HI A Zalig cNieuwjaar OflZE WEfiSCHEri Belangrijk Voordracht F. C. Ninove I tegen S. V. Sottegem 1 Senator Dr. Verbist, Twaalde Jaar Nr 1 Prfs per nummer 85 eenüemen. Ninove 2 Januari 19SS Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LltYSTERKAN-HAEILTERStAlt Katholieke Vlaamsche VolkspartijAfd. Ninove in De M 8at*ehtsfcraafc Op Zondag 2 Januari, om 14 uur Het politiek overzicht van de week FILMLEIDING Het Hoekje van den Reporter Supporters allen op post orr\ onze voetballers aan te moedigen Frangois Hei\drickx VOOR HET KANTON NINOVE Pogtcheekrakentpg (R. Luysterman n- 1862,54) Telefoon 345 Abonnementsprijs 3 maandöL fr. 4,50 6 maanden 8.50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n-1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Beste Lezers, Volgens oude vlaamsche en kris- telijke gewoonte wenschen wij U een zalig en gelukkig nieuwjaar. Met de hartelijkheid en broeder lijkheid die ons. als katholieken, moet kenmerken, wenschen wij aan allen dat onze katholieke overtui ging moge groeien en sterker wor den in de halten voor het meerder welzijn van de maatschappij, wij wenschen dat het aan allen moge gegund zijn te genieten van huise- lijken vrede, van gezondheid en voorspoed, in één woord dat het allen moge goed gaan gedurende het heele jaar. Wij weten nochtans dat ook in dit jaai allerhande moeilijkheden zullen oprijzen, nu voor dezen dan voor degenen, dat het leven steeds em overgangs tijdperk vol onvolmaaktheid is dat ons leiden tcan naar volmaaktheid. Moge dan ook alle beproevingen gedragen worden naar kristeiijktn geest, in versterving en onderda nigheid. Wij hopen, waarde Lezers, dat wij in het verloopen jaar, als een vriend bij U zijn binnengekomen en dat gij ons ook in dien geest welkom zegt voor het nieuwe jaar. Weest overtuigd dat wij van onze zijde alleen de goede bedoeling hebben in openhartige rechtscha penheid onze gemeenzame katho lieke, vlaamsche en sociale belan gen te dienen. Wij willen aldus, werkelijk, U een vriend zijn. Ons nu stellend op dit alge meen plan, houden wij eraan ook deze enkele gedachten en wenschen neer t# pennen. Meer dan eens kan men zich de vraag stellen hoe het toch mogelijk is dat de katholieken onderlir g, zoo weinig verdraagzaam zijn. Het is zelfs een tegenstrijdigheid in de termen katholiek wil zeggen uni verseel, alles omvattend en onver draagzaamheid is zeker het beste middel om af te stooten in plaats van aan te trekken. Hoe komt het dat in eigen midden verdeeldheid heerschen kan Anderzijds stellen wij ook de vraag hoe komt het dat sommige katholieken zoo ge makkelijk alles goed praten wat door andersdenkenden wordt gedaan, hoe komt het dat zij zóó gemakkelijk gemeen-zaak maken met andersdenkenden. Of is dat misschien verdraagzaamheid Wij zullen deze vraag niet tot in bizonderheden behandelen maar drukken de meening uit dat de on verdraagzaamheid in eigen mid den gewoonlijk gepaard gaat roet een misplaatste en foutieve ver draagzaamheid voor andersden kenden en dat beide voortspruiten uit een gebrek aan overtuiging en offervaardigheid voor eigen mee ning. En dit is onze eerste wensch katholieken, weest verdraagzaam voor elkander. De omgang met andersdenken den in een politieke atmosfeer of op politiek terrein is als de waag halzerij van den koordendanser die zonder evenwichtstok op de koord zou loopen. Er zijn bovendien geen reden om in deze bepaalde om standigheden met andersdenken den om te gaan. De politieke at mosfeer voor een katholiek is het katholiek milieu, het katholiek so ciaal en politiek leven. Dit leven schooner te maken en van dit leven te genieten dat moet de betrach ting zijn voor onze vrienden. Of zouden wij gaan vergeten dat ons voorbeeld, goed of slecht, zijn in vloed doet gevoelen op anderen die min princiepsvast staan dan wij. Het moet dus onze zorg wezen van alle dagen, door geen enkele afwij king aan den regel, eigen midden schooner te maken, eigen leven te verrijken, eigen macht te verster ken. Dit is onze tweede wensch katholieken waakt Al goed en wel hooren wij onze lezers zeggen we weten echter dat die passieve houding ons niet voor uit helpt. Beste lezers, de waak zaamheid moet steeds actief zijn, een passieve waakzaamheid is er geen. We willen nochtans meer speciaal op het belang van het woordje actief wijzen. Eerst en vooral richten wij ons tot de lei ders van alle katholieke vereeni- gingen en wij sturen hun den vu- rigen wensch dat zij den spoorslag zouden geven aan al hunne verte- nigingen. Maar we richten ons ook tot de leden. Het is een verkeerde meening die sinds den oorlog woe kert in alle vereenigingen als zou den de leiders voor alles te zorgen hebben. Neen, neen, dui zendmaal neen in het gemeen schapsleven heeft iedereen zijn plicht, zijn taak van alle dagen. Niets vermogen de leiders, wan neer de leden niet individueel en collectief aan den wagen stooten niemand in de vereeniging heeft het recht de armen te laten vallen en alles te laten rusten op de lei ders. Bizonder dezen doen hun plicht niet die buiten de vereeni ging becritiseeren en vitten en in de vereeniging geen vin verroeren of schitteren door afwezigheid. De plicht van allen is aan 't werk te gaan op al de sporten van de ver antwoordelijkheid en dit is onze derde wensch katholieken weest actief Eindelijk, beste Lezers, nog dit essentieele woord. Genoeg gekib beld Met den Paus roepen wij uit Eenheid, eenheid, een heid Wie niet ziende blind en hoorende doof is zal toegeven dat het een misdaad ware tegen over onze eigen toekomst, tegen de toekomst van onze kinderen, tegen ons geweten, moesten de ka tholieken van dit land verdeeld blijven qm nietswaardigheden. Noch persoonlijke ambities noch Op Maandag1 ÏO Januari a. s. organiseert de de K. V. V. eene om. 8 uur 's avonds. Als spreker treedt op Heer Voorzitter van het Directorium der Kath. VI. Volkspartij. Een eenige gelegenheid voor de Katholieke Vlamingen van stad en omliggende om het programma en de werking van de K.V.V door een bevoegd persoon te hooren uiteenzetten. Wij rekenen dus op een talrijke opkomst. Het Bestuur. Tot het bijwonen dezer vergadering is een persoonlijke uitnoodi- ging vereischt. oude veeten mogen het halen bo ven het algemeen welzijn. Allen vooruit in één gelid en waai iets of iemand den drang naar eenheid mocht verhinderen, daar weze het wachtwoord erdoor of er over Katholieken weest een i Dat is onze vierde en vurigste wensch. Beste Lezers, aan dit alles mee te werken, oplettend, nauwkeurig, positief, dat is onze vurigste wensch dat is de vriendendaad die wij voor al onze katholieke vrien den willen stellen. Dendekklok In het Chineesch-Japaansch conflict komt de amoraliteit en immoraliteit van den modernen gedachtenwereld meer en meer in een schril daglicht te staan. Bismarck in zijn tijd zei al dat ge op alles kunt gaan zitten uitgenomen op ba jonetten. Nu zeggen ze dat allemaal. Japan dat zoo driest optrt ed tegen China en zonder verpinken mePichen dood slaat gelijk wij vliegen, bakt platte broodjes voor Amerika, Iemand die hard is voor kleinen en zwakken en kruipt voor grooten moet niet boffen met zijn edel karakter. Prak tisch is dat misschien wel schoor, niet. Het praktisch zijn is het leelijke kenmerk der moderne internationale poli tiek. In Spanje is het spel weer op den wa gen. 't Is nu al omtrent veertien dagen dat de Rcoden triomfantelijk de inname van Teruel hebben aangekondigd De journa. listen waren mogen gaan zien. Nu blijkt het dat de nationalisten ei nog in nestelen en dat er gevochten wordt dal het haar stuift. De Rooden hebben voor de zooveelste maal gelogen maar ze sitten er niet mee in. Ze kunnen er toch niet rood om wor den vermits ze rood zijn. In Palestina gaat het van slecht tot slechter. Ds terroristen ondervinden nu zelf de droeve gevolgen van hun geweld. De ter- reur-practijken zouden uit de bescha ving moeten verdwijnen maar ze wor den meer en meer in voege gebracht. In Roemenië hebben de verkiezingen ernstiger gevolgen gehad dan eerst werd voorzien. De politiek in onervaren handen is een zoo gevaarlijk wapen als vuurwapens. De reis van den Franschen minister Delbos behoort tot het verleden. De ge volgen ervan zijn echter nog niet te over zien. De algemeene indruk is dat Europa voor een warboel staat gelijk het er voor heen nog nooit een gekend heeft. Nu is er ook weer spraak van inciden ten aan de noordelijke grens van Argenti nië. De wereld is bezig met zichzelf te ver. slinden. In het Binnenland duiken weer geruch ten op over een mogelijke wijziging in het ministerie, 't Is de tweede of derde maal dat de naam vernoemd wordt van minister Van Isacker. Er zal misschien door den duur toch iets van komen en wie weet welke verwikkelingen dat allemaal mee- brergt. Het ministerie Janson heeft van den be ginne af den ir.druk gelaten van een slecht ingezet been te 2ijn en 't is te vree zen dat het Land er niet lang zal op loopen. 8 Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projtkten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastings verklaringen Inlichtingen 's avords na 18 uur. Programma voor Zaterdag 1 Zondag 2 en Maandag 3 Januari Volwassenen Première Barnumcirkjes niet gewaarborgd De opoffering eener moeder Af te rtideii De Gondel der verschrikking Volwassenen Publieke vijand N 1 Allen Met Spook der Woestija niet gewaarborgd Het geheim van Middernacht. Ik ben blij dat ik mijn twaluwsteert niet moet aantrekken en mijn teem lederen hand' schoenen om nen Nieuwjaar ie wenschen. Als ik nog klein was en nen nieuwjaars- bntj moest a/lezen moest tk wel tien keer achtereen naar de koer van fure zenuwachtig heid en al is dat entwat gebeterdhet werkt toch nog altijd op mijn zenuwen. Omtoch ook tets te doen voor ons blad, ben ik tiaar een befaamde en beruchte zienster ge weest, een van de beste van Parijs een die de toekomst kan voor zeggen gelijk geen ten en de menschen hun geld afzetten met een. Ze was per toeval naar Brussel gekomen en tk heb er tan geprofiteerd En siehter wat Madame Rostta mij zooal toorzegd heeft voor het jaar '38 voor Ninove en omstreken. Het consortium der groote brouwerijen zal in de cafés die afhangen van een der aange sloten brouwerijen geen jongt weduwen, geen levende weduwengeen vrouwen van ver dacht allooi meer gedoogen als lokkebrood bazin. Ze zullen meer en meer den i oor keur geven aan verdienstelijke en populaire sport- men. De drie vierden der vrije cafe's zullen hun patent laten varen en hun herberg om zetten tn bolleMwmkels. Op den toog zullen allerhande caramels bollen, chocoiade en droge gebakken staan De jenever en het bier zullen ze tn 't ach terhuis verhooptn. De wortels patatten en andere legumen dit het uitnattgbord zijn van de privaat herbergen zulten door nieuwe kenleekens vervangen worden. De uitbaters van de vermaak industrie zuilen uat kieskeuriger worden, en hun geld trachten proper te verdienen. De mannen en jongelingen die willen voor deftig door gaan zuilen ook kieskeuriger wor den in de keus van hun vermaak. Ze zullen hun geld niet meer dragen naar de uitbaters der inenscheiijke zwakheden en se zullen vooral de deftige uitbatingen niet mter doen kiezen tusschen hun beurs en hun consciëntie. De nachtbals zullen uit de mode gaan de bals zullen sluiten op het uur dat ze r.u be ginnen. De vrouwen zullen weer huisvrouwen worden binst haar Uvea en niet meer wach ten tot ze dien titel krijgen op haar doods beeld eken. De fabrikanten zullen werk geven aan de mantien in plaats van aan de vrouwen de vrouwen zulten tehuis blijven, kwscken en schuren wasschen en plasschen, koken, broe - kenlappen kousen stoppen en kinderen koopen. De madam n die mei veel te doen hebben en die om haren tijd te passeer en overal haren neus tn steken en op alles haren v zeg zeg gen en regelmatig den boel op stelten zetten zullen zich bezig houden met haar huishou den en het openhaar leven laten wat het zijn moet het particulier t. rrein van den man, het heiligdom waar zij niet mogen binnen treden. Alle christene menschen, zonder onder scheid van politieke opinie zulten tot hei be sef komen dat ze ten minste moeten menschen zijn dat ze malkaar den nek niet mogen af bijten dat ze moeten breed van gedachten zijntegemoet - komend voor andets denken den tn ten minste zooveel af kunnen van wege hun vrienden dan van wege hun tegen strevers. Alle waardigheids bekleeders zullen tot het inzicht komen dat tr geen t eere-posten bestaan dat al wie de functie niet kan of niet wit vervullen die hem opgedragen is te moet neerleggen en dat het Oetcr ts dat het werk door een ander gedaan wordt liever dan heelernaal met. Allemaar kont 't is al welals dat allemaal uitvalt wat hier boven staat zal '38 een schoon jaar zijn. Valt hel met uit het zal blijven dat Rosita den Reporter van De Denderktck over het ijs gehaald h.eft na zooveel anderen. Reporter DENDERKLOK IN

Denderklok | 1938 | | pagina 1