekere mis leiding. Tijdens het zittingsjaar 1936-1937, werden door de kamers drie wetten goed gekeurd, met de hoop dat zij zouden bij dragen tot de gewenschte bevrediging op schoolgebied. Die driedubbele stemming had, in ze kere mate, een zinnebeeldige beteekenis. Daarbij is het noodig dat de goede kant van die bevredigende maatregelen niet weze ontzenuwd door een slechte toepassing - onvoldoende, te enge of de loyale toepassing van de aangenomen teksen. In dit opzicht, werd door een lid van de Bijzondere Commissie gevraagd of de wet Marck op het pesioen van het perso neel van het Vrij Onderwijs riet mocht worden toegepast op de oud-onderwijzers die het onderwijs verlieten vóór de goed keuring van bedoelde wet. Het gaat er hier blijkbaar niet om, achterstallen uit te keeren, doch te zeggen of de wet al leen van toepassing zal zijn op de onder wijzers die het genot van het pensioen hebben bekomen of zullen bekomen van de afkondiging van de wet af, ofwel ins gelijks, van dien datum af, die voordeelen zullen worden verleend aan de onder wijzers die vroeger reeds het onderwijs hadden vaarwel gezegd. Wat ons betreft, wij zijn van oordeel dat, gezien de wet werd goedgekeurd, Brusselstraat (Café In 't KaJf) i^tillelfens Aan Blijspel in 3 bedrijven door J. Vereecke, Zangspel in t bedrijf door J. Ballings Muziek van G. Meganck. Deuren open om (i uur. Gordijn om 6 Ij2 uur Kaarten aarj 7,50, 5 en 3 fr. op voorhand te bekomen Men kan zijne kaarten laten nummeren in het lokaal i Volksverheffing den dag der opvoering na de Hoogmis. ACeit praolitig-eii en l>oeieiiclen kamp zij dient toegepast in een breeden en rui- meo zin, natuurlijk rekening gehouden met den aangenomen teks en met het be ginsel van de nietterugwerking der wet ten..., ArtikelS van de wet op de pensioenen van 10 Juni 1337 is zeer klaar: De loopeude pensioenen waarvoor diensten in aanmerking komen, bewezen in de aanneembare scholen, de erkende vrije normaalscholen en de daaraan verbonden oefenscholen, worden met ingang van 1 Juü 1937 gebracht op het integraal be drag 5/5 Het blijkt uit rondzendbrief van 15 Juli en uit rondzendbrief van 25 October j.l. dat de aanpassing ambtshalve geschiedt en dat herziening var. de pensioenen voor diensten die voorheen niet in aanmerking kwamen moet aangevraagd worden voor den 10 Januari 1938. Uit inlichtingen en ingewonnen bij be voegde bron blijkt het d,\t de personen geviseerd in den hooger geciteerden pas sus van het Commissieverslag, inzonder heid zijn de fröbelonderwijzeressen die voor de afkondiging van de wet het on derwijs verlieten en dus geen rechten op pensioen konden doen gelden. Het moet ons bijzonder verheugen dat de heeren van de Commissie zich het lot van die bepaalde categorie van de meest verongelijkten hebben aangetrokken. Het moet toegegeven worden eener- zijds dat tegen hen het juridisch princiep van de niet-terugwerkende kracht van de wetten kan ingeroepen worden, anderzijds blijft het onrecht dat deze ongelukkigen wordt aangedaan als een schrijnende aan klacht. Er kan voor de oud-fröbelonderwijze ressen iets gedaan wordeneen eindje aanvullende wet, zonder erge financieele gevolgen zou volstaan. Intusschen moet de Minister O.O. voor hen iels doen. Thans blijft het ijzer in de open wonde van dezen onrechtvaardigen en miserigen toestand. De Commissie heeft den minister er attent op gemaakt. C.O.V. zal hierbij niet blijven stilstaan. C.O.V. De wereldpolitiek ziet er triestig uit. In China is Nanking in de handen der japaners gevallen, al is het wat later ge weest dan algemeen voorzien was. Daarbij zijn er incidenten geweest niet Amerika, Engeland, Duitschland en Ita lië. Het is de fout van Japan niet als de diplomaten en de handelvertegenwoor- digers dier onderscheiden landen niet naar den anderen wereld verhuisd zijn waar ze niet meer in den weg kunnen loopen van de Japanets. Protest-nota's beantwoord door excuses zijn den gewonen gaan van zaken. Maar na excuses gepresenteerd te hebben schop pen de Japaners weer op de schenen.... En de kwestie is nu of Amerika en Enge land in 'i bijzonder zich zullen laten bui ten steken uit China, en welke rol Frankrijk zal spelen, wiens rijke kolonie Indo-China daar het dichtste bij voor het pakken ligt. In Spanje wordt regelmatig het groot- offensief aangekondigd. Het blijft vrij lang uit te lang - niet voor mij - maar voor de niet inmenginskommissie die weer voor acht dagen is uiteengegaan omdat ze nog niet alle inlichtingen had dij ze wen- schelijk acht alvorens eer. besluit te ne men,... En uiteindelijk zal dat besluit zijn, dat er geen besluit te nemen is. De diplomatische reizen blijven in Eu ropa aan de orde van den dag. Minister Deibos is gaan koffie drinken bij al de oude vrienden van Frankrijk om ze ne keer in 't wit van de oogen te bekij ken en aan de vroeger gemaakte af-praken te herinneren. Romenie Yougo-Slavie en Tcheco-Slowakië hebben hem beurte lings te gast gehad. Onder tusschen is Flandin, oud-minis ter ne keer naar Berlijn geweest zon der diplomatieke zending, zeggen ze erke! om wat vriendelijk te gaan doen. Als vooruitzicht voorde stichting van een duurzame wereld-vrede is dat alle maal weinig bemoedigend. In Frankrijk breken intusschen weer de stakingen uit met bezetting der werk huizen en het gouvernement laat be gaan. De bezett/ng der fabrieken en werkhuizen in 't algemeen is de eers'.e groote stap naar de o Ueigening van de patroons - is de laatste groote stap vóór de invoering van het communisme. In 't Binnenland gaat alles stilletjes zijn gang. De Koning, zijn mama en zijn broeder zijn terug uit Engeland. Ze zijn daar Sint- Niklaasof Sint Elooi gaan vieren, ik weet het niet en al de kletspraat in de gazetten is vergeten. Graaf de Grunne had zijn neus voorbij gepraat in de Hooge Kamer. Hij is door Rex verloochend en aan de deur gezet maar het is alles heel hoffelijk en heel vriendelijk gegaan. Ze kunnen dat daar éléganter dan bij de katholieken. Denk even terug aan het geval Sap Bij de Katholieken draait de duivel daar altijd zijnen staart in.... en in den grond is dat een recommandatie voor de katholieken Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaai recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Mijn vader zaliger als hij in a zijnen goeien was en hij was altijd in zijnen goeien, juist gelijk ik 't was moeder die de kwade was vertelde altijd historiekens waar gebeurd ten tijde van zijn vader xali~ ger. Hij heeft er zooveel verteld dte ik niet meer weet waar wel dat huwelijh van Prins Startmberg is er mij een ie binnen geschoten Pee en Trien waren getrouwd en de wittt broodsweken waren niet om dat hei al mis was. Het ging al geen kanten of tijdenst kwamen overeen gelijk kat en hond en 't was alle dagen kleine en groote oorlog. Als ze 'tien tijd tegeneen op geheven en ge stampt en geslagen hadden trokken ze getwet weer naar den paster. Mijnheer de paster, zegden ze, gij hebt ons getrouwd maar het gaal niet, en 't zal met gaan en 't kan niet gaan en gij moet ons onttrouwen 't Is goed zei de paster maar ge moogt het tegen niemand zeggen. Komt 't avond met den donkeren, zco om een uur of zeven naar de kerk ik zal daar zijn. En zult ge ons onttrouwen, mijnheer de paster Ja - ik zei hij. Klokslag zeven stonden Pee en Trien weer op hun trouw-beste aan het portaal. De paster liet ze binnen en ze mochten direct gaan knielen op den ondersten trap van 't altaar. Ze hadden sedert den dag van hunnen trouw zoo vriendelijk naar malkaar niet meer gekeken als binst den tijd dat de paster zijn witkleed ging aandoen.... Maar daar was hij al met tien dikken boek onder zijnen arm, dien dikken boek waarin hi) leest als hij mis doet. Hij ging voor Pee en Trien staan, maakte zijn kruis Pee en Trien deden dat ook en begon te lezen zoowel tien minuten lang en toen kreeg Pee van dien dikken boek en klets op zijn kake dat het door de kerk daverde. Trien giebelde om den daver en omdat Pee toch zoo verbouwereerd keek. Dat zijn de ceremoniën zei de paster, en hij las voort, weer zoo'n tien minuten. En toen kreeg Trien een klets, een echte tweelings broer van Pee de zijne. Trien weende wat te zeggen maar.... dat zijn de ceremoniën zei de paster en hij las voort zoo'n tien minuten en Pee kreeg weer een klets. Dat zijn de ceremoniën zei de pas ter en hij las voort.... zoo'n tien minuten en Trien kreeg haar klets. Als t acht sloeg op den toren vroeg Pet heel bedeesd mijnheer de paster moet dat zoo nog lang duren 7 ot een van de twee dood is I zei de paster j domkoppen kent gij He uwen catechismus niet Pee, willen we liever naar huis gaan zei Trien. Ik wil ik wel zei Pet en ze hebben nooit meer g-.vocliten. De menschen van tegenwoordig kennen nog min hunnen catechismus als Pee en 'Trien zelfs die menschen die verstand en geleerd heid te koop hebben vermits ze in de gazetttn schrijven. De eene schrijven en de andere klappen van het huwelijk van Prins Staremberg dat verbroken is en zijn tweede huwelijk met een tooneel speelster. De Kerk verbreekt geen huwelijk ze kan dat niet maar het huwelijk is een contract. Dat contract, gelijk alle contracten moet in regel zijn om te tellen. Is het niet in regel het telt niet en de zoo genaamde gehuwden leven in bodschap zon der dat ze het zelf weten. En als zoo iets klaar komt moeten ze op houden met in boelschap te lev.n en ofwel in regel trouwen ofwel van malkaar weggaan. Dat is de waarheid en weet-je wat ook de waarheid is Dat christme menschen die in hun ga zet lezen dat het huwelijk van Prins Startm berg verbroken is, hun gazel niet lezen maar de gazet van menschen die geen christenen zijn of niet meer s jn Reporter

Denderklok | 1937 | | pagina 1