Grammens Groot Cinemafeesf GROOT TOONEELFEEST SEPPE-, Baron Schinkelbeen F. C. Ninove I - Standaard Denderleeuw Groote Voetbalmatch Twaalfde Jaar Nr 7 Prijs per nummer 35 centiemen. Ninove 13 Februari 1938 Vrijwillig Gewapand Pompierskorps Op DINSDAG 15 en WOENSDAG 16 FEBRUARI e. k Allo.... Allo.... Hier de Scouten OP ZONDAG 27 FEBRUARI in de Parochiale Zaal Sint Jorisstraat Het politiek overzicht van de week STAD NINOVE - Zaal Volksverheffing Brusselstraat STILkliEKJENS AAN speelt op Zondag 6 Maart 1938, Het Koekje van den Reporter Supporters allen op post Abonnementsprijs 3 maanden fr, 4.50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, TELEFOON 345 Mikirw/c Postchekrekening nr 1862,54 INIINUVt Handelsregister Aalst n' 1093 Stad Ninove Verleden Dinsdag werd er in de Kamers van Volksvertegen woordigers geïnterpelleerd be trekkelijk den toestand aan de taalgrens, voornamelijk te Edin gen, en betrekkelijk de toepas sing van de Bestuurlijke taalwet. In 1932 toen die wet in de Ka mers gestemd werd,* is er voor de zooveelste maai een jubel door het Vlaamsche land getogen Vlaanderen boekte een overwin ning te meer. Doch weldra veranderde die jubel in een stijgend protest.Het bleek immers weldra dat die heerlijke wet, die gesteund was op de eerlijkheid en den goeden wil der Administratie, en daarom niet voorzien was van een straf bepaling, volledig onderworpen bleef aan den willekeur dier Ad ministratie. Het bleek weldra dat de Vlamingen wel zeer naief waren geweest, als zij de groote woorden en de schoone beloften van onze franskiijonsche spits broeders voor klinkende munt hadden aanvaard. De wet was er, en ze moest nu ook toegepast worden en ze werd dan ook toegepast, daar waar de ambtenaars van goeden wil waren en het hun niet te veel werk vroeg. Doch in oneindig veel gevallen waren juist de ambtenaars niet van goeden wil, en daar de wet geen straf voor de overtreders van de wet voorzag, dat men hun niets kon doen,pas ten die heeren eenvoudig de wet niet toe, en alles bleef gelijk het was. Er is toen een man opgestaan die,die toestand beu was, en die het op zich nam de gestemde wet te doen toepassen, willens nillens. Die man heette Gram mens. Grammens heeft de reuzen taak op zich genomen van Vlaan deren te kuisschen, van Vlaan deren in overeenstemming te brengen met de wet. We weten het wel, Grammens heeft zijn bewonderaars en die zijn talrijk. Maar velen zijn er ook, zelfs onder degenen die zich plichtbewuste ^n echte Vla mingen noemer ai Grammens als een onevenw.chrig mensch aanzien, of die hem hooge ambi ties toeschrijven. Private perso nen, zegt men, mogen zich niet te buiten gaan aan onwettige handelingen zoogezegd om de Vlamingen recht te doen. Zelfs tegenover hem moet de openba re orde worden gehandhaafd en aan de Vlaamsche jeugd bewij zen deze personen een slechten dienst, met dezen geest van wan orde aan te moedigen. In een zekeren zin moet men daarmede instemmen en men begrijpt ten volle dat een Staats minister Van Cauwelaert aldus in de Kamer spreekt. En wij be amen het ten volle wanneer hij daar nog bij voegt dat de Vlaam sche rechtsverwezenlijkingen langs wettigen weg moeten ge schieden. Doch wat een Staatsminister Van Cauwelaert niet heeft ge zegd, maar voorzeker wel in zijn binnenste zal hebben gedacht, is dat bewegingen als die van Grammens er noodig zijn om de aandacht te trekken van de Re geering en het Parlement op de toestanden in Vlaanderen. Als morgen de wet zonder staart zal volledigd worden, dan zal het voorzeker Grammens niet zijn die de wet in het Parle ment zal gestemd hebben maar zai het toch zeker we! zijn bewe ging geweest zijn die er de eer ste aanleiding toe zal hebben ge geven. Er wordt nog gezegd dat die beweging aan de Vlaamsche be weging meer kwaad dan goed zal hebben gebracht. Maar dat men zich hierin niet vergisse. Als er misschien hier of daar, bijzonderlijk in de Vlaamsche gemeentc.i die bij Waalsche pro vinciën zijn gehecht, achteruit gang moet geboekt worden, mo gen wij dit niet al te dramatisch opnemen. Strijd vraagt altijd slachtoffers. Maar hoeveel zal die bewe ging er niet toe bijgedragen heb ben tot de ontnuchtering en de bewustmaking van ons Volk 1 telkens te 7 u. 30 's avonds in de Central Palace. PROGRAMMA •T ournal Dokter KARLOV, bewogen politiefilm. 5. Een olia.rma.iite familie, komiek lachen Beide filmen mogen door IEDEREEN gezien worden. Een afwisselend programma dat elkeen zal bevredigen. P*rijasen der plaatsen 7, 5 en 3 fr. 1. 2. 9? OPVOERING VAN door FRANS SLAETS. Een Scoutsspe) in 3 bedrijven IETS NIEUWS. Medewerking der Symphonic c Excelsior Deuren open 5 u. 30. Gordijn 6 u. Prijzen der plaatsen 7 en 5 fr. Terwijl de toestand in Azië bijna on gewijzigd blijft is er in Europa een op klaring te bespeuren. De Chineezen geven blijk van een hardnekkigheid die niemand bij hen vermoedde. Het gevaar van vreemde in menging wordt daar steeds grooter en reeds is er spraak van internationale brigade. De betrekkingen tusschen Italië en Engeland schijnen weer verbeterd en heel de doening van Musolini zou an ders niets zijn dan een comedie om En- gelsch kapitaal los te krijgen voor de industrieele uitbating van Abyssinië. Engeland kent sinds lang de ondergrond sche rijkdom van Abyssinië maar liet hem steeds onaangeroerd. Het was een appel tegen den dorst. Er waren elders, in het Britsehe Rijk, delfstoffen en grondstoffen genoeg om alle aanvraag te voldoenen overproductie brengt daling der prijzen en crisis mede. Italië wilde absoluut Abyssinië in zijn macht om de rijkdommen te exploiteeren maar het Engelsch kapitaal heeft tot hiertoe zijn medewerking geweigerd. Er schijnt nu een toenadering tot stand te komen. Mocht dit lukken, het oorlogsgevaar in Europa zou met meer dan vijftig procent vermindert zijn. Moest er een einde komen aan den Spaanschen burgeroorlog de toenade ring zou nog veel gemakkelijker komen Maar het succes der Nationalisten ge durende de laatste weken schijnt nog niet. hoe groot het ook weze, van zulken aard dat het een ineenstorting van de Republikeinsche strijdkrachten voor ge volg kan hebben. De internationale vrienden var. het Volksfront verzetten hemel en aarde om een tusschenkomst der Europeesc he de mocratische Landen te verkrijgen ten bate van Rood Spanje. Moesten ze dat gedaan krijgen het ware wereldoorlog binnen de vier en twintig uren Duitschland heeft weer een klein re- Operette in 3 bedrijven van J. MISSINE. Muziek van A en G BECUWE. De meest populaire V laamsche operette, reeds meer dan 300 maal opgevoerd. Begin om 6 1/2 uren. Plaatsen aan 1 O - 6 en 4 fr. K B. V B. Zondag 13 Februari, 0111 14 1/3 u. HnnBBI volutk gekend z.e is zoo dramatisch niet geweest dan die welke de afslach ting van von Rhoem en C" voor gevolg had. Er wordt verteld dat de aanleiding is geweest het. huwelijk van von Blom berg met een meisje zonder «von» voor haar naam. Ge zoudt zeggen dat dat daar nog zoo nauw steekt. Er is noch tans geen te kort aan «von»s om daar zooveel spel van te maken. Er is eerder overproductie. Het is ten andere nog ge beurd dat de vorm van den neus van een meisje het aanschijn van de wereld veranderde het geval met Cecopatra bij de opkomst van het oude Rumeen- sche Keizerrijk is klassiek. Dat geeft de maat van de menschelijke grootheid of onnoozelheid t is gelijk gij het nemen wilt. Of de omvorming in Duitschland de vrede of de oorlog zal te goede ko men, kan nog niemand zeggen. In Roemenië is de Russische zaakge lastigde spoorloos verdwenen. Is hij uit den weg geruimd is het door de bol- chevisten zelf is 't door facisten is het een banale historie zonder politie- ken ondergrond Zooveel vraagteekens. Een zaak is zeker als het orkaan woedt zijn het de hoogste boomen die het eer ste getroffen worden, 't Is nog best geen j al te hooge boom te zijn. Elders gaan de zaken zachtjes aan hun gang. Frankrijk glijdt voort, af naar den linkschen dieperik. In Palestina vechten de Arabieren hun dood tegen Engeland en het internationaal Jodendom. In mid den Europa en Balkan zijn de ministers en Staatshoofden nog altijd op reis of op jacht. In Yougo-Slavië heeft de haat van de schismatieke geestelijkheid te gen het Pausdom gezegevierd en het broederlijk en vredelievend samenwo nen tusschen zeven millioen schisma- tieken en zes millioen Roomschen on mogelijk gemaakt. In Noord-Irland is 't kiezing geweest, vóór Zondag zullen wij den uitslag ken nen. W at dat daar te beteekenen heeft? t Is de strijd tusschen de rijke-protes- tansche Engelsch-gezinden en de arme nationalistische katholieke Ieren de zelfde strijd als hier tusschen «flamin ganten en franskiljons». In België zoeken ze 'nen minister om op te volgen aan M. Van Isacker. En t gaat gelijk altijd wie het plaatske kan krijgen wil het niet en wie het zou wil len krijgt het niet Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Liovd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst. Het regent protesten op mijn bureel. Geen protesten van wissels, maar pro testen tegen mijn hoekje over het schui men. Protesten van kitteloorige menschen die zich ten onrechte geraakt voelen. Protesten van echte schuimers die kwaad zijn omdat ik een stielbederver ben die zich tekort gedaan voelen in hun bedrijf dat ze als wettelijk aanzien door verdertiging. Protesten van menschen die last krij gen van schuimers omdat ze ten onrech te aanzien worden ais stellers van het artikel. Ik protesteer meeop gevaar na van mijn goede faam ais reporter in 't ge drang te brengen, ik protesteer mee. Ik protesteer tegen de kitteloorigheid van sommige menschen. Iemand die eens binnenkomt gelijk bij hem te huis, in een werk waarvoor zijn beurs altijd ter beschikk'ng staat, is geen schuimer; en Reporter is niet zoo kleingeestig hem voor schuimer te schelden. Ik protesteer tegen zenuwachtigheid van sommige menschen, die mij zouden willen vermoorden, omdat zij werden lastig gevallen en ten onrechte aanzien voor de stellers van het artikel. Ik kan ik daar niet aan doen en er wordt mij zooveel te laste gelegd waar ik geen schuld aan heb. In de les van 't Vormsel hebben wij geleerd dat wij voor Christus en het Geloof veel moe ten verdragen. Ik protesteer vooral tegen de driest heid van sommige schuimers die zich verontwaardigd aanstellen als ware er ten hunnen opzichte majesteitsschennis gepleegd. Een oneerlijk stieltje wordt niet eerlijk door verdertiging. De schui merij is een der groote plagen van on zen modernen tijd en de moderne zinne beeld ervan is de melkafroomer. En de afroomer draait De vulgaire vorm van de schuimerij binnen gaan zonder entrée te betalen liefst in de herbergen gaan waar er veel volk is om in het gedrang een pintje te pakken en weg te slibberen zonder be talen in compagnie uitgaan laten rondekens geven en als hun beurt gaatkomen rap naar den tram of den trein moeten of eenvoudig wegpissen zijn niet de eenige vormen van de schuimindustrie. Handel, nijverheid, finantie, politiek tot de goede werken toe zijn een dank baar operatieveid. En voor hier en daar nen paling die overal tusschen kronkelt, voor hier en daar 'nen platten die hem overal tus schen wringt onder voorwendsel van toewijding en er altijd voor zorgt dat hij dicht bij 't schotelken zit om er nen keer te kunnen aan lekken, worden de schoonste toewijdingen miskend en wor den de edelste werken in de openbare opinie gelijk geschakeld met ac grofste aftroggelarij. De ridders van de orde van den af roomer dragen geen erkenningsteeken omdat dat zoo gemakkelijker werkt, maar wie er hun een op de mauw spelt bewijst de samenleving nen flinken dienst en mij spijt het niet dat ik het gedaan heb. Reporter. De naam geeft faam aan een produkt. Dit is aan 't PACHA merk gelukt Doordat die peeëen extra-fijn, De droogste van de wereld zijn.

Denderklok | 1938 | | pagina 1