i Middensfandsbelangen 1 I Elsa Darciel s De Blindgeborene FX-Ninove I - F C S tilles I 1 Twaalfde Jaar iV 1 i Prijs per nummer 35 centiemen. Ninove 13 Waart 1938 van de week NiEÜttl.... NIEUW... Op Zondagen 3 en 10 April, om 4 1/2 uur LiwdboHwbelaiiQov Het Hoekje van den Reporter Het politiek overzicht Onderwijsinstituut Zusters der H. H. Harten - Ninove. door de leerlingen en oud-leerlingen met koren en synv phonie (200 deelneemsters) ZONDAG 13 MAART 1938, cm 15 uur FILMLEIDING fe ki he| or< en on stc tic mi me rat zie to< on en ve gaj bei del verjf terlf tra|! var| bevj als| :ol anc plai huj liji ver| nas wa de kle van hoc boc van op lijk dus het E gez bek onn gen gen op en nier blij gev mei hun niet Jes Abonnementsprijs 3 maanden fr. 4.50 6 maanden 8,50 1 jaar 15,00 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN Koe poortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst nr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen volgens overeenkomst. Ter voorlichting van velen onzer le zers, middenstanders welke nog steeds niet het waarom en het nut. om niet te zeggen de noodzakelijkheid inzien ee- ner organisatie van Middenstanders knippen wij volgende beschouwingen uit de Middenstandsactualiteiten van «Medium» in «De Courant» van 9-3-38. Verdeeiing der Werkkrachten De huidige maatschappij verschilt grondig van de vroegere vormen der sa menleving. Zonder het princiep van den klassenstrijd te huldigen moeten we toch eerlijk durven bekennen dat we nu eenmaal staan voor een geheel van af gebakende categorieën. De Gilden ga ven er reeds een voorsmaakje van en met de 19' eeuw zou dit alles veel scher pere vormen aannemen. De werklieden- beweging groepeerde de arbeidskrach ten in een Katholiek en Socialistisch kampde boerenbeweging bleef niet ten achter en eindelijk kwamen op een sukkeldrafje ook de Middenstanders zich aansluiten. Blijft hier dan nog over het groote blok der intellectueelen. Ie dereen studeerde, wat noodzakelijker wijze meebracht dat we te doen kregen met een massa half-intellectueelen. Kor tom. de maatschappij heeft zich dusda nig weten te ontwikkelen dat er over- produktie is van werkkrachten en voor al van halve krachten die niet goed we ten waar ze precies thuis hooren. Het schijnt dan ook heel logisch, dat er tus- schendeks een toevluchtsoord ontstaan is voor diegenen die zich niet thuis voel den hetzij in de middens der werklie- denbeweging hetzij van den anderen kant bij de intellectueelen. Zoo zijn de stielbedervers ontstaan en de menschen met twaalf stielen en dertien ongeluk ken. Het Moderne Leven Ware het dan nog maar gebleven bij een eenvoudigen strijd om bet leven, dan zou er voorzeker aan iedereen een plaatsje gegeven worden in de maat schappij. jammer genoeg is het daar niet kunnen bij blijven. Het moderne le ven met al zijn mogelijkheden van com fort en ontspanningen heeft een sterke aantrekkingskracht voor iedereen, ieder mensch wil er het zijne van meedragen en het «nooit genoeg» dat altijd in de menschelijke natuur gezeten heeft kwam thans sterker tot uiting dan ooit. We mogen er nu precies wel geen zuur gezicht om trekken dat ook in de nederigste woning een radio speelt, we mogen er niet over piekeren dat ieder een zich thans een reisje kan gunnen naar de zee of de Ardennen, daar waar alleen rijke lui dit vroeger konden doen Wat eeriijk verdiend is mag gerust om gezet worden in ontspanning die het le ven aangenamer maakt. Wat echter wel tot nadenken stemt is het feit dat de menschen leven in een roes van jacht naar moderne levensmogelijkheden. Als dan het gewoon salaris dit niet meer kan volhouden moet er naar iets anders uitgezien worden en dan is het gedaan met de orde en den lieven vrede. De jacht naar luxe heeft in de geschiedenis reeds meer dan één beschaving doen ver dwijnen en een oude professor leerde ons in den studententijd dat de geschie denis een eeuwig herbeginnen is Waar zijn de gezonde princiepen Om gezonde princiepen te vinden moeten we niet altijd te rade gaan bij groote en geleerde Sociologen want ge leerde theorieën zijn meestal de uitwer king der gezonde leer die vroeger in korte maar klare woorden vastgelegd werd. Schoenmaker blijft bij uw leest Dat is gauw gezegd hé Of het gauw ge daan is blijft een andere kwestie. Ieder mensch moet een bestaansmoge lijkheid vinden in het werk dat hij doet en ook de kleine ambtenaar, de kleine bediende, al is hij maar dactylo of te legrambesteller. In een bepaald werk kader zullen natuurlijk de jongeren met minder levenslasten het kunnen stellen met een kleiner salaris dan een huis vader die vele mondjes moet openhou den. Medium is geen revolutionair die met geweld en groote woorden het ongelijke wil effen maken in de verdee- ing van het salaris, me dunkt echter dat een nivelleering. een beetje van het loogere afnemen en het overbrengen naar het lagere, veel meer zou goedma ken dan weer eens nieuwe belastingen aan te brengen. Voor een oudstrijder Staatsbediende ïebben we allen eerbied en we gunnen hem van harte een graad van welstand die hem niet zai verplichten zijn kinde ren te doen bedelen, maar onze Midden stand is toch ook nog uit wat anders sa mengesteld dan uit gezusters X en Y zonder werkelijken familielast. De groo te gezinnen vinden we ook bij de Mid denstanders. en daar wel vooral. Onze Middenstanders kunnen het echter niet aanpakken van nog een bediening op een bureel uit te oefenen omdat ze ee- nerzijds er de noodige kennissen niet toe hebben en van den anderen kant al hun aandacht moeten gebruiken aan het ernstig uitbaten van hun bedrijf, we mogen tevens niet onderschatten wat een groot voordeel het is een vaste plaats te hebben waar het salaris regel matig uitbetaald wordt en waar het ri sico veel kleiner is dan in een bedrijf of handelszaak waar de grillen van groote beursspeculanten op éen dag tijds alles kunnen wegmaaien We verliezen niet uit het oog en de Koninklijke Commissaris voor den Mid denstand deed dit vooral niet. dat de groot warenhuizen en de oneerlijke me dedinging van sjacheraars onzen klein handel kapot maken. Gezonde gedachten moeten weer op het voorplan gebracht worden vooral nu w< in een hyperent wikkelde maat schappij leven, de moderne vooruitgang mag i>ns eigen doodvonnis niet zijn. maar we moeten al die mogelijkheden gebruiken in de juiste maat en ons soci aal en economisch stelsel aanpassen aan het huidige leven op basis van dc eeu wige princiepen van rechtvaardigheid. Medium. De Japaneezen rukken voort op in China Maar het gaat hun hard tegen dat ze moeten voort oprukken. Japan heeft reeds economisch en finantieel te lijden en de moeilijkheden komen ook reeds voor op politiek terrein. Het blijkt eens te meer hoe gevaarlijk het is oorlog te ontketenen. In Rusland duurt het zooveelste mon sterproces voort. Al de groote mannen van het communisme moeten er aan. Het is werkelijk wonder met welke o- vertuiging zij zich zelf beschuldigen van verraad. Er zijn bladen die beweren dat ze er in de Russissche gevangenissen iets van kennen om iemand te folteren tot hij bekent. Is zulks waar dan beteekend dat een terugloopen der beschaving vier a vijf honderd jaar achteruit. Komen de bekentenissen uit een «waar en volkomen berouw» dan blijkt het dat de communistische «democra tie» jaren lang in de handen heeft geze ten van een echte bandietenbende voor wie moord en verraad kinderspel was. Wellicht komt het morgen uit dat de «rechters» van vandaag even groote bandieten zijn. 't Ware geen wonder... Ge moogt in den pot roeren zooveel gij wiltschuim komt altijd boven 't Is daarom dat ernstige menschen zoo'n schrik hebben voor revolutie. In Palestina doen de Engelschen voort aan het stilleggen de- Araabsche revolu tie. Als er daar geen Arabieren meer zullen zijn zai de revolutie ook gedaan zijn. In Spanje werd de week gekenmerkt door twee groote gebeurtenissen. Eerst een zeeslag. Van beiden kanten losten ze op goed valle-'t-uit scho- met haar prachtig gezelschap wordt verwacht op 20 MAART in de zaal ROXY, Geeraardsbergschestraat, NINOVE. Nog nooit gezien geweest in deze stad. Hare uitvoeringen zijn met overgrooten bijval bekroond ge weest in het Paleis van Schoone Kunsten te Brussel; in de Vlaam- sche Schouwburg te Antwerpen en verschillende andere steden. Dus dien dag vrij houden. De moeilijksten worden er bevredigd. 25 uitvoerders 150 kosfums Opvoering- van liet Ëvaiig-eliespel priester-dichter A WALGRAYE 4 K. B. V. B. Ile Afd. Gewest, B. KAMPIOENSCHAPSMATCH ^upportrrs alk-u op post om onze jongens aan te moe digen tot verovering der i* plaats ia de rangschikking. ten. Ze waren heel dicht bij malkaar en hadden ze kunnen schieten 't ware alle maal stuk geschoten geweest. Een krui ser dei nationalisten is in brand gescho ten. Ze melden zes honderd dooden te genover vier honderd geredden. Een nieuw offensief der nationalisten is het tweede feit. Het werd groot scheeps ingezet en boekte succes. Zal het ook weer dood loopen en eindigen met het tellen van geweerkogels en handgranaten die buitgemaakt werden en met het berekenen der vierkante me ters grond die veroverd werden Do politieke atmospheev in Europa F nog niet zuiver. Ten allen kante waren er ministerieele omvormingen en crisis sen. Vermelden wij enkel Hongarië en Frankrijk. België doet daarin ook een beetje mee. Minister De Man - de man van het Plan - is het afgestapt, in den tijd heb ben de kwade tongen beweerd dat hij het was die de campagne voerde tegen Van Zeeland om zijn plaats in te nemen. Het i.*: natuurlijk te vroeg om daar dc juiste waarheid over te weten. Van Zeeland is vertrokken en hij heeft de plaats niet kunnen innemen. Hij is minister van finanties gebleven. Nu is hij ziek en hij trapt het af. Hij is ziek van mossels te eten. Wat gedacht ook voor een Minister van mossels te eten. Ware ik minister ik at oesters Er is niet alleen crisis in het ministe rie er is er ook in den handel en de nij verheid. Er moeten weer nieuwe belas tingen komen. Zoo zal het fiscaal stelsel stilaan vereenvoudigen. Binnen kort zal iedereen heel zijn pree afgeven aan Moeder-België en in plaats «bons» krij gen voor zooveel boterhammen met platten kaas per dag Om ons eigen miserie te vergeten kij ken we nog eens naar het proces Gram mens. waarmee de rechters meer in nes ten zitten dan Grammens zelf Landbouwers en Paardenkweekers, teelt haver. Wanneer wij de landbouw-statistieken nagaan, stellen we vast dat onze paar denhandel nog altoos zeer levendig is. dat tal landbouwers den paardenkweek voortzetten. Trouwens, gedurende de vier eerste maanden van 1937 hebben wij in den vreemde verkocht 1663 ruinen voor de som van 10.911.000 fr 677 merriën voor de som van 5.956.000fr 140 hengsten hebbende een waarde van 1.638.000 fr. 140 veulens voor de som van 983.000 fr. Zijnde te zamen 2616 paarden waar voor onze paardenkweekers 19.488.000 fr hebben ontvangen. En gedurende hetzelfde tijdperk heb ben wij van den vreemde slechts 1406 paarden ingevoerd hebbende een geld waarde van 2 miljoen 268.000 Ir. Daaruit blijkt klaar dat onze uitvoer veel belangrijker is dan onze invoer. Willen wij onze faam in den vreemde behouden, dan dient er voor gezorgd dat ons paardenras zijn goede hoedanighe den behoude daarom is het noodig. in do eerste plaats voor een oordeelkundi ge voeding te zorgen en wat men ook zegge, de haver blijft het voornaamste voedei van het paard. Daarvan overtuigd, werd in 1936 aan aan de teelt van de haver een oppervlak Vervolg op "t tweede blad. Francois Hendrickx 8, Beverstraat, Ninove Verzekeringen van allen aard Hoofdagent voor Ninove en omstreken der Maatschappij «Belgische Llovd Boekhouden - Fiskaal recht. Nazicht - opmaken - projekten, Balans - verlies en winstrekeningen Belastingsverklaringen. Inlichtingen 's avonds na 18 uur. Programma van Zaterdag 12, Zondag 13 en Maandag 14 Maart Vooi allen De ontbladerde Roos. Een Dag en een Herderin. AT TE RADEN Zijn laatste Strijd. Volwassenen De Man die de Bank deed springen. In den ouden tijd was er in de gazet* ten, dezen tijd van 't jaar, van anders niets spraak dan van den carnaval van Nice. Al de rijke smeerlappen van heef de wereld trokken daar naartoe om hun te amuzeeren. Tegenwoordig hoort ge van Nice niet meer. 't Is de carnaval van Maintz en ande re Duitsche steden de carnaval van Eu- pen, die van Binche en zelfs die van Aalst. En van den carnaval van Ninove spreken ze niet. 't Is niet juist en ik kan 't niet af. De carnaval van Eupen, Binche en Aalst mag nog zoo eigenaardig zijn. Die van Ninove is ook eigenaardig en het vermelden waard, A! ware 't maar die eigenaardigheid dat hij regelmatig, alle jaren, acht da gen te laat komt. Overal elders hebben de carnaval-zot ten hunnen beer ne keer los gelaten vóór de groote zeven-weken-lange peni tentie. Maar met Asschen-Woensdag zijn ze met een ingetogen triestig wezen, met nen echten maandag-kcp om een As- sche-kruisken gegaan en zijn ze met het meeste gemak van de wereld den veer tig daagschen Vasten ingegaan omdat na al dat vieren hun maag toch van streek is. In Ninove kennen ze beter hunnen ca techismus. Ze weten dat echten vasten waarlijk maar begint met den eersten Zondag van den Vasten en dat het 's Zondags geen vasten is. Ze halen hun hart ne keer op, den eersten Zondag van tien Vasten, zoodanig ophalen dat ze ne Maandag mee maken. Maar dat is per malheur, want de Ni- novieters zijn anders geen slechte chris tenen. Een tweede eigenaardigheid van den Ninoofschen carnaval is dal er geen car navalstoet is. Elders zijn dat stoeten sa mengesteld uit groepen en wagens. Hier viert elk carnaval op zijn eentje. Elders hebben de menschen geen rij ke verbeelding; ze moeten hun ver stand bijeen leggen om hun plezier te organizeeren, gelijk menschen met nen platten porte-monnaie moeten bijeen leggen om samen een flesch - pardon twee flesschen - genever te koopen. Maar ons volk is wakker en vinding rijk. Elk organizeert zijn carnaval op zijn eentje. En waar overal elders de carnaval in het teeken staat van de mo derne stokpaard gedachtecorporatis me, blijft in Ninove carnaval de vol- maakste indivitiueele uitdrukking van het allerzuiverste individualisme. Is 't niet jammer dat dergelijke eigen aardigheden moeten stikken onder de massale onwetendheid en onverschillig heid Vroeger kwamen de boeren van de omliggende gemeenten nog ne keer naar de carnaval van Ninove zien. Dees jaar was het opvallend hoe de Ninovieters zelf den boer optrokken en hunnen car naval aan zijn lot overlieten. En 't is te vreezen dat een of ander maal de Ni- noofsche carnaval in een laatst Ni- noofsc gebaar zijn demissie zal geven en dan zal het laatste bolwerk van de vrijheid en het individualisme uit de wereld verdwenen zijn. Reporter Lekker en gezond te saam, Honderd jaren duurt haar faam. Wie kan raden wat het is PACHA CHICOREI gewis

Denderklok | 1938 | | pagina 1