MIJMERINGEN Allo.... Allo.... Hier de Scouten OP ZONDAG 27 FEBRUARI GROOT TOONEElipEEST SEPPE m Baron Schinkelbeen Twaalfde Jaar N* 8 Prijs per nummer 55 centiemen. Ninove 20 Februari 1958 in de Parochiale Zaal Sint Jorisstraat STAD NINOVE - Zaal Volksverheffing Brusselstraat STIÜUEKENS AAN speelt op Zondag 6 JVIaarfc 1938. Secretariaat voor den leertijd te Ninove FILMLE1DING Hei Hoekje van den Reporter Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4.50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koepoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst. Het heele landschap ligt on der sneeuw bedolven en alle le ven in veld en tuin slaapt den verkwikkenden winterslaap. Waarlijk 't was lang geleden dat zoo alles, einde en ver. onder een donzigen witten mantel lag verstopt. Hopeloos steken nu de naakte boomen hun knokige ar men naar den heuvel ais riepen ze de zon ter hulp om ze te red den uit hun groote armoe. De zon och arme, boort moei zaam door de nevelen die nog dreigend hangen boven in de lucht. Zal 't regenen, zal 't vrie zen of zal 't nog sneeuwen Paarsch en blauw glijdt het zon nelicht over 't witte landschap en hoe ze ook haar best doen - geen straal vermag er eender welk levend wezen aan te raken en op te beuren. Ziet, ginds over 't veld - daar moet ergens een wegel zijn - vlucht iemand - vlucht de koude en de barre naaktheid van alles rondom hem - half loopend spoedt hij zich, het hoofd inge trokken, met opgeheven kraag en gekromde rug, de handen diep in de broekzakken en de el- boogen breed uitstekend, ineen gekrompen, daar vlucht een mensen Twee raven wieken traag en moeizaam, krassend, over de witte lijkwade. De vogelen des doods, over 't vroeger zoo vette land Er is een groote pauze in 't le ven van de natuur Waarom zouden ook wij niet even stilstaan en de koortsige vaart van 't leven doen verpoo- zen Gunnen we ons den tijd om te gedenken en te denken Vier jaren is 't nu juist gele den - 17 februari 1934 - dat on zen koning Albert I, jammerlijk, om 't leven kwam. Vier maal reeds hebben we stil gestaan bij de gedachte aan hem die eens, voor België en voor de wereld, een groot man was geweest. Hij was hoofdzakelijk voor België een zeer edele figuur uit onze dynastie. Hebben we reeds voldoende gedacht aan wat het voor een land beteekent, - zoo voor bin nen- als voor buitenlandsche aangelegenheden,- te mogen bo gen op zedelijk-hoogstaande en sterk - wilskrachtige vertegen woordigers van het gezag. En dit zooveel te meer wanneer het gaat over het dynastiek gezag, dat hoogverheven staat boven de onnoemenswaardige kleinighe den van den politieken slenter. Onafhankelijk door hare grond wettelijke aanstelling, verant woordelijk door hun erfbaarheid, trouw door hare verbondenheid, grootmoedig door hare verhe venheid zoo staat de dynastie ais de ruggraat van het staatsbestel. Wat een geluk dan ook - een wa re weldaad van den Heer - wan neer de Koning een persoonlijk heid bezit die hem, zonder krachtinspanning noch officiee- !e zorgen in 't licht stelt en als voorbeeld voor aile burgers. Sinds vier jaren is koning Al- bert gestorven. Zijn gedachte nis blijft in eere bij het volk - bij het gansche, het echte volk.Kan men beter bewijs vinden van de groote gaven die dezen grond- j wette! ijken vorst kenmerkten vermist het volksgevoels, het on feilbaar instinctmatig voelen van een natie, in hem heeft er kend den hoogverheven, zuivere verpersoonlijking van onze groo te nationale deugden. Moeten we dan ook niet vast stellen dat, waar de aanhanke lijkheid van het volk aan de dy nastie, voor den oorlog, niet te zoeken was in het diepste diep van ons hart, thans, en niette genstaande de groote na-oorlog- sche stormen de spontane uitin gen van ons loyauteitsgevoel ontspringen aan de rechtzinni ge neigingen van ons hart om dank te weten aan de eerste en beste dienaars van ons nationaal leven. Dienen Een woord dat voor velen haast onbegrijpelijk is geworden Het opgelegde werk stipt vervullen zonder bui tensporigheden, in zich-zelf-ver- geten eenvoud, onversaagd maar zonder horten de kleine sociale plicht erkennen en vrij aanvaar den om ze, zonder zich op te dringen, in de mate van zijn krachten te vervullen, met blij moedige bereidwilligheid en zelf tucht, dat heet dienen.Zoo dien de koning Albert zijn volk Het zijn niet altijd deze die meest hun vaderlandsliefde uit schreeuwen die bewijs leveren van de beste dienstwilligheid. Vaderland, nationale eenheid,de Koning. het zijn al schermen waarachter velen hun grenzeloo- ze ikzucht willen verbergen en hun matelooze ambitie trachten te verwezenlijken Van de schreeuwers die 't land redden met de keel, laat ons be hoeden. Zij mochten eerst we! 't bewijs hebben geleverd dat zij in stilte en zonder opschroeverij kunnen arbeiden, waardig, me thodisch, vruchtbaar. Sneeuw ligt vuist dik over weide, veld en bosch. Alle leven over onze douwende landerijen sluimert een heropbeurenden slaap Uit deze ingetogenheid die we als verlatenheid zouden willen aanzien zal weldra een nieuw leven weeldrig opschieten Mochten in het land velen een heilzame winterslaap doen, in kalme overweging en onderzoek van geweten. Dan fleurt zeker na korten tijd een nieuw en vruchtbaar leven op in prachti- gen lentebloei. OPVOERING VAN door FRANS SLAETS. Een Scoutsspe! in 3 bedrijven. IETS NIEUWS. Medewerking der Symphonie a Excelsior Deuren open 5 u. 30. Gordijn 6 u. Prijzen der plaatsen 7 en £5 fr. Operette in 3 bedrijven van J. MISSINE. Muziek van A en G BECUWE. De meest populaire Vlaamsche operette, reeds meer dan 300 maal opgevoerd. Begin om 6 1 2 uren. Plaatsen aan 1 O - 6 en 4 fr. Steenweg naar Aalst, 118 Voordeeien verbonden aan de schrifte lijke leerovereenkomst In eene vorige bijdrage, hebben wij ons voorgesteld de voordeeien. verbon den aan de schriftelijke leerovereen komst. onze lezers kenbaar te maken. De Belgische regeering. hierin eenig- erlei de stappen benaderend van ande re Europeesche staten, zoekt de schrif telijke leerovereenkomst zooveel mo gelijk te verspreiden door bemiddeling van de plaatselijke Secretariaten voor den leertijd, aldus de ambachten een degelijker personeel en bekwamere krachten te verzekeren. Met dit doel en dank zij de actieve propaganda die ten huidigen dage rond het Midden- standsvraagstuk gevoerd wordt, kun nen de ambachtslieden thans menig voordeel genieten wanneer zij er toe besluiten eene schriftelijke leerover eenkomst met hunne leerjongens (of - meisjes I te onderteekenen. Immers de overeenkomst, die hun door de zorgen van het Secretariaat wordt ter hand gesteld, bezorgt aan beide partijen rechtstreeks en onrechtstreeks een niet te onderschatten profijt. A. Voordeeien ten bate van den meester. 1) De premie: Voor elk leerjaar (maximum 3 jaar) bekomt de patroon eene premie van 120 frank. Bovendien, wanneer zijn leerling in het eindexamen geslaagd is. wordt een bijpremie verleend zij verschilt vol gens de uitslagen bij de proef en vol gens den duurtijd van het contract Indien de leerling de 6/10 of de 7/10 der punten behaalt, bedraagt de aan vullende premie, voor de contracten van 2 jaar 120 frank en voor deze van 3 jaar 180 frank indien de leerling ten minste 8/10 der punten behaalt, wordt deze premie ondescheidelijk op 180 of 240 frank gebracht. 2) Gezinsvergoedingen wet van 4 Augustus 1930 - Bij toepassing van het Koninklijk Besluit, van den 26 Ja nuari 1938. dat toepasselijk is vanaf den 1 Januari 1938. moet elke werkge ver die aangesloten is bij eene vrije toegelaten compensatiekas, bij eene bijzondere kas of bij de Hulpkas, voor elke persoon die hij krachtens een dienstcontract aan den arbeid bezigt, eene dagelijksche bijdrage storten van 1,10 fr. voor een arbeider en 0.60 fr. voor eene arbeidster. Wanneer in den loop eener maand, het aantal door een persoon werkelijk volbrachte arbeids dagen ten minste 23 bedraagt, wordt de dagelijksche bijdrage vervangen, wat hem betreft, door een forfaitaire maandelijksche bijdrage die 27.50 frs, beloopt voor de arbeiders en 15 frank voor de arbeidsters. Het Ministerie van Nijverheid, Ar beid en Sociale Voorzorg heeft echter destijds verklaard dat de leerling geen «arbeider» is. gezien hij gebon den is noch door een werk-, noch door een betrekkingverbintenis, noch door eenige andere dienstverhuring. maar, door eene leerovereenkomst, d.w.z. door eene overeenkomst met het het oog op beroepsvorming. Dientengevolge zal de leerling met erkende leerovereenkomst en die onder toezicht staat van een Se cretariaat geen aanleiding bieden tot patronale bijdrage. 3) Vrijstelling van de provinciale- en gemeentetaks op het arbeidspersoneel deze behelst de volledige vrijstelling van belasting voor de leerlingen van welken leeftijd ook en verbonden door eene leerovereenkomst, afgesloten, er kend en uitgevoerd onder toezicht van de Regeering (Administratie van het Middenstandswezen 4) Medisch toezicht op de jonge arbei ders Dit toezicht strekt zich uit tot leer jongens en leermeisjes, van minder dan 18 jaar. die een ambacht leeren, waar aan eenig gevaar verbonden is. Het is van kracht geworden op 11 Januari 1937 en geschiedt aanvankelijk en bij toe- ziening jaarlijks ten koste van den pa troon. Nochtans voor de leerlingen met schriftelijke leerovereenkomst, worden Vervolg op 2' blad. Programma van 19, 20 en 21 Februari Volwassenen Kiaphoed Het kleine Dorpsmeisje AF TE RADEN Het verliefde Garnizoen Volwassenen Huwelijksavond Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Lloyd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Ik heb daar boven op mijn papier ge schreven Donderdag 17 Februari 1938. En ik heb wel een uur lang getwijfeld of ik er nog iets zou bij schrijven. Kon ik maar 'nen slag werk krijgen..- want het is in 't Reporters bedrijf gelijk in al de ander bedrijven het voedt zijn man niet meer en ais ge, fier ais een kat met jongen, met een of ander nieuwsje bij den patroon aanlandt dat gij denkt wonder te zijn, ongelooflijk en toch waar dan krult hij zijn lip en zegt: is 't maar dat Sensatie bestaat niet meer; de wereld is een echt zottekot geworden sedert alle menschen peinzen dat ze ver stand te koop hebben, De wereid van «Ons Heer» is nog al tijd dezelfde die draait nog altijd, stipt, in vier en twintig uur op zich zelf rond en doet stipt in een jaar haar ritje rond de zon zonder zich te bekommeren om de menschen die om geleerd te doen in hun observatorium kruipen en met de horloge in de hand controleeren of ze wel stipt op uur is, compleet of zij zelf hcei den boel hadden in een gestoken. Maar de wereld van de menschen ge lijkt op een bol saai sajette zeggen de menschen waar de kat mee gespeelt- heeft, 't is al verstropt wat er aan is. Ik zit hier door mijn venster te kijken op de effen-witte vlakte van de inge sneeuwde Dendermeerschen. Het sneeuwt nog voort en het weerbericht van het N.I.R. heeft daar juist gezegd dat we nog van 't zelfde mogen verwach ten. Al met eens begint vóór de zelfde mi cro het «morgen gebed» dat de tweede gymnastiekles van juffer Lea Daan voor afgaat. «Ontwaakt gij luie slapers, de koekoek troept u op. «De zonne zendt haar stralen van gind- [schen heuveltop. «Naar buiten, naar buiten! De koekoek [roept u op!»... Die Brusselaars toch dat weet noch van weer noch van wind dat weet nog niet eens wanneer de koekoek roepten dat gaat van ons beschaafde menschen maken. Aileie alle ie circuleie po-doem ik geloof van de Brusselaars hunnen ra dio niets meer. Als ge de gazetten moest gelooven heeft Paul De Mont dees week in zijn inter pellatie getuigenis afgelegd van de ne derigheid van Leon Degrelle. Ik geloof van de gazetten niets meer. Te Antwerpen hebben tien advokaten hun elk honderd frank laten afzetten van een en zelfden bedrieger die hun een echtscheiding historie in den nek kwam slaan. Bij geen een van de tien wil ik te ra degaan want er zal iemand de honderd frank betalen. Ik wil daarvoor van de advokaten geen kwaad klappen daarbij het had kunnen erger zijn en de aftrog- gelaar zelf had kunnen advokaat zijn. Maar toch geloof ik van de advokaten niets meer. Maar wat wilt ge dat ik nog nieuws vertel Het doetik zou kunnen vertel len van jonge kerels die rond-gaan ot rijden, leuren en bedelen, drinken en slenteren gelijk de katers in de katte- maand en hunnen kweek overlaten aan de Goddelijke Voorzienigheid en de brave zielen en dat er in ons gezegend Land geen hoekje wet bestaat tegen zoo 'n Charel. Maar dat is een kapitel waar een deftig mensch best over zwijgt. Reporter. DE MOOIE KLEUR De fijne geur Van de PAOHA suikerij Is van namaak immer vrij. vDE

Denderklok | 1938 | | pagina 1