•s Vooruit, op nieauie tuegen I 5. Tw&s&te Jaar Nr 8 Ninove 16 Januari 1938 per nummer t 85 centiemen R. luysterman-haelterman >ajuom M5 Landbouwbelangen I Het politiek overzicht van de week De toestand der weggevoerden FILMLEIDING Davidsfonds - Ninove Hei Hoekje van den Reporter Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4.50 6 maanden 8,50 1 jaar *5,00 Drukker-Uitgever Koepoortstraat, 10, Postchekrekening nr 1862,54 NINOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst. 'Ja, vriend lezer, wij weten het, 1 g'hebt verleden week uw oogen opengesperd en uw brilglazen opgepoetst om er u goed van te vergewissen dat het wel degelijk de «Denderklok»uw sympathiek geworden lokaal weekblad, wa^ die men u ter lezing gaf. Het is dan ook geen wonder Twaalfde jaargang hebben wij ingeluid, voor het laatst, met de symbolische klok in onzen titel en den nog meer symbolischen kabouter aan 't klokzeel en het is niet zonder eenigen weemoed dat wij die voor ons duurbaar ge worden titelplaat hebben opge borgen. Twaalfde jaargang gaan we in thans en de klok, wij mogen het getuigen, heeft haar bondig en pittig programma trouw ge diend en gestand gedaan ka tholiek, Vlaamsch en volksge zind weekblad. Gedurende al die jaren, vriend lezer, hebt ge u kunnen overtui gen hoe de Denderklok stil aan) maar zeker, geworden is tot een lokaal weekblad waar gretig wordt naar gegrepen -door vrien den maar ook door tegenstrevers - en waar maar noode wordt a - stand van gedaan, als het nieuws dat ze brengt, o zoo gauw f ver slonden is. We kunnen immers aan ons lezerskorps geen krant opdis- schen van 10 of 12 pagina s druks, daarvoor is onze rol te bescheiden «Denderklok» wil voor u zijn een strijdblad dat voor Ninove en het omliggend kanton, opkomt voor de verdedi- qing en de propageering van de katholieke gedachte en tevens dient tot inlichting en vraag- baate omtrent katholieke aange legenheden. "«Denderklok» wil steeds be ter en hooger op endaarom heetr x\\t gehoor gevend aan den roep van den moderne tijd, de be schikking willen hebben over een der meest nieuwe middelen ter snelle verspreiding en ver- veelvouding van de gedachte. Aan u te oordeelen hoe ze er in haar keurig kieedje gestoken, pront en innemend, voorkomt Wij zijn er ons genoeg van be wust dat Denderklok niet steeds zonder kritiek is geb.e- ven immers, menschen zijn menschen en niemand is vol maakt. Doch, waar de strijd om de gedachte wordt gevoerd, dient die strijd niet alleen te gaan tegen de gedachte zelf, maar ook tegen de handelingen die ze verwekt en tegen de stel Iers dezer handelingen. Ons latend leiden door ons programma, dat, in 't kort ge zegd is de katholieke zaak die nen en bevorderen hebben wij steeds, zonder verpoozen, alles aangegrepen wat onze gods dienstige en onze Vlaamsche idealen kon vooruitbrengen ot ondersteunen en aangeklaagd en bekampt al wat ze kon ver minderen of schaden. Dat daarbij soms personen - ja, vrienden - zijn betrokken geworden, doet ons ieed, doch is niet te vermijden geweest personenbelangen immers moe ten wijken waar het groote alge- meene belangen betreft van on ze kristelijke overtuiging. Onze rechtvaardigheid of on ze verontschuldiging ligt uit sluitend in onze doelstelling: de katholieke zaak te dienen. En hier weze het ons veroor loofd terloops te herinneren aan den plicht van alle katholieken hun pers te steunen w.z. ze te verspreiden, ze aan te bevelen, minder te kritikeeren doch ze finantieel en daadwerkelijk bij te staan in haar taak (medewer king - advertentie's, enz. Het is een onzer bijzonderste bezorgheden geweest de bedrij vigheid op het politiek plan van de katholieken herop te wekken en aan te vuren. We hebben met volharding en vertrouwen daar voor geijverd en gestreden en het doet ons genoegen te mogen zien dat onze partijgenooten aan het werk zijn en dat ze werk afleggen. Zoo willen we het dan ook hebben, de stilstand heeft lang genoeg geduurd en onze vrien den mogen op ons rekenen om hen met man en macht bij te staan. Defensief werk is uit den boo zers verlies voor ons katholie ken, is slechts één taktiek ge oorloofd en mogelijk het of fensief. Ter verovering De Redactie. Ondertuschen gaan de Chineezen voort met klop te krijgen en is Spanje bezig met dood te bloeden. Ondertusschen gaat het van kwaads kwader in Palestina en is in Egypte en in Roemenië de politiek in een stadium van ontwikkeling die nog geen uitslag laat voorzien. In beide Landen is de Vorst in strijd met machtige politieke partijen. Die van Egypte is wel jong om het aan te pakken en Carol van Roeme nië heeft het vroeger aleens moeten af stappen. Van het Binnenlandsche front is er weinig vermeldenswaardig politiek nieuws; ten zij de nieuwe beroering rond den naam Van Zeeland. Weinig menschen hebben zooveel politieke drift zien oplaaien rond hun naam dan heer Van Zeeland. Ge moet haast gaan terug denken aan den tijd van «weg met Van Peereboom» En waar de politieke drif ten hevig zijn is de toestand nooit klaar. DE TABAKTEELT Van alle voedende bestanddeelen is de potasch wel de bezonderste voor ae tabakteelt, omdat zij aan het blad haar voornaamste eigenschap verleent de brandbaarheid. Volgens de meening der liefhebbers eener smakelijke pijp. is de tabak die in potascharme gronden geteeld wordt, ruw. terwijl die welke een flinke pot- aschbemesting ontvangen heeft, fijner, vettiger is een schoonere kleur vertoont en een betere geur verspreidt. De potaschmeststof die altijd zou moe ten verkozen worden is de potasch sul faat de meerderheid der planters ge bruiken het tegen een minimum hoe veelheid van 600 tot 700 kg. per hectare. Het gebeurt niet zelden meer. dat men specialisten ontmoet die 800 tot 900 kg. potaschsulfaat per hectare toe dienen. Zekere voortbrengers nemen hun toe vlucht tot samengestelde meststof, maar ze zoeken dan samenstellingen die zeer rijk zijn aan potasch. en ongeveer 300 eenheden zuivere potasch in de bemes ting te brengen. Daar de tabakplant vijand is van een bemesting onmiddellijk vóór het plan ten toegediend, is het nu het gepaste tijdstip en deze in te spitten. geraalmoezenier. Na de oorlog bleef hij nog eenige maanden leeraar te Meche- len en in 1921 werd hij hoogleeraar te Leuven in de Nederlansche Letteren. Met zijn wijze woorden en zijn rond borstig karakter verwierf hij rap de ge negenheid en het vertrouwen van zijne studenten, die tot laatsten blijk van ge negenheid de nachtwake hielde bij zijn stoffelijk overschot, Hem op de schou ders ter kerke droegen en uitgeleide deden tot Blaasveld waar hij begrave werd. Prof. Kan. Boon was een begenadigd mensch met onverzadigdbare werk kracht op kultureel Vlaamsche gebied. In 1925 werd hij voorzitter van het Davidsfonds; de machtigste kultureele vereeniging in Vlaanderen. Het Davids fonds telde toen 111 af deelingen met 13355 leden. In 1933 bracht hij het tot 448 afdeelingen met zijn toppunt in le den 73909. Bij zijn afscheiden telde dit Vlaamsch Kultureel organisme reeds 497 afdeelingen met 68.000 leden. Om aan den geestelijken nood zijner leden te voldoen, deed hij nog drie spe ciale boeken uitgaven ontstaan nml. de keurreeks met 8.259 leden de Jeugdreeks met 4.488 leden en de Muziekuitgave met 1.240 leden. De K.V.R.O., het N.IR., Boekengids, «Met Tijd en Vlijt» en heel Vlaanderen verliest in Hem een zijner edelste en trouwste zonen, Geen wonder dat E.P.D' Van Gestel in zijn radiorede, voor al zijnluiste- raars. van Prof. Boon getuigde: «Edel mensch, gewetensvol zwoeger, wijs en bescheiden man die liefst in de schaduw bleef, vroom priester, Vlaming uit één stuk». Op Vrijdag 7 Januari 1938. kwamen hondtrde uit alle rangen en partijen ge leerde uit Binnen- enBuitenland. minis- ters.professors. oud-studenten en een schaar Davidsfondsers uit alle hoeken van Vlaanderen Hem een laatsten groet brengen Het Davidsfonds van Ninove. zal bin nen eenige weken zijn leden ooroepen om zijn algemeene Voorzitter te geden ken en te bedanken met een H. Mis. De internationale politiek is er in de afgeloopen week geen stap op vooruit gegaan. Ze werken allemaal voor de vrede maar elk op zijn manier. In de periode 1914-1918 was het ook zoo. Iedereen wil de vrede maar de Franschen wilden een Fransche vrede en de Duitschers een Duitsche vrede... en ze vochten voort. Dat wil niet zeggen dat er oorlog voor de deur staat. In de Winter beginnen ze niet te vechten en de belangen die te genover malkaar staan zijn ook dooreen loopend. Als er maar communistische en anti- communitische Landen waren zou er ge makkelijk gevochten worden. Maar er zijn er ook die in geen van de twee kampen staan en die geen van beide kampen wenschen overwegend sterk te maken. Engeland en Noord-Amerika om er maar 2 te noemen zijn geen dictatuur Staten, noch van rechts noch van links. Ze houden er niet aan het communis me almachtig te maken in de wereld door een militaire overwinning vanRus- land op Duitschland of op Japan. Want dan wordt het communisme een gevaar ook voor Engeland en voor Noord Ame rika. Ze wenschen even min het tegen overgestelde door een verplettering van Rusland. Daarom wordt er geschipperd.gepraat en over en weer geloopen. Daarom wordt er veel verdragen en worden er groote offers gebracht aan geld en aan prestige. M. P.-E. Janson. eerste-minister, heeft Zaterdag een afvaardiging ontvangen van het Nationaal Verbond der Wegge voerden. bestaande uit MM. Dufrasne, federaa' voorzitterLeveque. algemeen sekretaris en Dornaert. Vlaamsche se- kretaris. De afvaardiging kwam haar verwondering uitdrukken over het feit dat het verslag van de kommissie Six nog niet was onderzocht geworden. De afgevaardigden hebben de gelegenheic benut om met den eersten-minister te onderhandeln over het vraagstuk aan gaande het geschil van 144 miljoen en hem om de mededeeling verzocht van het verslag, dat aark ding gaf tot de rede door denminister van financies uit gesproken in de Kamers M. P.E. Janson heeft beloofd beide vraagstukken met welwillend te onderzoeken en aan het komiteit der weggevoerden het gevraag de dokument te laten overhandigen. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - piojekten. Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. In Memoriam Z.E.H. Prof. A. Boon. De Heer heeft het Davidsfonds een zware beproeving overgezonden. Hij heeft zijn knappe en bezielende Voor zitter bij Hem geroepen om ziin ver diende belooning. Geboren te Blaasveld in 1883. deed hij fiinke studies aan het klein en groot se minarie te Mechelen; verwierf het doc toraat in de Germaansche Philologie en werd leeraar aan het Rombautscollege te Mechelen. In den oorlog was hij .e- Programma van Zaterdag 15. Zondag 16 en Maandag 17 Januari Volwassenen Burgtheatre Jazzman ia Volwassenen De Vrouw van de publieke Vijand Lache Bekje den rug toe en de kleine bazen van hier en elders mee Het moet Senator De Clercq, de ge hangene van toen, de partij een flinke dienst bewijzen met de «hangers» van toen te laten weten dat het zijn beurd is. Die menschen weten het wel maar ze gebaren dat ze hardhoorig ziir. en hun iever om de partij te dienen is onblusch baar. Er is voor hen maar een manier om de partij te dienen verdwijnen van het politiek tooneel. Velen staan te zien naar de nieuwe vlag maar ze staren zich niet blind ze zien ook naar wie er rond staat Als de kompanie rechts-om-keert maakt staan de voorste achter aan Reporter. Ik ga vandaag over politiek schrijven omdat ik geen politieker ben en geen verstand heb van politiek. Volgens de laatste in omloop gebrach te theorie heb ik daar een dwaasheid geschreven. Immers om verstand te hebben van politiek en goede politiek te voeren moogt geen politieker zijn en de poli tiekers buiten de politiek is het wacht woord. Ik ben nu al te oud om met ai dat nieuwe mee te gaan ik houd vast aan mijn oud Vlaamsch ideaal en aan mijn overtuiging dat ik geen politieker ben en geen verstand heb van politiek. En daarom juist schrijf ik er nu over. Als ik een dommigheid schrijf is er geen been aan gebroken, en als ik ie mand op zijn politieke teenen trap mag hij dat niet kwalijk nemen. Dat is onbe holpenheid van iemand die in de zaak niet tehuis is en die het beter bedoelde dan hij het deed. Ik ben smid van stielals ik mijn iJ- zer laat verbranden ben ik 'nen potuil. Maar kunt ge dat nu kwalijk nemen als iemand ne keer per occasie smid speelt, zijn ijzer heet in de stoof en er gaat op kloppen op de zulle van zijn achterdeur dat hij zijn ijzer verbrandt en zijn vingers mee Ik dacht dees week dat ik dood viel. Mijn hart sprong in een bons tot in mijn keel en ik laveerde over straat gelijk nen zatterik. Eindelijk eindelijk eindelijk 't Was al wat ik zeggen kon De Vlaamsche Leeuw klauwde boven de deur van «DE KEIZER» omdat dien avond de groote baas van het Directo rium van K.V.V. kwam spreken. Over die spreekbeurt heb ik het niet; dat is paswerk voor echte stielemans. 't Is over den Vlaamsche Leeuw, on zen Leeuw, mijnen Leeuw De Leeuwen vlag is de vlag geworden der partijZe zal voortaan wapperen op al de lokalen der partijte Aalst, te Burst, te Denderleeuw, te Geeraards- bergen, te Herzele en te Sottegem zoo wel als te Ninove Daar zullen er ook menschen zijn die hun hart in hun keel zal schieten. ze zullen daarom niet seffens binnen loo- pen en met hun muts zwaaien. Van uit die huizen werd er gebanblik- semd om wille van de Leeuwenvlag. In die huizen troonden er menschen met hersens met gaten in gelijk in gruyère-kaas maar met een luidspreker in hun keel. Hadden die menschen gekunnen of gedurfd zij hadden mij en andere dier gelijken van uit«HUN» lokaal met pint glazen op de straat doodgesmeten. De vlag is nu veranderd. De vlag is het symbool van princie pen en handelwijze. De princiepen zijn wat de menschen ziin in wiens handen ze berusten. De hartstochtelijke en franschdoile vaderlandschliefde van die voormannen uit het oude testament was maar een masker. Voor die menschen is politiek maar comediecomedie gespeeld gelijk in de oudheid, bij Grieken en Romeinen, met maskers op de wezens. Zij speelden met een masker en het kost hun niets eens achter de schermen te gaan hun patrio- lard masker af te leggen en dat op te zetten van Lamme Goedzak Na den oorlog ging advokaat, nu Se nator De Clercq naar Brussel in de Ver eeniging der katholieke kringen de Vlaamsche toestanden schetsen en de Vlaamsche eisschen stellen. Hij werd daar ontvangen ais een hond in een ke gelspel. De groote bazen keerden hem si- .x a*-. -• 1

Denderklok | 1938 | | pagina 1