BI ll Verd raagzaam heid Belangrijke Voordracht Senator Dr. Verbist, Twaakte Jaar Nr 2 Prijs per nummer 8S ctntfemefl. ffinove 9 Januari 1938 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad B. LUïSTERMAÜt-WAEiTgBMAK Katholieke Vlaamsche ValkspartijAfd. Ninove in De Keizer Barehtsfcraat Hei politiek overzicht van de week FILM LEIDING KLOKKEKLANKEN Het Hoekje van den Reporter Fratigois Her\drickx 8 Beverstraat, Ninove VOOR H Peetchaekrekening (R^J^ygtarman_nMj62^54>)^^ KANTON NINOVE Telefoon 845 Handelsregister Aalst n-1093 AbonueinenUpriJ* 3 maaxidei. fr. 4,50 5 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. !n ons artikel van verleden week hadden wij het in onze Nieuwjaarswenschen over ver draagzaamheid verdraagzaam heid eenerzijds tegenover partij- genooten tegenover karakter vastheid, of als men het zoo wil noemen onverdraagzaamheid tegenover andersdenkenden. Wij hebben juist met opzet verleden week niet aangedron gen op dat punt, omdat het in onze bedoeling lag speciaal er op terug te komen. En als wij dat doen dan is hpt omdat wij maar zelf al te dikwijls aan den lijve gevoelen hoe onze partijge- nooten vooreerst tegenover ons blad niet altijd verdraagzaam genoeg zijn. O zeker, medelijden hebben wij niet noodig en wijzen we zelfs fier van de hand. Maar sinds jaren vragen wij om hulp, om medewerkers, en zijn er tot hiertoe niet in geslaagd deze te vinden. En zeer zeker hebben wij deze niet gevonden bij die heeren die alle weken misprij zend de schouders optrekken 1 Groote pretentie hebben wij niet, en wij vinden alleen onze voldoening in het bewustzijn dat wij toch ook iets goeds zul teweeg gebracht hebben in onze Ninoofsche maatschappij. Verdraagzaam hoeven wij in de tweede plaats te zijn onder partijgenooten, in de verhoudin gen van de standen tegenover elkander. Wij hoeven hier niet al het euvel aan te halen dat het onbe grip der Katholieke standsgroe- peeringen onder elkander in den loop der laatste jaren teweeg ge bracht heeft, zoowel, wij mogen het rechtuit bekennen hier in onze stad,als in de Katholieke partij in het algemeen. De te ver gedreven standenverdeeling in de partij, en vandaar de soms scherp tegenover elkaar staande opvattingen en strevingen, zijn wel een der grondige oorzaken geweest van den achteruitgang die de laatste jaren geboekt werd, en die zoo scherp in de verkiezingen van 1936 tot uit ing is gekomen. Om dat euvel te keer te gaan heeft de K.V.V. dan ook wijse lijk gehandeld door onvoorwaar delijk de standsORGANISATIE aan te prijzen, doch de stands- VERTEGENWOORDIGING af te keuren. En de K.V.V. heeft juist gezien. Met genoegen kunnen wij, zelf hier ter stede, de eerste uitslagen reeds vaststellen. Aan het Actiecomité der K.V.V. dat hier gesticht werd, nemen verte genwoordigers der verschillende standen deel, en werken er sa men in de beste verstandhou ding. De krachten wordengebun- deld en gericht naar éénzelfde doel. Geen individueele en apar te werking meer, die enkel op yersniggeririg kan uittoogen, maar eenvoudige doch sterke eendracht in den strijd. Men voelt het aan, zoo iets kan niet anders dan heilzaam zijn van zoo iets gaat dynamisme uit. De partij in het algemeen, en de standen elk in het bijzonder kunnen er slechts goed bij varen Ten andere in deze tijden dat er zooveel gepraat en zelfs al gekibbeld wordt over concentra tie, zijn wij de eersten geweest om te zeggen en te herhalen dat vooraleer er mocht over concen tratie gesproken worden wijeerst en vooral er moeten naar streven naar concentratie in eigen ran gen. Die concentratie is er thans of ten minste mogen wij zeggen is op goeden voet om er te ko men. En eens dat verwezenlijkt, dan kunnen wij praten, en zien wat er te doen is danten minste zullen wij sterk staan en eerbied afdwingen. Verdraagzaam moeten wijzijn tegenover partijgenooten, en malkander begrijpen Doch anders moet onze hou ding zijn tegenover onze tegen strevers. Wij zijn niet van oor deel dat verdraagzaamheid te genover de handelingen van on ze tegenstrevers ons eenig goed kan brengen. Als wij correct te genover hen handelen, dan mo gen wij ook evenveel van hen ver eischen. Dan zijn wij verplicht op onze hoede te zijn om hen te beletten dat zij buiten de lijn zouden loopen;of als wij hen qat niethebben kunnen verhinderen dan moeten wij dit publiek aan klagen. Bijzonder hier ter stede voe ren onze tegenstrevers op de meest gewetenlooze wijze de politiek van het profijt. Het kan of mag niet zijn dat wij afkeu renswaardige handelingen zou den gedoogen en moeten aan zien als een soort verworven recht omdat die mistoestanden sedert jaren hebben kunnen wortel schieten, ja weelderig op bloeien. Uitgeroeid moeten ze worden, en geplaatst op een voet van rechtvaardigheid. Dat weze onze houding, kordaat en standvastig tegenover onze te genstrevers. Want het gemis daaraan, e- veneens als onze verdeeldheid in eigen partij, is ons reeds dik wijls rampvol geweest. Hoe heb ben wij bij voorbeeld bij de laat ste regeeringscrisis niet onder vonden hoe heilzaam de stand vastige houding onzer onderhan delaars voor de partij is geweest. Eerbied hebben ze van onze te genstrevers afgedwongen, en zij hebben bekomen waar wij recht op hadden. Het is niet noodig van daar voor ruiten te breken. Wij hoe ven alleen ons te stellen op het standpunt der rechtvaardigheid, en al de rest volgt van zelf. Op IMfaanciagr lO Januari a. s. organiseert de de K. V. V. eene om 8 uur 's avonds. Als spreker treedt op Keer Voorzitter van het Directorium der Kath. VI. Volkspartij. Een eenige gelegenheid voor de Katholieke Vlamingen van stad en omliggende om het programma en de werking van de K.V.V door een bevoegd persoon te hooren uiteenzetten. Wij rekenen dus op een talrijke opkomst. J Het Bestuur. Tot het bijwonen dezer vergadering is een persoonlijke uitnoodi ging vereischt. Van het front van China geen bijzon- zonder nieuws dan weer verwikkelin gen in 't zicht tusschen Japan en de blanke belanghebbenden. In Spanje hebben de Roode Haantjes gedaan met viktorie kraaien. Hunnen troost is nu dat ze het Rebellen offen sief belet hebben. Het niet-inmengings comité zal toe komende week weer eens bijeenkomen om de Britsche voorstellen van Juni jongstleden te bespreken. In Palestina gaan de Engelschen voort met hun actie tegen de verbolgen Arabieren. Engeland wil zijn voorne men van oprichting van een Joodsche Staat doorvoeren. Engeland is ook begonnen met Araa- bische radiouitzendingen tegen ae goesting van Italië in dat daarmee al een neele tijd bezig was en er piezier in vond Engeland een beetje te pesten. Wellicht zal Engeland nu Italië wat koeken bakken van het zelfde deeg. Toch klappen ze altijd voort van inter nationale vrede. In Egypte groote ruzie tusscnen de jongen koning en de nationaiitische meerderheidspartij. In Roemenie heeft de koning een na tionaiitische minderheidspartij aan het bewind gebracht. De Joden moeten het daar ook al ontgelden. Die menschen weten haast niet meer waar naartoe. Tcheco-Slowakve wordt ongerust om dat het er zooveel krijgt. Als ze maar- naar hier niet komen er zijn er hier al genoeg uit Duitschland gekomen den stiel onzer middenstanders bederven. Hoe de politiek zich verder zal ontwik kelen in Roemenie blijft een duister punt. De Valera, de groote baas der Iersche nationalisten is een stapje verder ge gaan in zijn politiek van losmaking van Engeland. Holland zit een beetje verlegen met zijn pro-Italiaansche politiek in zake Abyssinie. Omtrent in alle Landen voelen ze zich ongemakkelijk en zijn ze blij dat ze kunnen over de koude praten. In Begie was de groote gebeurtenis het afsterven en begraven van den Goe- verneur der Naoionale Bank. Van de doktoors hebben wij er niet veel over gehoord maar de politiekers wisten sef fens waarvan hij dood is, Eerste Minister Janson heeft naar zijn collega's geschreven om de politiek buiten te houden uit de benoemingen en de recommandaties door politiekers gedaan terug te sturen. Dat zal wel een ministeriëele nieuwjaar-wensch zijn en niets meer. Heden Zondag onder het Octaaf van Drie koningen. Epistel Les uit den Brief van den Heilige Apostel Paulus aan de Romeinen. Het Epistel maant ons aan dat wij ook onze offergaven aan den nieuwge boren Koning zouden aanbieden. Onze baas heeft net lot gewonnen van een millioen Hij heeft mij wel verboden van het voort te vertellen, maar op een zwijgen mag ik dat aan u toch wel zeg- gen. 't Is ten andere ook maar per toeval dat ik het te we ten ben gekomen, en 't heeft geen haar geschollen of ik zat buiten Ge moet weten, ik kwam zoo verle den week, gelijk alle weken, het bureel binnen gestoken, met onder mijn arm de vruchten van mijn pen, ofte de Klok- ceklanken. En wat zie ik daar staan Een machien zoo een beetje in den renre van een Kanon, verbasterdeerd met een schrijfmachien. Dat dat een kurieuze beest moest zijn kunt ge best wel begrijpen. En ge moet dan ook niet vragen of ik al even groote of nog grooter oogen open trok dan gij mijn beste lezers die dit leest. Ik vroeg dan ook natuurlijk wat voor een beestje dat dat was En de baas wist mij te zeggen dat dat een beestje afkomstig was ergens uit Amerika, en dat dat LINOTYPE heette. Ik moest dan natuurlijk ook nog we ten hoe dat daar binnen geraakt was, en de baas zei mij dat hij dat gekregen had van Sint Niklaas lk bekeek hem verwonderd en doordringend, en hij werd rood... Maar dat was nog niet alles Kijkt eens hierboven op de eerste bladzijde, beste lezers Ge zult daar zien dat ik daar plichtbewust aan een klokzeel hang te trekken Welnu, dat is nu al meer dan tien jaar lang dat ik dat daar hang te doen. En weet ge wat hij mij zei Dat het uit was voor mij van daar aan dat zeel te hangen Wat, zei ik, mijn positie kwijtIk vlieg buiten Neen, Kabouter, zei hij mij. Ge moogt voortgaan met alles aan het klokzeel te hangen maar gij zelf hebt er nu al lang genoeg aan gehangen De kop van mijn gazet is te ouderwetsch geworden, ik ga hem vervangen door een meer modernere, vanaf toekomende week al. Ik was de spraak kwijt Kabouter Programma voor Zaterdag 8 Zondag 9 en Maandag 40 Januari Een Nacht In de Opera. De Verdediger. Volwassen Onvoorzichtige jeugd. At te raden De Ridder van Londen. Volwassen Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belasting8verklaringeo. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Ik ben in den tijd kostganger geweest. Ik had geen klagen ik kreeg alle da gen mijn kraag vol en 't was goed. En toch was ik niet content voor ik in mijn eigen kluis zat en mijn eigen kost at. Wat ik nu eet is op verre na zoo rijke lijk en zoo goed niet want ik moet mijn tering schikken naar mijn ne- r,Maar als ik goesting hebt op patatten- met-de-pelle en «pensjkens» dan heb ik patatten-met-pelle met «pensjkens» en alsik goesting heb op 'nen pekelharing zetten ze mij geen rolle-mops voor en heb ik goesting op sprot ze dienen mij geen sardienen op. En ik heb nog nooit verlangend uitge zien n«ar miin oud kosthuis met zijn roastbeef, beefsteack, carbonades fla- mandes, bceuf a la mode en wat weet ik a{- Hoe ik daarover aa.i het zagen geraak? Wel, dat gedacht is mij te binnen ge komen al naar de radio te luisteren. We kregen Woensdag avond een radio reportage over de begrafenis van Staats minister Louis Franck, de man met den voorbeschikten naam om ons «onzen frank» «de frank van alleman» op zijn waarde van tien centiemen te bewaren. Ge krijgt een stuk van den discours van den langen mageren Kamielals hij begint met «ik heb hem als flamin gant pan ,t is gedaan. Dat flamingantisme zal heel waarschijnlijk in het gedacht der hooge oomes van Brussel het klein kant je geweest zijn van den grooten man. Ze vertellen wel dat een mijnheer ik weet niet meer wie voorzitter van de loge ik weet niet meer hoe in naam zij ner loge nen discours afgestoken heeft. Ne mensch zit betinieiu om ne keer nen «franc-magon» te hooren klappen ,t is anders altijd de pastoor die ge hoort preêkenNiets te doen, geen woord krijgt ge er van te hooren en wij weten nog niet eens wat hij zegt in plaats van den paster zijn «beminde christenen». Wellicht volgens het oor deel van hooger vermelde hooge oomes te zware kost voor ons Vlaamsche ma gen of niet al te best dat Vlaamsche menschen weten hoe de logebroeders denken en met een in paradisum a la mode iaïque» gezongen door een ma dame of mamezei die veel schooner kan zingen dan onzen paster is het afgeloo- pen. Kostgangers zijn wij. Het N.I.R. is een groote «pension de familie» de keuken is baas en wij mogen slikken wat zij ons voorschotelen. Vóór 1830 was dat ook zoo met alle geestesvoedsel. Ons voorouders moch ten slikken wat de koning van Hol land kookte en hij peperde en zoutte naar eigen goesting. Na 1830 kregen we de vier fameuze libertés die op de vier hoeken van de congres-kolom zitten. Maar als de radio uitgevonden was, de groote gedachten zaaier heeft de Staat er hem meester over gemaakt. Hij gaat te werk gelijk Willem van Oranje voor 1830. De vrijheid van Ra dio heeft geen plaats aan de congres kolom Toch wel: er onder! bij den onbekenden soldaat. Uw school moogt ge kiezen, uw ga zet ook, uw kaart- of boldersmaat schappij ook. Daar hebben de vaderen van 1830 aan ^edscht. Maar Radio dat is autre chose. Dat is iets nieuw,iets van onzen tijd en in onzen tijd is vrijheid een marchandise die op de markt niet meer komt. En zeggen dat die menschen die van ons geestes-kostgangers maken met tremolo's in de stem zitten afgie ten op de dictatuur-staten. Simister comedianten zijn hetTot hiertoe moogt ge uw radio's - programma's kiezen, 't Zal wel komen dat Radio distributie zal de algemeene regel zijn en dat een vrij ontvang toestel zal contrebande zijn gelijk nu een geheime stokerij, in afwachting mo gen we kiezen; kiezen gelijk de bur gemeester van Ooien zijnen knecht. Die ging van zijn baas een nieuw broek krijgen en hij mocht kiezen Op zekeren dag brachten ze hem een broek gereed gemaakt. Burgemeester, zei hij, gij hedt gezegd dat ik mocht kiezen Hewel, zei de burgemeester, ge moogt kiezenpakken of niet pakken! Reporter. DEHDERHLOK

Denderklok | 1938 | | pagina 1